Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο ΤΣΜΕΔΕ μπορουσαν να ασφαλιστούν και οσοι ΕΔΕ ειχαν πτυχιο απο ΤΕΙ.

 

Εαν καποιος ΕΔΕ πτυχιουχος ΤΕΙ, καταθεσει το ΜΕΕΠ, τοτε θα διαγραφει απο το ΤΣΜΕΔΕ? (δεν εχει κανει εναρξη στην ΔΟΥ για υπηρεσιες μηχανικου, ουτε εχει παρει κωδικους ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γνωρίζει κανείς τη διαδικασία διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ για δύο περιπτώσεις:

α) με χρέη

β) χωρίς χρέη

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η έκπτωση 50% εφαρμόζεται μόνο στο πρωην ΕΤΑΑ και όχι στον ΟΑΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και φαντάζομαι ενδιαφέρει αρκετούς, μπορεί κάποιος να μας βοηθήσει σχετικά με τη διαδικασία διαγραφής από ΤΕΕ + ΤΣΜΕΔΕ και τα επακόλουθα αυτής?

Εμένα δε με ενδιαφέρει να μπορώ να δουλεύω ως μηχανικός αφού δουλεύω σε εταιρεία πληροφορικής. Επομένως με ενδιαφέρει είτε

(α) να με προσλάβει ο εργοδότης μου με ΙΚΑ

(β) να μεταπηδήσω στον ΟΑΕΕ για να έχω 27% εισφορές και έκπτωση 50% για το εισόδημα άνω των 7.000€

 

Οπότε (1) θέλω να διαγραφώ από ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ και ίσως (2) να κλείσω βιβλία (εκτός και αν μεταπηδήσω στον ΟΑΕΕ).

 

1.Τι χαρτιά χρειάζονται και πού τα υποβάλλουμε,

2. Τι διαδικασία ακολουθείται και πόσο καιρό παίρνει περίπου?

3. Επίσης, κλείσιμο βιβλίων γίνεται πάλι μέσω του ΤΣΜΕΔΕ, ή κάπως αλλιώς?

 

ΥΓ. Μπορεί οτιδήποτε από τα παραπάνω να γίνει και αναδρομικά, 31/12/2016?

 

Ευχαριστώ θερμά,

Στέλιος

Όλα που λες γίνονται, και αναδρομικά.

Μπορεί να πάρουν και ένα χρόνο αλλά δεν σε ενδιαφέρει. Εσένα σε ενδιαφέρει να πληρωνεσε από τη δουλειά σου, που θα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

@s2117

1α). Καταρχήν διαγραφή από την διεύθυνση τεχνικών έργων της περιφέρειάς σου.

1β). Κατάθεση της διαγραφής σου στο ΤΕΕ, μαζί με το τελευταίο εκκαθαριστικό και την διακοπή εργασιών από την ΔΟΥ (γίνεται αυθημερόν και δες εδώ για το πως), δηλαδή εκτυπώνεις από το taxis μια σελίδα από τα στοιχεία της επιχείρησης όπου φαίνεται η ημερομηνία της διακοπής και κάνεις αίτηση διαγραφής από το ΤΕΕ. Παίρνει περίπου τρεις μήνες μέχρι να συνεδριάσει η διοικούσα επιτροπή του ΤΕΕ και να αποφασίσει. Αλλά ημερομηνία διαγραφής -αφού παρθεί η απόφαση- λογαριάζεται η ημερομηνία διαγραφής από το μητρώο της διεύθυνσης τεχνικών έργων.

1γ). Πας με την απόφαση στο ΤΣΜΕΔΕ (δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό ή αν ενημερώνεται αυτόματα το ΤΣΜΕΔΕ).

2) και 3). Τα απάντησα πριν.

 

Edit: Δεν είδα ότι είχε απαντήσει ο galexa  στο #1719.

 

Εγώ θέλω να ρωτήσω άλλο, αν βέβαια ξέρει κανείς. Αφού ημερομηνία διαγραφής θεωρείται η παραπάνω, το λογικό είναι να μην πληρώνει κανείς εισφορές στον ΕΦΚΑ (ΤΣΜΕΔΕ) από την ημερομηνία διαγραφής από τη διεύθυνση τεχνικών έργων, χωρίς να περιμένει την απόφαση (εφόσον ο λόγος που επικαλείται για διαγραφή είναι τέτοιος που την έχει σίγουρη). Έλα όμως που τώρα οι ανείσπρακτες οφειλές, που θα προκύψουν ανά μήνα στο τρίμηνο της αναμονής, πλέον μεταβιβάζονται στο ΚΕΑΟ. Τι γίνεται; Γιατί αν πληρώνει κάποιος στο μεταξύ και περιμένει να του τα επιστρέψουν ..... σώθηκε. Θα διαγραφούν μαζί με τους τόκους αυτόματα ή θα πρέπει να τρέχει σαν τον Βέγγο για να το καταφέρει;

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση. Πάντως όντως ισχύει ότι από τη στιγμή που διαγράφεις από τη διεύθυνση τεχνικών έργων δεν χρεώνεσαι εισφορές αυτό μου είχαν πει κάποτε στο ΤΕΕ. Λογικά και σήμερα το ίδιο ισχύει απλά το χρέος στον εφκα θα διαγραφεί με την τελική απόφαση που ισχύει και αναδρομικά. Εκτός αν βάζεις κάτι (άσχετα αν δεν το πάρεις πίσω) κάθε μήνα για να μεταθέτεις τα ανεξόφλητα...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απόφαση Αντιπροσωπείας Τ.Ε.Ε./Τ.Δ.Μ. 30‐1‐2017

 

Ζητείται

Α) η αποσύνδεση του ΤΕΕ από το ΕΦΚΑ, δηλαδή ζητείται η κατάργηση του άρθρου 6 του Αναγκαστικού Νόμου 2326/1940 [ΦΕΚ 145‐Α‐11‐5‐1940]

Β) ζητείται ακολούθως η δυνατότητα άμεσης εγγραφής από το ΤΕΕ στα μητρώα του των συναδέλφων που διαγράφηκαν λόγω παύσης εργασιών εφόσον το επιθυμούν.

 

http://tdm.tee.gr/wp-content/uploads/2017/02/%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%A3%CE%A5%CE%9D%CE%94%CE%95%CE%A3%CE%97-%CE%99%CE%94%CE%99%CE%9F%CE%A4%CE%97%CE%A4%CE%91%CE%A3-%CE%9C%CE%95%CE%9B%CE%9F%CE%A5%CE%A3-%CE%A4%CE%95%CE%95-%CE%91%CE%A0%CE%9F-%CE%A4%CE%9F-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση,μηχανικός εγγεγραμένος στο ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ,με κλείστα βιβλία, χρεώνεται ασφαλιστικές εισφορές;

Με το προηγούμενο σύστημα χρεώνοσουν ασφαλιστικές εισφορές, πλέον ξέρει κανεις τι ισχύει;Εγώ απο ότι είχα διαβάσει συναιχίζεται κανονικά το ίδιο σύστημα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.