Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Εχει κανεις συνάδελφος νεα σχετικά με την αίτηση του για αναδρομική διαγραφή?

Τι τύχη έχουν πλέον οι αναδρομικές με παράλληλη διαγραφή των οφειλών?

 

Εκείνη η είδηση που είχε κυκλοφορήση στα μεσα Δεκεμβρίου που έλεγε οτι η Δ.Ε. του τσμεδε ετοίμαζε πρόταση προς υπουργίο εργασίας και Δ.Ε. του ΕΤΑΑ,

οτι πλέον οι μηχανικοί να έχουν το δικαίωμα με αίτηση τους να διαγράφονται τα χρέη και να αφαιρούντε απο τα συντάξιμα χρόνια, αλλα παράλληλα να είναι εξαγοράσιμα απο τον οφειλέτη

περιτό να σας πω ότι μεσα στο τσμεδε (που πήγα σήμερα) δεν γνώριζε κανείς τίποτα. και ας ειναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα του  ΕΤΑΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχει κανεις συνάδελφος νεα σχετικά με την αίτηση του για αναδρομική διαγραφή?

Τι τύχη έχουν πλέον οι αναδρομικές με παράλληλη διαγραφή των οφειλών?

 

Εκείνη η είδηση που είχε κυκλοφορήση στα μεσα Δεκεμβρίου που έλεγε οτι η Δ.Ε. του τσμεδε ετοίμαζε πρόταση προς υπουργίο εργασίας και Δ.Ε. του ΕΤΑΑ,

οτι πλέον οι μηχανικοί να έχουν το δικαίωμα με αίτηση τους να διαγράφονται τα χρέη και να αφαιρούντε απο τα συντάξιμα χρόνια, αλλα παράλληλα να είναι εξαγοράσιμα απο τον οφειλέτη

περιτό να σας πω ότι μεσα στο τσμεδε (που πήγα σήμερα) δεν γνώριζε κανείς τίποτα. και ας ειναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα του ΕΤΑΑ.

Εγώ πριν λίγες μέρες έκανα αίτηση για αναδρομική διαγραφή από ΤΕΕ. Νωρίτερα είχα πάει στο ΤΣΜΕΔΕ και ρώτησα για τη συγκεκριμένη πρόταση του ΔΣ, στην οποία αναφερόταν η διαγραφή οφειλών. Ο υπάλληλος επίσης μου είπε ότι δεν το είχε ακούσει καν. Μόλις του έδειξα την ανακοίνωση γέλασε και μου είπε με νόημα "Ααα έτσι εξηγείται... Δυο μέρες μετά ήταν οι εκλογές στο ΤΕΕ"...

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ΚΕΑΟ να υποθέσω ότι οσων συναδέλφων οι οφειλές ξεπερνούν τις 5000€, έχουν αποσταλεί αυτομάτως απο το τσμεδε και έπειτα αναλόγως με τα κριτήρια

που εφαρμόζει αυτός ο φορέας, κάνει την κρούση του για καταναγκαστική εξόφληση τους?

υπάρχει καποιος συναδελφος που έχει μπλεξίματα με το κεαο?

εχει αρχίσει να με φοβίζει πολύ αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά τα καταφερα και διαγράφηκα. Χαος. 

 

Το σημειο κλειδι ειναι η ημερομηνια στην οποια καποιος κανει διαγραφη απο την περιφερεια τεχνικων εργων. Περυσι τον ιουλιο του 2016 ειχα κανει αιτηση διαγραφης απο την περιφερεια τεχνικων εργων η οποια εγινε αυθημερον, και στο καπακι αιτηση διαγραφης απτο ΤΕΕ. Στο ΤΕΕ ειχα χρεη 300 κατι ευρω, τα οποια αν τα αφηνα μου ειπαν οτι δεν θα με διεγραφαν, ετσι εκανα διακανονισμο δινοντας ομως εναν ενεργο λογαριασμο τραπεζης που ειχα φροντισει να ειναι αδειος. 

 

Τελικα η η διαγραφη απτο ΤΕΕ εγινε τον γεναρη του 2017 χωρις ποτε να με ειδοποιησουν εγγραφως οπως μου ειχαν πει οτι θα εκαναν, δηλ. 5-6 μηνες μετά. Η διαγραφη απτο ΤΕΕ στα χερια μου εφτασε τον ιουλη του 2017 οταν, αφου δεν σηκωναν επι μηνες τα τηλεφωνα, κατεβηκα κατω εγω να δω τι συμβαινει. Μου ειπαν οτι το ειχαν στειλει εγγραφως την διαγραφη εγω ομως ποτέ δεν την ειχα λαβει οποτε μου εδωσαν μερικα αντιγραφα εκεινη τη στιγμη. 

 

Στη συνεχεια ακολουθησε η διαγραφη απο το ΤΣΜΕΔΕ. Απειρες οι ουρες, καταρχην πληρωσα μιας ασχετης ημερας το ενσημο (το πληρωσα για να τελειωνω γρηγορα) που κατα λαθος (λαθος αριθμηση μηνα) δεν ειχε πληρωσει η εταιρεια που δουλευα ως μισθωτος, μεχρι τον ιουνιο του 2016. Μετα επρεπε οπως εμαθα να κανω ενα τηλεφωνο και να στειλω ι-μεηλ σε μια υπηρεσια μηχανογραφησης του ΤΣΜΕΔΕ οπου θα δηλωνα πως περυσι τον ιουνιο εγινε παυση μισθωτης εργασιας. Στη συνεχεια με την διαγραφη απτη περιφερεια τεχνικων εργων και με τη διαγραφη απτο ΤΕΕ εκανα αιτηση διαγραφης απτο ΤΣΜΕΔΕ (πρωτοκολλο ημιοροφος).  Μετα απο 4 ημερες περαστηκε η διαγραφη απο το ΤΣΜΕΔΕ ! Μου ειχαν πει οτι θα με ειδοποιουσαν τηλεφωνικως, ποτέ δεν συνεβει πηγαινα ανα 2 ημερες εκει και ρωταγα. 

 

Στη συνεχεια οντας εγγεγραμμενος στον οαεδ εκανα αιτηση για ασφαλιση μονο στον κλαδο υγειας του ΤΣΜΕΔΕ με διαρκεια 2 ετων. (Νεος νομος εφοσον εχεις ασφαλιστει συνεχομενα μερικα χρονια σε καποιο ταμειο, και εφοσον εισαι ανεργος εγγεγραμμενος στον οαεδ). Επισης εκανα αιτηση αντικαταστασης βιβλιαριου λογω παλαιοτητας του προηγουμενου οπως μου ειπαν. 

 

Στο ΤΣΜΕΔΕ απειρα τα πανω κατω στους οροφους και τις ουρες, ο μονος ο οποιος γρηγορα με κατατοπισε ηταν ο προισταμενος ασφαλισης στον 3ο οροφο, νεος ανθρωπος και σβελτος, ο οποιος μου εδωσε την εντυπωση οτι γνωριζει ολες τις διαδικασιες και ηταν προθυμος να βοηθησει τους παντες. Ολοι οι υπολοιποι (υφισταμενοι) ηταν απροθυμοι, αποσπασματικοι, αρνητικοι, αδιαφοροι, ασχολουνταν μονο με αυτο που θεωρουσαν ως δουλεια τους και πολλες φορες ουτε καν με αυτο. Ολες οι υπηρεσιες εκλειναν μαξιμουμ στις 2 το μεσημερι ενω οι μισες στη 1 το μεσημερι (το πιο εξοργιστικο ηταν το γραφειο ασφαλισης στον 2ο οροφο που ηταν ανοιχτο για το κοινο απο τις 11 το πρωι ως τη 1 το μεσημερι, μονο 2 ωρες) και ολοι οταν τους πιεζες σε παρεμπεμπαν στον προισταμενο ασφαλισης στον 3ο οροφο. Οι περισσοτεροι ασφαλισμενοι στις ουρες παραμιλαγαν με το ολο χαος και βολεμα των υπαλληλων όταν στον ιδιωτικο τομεα πλεον, 1 το μεσημερι ειναι απλα το 1/3 της εργασιμης ημερας. 

 

Περιττο να πω οτι γινεται χαμος με τις διαγραφες ειτε λογω ανεργιας, ειτε λογω αλλαγης ασφαλιστικου ταμειου, πολλοι μηχανικοι που εργαζονται ως μισθωτοι επιλεγουν να χασουν την υπογραφη τους και να ασφαλιστουν στο ΙΚΑ. (Αν και πλεον ολα τα ταμεια βρισκονται σε διαδικασια συγχωνευσης αποτι καταλαβα) 

 

Ολο το συστημα ειναι εντελως απαρχαιομενο και οι υπαλληλοι κανουν ο,τι μπορουν για να το διατηρησουν απαρχαιομενο. Αναριθμητες αιτησεις στις οποιες εδωσα πανω απο 10 φορες τα ιδια ακριβως στοιχεια, ενω δεν καταλαβα πως αφου ειναι υποχρεωτικη π.χ. η αντικατασταση βιβλιαριου γιατι χρειαζεται αιτηση για αυτην στο πρωτοκολλο και δεν γινεται απευθειας με ακυρωση του παλιου βιβλιαριου. Γραφεια που βρισκονται διπλα το ενα με το αλλο δεν επικοινωνουν και δεν εχουν και διαθεση να επικοινωνησουν κλπ. 

 

δυστηχως ολο αυτο δεν διορθωνεται, ή γκρεμιζεται βιαια ή διατηρειται και μας τρωει τις σαρκες. 

Edited by kosmas_xles
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα καταφερα και διαγράφηκα. Χαος.

 

Το σημειο κλειδι ειναι η ημερομηνια στην οποια καποιος κανει διαγραφη απο την περιφερεια τεχνικων εργων. Περυσι τον ιουλιο του 2016 ειχα κανει αιτηση διαγραφης απο την περιφερεια τεχνικων εργων η οποια εγινε αυθημερον, και στο καπακι αιτηση διαγραφης απτο ΤΕΕ. Στο ΤΕΕ ειχα χρεη 300 κατι ευρω, τα οποια αν τα αφηνα μου ειπαν οτι δεν θα με διεγραφαν, ετσι εκανα διακανονισμο δινοντας ομως εναν ενεργο λογαριασμο τραπεζης που ειχα φροντισει να ειναι αδειος.

 

Τελικα η η διαγραφη απτο ΤΕΕ εγινε τον γεναρη του 2017 χωρις ποτε να με ειδοποιησουν εγγραφως οπως μου ειχαν πει οτι θα εκαναν, δηλ. 5-6 μηνες μετά. Η διαγραφη απτο ΤΕΕ στα χερια μου εφτασε τον ιουλη του 2017 οταν, αφου δεν σηκωναν επι μηνες τα τηλεφωνα, κατεβηκα κατω εγω να δω τι συμβαινει. Μου ειπαν οτι το ειχαν στειλει εγγραφως την διαγραφη εγω ομως ποτέ δεν την ειχα λαβει οποτε μου εδωσαν μερικα αντιγραφα εκεινη τη στιγμη.

 

Στη συνεχεια ακολουθησε η διαγραφη απο το ΤΣΜΕΔΕ. Απειρες οι ουρες, καταρχην πληρωσα μιας ασχετης ημερας το ενσημο (το πληρωσα για να τελειωνω γρηγορα) που κατα λαθος (λαθος αριθμηση μηνα) δεν ειχε πληρωσει η εταιρεια που δουλευα ως μισθωτος, μεχρι τον ιουνιο του 2016. Μετα επρεπε οπως εμαθα να κανω ενα τηλεφωνο και να στειλω ι-μεηλ σε μια υπηρεσια μηχανογραφησης του ΤΣΜΕΔΕ οπου θα δηλωνα πως περυσι τον ιουνιο εγινε παυση μισθωτης εργασιας. Στη συνεχεια με την διαγραφη απτη περιφερεια τεχνικων εργων και με τη διαγραφη απτο ΤΕΕ εκανα αιτηση διαγραφης απτο ΤΣΜΕΔΕ (πρωτοκολλο ημιοροφος). Μετα απο 4 ημερες περαστηκε η διαγραφη απο το ΤΣΜΕΔΕ ! Μου ειχαν πει οτι θα με ειδοποιουσαν τηλεφωνικως, ποτέ δεν συνεβει πηγαινα ανα 2 ημερες εκει και ρωταγα.

 

Στη συνεχεια οντας εγγεγραμμενος στον οαεδ εκανα αιτηση για ασφαλιση μονο στον κλαδο υγειας του ΤΣΜΕΔΕ με διαρκεια 2 ετων. (Νεος νομος εφοσον εχεις ασφαλιστει συνεχομενα μερικα χρονια σε καποιο ταμειο, και εφοσον εισαι ανεργος εγγεγραμμενος στον οαεδ).

 

Στο ΤΣΜΕΔΕ απειρα τα πανω κατω στους οροφους και τις ουρες, ο μονος ο οποιος γρηγορα με κατατοπισε ηταν ο προισταμενος ασφαλισης στον 3ο οροφο, νεος ανθρωπος και σβελτος, ο οποιος μου εδωσε την εντυπωση οτι γνωριζει ολες τις διαδικασιες και ηταν προθυμος να βοηθησει τους παντες. Ολοι οι υπολοιποι (υφισταμενοι) απροθυμοι, αποσματικοι, αρνητικοι, αδιαφοροι ασχολουνταν μονο με αυτο που θεωρουσαν ως δουλεια τους και πολλες φορες ουτε καν αυτο. Ολες οι υπηρεσιες εκλειναν μαξιμουμ στις 2 το μεσημερι ενω οι μισες στη 1 το μεσημερι (το πιο εξοργιστικο ηταν η ασφαλιση στον 2ο οροφο που ηταν ανοιχτη απο τις 11 το πρωι ως τη 1 το μεσημερι, μονο 2 ωρες).

 

Περιττο να πω οτι γινεται χαμος με τις διαγραφες ειτε λογω ανεργιας, ειτε λογω αλλαγης ασφαλιστικου ταμειου, πολλοι μηχανικοι που εργαζονται ως μισθωτοι επιλεγουν να χασουν την υπογραφη τους και να ασφαλιστουν στο ΙΚΑ. (Αν και πλεον ολα τα ταμεια βρισκονται σε διαδικασια συγχωνευσης αποτι καταλαβα)

Έξι μήνες χρειάστηκε να περιμένεις για διαγραφή από το ΤΕΕ;;; Εγώ έκανα αίτηση αναδρομικής διαγραφής αυτόν τον Ιούλιο και μου είπαν μάλιστα ότι θα μου στείλουν την απόφαση με e-mail... Για το διακανονισμό του υπολοίπου από συνδρομές έδωσες κάποια προκαταβολή;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φιλε χιρο και εμενα μου ειχαν πει πως σε 2 μηνες το πολυ θα μου τα ειχαν στειλει εγγραφως στο σπιτι μου την διαγραφη απτο ΤΕΕ ... τριχες κατσαρες. αν δεις πως περναει 2μηνο χωρις να εχεις νεα πρεπει να ξανακατεβεις κατω.

 

Οχι καμια προκαταβολη. εναν λογαριασμο τραπεζης δινεις και αυτοι ανα 2 μηνες αντλουν απο αυτον ενα ποσο της ταξης των 60-70 ευρω. 

Link to comment
Share on other sites

......................

Το σημειο κλειδι ειναι η ημερομηνια στην οποια καποιος κανει διαγραφη απο την περιφερεια τεχνικων εργων.

.............

 

Χαζή ερώτηση και ενημερωτικά:

Σαν πολιτικοί μηχανικοί πότε είχαμε κάνει εγγραφή στην περιφέρεια τεχνικών έργων ?

Το ρωτάω γιατί δεν θυμάμαι να είχα κάνει κάποια εγγραφή ή να είχα πληρώσει κάτι για αυτή την εγγραφή.

Εκτός αν όντως η μνήμη μου με απατά ή αν είχε γίνει κάπως αυτόματα ... από το ΤΕΕ ή από κάπου άλλου.

 

Edit: Μάλλον βρήκα κάτι εδω για το ερώτημά μου. Οπότε αν δεν "παίζει" κάτι άλλο ... απάντησα μόνος μου.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σαν οτιδηποτε μηχανικος, δεν ειχαμε γραφτει ποτέ στην περιφερεια τεχνικων εργων, η εγγραφη μας εγινε αυτοματα χωρις να το μαθουμε ποτέ και να ερωτηθουμε ενω προφανως κατα την αυτοματη εγγραφη μας στην περιφερεια οι δημοσιες υπηρεσιες επικοινωνησαν μεταξυ τους , σε αντιθεση με την διαγραφη μας οπου οι δημοσιες υπηρεσιες δεν επικοινωνουν μεταξυ τους, πραγματικος στοχος προφανως ηταν να αποτραπει ή και να καθυστερησει η διαγραφη ωστε ακομα και ανεργοι να πληρωνουμε.  Ακομα και ο ελληνικος στρατος μπροστα στον ελληνικο κρατικο μηχανισμο ειναι οαση λογικης ... 

Edited by kosmas_xles
Link to comment
Share on other sites

...και πως μπορούμε να δουμε σε ποια περιφερειακη έχουμε εγγραφεί ...αυτοδικαια ?

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως, george. Δεν θυμάμαι να είχα κάνει βίζιτα σε καμιά Δ.Τ.Ε. της περιφέρειάς μου (ΠΚΜ) το 1994. Αλλά φαίνεται πως φροντίζει το "αγαπητό" μας ΤΕΕ για την αυτόματη εγγραφή μας σε αυτές. Όχι όμως και για την εξίσου αυτόματη διαγραφή. Αντιθέτως, ξεκινάς από αυτές για διαγραφή....

 

Παιδιά, εμένα η διαγραφή από το ΤΕΕ ήρθε, σχετικά, σύντομα. 10/02/2017 αίτηση στο ΤΕΕ, 20/03/2017 έγραφε το χαρτί της διαγραφής με τον αριθμό πρωτοκόλλου, και αν θυμάμαι καλά, πρέπει να το έλαβα στις 03/04/2017.

Αυτό που δεν μου έχει έρθει ακόμα, ενώ κατέθεσα τα χαρτιά μου στις 03/04/2017, είναι η διαγραφή από τον ΕΟΠΥΥ (ΤΣΜΕΔΕ). Η απάντηση της -ο θεός να την κάνει- προϊσταμένης σε ερώτησή μου, κάπου μέσα στον Μάιο που είχα κατέβει να ρωτήσω, ήταν πως για την ώρα προσπαθούσαν να συμμαζέψουν τις αιτήσεις του πρώτου διμήνου του 2017 και μέχρι πρόσφατα (τότε) δεν είχαν επικοινωνία μεταξύ τους, κάποια τμήματα που δεν κατάλαβα/δεν θυμάμαι. Μπάχαλο...

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.