Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Συνάδελφε, πολλά τα ερωτήματά σου, και τα περισσότερα χωρίς ουσία πλέον καθώς δεν υπάρχουν ΤΣΜΕΔΕ, ΟΑΕΕ, ΙΚΑ κλπ παρά μόνο ΕΦΚΑ για όλους.

 

Με βάση αυτό, μπορείς να ξαναδιατυπώσεις ερωτήματα, πολλά από τα οποία όμως θα απαντηθούν στο μέλλον από διευκρινιστικές εγκυκλίους, που βγαίνουν κάθε τόσο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιας και φαντάζομαι ενδιαφέρει αρκετούς, μπορεί κάποιος να μας βοηθήσει σχετικά με τη διαδικασία διαγραφής από ΤΕΕ + ΤΣΜΕΔΕ και τα επακόλουθα αυτής?

Εμένα δε με ενδιαφέρει να μπορώ να δουλεύω ως μηχανικός αφού δουλεύω σε εταιρεία πληροφορικής. Επομένως με ενδιαφέρει είτε

(α) να με προσλάβει ο εργοδότης μου με ΙΚΑ

(β) να μεταπηδήσω στον ΟΑΕΕ για να έχω 27% εισφορές και έκπτωση 50% για το εισόδημα άνω των 7.000€ 

 

Οπότε (1) θέλω να διαγραφώ από ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ και ίσως (2) να κλείσω βιβλία (εκτός και αν μεταπηδήσω στον ΟΑΕΕ).

 

1.Τι χαρτιά χρειάζονται και πού τα υποβάλλουμε,

2. Τι διαδικασία ακολουθείται και πόσο καιρό παίρνει περίπου?

3. Επίσης, κλείσιμο βιβλίων γίνεται πάλι μέσω του ΤΣΜΕΔΕ, ή κάπως αλλιώς? 

 

ΥΓ. Μπορεί οτιδήποτε από τα παραπάνω να γίνει και αναδρομικά, 31/12/2016?

 

Ευχαριστώ θερμά,

Στέλιος

 

 

Συνάδελφε, πολλά τα ερωτήματά σου, και τα περισσότερα χωρίς ουσία πλέον καθώς δεν υπάρχουν ΤΣΜΕΔΕ, ΟΑΕΕ, ΙΚΑ κλπ παρά μόνο ΕΦΚΑ για όλους.

 

Με βάση αυτό, μπορείς να ξαναδιατυπώσεις ερωτήματα, πολλά από τα οποία όμως θα απαντηθούν στο μέλλον από διευκρινιστικές εγκυκλίους, που βγαίνουν κάθε τόσο...

Όντως.

Το θέμα είναι ότι θα ήθελα βοήθεια για να μπορέσω να διαγραφώ από όλο το πανυγύρι (κλείσιμο βιβλίων, διαγραφή από ΤΣΜΕΔΕ / ΤΕΕ) και να προσληφθω με ΙΚΑ να ησυχασει το κεφαλι μου.

Φαντάζομαι ότι αρχικά πρέπει να κλείσω βιβλία στην εφορία. Μετά, τι χρειάζομαι και που απευθύνομαι για να μην είμαι πια μηχανικός και Ε.Ε. ?

Link to comment
Share on other sites

Βιβλία κλείνεις στην εφορία, όπως πάντα.

 

Στο ΤΕΕ αίτηση για διαγραφή.

 

Και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Βιβλία κλείνεις στην εφορία, όπως πάντα.

 

Στο ΤΕΕ αίτηση για διαγραφή.

 

Και είσαι έτοιμος.

 

Σ ευχαριστώ.

(αν γνωρίζεις και τι χαρτιά θέλουν αυτά τα 2, θα βοηθήσεις πολύ)

 

ΑΝ κάνω αυτά τα 2 που λες, στο ΤΣΜΕΔΕ θα ειμαι ακόμα όμως, σωστά? Με αυτές τις 2 ενέργειες δηλαδή δε θα μου ζητήσουν εισφορές για το 2017 απο ΕΦΚΑ και μένω ανασφάλιστος μέχρι να κάνω πρόσληψη ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Για την εφορια τα χαρτια δεν ειναι πολλα αλλα δεν θυμαμαι

 

Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι αφου τα μαζεψεις θα φας τουλαχιστον μια μερα στην εφορια περιμενοντας σε 5-6 ουρες για να παρεις υπογραφες ( Φπα, βιβλια, εισοδημα κλπ).

 

Στο ΤΕΕ δεν γνωριζω αλλα νομιζω μια απλη αιτηση.

 

Ο ΕΦΚΑ μαλλον θα σε χρεωσει αρχικα, αλλα στο τελος του χρονου γινεται συμψηφισμος.

 

Αν διαβασεις στο φορουμ θα βρεις διαφορα, αλλα πιστευω ακριβως κανεις δεν ξερει τι θα γινει....

 

Οταν σε προσλαβουν θα πας ΕΦΚΑ, ειπαμε Ικα μας τελειωσε...

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Εγώ που θέλω να διατηρήσω τα βιβλία της εταιρείας μου αλλα να μεταπηδήσω απο ΤΣΙΜΕΔΕ σε ΟΑΕΕ καθώς η εταιρεία μου δεν έχει σχέση με μηχανικούς τι πρέπει να κάνω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα για να διαγραφεις απο το ΤΣΙΜΕΔΕ κ το ΤΕΕ σου ζηταν διακοπη δραστηριοτητας απο την εφορα... αν δε θελω να κλεισω την εταιρεια στην εφορια απλα να σταματησω να ειμαι στο ΤΣΙΜΕΔΕ γιατι η εταιρεια μου πτοε δεν ειχε σχεση με μηχανικο??

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ.

(αν γνωρίζεις και τι χαρτιά θέλουν αυτά τα 2, θα βοηθήσεις πολύ)

 

ΑΝ κάνω αυτά τα 2 που λες, στο ΤΣΜΕΔΕ θα ειμαι ακόμα όμως, σωστά? Με αυτές τις 2 ενέργειες δηλαδή δε θα μου ζητήσουν εισφορές για το 2017 απο ΕΦΚΑ και μένω ανασφάλιστος μέχρι να κάνω πρόσληψη ΙΚΑ?

 

Για την εφορία χρειάζεται να έχεις μαζί το τελευταίο μπλοκ αποδείξεων και κανονικά και το βιβλίο εσόδων-εξόδων. Εγώ που δεν το είχα απλά υπέγραψα μια υπεύθυνη δήλωση. Περνάς μετά από σχεδόν όλα τα τμήματα (ΦΠΑ, Εισόδημα, Αυτοκίνητα κλπ) για υπογραφές. Στο Μητρώο είναι που κάνεις και την τελική αίτηση κλεισίματος επαγγέλματος.

Για διαγραφή από το ΤΕΕ πρώτα κλείνεις τα βιβλία από εφορία, μετά με το χαρτί της εφορίας πας στην Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών της Περιφέρειας και κάνεις κι εκεί αίτηση και στο τέλος πας στο ΤΕΕ έχοντας μαζί την απόφαση διαγραφής από την Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών και το τελευταίο εκκαθαριστικό αν επικαλείσε λόγους οικονομικούς για τη διαγραφή σου. Ίσως να χρειάζεται και κάτι ακόμη που δεν το θυμάμαι στο ΤΕΕ. Όπως και να 'χει πάρτους τηλ πριν πας για να είσαι σίγουρος. Εμένα έκανε 3,5 μήνες να ολοκληρώσουν τη διαγραφή από το ΤΕΕ. Μετά τη διαγραφή σου από το ΤΕΕ κάνεις και μια βόλτα από το (πρώην) ΤΣΜΕΔΕ και ζητάς διαγραφή. ΠΡΟΣΟΧΗ σαν ημερομηνία στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ βάζουν αυτή που έχει δηλωθεί από τη Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών της Περιφέρειας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα για να διαγραφεις απο το ΤΣΙΜΕΔΕ κ το ΤΕΕ σου ζηταν διακοπη δραστηριοτητας απο την εφορα... αν δε θελω να κλεισω την εταιρεια στην εφορια απλα να σταματησω να ειμαι στο ΤΣΙΜΕΔΕ γιατι η εταιρεια μου πτοε δεν ειχε σχεση με μηχανικο??

 

είναι σίγουρο ότι στον έφκα θα λογαριάζεται και θα ασφαλίζεται ως μηχανικός κάποιος που δεν παρέχει υπηρεσίες μηχανικού;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.