Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Mεχρι τωρα οσοι μηχανικοι ηθελαν εκαναν αιτηση διαγραφης απο το ΤΣΜΕΔΕ και εκαναν μετα αλλο επαγγελμα και ασφαλιζοντουσαν στον αντιστοιχο φορεα.

Τωρα που υπαρχει μονο ο ΕΦΚΑ εχει νοημα η διαγραφη απο το ΤΣΜΕΔΕ, αφου πλεον δεν υπαρχει ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση διαγραφής "χάνεις" τα χρόνια που ήσουν ασφαλισμένος? έχει κανείς επίσημη απάντηση από το ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα η διαγραφή γιατί π.χ. οι αγρότες έχουν χαμηλότερο συνολικό ποσοστό χωρίς επικουρικο.

Δεν χάνεται χρόνος ασφάλισης ποτέ και σε κανένα ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες σκοπό απλά να αλλάξεις αντικείμενο, παραμένοντας όμως ελεύθερος επαγγελματίας, δεν έχει αλλά ούτε και πρίν είχε νόημα η διαγραφή γιατί και πάλι τα λεφτά ήταν πολλά.

 

Εκτός από αγρότης μπορεί να θες να μείνεις και εντελώς ανασφάλιστος (και να σε ασφαλίσει στο ίκα με 100% δικά του έξοδα ο εργοδότης όταν βρεθεί)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου κάτι.

Τι γίνεται στην περίπτωση που Μηχανικός ΤΕ θέλει να διαγραφτεί από το ΤΕΕ σε σχέση με τις εισφορές του;

Και εννοώ ότι οι υπηρεσίες που προσφέρει το ΤΕΕ στους ΤΕ είναι δωρεάν άρα οι εισφορές που χρεώνουν τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σου βαζουν εισφορα για να εχεις τις δωρεαν υπηρεσιες που σου προσφέρουν!

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση διαγραφής "χάνεις" τα χρόνια που ήσουν ασφαλισμένος? έχει κανείς επίσημη απάντηση από το ΤΣΜΕΔΕ?

Σε καμία περίπτωση ποτέ δεν συνέβαινε κάτι τέτοιο ούτε και τώρα συμβαίνει. Καραστεκαρισμενο

Επίσης παλιά είχα μεχρι τα 35 μου ΙΚΑ μόνο και αυτά δεν χάνονται όπως και το ανάποδο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σου βαζουν εισφορα για να εχεις τις δωρεαν υπηρεσιες που σου προσφέρουν!

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Δηλαδή αν δεν ήταν δωρεάν πόσο θα πλήρωνα;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου κάτι.

Τι γίνεται στην περίπτωση που Μηχανικός ΤΕ θέλει να διαγραφτεί από το ΤΕΕ σε σχέση με τις εισφορές του;

Και εννοώ ότι οι υπηρεσίες που προσφέρει το ΤΕΕ στους ΤΕ είναι δωρεάν άρα οι εισφορές που χρεώνουν τι είναι;

Αφού σου προσφέρει και κάτι πάλι καλά.

Εμένα που δεν μου προσφέρει τίποτα και θέλει μόνο τα λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εμένα δεν μου προσφέρει τίποτα...μάλλον ήρθε η ώρα (καλώς ή κακώς) να κλείσουν τα βιβλία και τι να πω...έχει ο θεός.

 

Αν κάποιος αντιμετώπισε την ίδια κατάσταση και θέλει φυσικά ας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.