Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

οκ. η αιτία της παρανόησης ήταν η αίσθηση ότι η διδασκαλία πληροφορικής σε δημόσιο σχολείο είναι εργασία άσχετη με το αντικείμενο του διπλωματούχου ηλεκτρολόγου μηχανικού, δεδομένου ότι το ίδια μάθημα ανατίθεται και σε άλλους επιστήμονες που δεν είναι μέλη ΤΕΕ. η νομοθεσία όμως λέει ότι το μάθημα ανατίθεται στις τάδε ειδικότητες και για κάθε μία ορίζει τα δικά της τυπικά προσόντα. έτσι για διπλωματούχο μηχανικό ζητάει και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, ενώ για πτυχιούχο πληροφορικής μπορεί να μη ζητάει κάτι πέραν του πανεπιστημιακού πτυχίου.

 

η "μεταγραφή" από το ίκα στο τσμέδε (πλέον έφκα) μπορεί να γίνει με αυτόματο τρόπο γιατί δεν υπάρχει διαδικασία διαγραφής από το ίκα. το αντίθετο όμως πρέπει να είναι πιο πολύπλοκο.

 

ίσως η αίτηση διαγραφής από το τεε να επαρκεί σαν έγγραφο για να σε ασφαλίσει ο εργοδότης αυθημερόν στο ίκα, αφού σου κάνει μια νέα σύμβαση που να περιγράφει ότι άλλαξες αντικείμενο και πλέον δεν κάνεις τον μηχανικό.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

 

@άλμπερτ-μηδέν, πώς ακριβώς γίνεται διαδικαστικά αυτό; πάει ο εργοδότης στο τσμέδε και το ίκα και κάνει αίτηση "μεταγραφής"?

 

Κάνει αίτηση διαγραφής ο ασφαλισμένος στο τεε. 

Την στέλνει στο τσμεδε και στο ικα και λέει όταν βγει η διαγραφή θα ζητήσει την ορθή επιβολή - επανυπολογισμό των εισφορών

Βγαίνει η διαγραφή, γράφεται στο ικα αναδρομικά από τη διαγραφή.

Τα γενικά βήματα είναι αυτά.

Διαδικασία γραμμένη δεν θα υπάρχει πουθενά μάλλον γιατί μιλάμε για νόμο δεκαετίας 1940 (τσμεδε) που δεν υπήρχαν τέτοια θέματα.

Αν ακολουθήσει αυτά τα βήματα πιστεύω ότι θα τελειώσει κανονικά την "μεταγραφή¨ με ημερομηνία την ημερομηνία διαγραφής από το τεε.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση.Σκεφτομαι αυτο το μηνα να διαγραφω απο τεε/τσμεδε.Δεν εχω καποιο μελετητικο πτυχιο,οποτε παρακαμπτω την διευθυνση τεχνικων εργων και παω κατευθειαν τεε??κ μπορω στο τεε να δηλωσω αναδρομικη ημερομηνια διαγραφης (π.χ την ημερομηνια που απολυθηκα?)Γενικα δηλαδη την δεχονται ή θα μου δημιουργησουν προβληματα?Εχω κλειστα βιβλια απο 2014,απο 2014-2016 ημουν μισθωτη κ απο 2016 ειμαι εγγεγραμενη στον οαεδ.

Edited by chgiala
Link to comment
Share on other sites

chgiala:  Πρέπει να πας στην διεύθυνση τεχνικών έργων της περιφέρειας σου, έχεις δεν έχεις μελετητικό πτυχίο. Έχεις γραφτεί αυτόματα εκεί με την εγγραφή σου στο ΤΕΕ. Το ΤΕΕ δεν έχει πρόβλημα να σε διαγράψει αναδρομικά, το ΤΣΜΕΔΕ όμως έχει. Στην δική μου περίπτωση, το ΤΣΜΕΔΕ αρχικά δεν δέχτηκε την αναδρομική διαγραφή μου και με διέγραψε από την ημερομηνία που πήγα στην διεύθυνση τεχνικών έργων (και όχι από την ημερομηνία που δήλωσα εκεί ότι έχω παύσει τις εργασίες του μηχανικού). Σημειωτέον ότι κάποιες περιφέρειες αρνούνται την αναδρομική διαγραφή, σύμφωνα με αναφορές άλλων στο φόρουμ.

Έκανα ένσταση στην Διοικούσα Επιτροπή του ΤΣΜΕΔΕ για αναδρομική διαγραφή εδώ και ένα χρόνο και ακόμα περιμένω απάντηση....  Δεν ξέρω καν αν η ένσταση έχει πάει στα σκουπίδια με την ανακατωσούρα του ΕΦΚΑ ή θα εξεταστεί κάποτε στο μέλλον...

Εφόσον χρωστάς μόνο ένα εξάμηνο καλύτερα να μην μπλέξεις με αναδρομική διαγραφή.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ vagi. Αλλά θα προσπαθησω να διαγραφω αναδρομικα γιατι χρωσταω 1,5 εξαμηνο και οι εισφορες μου ειναι σιγουρα 3000+ ευρω.Δεν ειναι και λιγα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τους μηχανικούς επιτυχόντες για τις θέσεις κοινωφελούς εργασίας μέσω ΟΑΕΔ στους Δήμους? Στα προσόντα ζητείται άδεια ασκ.επαγγέλματος και να είσαι εγγεγραμένος στα μητρώα του ΟΑΕΔ. Οι περισσότεροι(σχεδόν όλοι) έχουμε διαγραφεί από ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ συνεπώς δεν ισχύει η άδεια. Γνωρίζετε κάτι σχετικά? 
 

Link to comment
Share on other sites

chgiala:  Πρέπει να πας στην διεύθυνση τεχνικών έργων της περιφέρειας σου, έχεις δεν έχεις μελετητικό πτυχίο. Έχεις γραφτεί αυτόματα εκεί με την εγγραφή σου στο ΤΕΕ. Το ΤΕΕ δεν έχει πρόβλημα να σε διαγράψει αναδρομικά, το ΤΣΜΕΔΕ όμως έχει. Στην δική μου περίπτωση, το ΤΣΜΕΔΕ αρχικά δεν δέχτηκε την αναδρομική διαγραφή μου και με διέγραψε από την ημερομηνία που πήγα στην διεύθυνση τεχνικών έργων (και όχι από την ημερομηνία που δήλωσα εκεί ότι έχω παύσει τις εργασίες του μηχανικού). Σημειωτέον ότι κάποιες περιφέρειες αρνούνται την αναδρομική διαγραφή, σύμφωνα με αναφορές άλλων στο φόρουμ.

Έκανα ένσταση στην Διοικούσα Επιτροπή του ΤΣΜΕΔΕ για αναδρομική διαγραφή εδώ και ένα χρόνο και ακόμα περιμένω απάντηση....  Δεν ξέρω καν αν η ένσταση έχει πάει στα σκουπίδια με την ανακατωσούρα του ΕΦΚΑ ή θα εξεταστεί κάποτε στο μέλλον...

Εφόσον χρωστάς μόνο ένα εξάμηνο καλύτερα να μην μπλέξεις με αναδρομική διαγραφή.

καλησπερα συναδερφε και εγω αναλογη περιπτωση ειχα. εκανα ένσταση και η αποφαση μου ηρθε μετά απο 1 χρονο. δικαιωθηκα και τελικά με διεγραψαν από την ημερομηνία διαγραφής του ΤΕΕ. ενοχλησε τους όμως γιατι η αποφαση ειχε βγει και δεν ειχα καμια ενημερωση απο τσμεδε.μου κοινοποιηθηκε μετά από ενα τριμηνο

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτο γιατί δεν το έχω καταλάβει;

 

Αν κάποιος κλείσει βιβλία και διαφραφεί, μετά μπορεί να ξαναανοίξει βιβλία αλλά όχι σαν μηχανικός;; ώστε να πληρώνει απλά το 26%;

 

Η αλλιώς, πως μπορεί να γίνει το εφαπαξ και το επικουρικό προαιρετικά;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.