Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Καλημέρα και απο μένα. Τόσα χρόνια μέλος στο michanikos.gr και στο πρώτο μου μνμ αφορά τη διαγραφή... :confused:

 

Έχω κλείσει τα βιβλία μου στην εφορία με ημερομηνιά 31/12/2016, με την ίδια ημερομηνία έκανα παύση εργασιών στην περιφέρεια και πήγα στο ΤΕΕ να ζητήσω διαγραφή στις 2/2/2017.

 

Απο το ΤΕΕ μου απάντησαν με επιστολή στις 24/3/2017 οτι η διαγραφή μου εγκρίθηκε με ημερομηνία διαγραφής 2/2/2017 (η ημέρα της αίτησης στο ΤΕΕ και όχι της παύσης εργασιών απο την περιφέρεια) και θα πραγματοποιηθεί μόλις πληρώσω τη συνδρομή του 2017! Που σημάινει οτι θα πρέπει να πληρώσω και τα 56 ευρω του έτους 2017 για το ΤΕΕ και Ιανουάριο-Φεβρουάριο για το ΕΦΚΑ.

 

Επείδή βλέπω μερικούς απο εσάς να γράφετε το παρακάτω (το οποίο θεωρούσε αυτονόητο και ο λογιστής μου) :

 

>> με διαβεβαιωσαν πως η ημερομηνια μεχρι την οποια τρεχουν εισφορες και συνδρομες σε τσμεδε και τεε, ειναι η ημερομηνια παυσης στην περιφερεια τεχνικων εργων, όποτε κι αν γινει δεκτη η αιτηση διαγραφης απο τεε και τσμεδε <<

 

Υπάρχει κάπου γραμμένο? Αναφέρεται σε κάποιο νόμο? Ποιος σας διαβεβαίωσε? Η προϊσταμένη του μητρώου ήταν απόλυτα σίγουρη οτι οι εισφορές τρέχουν μέχρι την αίτηση διαγραφής στο ΤΕΕ.

Είχα την ίδια περίπτωση ακριβώς... ΤΕΕ στις 16/01/2017 και παύση εργασιών και περιφέρεια στις 31/12/2016. Μίλησα με κάποιον κύριο στο ΤΕΕ (δεν θέλω να πω το όνομα του) και μου πρότεινε να καταθέσω ένσταση στην απόφαση του ΤΕΕ ζητώντας να μου αλλάξουν την ημ/νία. Την ένσταση την έκανα ηλεκτρονικά στέλνοντας απλά ένα email. Όντως μετά από ένα μήνα ήρθε απάντηση με ταχυδρομείο ότι η  ένσταση μου έγινε δεκτή.

Άσχετο τώρα πρέπει να πάω από ΤΣΜΕΔΕ ή γίνεται αυτόματα η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα την Βοήθεια σας για την διαδικασία διαγραφής απο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ.

Προκειται να μετακομίσω Ιουνιο Γερμανία για δουλεία και θελω να διαγραφώ απο το ΤΕΕ.

 

Άκουσα διάφορα και έχω μπερδευτεί η αλήθεα είναι.

 

Τι ειναι να προσέξω και τι με περιμένει γενικώς;

 

Με το που κανω αίτηση στην Περιφέρεια για διαγραφή με πρωτόκολλο και το πάω στο ΤΕΕ, οι εισφορές θα τρέχουν μέχρι να βγάλει έγκριση το ΤΕΕ ή θα τρέχουν μέχρι την ημέρα της Αίτησης;;;

Edited by Alexandros87
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε μερικές σελίδες πριν.

Όσο για τις εισφορές... Θα συνεχίζουν να τρέχουν μέχρι να εγκριθεί η αίτηση από το ΤΕΕ και στη συνέχεια από το ΤΣΜΕΔΕ, αλλά -απ' ό,τι λένε οι του ΤΣΜΕΔΕ (ΕΦΚΑ πλέον)- δεν θα είναι απαιτητές ή ληξιπρόθεσμες εφόσον εγκριθεί η αίτηση διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ (συγγνώμη ΕΦΚΑ). Π.χ. εμένα μου έχουν αναρτηθεί του Μαρτίου ενώ βγήκε απόφαση διαγραφής από Δ/νση Τεχν. Έργων και ΤΕΕ με ημερομηνία διαγραφής 10/02/2017.

Έχω σκοπό να πάω να τους ξεχεσω όταν μπορέσω να κινηθώ ελεύθερα.

 

Και δείτε για πόσο αγιάτρευτα ηλίθιους ή δεν ξέρω με τι ποτισμένους που βλέπουν-ακούνε-φαντάζονται ό,τι να 'ναι, μιλάμε. Δείτε τα παρακάτω. Πως στο διάολο έκανα αίτηση στις 11/04/2017 στο τμήμα μητρώου μελετητών αφού από τις 05/04/2017 είμαι στο σπίτι στον γύψο; Στις 03/04/2017 είδα για τελευταία φορά τα μούτρα διοικητικών υπαλλήλων τέτοιων δημοσίων υπηρεσιών -που ο θεός να τις κάνει υπηρεσίες- και ήταν αυτών του ΕΦΚΑ (πρώην ΤΣΜΕΔΕ). Τι στα κομμάτια πίνουν οι μαλακες;;;;

 

mli7x5.jpg331ogf4.jpg28iaqog.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Εϊμαι μισθωτός από το 2012 και από τότε δεν εργάζομαι σαν μηχανικός. Δεν έχω μπλοκάκια και τέτοια. Αποφάσισα να διαγραφώ για να γλυτώσω τα 60+ ευρώ το μήνα που αποτελεί την εισφορά εφάπαξ (που σίγουρα δε θα πάρουμε ποτέ οπότε προτιμώ να έχω τα χρήματα τώρα). Επίσης αν δεν κάνω λάθος αν δεν κάνω διαγραφή και απολυθώ από την ετιαρία που δουλεύω μετά θα είμαι αναγκασμένος να συνεχίσω να πληρώνω εισφορές αφού θα εξακολουώ να έχω την ιδιοτητα του μηχανικού, σωστά; Οπότε για τους δύο αυτούς λόγους αποφάσισα να διαγραφώ. Πήγα στη Διεύθυνση Τεχνικών Έργων για να αιτηθώ αναδρομική διαγραφή από 1/8/16 όπου η νέα μου πρόσληψη αναφέρει ότι δεν εργάζομαι σαν μηχανικός. Από τη Διεύθυνση Τεχν Έργων μου είπαν ότι μόνο κλείσμο βιβλίων μπορούν να δεχτούν ως αποδεικτικό. Φυσικά πάγωσα. Είναι δυνατόν τους είπα να μην μπορούν να διαγραφούν μισθωτοί; Μόνο ελεύθεροι επαγγελματίες; Και μου επανέλαβαν ότι μπορούν να δεχτούν μόνο αυτό σαν δικιολογητικό, αλλιώς να κάνω αίτηση για διαγραφή με σημερινή ημερομηνία και να προσπαθήσω μετά στο ΤΕΕ να αποδείξω ό,τι θέλω. 

 

Λίγο έχω μπλοκάρει να πω την αλήθεια. Γνωρίζετε διαδικασίες ή αντίστοιχες περιπτώσεις για διαγραφή μισθωτών;

 

Ευχαριστώ!.

Link to comment
Share on other sites

Ο σημερινός εργοδότης σου στο τσμέδε δε σε έχει ασφαλισμένο; αν διαγραφείς θα εργάζεσαι χωρίς ασφάλιση.. πρέπει λοιπόν να λύσετε τη συνεργασία σας, να περάσεις σε καθεστώς ελεύθερου επαγγελματία, να διαγραφείς και απαλλαγμένος πια από την υποχρεωτική ασφάλιση στο τσμέδε να ξαναπροσληφθείς με ίκα.

Link to comment
Share on other sites

Ο σημερινός εργοδότης σου στο τσμέδε δε σε έχει ασφαλισμένο; αν διαγραφείς θα εργάζεσαι χωρίς ασφάλιση.. πρέπει λοιπόν να λύσετε τη συνεργασία σας, να περάσεις σε καθεστώς ελεύθερου επαγγελματία, να διαγραφείς και απαλλαγμένος πια από την υποχρεωτική ασφάλιση στο τσμέδε να ξαναπροσληφθείς με ίκα.

Υπηρχε πρόσληψη στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά πλέον δεν υπάρχει ΤΣΜΕΔΕ. Οπότε είμαι με πρόσληψη στον ΕΦΚΑ. Αν διαγραφώ από το ΤΕΕ δεν καταλαβαίνω γιατί να είμαι ανασφάλιστος. Αφού έχω ΕΦΚΑ.

 

Η διαφορά με τους υπολοιπους μισθωτούς συναδέλφους μου στη δουλειά μου είναι το ύψος των εισφορών μου παραμένει στα επίπεδα που είχα πριν την ένταξη όλων των ταμείων στον ΕΦΚΑ. Δηλαδή αντί να έχω το ύψος των εισφορών που έχουν οι υπολοιποι συνάδελφοί μου έχω ένα έξτρα (το εφαπαξ) που μου έχει μείνει κολλημένο από το παρελθόν ως μηχανικός.

 

Η διαδικασία που περιγράφεις συνάδελφε Γιώργο μου φαίνεται λίγο τραβηγμένη να πω την αλήθεια. Εννοείς να λύσω την πρόσληψη και να διαγραφώ και να ξαναπροσληφθώ ή να λύσω την πρόσληψη, να ανοίξω βιβλία και μετά να διαγραφώ και μετά να ξαναπροσληφθώ; Στην Ελλάδα ζούμε βέβαια και όλα είναι πιθανά αλλά πραγματικά νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα ήταν αρκετά πιο μπερδεμμένο από ό,τι είναι τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Μπούρδες να πας να ζητήσεις από την εφορία ίσως κάποιο αποδεικτικό ότι ουδέποτε έκανες έναρξη επαγγέλματος και άνοιξες βιβλία.. Γραφειοκρατικό είναι το θέμα άμα βρεις λογικό άνθρωπο θα λυθεί το θέμα σου..

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που περιγράφεις συνάδελφε Γιώργο μου φαίνεται λίγο τραβηγμένη να πω την αλήθεια. Εννοείς να λύσω την πρόσληψη και να διαγραφώ και να ξαναπροσληφθώ ή να λύσω την πρόσληψη, να ανοίξω βιβλία και μετά να διαγραφώ και μετά να ξαναπροσληφθώ; Στην Ελλάδα ζούμε βέβαια και όλα είναι πιθανά αλλά πραγματικά νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα ήταν αρκετά πιο μπερδεμμένο από ό,τι είναι τώρα. 

 

Το πρώτο από τα δύο εννοούσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το διαβασα αρχικα πριν λίγο στο facebook του ΣΜΗΒΕ

επίκειται κατάργηση της υποχρεωτικής υπαγωγής στην ασφάλιση του πρώην ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ λόγω ιδιότητας με νομοθετική ρύθμιση

 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26293

 

..............Τέλος, σας γνωρίζουμε ότι επίκειται κατάργηση της υποχρεωτικής υπαγωγής στην ασφάλιση του πρώην ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ λόγω ιδιότητας με νομοθετική ρύθμιση.......

 

αρα αν γίνει αυτό θα μπορούμε να κάνουμε διακοπή της ασφάλισης σε περίπτωση που δεν δουλεύουμε-δεν έχουμε χρήματα να πληρώνουμε χωρίς να κάνουμε διαγραφη απο ΤΕΕ. Ξερει κανείς κάτι παραπάνω? (όπως μπορούν οι συνάδελφοι ΤΕ δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.