Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Για την εφορία χρειάζεται να έχεις μαζί το τελευταίο μπλοκ αποδείξεων και κανονικά και το βιβλίο εσόδων-εξόδων. Εγώ που δεν το είχα απλά υπέγραψα μια υπεύθυνη δήλωση. Περνάς μετά από σχεδόν όλα τα τμήματα (ΦΠΑ, Εισόδημα, Αυτοκίνητα κλπ) για υπογραφές. Στο Μητρώο είναι που κάνεις και την τελική αίτηση κλεισίματος επαγγέλματος.

Για διαγραφή από το ΤΕΕ πρώτα κλείνεις τα βιβλία από εφορία, μετά με το χαρτί της εφορίας πας στην Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών της Περιφέρειας και κάνεις κι εκεί αίτηση και στο τέλος πας στο ΤΕΕ έχοντας μαζί την απόφαση διαγραφής από την Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών και το τελευταίο εκκαθαριστικό αν επικαλείσε λόγους οικονομικούς για τη διαγραφή σου. Ίσως να χρειάζεται και κάτι ακόμη που δεν το θυμάμαι στο ΤΕΕ. Όπως και να 'χει πάρτους τηλ πριν πας για να είσαι σίγουρος. Εμένα έκανε 3,5 μήνες να ολοκληρώσουν τη διαγραφή από το ΤΕΕ. Μετά τη διαγραφή σου από το ΤΕΕ κάνεις και μια βόλτα από το (πρώην) ΤΣΜΕΔΕ και ζητάς διαγραφή. ΠΡΟΣΟΧΗ σαν ημερομηνία στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ βάζουν αυτή που έχει δηλωθεί από τη Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών της Περιφέρειας.

 

Να αναφέρω απλά για όσους είναι μισθωτοί και κάνουν αίτηση για διαγραφή ότι θα χρειαστεί και κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει από που προέρχονται τα εισοδήματα που φαίνονται στο εκκαθαριστικό. Κατέθεσα την αίτηση διαγραφής και μου ήρθε χαρτί από ΤΕΕ το οποίο μου ζητάει επιπλέον στοιχεία από τα οποία να προκύπτει από ποια εργασία είχα εισοδήματα, για να συζητήσουν τη διαγραφή στην επόμενη συνεδρίαση της Διοικούσας Επιτροπής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να αναφέρω απλά για όσους είναι μισθωτοί και κάνουν αίτηση για διαγραφή ότι θα χρειαστεί και κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει από που προέρχονται τα εισοδήματα που φαίνονται στο εκκαθαριστικό. Κατέθεσα την αίτηση διαγραφής και μου ήρθε χαρτί από ΤΕΕ το οποίο μου ζητάει επιπλέον στοιχεία από τα οποία να προκύπτει από ποια εργασία είχα εισοδήματα, για να συζητήσουν τη διαγραφή στην επόμενη συνεδρίαση της Διοικούσας Επιτροπής.

 

είναι παράνομο να σου ζητούν κάτι τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites

είναι παράνομο να σου ζητούν κάτι τέτοιο. 

Θα πάρω αύριο τηλέφωνο να ρωτήσω τι εννοούν ακριβώς με το "επιπλέον στοιχεία". Έχετε ακούσει να το ζήτησαν και από άλλον συνάδελφο?

Link to comment
Share on other sites

Αηδία έχει καταντήσει η όλη διαδικασία με το ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ - Περιφέρεια να σε πετάει μπαλάκι ο ένας στον άλλο για το αυτονόητο δικαίωμα της διαγραφής.

Πληροφοριακά και στην επανεγγραφή τα ίδια σ.... γίνονται, με τη διάρκεια διεκπεραίωσης του αιτήματος να φτάνει και τους 3 μήνες +...

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά στο #1727. Η διαγραφή από τα μητρώα της Δ/νσης Τεχνικών Έργων της περιφέρειας, δεν γίνεται αυθημερόν. Θέλει μια εργάσιμη, με άλλα λόγια την μια μέρα καταθέτεις την αίτηση και την επόμενη παίρνεις το πιστοποιητικό διαγραφής σε τρία αντίτυπα. Για την διαγραφή απαιτείται και η κατάθεση τυχόν μελετητικού ή εργοληπτικού πτυχίου στην Δ/νση Τεχνικών έργων.

Με το ένα πιστοποιητικό ανά χείρας συν αυτά που  είπα στο 1727, πας ΤΕΕ και καταθέτεις αίτηση διαγραφής. Όταν σου ταχυδρομηθεί η απόφαση διαγραφής από τα τεφτέρια τους, πας ΤΣΜΕΔΕ με αυτή και το έτερο πιστοποιητικό της Δ/νσης Τεχν. Έργων (το τρίτο το κρατάς εσύ για αναμνηστικό), για να σε διαγράψει και το ΤΣΜΕΔΕ, τουλάχιστον αυθημερόν εδώ.

Ελλάς το μεγαλείο σου βασίλεμα δεν έχει, μη χε.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω απλά για όσους είναι μισθωτοί και κάνουν αίτηση για διαγραφή ότι θα χρειαστεί και κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει από που προέρχονται τα εισοδήματα που φαίνονται στο εκκαθαριστικό. Κατέθεσα την αίτηση διαγραφής και μου ήρθε χαρτί από ΤΕΕ το οποίο μου ζητάει επιπλέον στοιχεία από τα οποία να προκύπτει από ποια εργασία είχα εισοδήματα, για να συζητήσουν τη διαγραφή στην επόμενη συνεδρίαση της Διοικούσας Επιτροπής.

Γίνεται να διαγραφεί κάποιος από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ ως μισθωτος;

 

Προκαταβολικά συγνώμη αν μπαίνω σφήνα στη σύζητηση, αλλά ποιες είναι οι προϋποθέσεις και οι επιπτώσεις για μια τέτοια περίπτωση;

 

Sent from my SM-T710 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι να συνεννοηθείς με τον εργοδότη σου, να σε απολύσει εικονικά και μετά... το θέμα είναι πως θα δουλεύεις στο μεσοδιάστημα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι να συνεννοηθείς με τον εργοδότη σου, να σε απολύσει εικονικά και μετά... το θέμα είναι πως θα δουλεύεις στο μεσοδιάστημα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Προφανως η ερωτηση σχετιζεται ως προς το ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ και οχι πως το κανονιζεις με τον εργοδοτη.

 

Αν δηλαδη προβλεπεται η σχετικη διαδικασια εντος ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ, που βασει αυτων που θεωρουσα το νομιζα ως αδυνατο.

 

Ευχαριστω.

 

Sent from my SM-T710 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εννοείς να ζητήσεις από το τσμέδε να σε μεταγράψει σε άλλο ταμείο ασφάλισης;

κατ αρχάς, τι δουλειά κάνεις;

αν πρόκειται για δουλειά μηχανικού, δε μπορείς να μην είσαι στο τεε.

τώρα για άλλες δουλειές δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς να ζητήσεις από το τσμέδε να σε μεταγράψει σε άλλο ταμείο ασφάλισης;

κατ αρχάς, τι δουλειά κάνεις;

αν πρόκειται για δουλειά μηχανικού, δε μπορείς να μην είσαι στο τεε.

τώρα για άλλες δουλειές δεν ξέρω.

Σε περίπτωση που ένας μηχανικος εργάζεται ως μισθωτος, αλλά η εργασία του δεν είναι στο αντικείμενο αυτο, να έχει την επιλογή να μην εγγραφεί σε ΤΕΕ, τσμεδε ή να διαγραφεί από αυτά.

 

Για παράδειγμα, μου γνωστοποιηθηκε περίπτωση ΗΜ&ΜΥ που ως καθηγητής πληροφορικής σε δημόσιο σχολείο υποχρεωθηκε σε εγγραφή στο ΤΕΕ και κατόπιν στο τσμεδε, ενώ αρχικά δεν ήταν πρόθεση του να κάνει κάτι τετοιο.

 

Ως εκ τούτου είχα την εντύπωση ότι ως μισθωτος κάτι τέτοιο δεν γίνεται, αλλά παραπάνω διάβασα ότι μπορεί να γίνει.

 

Sent from my SM-T710 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.