Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Συνάδελφοι, από τέλος Σεπτεμβρίου είχα κάνει αίτηση διαγραφής (ακολουθώντας όλη τη προβλεπόμενη διαδικασία , Διαγραφή  από ΔΤΕ Περιφέρειας, Διακοπή άσκησης επιτηδεύματος από Εφορία) από ΤΕΕ- ΤΣΜΕΔΕ λόγω οικονομικών δυσκολιών. Εδώ και λίγες μέρες  επικοινώνησα με το ΤΕΕ και τους ρώτησα αν έχει περάσει από την αρμόδια επιτροπή το αίτημα μου και μου είπε  στο τηλέφωνο ο αρμόδιος υπάλληλος  ότι έχουν στείλει ταχυδρομικώς ειδοποίηση να πληρώσω τις οφειλές μου προς το ΤΕΕ την οποία δεν έλαβα ποτέ. Του απάντησα ότι ουδέποτε έλαβα την σχετική ειδοποίηση και πως αδυνατώ να πληρώσω τώρα αυτό το ποσό λόγω οικονομικών δυσκολιών μίας και είμαι άνεργος.Ακόμη ο υπάλληλος του ΤΕΕ με ενημέρωσε  στη τηλεφωνική μας επικοινωνία ότι για να μου στείλουν την βεβαίωση διαγραφής πρέπει να πληρώσω τις οφειλές μου. Ρωτώ λοιπόν όποιον-α έχει κάποια ανάλογη εμπειρία ή γνώση επί παρόμοιου ζητήματος του αν είναι απαραίτητο να πληρωθούν οι οφειλές για να ολοκληρωθεί η παύση της επαγγελματικής άδειας του μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικό είναι, όσο και εξοργιστικό με αυτούς τους μασκαράδες. Λογικό γιατί πριν αποχωρήσεις από κάπου πρέπει να τακτοποιείς πριν τις εκκρεμότητες. Θα μπορούσαν ωστόσο να το περνάνε σαν ληξιπρόθεσμη οφειλή στο taxis και να ολοκλήρωναν την διαγραφή. Αλλά όχι, εκεί να σε έχουν όμηρο οι αχρείοι με το ξένο στα μέλη του ΤΕΕ.

Το εξοργιστικό δεν χρειάζεται αιτιολόγηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι, όσο και εξοργιστικό με αυτούς τους μασκαράδες. Λογικό γιατί πριν αποχωρήσεις από κάπου πρέπει να τακτοποιείς πριν τις εκκρεμότητες. Θα μπορούσαν ωστόσο να το περνάνε σαν ληξιπρόθεσμη οφειλή στο taxis και να ολοκλήρωναν την διαγραφή. Αλλά όχι, εκεί να σε έχουν όμηρο οι αχρείοι με το ξένο στα μέλη του ΤΕΕ.

Το εξοργιστικό δεν χρειάζεται αιτιολόγηση.

Ευχαριστώ για την απάντηση!  Καλό είναι να τακτοποιηθούν οι οφειλές από κάποιον όμως που έχει την οικονομικη δυνατότητα.  Φυσικά καλό είναι να πάρω και τη βεβαίωση διαγραφής μέλους ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ στα χέρια μου. Προς το παρόν όμως και να την παραλάβω δεν νομίζω ότι θα μου είναι χρήσιμη κάπου. Εκτός και αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος.  Είχα αιτηθεί και αναδρομική διαγραφή την οποία οι μασκαράδες του ΤΕΕ αρνήθηκαν πεισματικά για προφανείς λόγους ( μη χάσουν αντίστοιχες τις ασφαλιστικές εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ),  δυστυχώς. Σκέφτομαι να ξανα αιτηθω αναδρομικη διαγραφή. Στην Ελλάδα γίνονται μόνο αυτά τα παράλογα.

Link to comment
Share on other sites

Αναδρομική διαγραφή απο ΤΣΜΕΔΕ απλά δεν παίζει...Άπειρος κόσμος θα ζητήσει αναδρομικά να διαγραφεί 2 χρόνια πίσω, φαντάζεσαι τι τρύπα θα δημιουργήσει στο ταμείο

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Hermes1, η διαγραφή από το ΤΕΕ χρειάζεται για να πας με αυτήν ανά χείρας, στους άλλους μασκαράδες, αυτούς του ΤΣΜΕΔΕ και να διαγραφείς ώστε να μην καταστούν ληξιπρόθεσμες οι οφειλές στο ταμείο (από την ημερομηνία διαγραφής από την ΔΤΕ Περιφέρειας μέχρι και την διαγραφή σου).

Αυτή τη ρημάδα περιμένω κι εγώ και πριν τον Ιούνιο δεν την βλέπω να την έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(θα μπορούσες ίσως να ζητήσεις αναδρομική διαγραφή από το 2011 από περιφέρεια,ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ. Αυτό είναι και το "σωστό" αφού από το 2011 δεν έχεις εργαστεί σαν μηχανικός. Δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι αμφίβολο. Περιφέρεια και ΤΕΕ δεν θα έχουν πρόβλημα αλλά το ΤΣΜΕΔΕ μπορεί να μην το δεχτεί.

 

Εν τουτοις τίθεται:

Αν Περιφέρεια & ΤΕΕ δεχθουν την αναδρομική διαγραφή και περιλαβουν το διαστημα 2011 - 2015, τοτε, το ΤΣΜΕΔΕ τι ακριβως  ασφάλιζε αυτο το διάστημα;

Την ιδιοτητα (η οποία θα έχει απωλεσθει απο το 2011) ή την εργασία (η οποία ομοίως δεν υφίσταται απο το 2011);

Εδω, έχουμε ΤΥΠΙΚΑ την περίπτωση των αχρεωστήτως βεβαιωθέντων ή αχρεωστήτων καταβληθέντων (εαν εχει καταβληθει στο διαστημα αυτό ΕΣΤΩ ΚΑΙ 1€)!

 

Αυτή είναι και η πεμπτουσία της πείσμονης άρνησης για αναδρομικές διαγραφές απο το ΤΕΕ!

Edited by Bix Bix
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα διαγραφή από το ΤΕΕ και έγινε δεκτή, πρέπει να κάνω και από το ΤΣΜΕΔΕ;  Που γίνεται η διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ; στην πόλη κατοικίας ή στην Αθήνα στα κεντρικά;

Link to comment
Share on other sites

Στο τοπικό σου ΤΣΜΕΔΕ. Αυτό μου είπαν όταν είχα ρωτήσει.

Αν επιτρέπεται, σε πόσο χρόνο από την υποβολή της αίτησης έγινε η διαγραφή από το ΤΕΕ; Σου έστειλαν την διαγραφή ταχυδρομικά;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η διαγραφή μου από το ΤΕΕ έγινε περίπου 2 μήνες μετά την αίτηση και την διαγραφή μου την έστειλαν ταχυδρομικά.

Edited by Superchem
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.