Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Παιδιά τα καταφερα και διαγράφηκα. Χαος. 

 

Το σημειο κλειδι ειναι η ημερομηνια στην οποια καποιος κανει διαγραφη απο την περιφερεια τεχνικων εργων. Περυσι τον ιουλιο του 2016 ειχα κανει αιτηση διαγραφης απο την περιφερεια τεχνικων εργων η οποια εγινε αυθημερον, και στο καπακι αιτηση διαγραφης απτο ΤΕΕ. Στο ΤΕΕ ειχα χρεη 300 κατι ευρω, τα οποια αν τα αφηνα μου ειπαν οτι δεν θα με διεγραφαν, ετσι εκανα διακανονισμο δινοντας ομως εναν ενεργο λογαριασμο τραπεζης που ειχα φροντισει να ειναι αδειος. 

 

Τελικα η η διαγραφη απτο ΤΕΕ εγινε τον γεναρη του 2017 χωρις ποτε να με ειδοποιησουν εγγραφως οπως μου ειχαν πει οτι θα εκαναν, δηλ. 5-6 μηνες μετά. Η διαγραφη απτο ΤΕΕ στα χερια μου εφτασε τον ιουλη του 2017 οταν, αφου δεν σηκωναν επι μηνες τα τηλεφωνα, κατεβηκα κατω εγω να δω τι συμβαινει. Μου ειπαν οτι το ειχαν στειλει εγγραφως την διαγραφη εγω ομως ποτέ δεν την ειχα λαβει οποτε μου εδωσαν μερικα αντιγραφα εκεινη τη στιγμη. 

 

Στη συνεχεια ακολουθησε η διαγραφη απο το ΤΣΜΕΔΕ. Απειρες οι ουρες, καταρχην πληρωσα μιας ασχετης ημερας το ενσημο (το πληρωσα για να τελειωνω γρηγορα) που κατα λαθος (λαθος αριθμηση μηνα) δεν ειχε πληρωσει η εταιρεια που δουλευα ως μισθωτος, μεχρι τον ιουνιο του 2016. Μετα επρεπε οπως εμαθα να κανω ενα τηλεφωνο και να στειλω ι-μεηλ σε μια υπηρεσια μηχανογραφησης του ΤΣΜΕΔΕ οπου θα δηλωνα πως περυσι τον ιουνιο εγινε παυση μισθωτης εργασιας. Στη συνεχεια με την διαγραφη απτη περιφερεια τεχνικων εργων και με τη διαγραφη απτο ΤΕΕ εκανα αιτηση διαγραφης απτο ΤΣΜΕΔΕ (πρωτοκολλο ημιοροφος).  Μετα απο 4 ημερες περαστηκε η διαγραφη απο το ΤΣΜΕΔΕ ! Μου ειχαν πει οτι θα με ειδοποιουσαν τηλεφωνικως, ποτέ δεν συνεβει πηγαινα ανα 2 ημερες εκει και ρωταγα. 

 

Στη συνεχεια οντας εγγεγραμμενος στον οαεδ εκανα αιτηση για ασφαλιση μονο στον κλαδο υγειας του ΤΣΜΕΔΕ με διαρκεια 2 ετων. (Νεος νομος εφοσον εχεις ασφαλιστει συνεχομενα μερικα χρονια σε καποιο ταμειο, και εφοσον εισαι ανεργος εγγεγραμμενος στον οαεδ). Επισης εκανα αιτηση αντικαταστασης βιβλιαριου λογω παλαιοτητας του προηγουμενου οπως μου ειπαν. 

 

Στο ΤΣΜΕΔΕ απειρα τα πανω κατω στους οροφους και τις ουρες, ο μονος ο οποιος γρηγορα με κατατοπισε ηταν ο προισταμενος ασφαλισης στον 3ο οροφο, νεος ανθρωπος και σβελτος, ο οποιος μου εδωσε την εντυπωση οτι γνωριζει ολες τις διαδικασιες και ηταν προθυμος να βοηθησει τους παντες. Ολοι οι υπολοιποι (υφισταμενοι) ηταν απροθυμοι, αποσπασματικοι, αρνητικοι, αδιαφοροι, ασχολουνταν μονο με αυτο που θεωρουσαν ως δουλεια τους και πολλες φορες ουτε καν με αυτο. Ολες οι υπηρεσιες εκλειναν μαξιμουμ στις 2 το μεσημερι ενω οι μισες στη 1 το μεσημερι (το πιο εξοργιστικο ηταν το γραφειο ασφαλισης στον 2ο οροφο που ηταν ανοιχτο για το κοινο απο τις 11 το πρωι ως τη 1 το μεσημερι, μονο 2 ωρες) και ολοι οταν τους πιεζες σε παρεμπεμπαν στον προισταμενο ασφαλισης στον 3ο οροφο. Οι περισσοτεροι ασφαλισμενοι στις ουρες παραμιλαγαν με το ολο χαος και βολεμα των υπαλληλων όταν στον ιδιωτικο τομεα πλεον, 1 το μεσημερι ειναι απλα το 1/3 της εργασιμης ημερας. 

 

Περιττο να πω οτι γινεται χαμος με τις διαγραφες ειτε λογω ανεργιας, ειτε λογω αλλαγης ασφαλιστικου ταμειου, πολλοι μηχανικοι που εργαζονται ως μισθωτοι επιλεγουν να χασουν την υπογραφη τους και να ασφαλιστουν στο ΙΚΑ. (Αν και πλεον ολα τα ταμεια βρισκονται σε διαδικασια συγχωνευσης αποτι καταλαβα) 

 

Ολο το συστημα ειναι εντελως απαρχαιομενο και οι υπαλληλοι κανουν ο,τι μπορουν για να το διατηρησουν απαρχαιομενο. Αναριθμητες αιτησεις στις οποιες εδωσα πανω απο 10 φορες τα ιδια ακριβως στοιχεια, ενω δεν καταλαβα πως αφου ειναι υποχρεωτικη π.χ. η αντικατασταση βιβλιαριου γιατι χρειαζεται αιτηση για αυτην στο πρωτοκολλο και δεν γινεται απευθειας με ακυρωση του παλιου βιβλιαριου. Γραφεια που βρισκονται διπλα το ενα με το αλλο δεν επικοινωνουν και δεν εχουν και διαθεση να επικοινωνησουν κλπ. 

 

δυστηχως ολο αυτο δεν διορθωνεται, ή γκρεμιζεται βιαια ή διατηρειται και μας τρωει τις σαρκες. 

Απλά αφού τα πέρασες όλα αυτά και είχες και αυτοσυγκράτηση τότε.. ΗΡΩΑΣ!!

Edited by Elounda
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δείτε και αυτό http://www.michanikos.gr/topic/48959-%CE%B5%CF%86%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82/page-4?do=findComment&comment=928685 που λογικά θα σημάνει το τέλος των (περιπετειωδών) διαγραφών.

Edited by stat
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Σκέφτομαι να κλείσω τα βιβλία μου έως το τέλος της χρονιάς και να διαγραφώ από το ασφαλιστικό μου ταμείο (ΕΦΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ).Μερικές απορίες:
1. Με τον καινούριο νόμο που διαχωρίζει την ιδιότητα  του μηχανικού από την ασφάλιση, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι μπορώ να κλείσω τα βιβλία μου, να διαγραφώ από το ασφαλιστικό μου ταμείο (ΕΦΚΑ- ΤΣΜΕΔΕ)  και να παραμείνω εγγγραμμένος στο ΤΕΕ?
2. Η διαδικασία πώς είναι ?Θυμάμαι ότι έπρεπε να διαγραφείς από την Δ/νση Τεχνικών Έργων της οικείας σου Περιφέρειας,να κλείσεις βιβλία στην ΔΟΥ, εν συνεχεία διαγραφή  από το ΤΕΕ και τέλος από το ΤΣΜΕΔΕ. Τώρα τί ακριβώς ισχύει?
3. Εάν διαγραφώ από τον ασφαλιστικό μου φορέα (ΕΦΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ) και εν συνεχεία μετά από κάποιο διάστημα αποφασίσω να ξανανοίξω βιβλία (γιατί πχ μου προέκυψε μια καλή απασχόληση), υποχρεούμαι να πληρώσω τις ασφαλιστικές εισφορές για το διάστημα που είχα κλειστά βιβλία?Επίσης, αν είχα παραμείνει εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ (εάν καταλαβαίνω καλά, αυτό σημαίνει η αποσύνδεση της ιδιότητας από την ασφάλιση) αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται ξανά το ΤΕΕ να μου αποδώσει άδεια άσκησης επαγγέλματος?
4. Ποια θεωρείται η ημερομηνία διαγραφής μου από τον ασφαλιστικό φορέα, ώστε  να μην «τρέχουν» εισφορές στο διάστημα που κινώ την όλη διαδικασία (κλεισίματος βιβλίων κλπ), γιατί απ’οτι έχω καταλάβει πρόκειται για χρονοβόρα υπόθεση?
Αν τυχόν παίζει κάποιο ρόλο να αναφέρω πως δεν εχω καμία απολύτως οφειλή (ΕΦΚΑ,ΤΣΜΕΔΕ,ΤΕΕ, ΕΦΟΡΙΑ κλπ.

Ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι.

2. Από τη διατύπωση του νόμου, φαίνεται ότι αρκεί μόνο η διακοπή στη ΔΟΥ. Όμως στο ΤΣΜΕΔΕ δεν ξέρουν ακόμα τι να κάνουν - δεν έχει εκδοθεί εγκύκλιος.

3. (α) Όχι

    (β) Ναι

4. Ο νόμος λέει "...μέχρι τη διακοπή της επαγγελματικής δραστηριότητας και τη διαγραφή από τη ΔΟΥ."

    Ό,τι καταλαβαίνεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

[Σε συνέχεια του μηνύματος του pirsogiannis]

Αν γίνει εφικτό να παραμείνεις ΤΕΕ και να διαγραφείς από ΕΦΚΑ - κλάδος ΤΜΕΔΕ, μπορείς να ανοίξεις βιβλία και ασφάλιση ΕΦΚΑ - πρώην ΟΑΕΕ 

- αν οι ΚΑΔ σου δεν είναι μηχανικού; 

Φαντάζομαι η απάντηση είναι "θεωρητικά μπορείς". Έχει κανείς άποψη για το πως;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "πως"?
Ανάλογα με την επιχειρηματική δραστηριότητα που σκέφτεσαι να ακολουθήσεις καθορίζονται και τα επιμέρους δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσεις στην εφορία (μεταξύ των οποίων α) βεβαίωση ανάλογου τμήματος ασφαλιστικού φορέα ΕΦΚΑ π.χ. μη μισθωτών, Υγειονομικών, Μηχανικών, Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης που επιτρέπουν την δραστηριότητα β) βεβαίωση ανάλογου επιμελητηρίου π.χ ΤΕΕ, Εμπορικό & Βιομηχανικό Επιμελητήριο, Βιοτεχνικό Επιμελητήριο, κλπ που επιτρέπουν την δραστηριότητα, γ).... δ) .... κλπ, και κατ' επέκταση η επιλογή(-ες) ανάλογων ΚΑΔ.

Σταλθηκε απο το tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "πως"?

Ανάλογα με την επιχειρηματική δραστηριότητα που σκέφτεσαι να ακολουθήσεις καθορίζονται και τα επιμέρους δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσεις στην εφορία (μεταξύ των οποίων α) βεβαίωση ανάλογου τμήματος ασφαλιστικού φορέα ΕΦΚΑ π.χ. μη μισθωτών, Υγειονομικών, Μηχανικών, Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης που επιτρέπουν την δραστηριότητα β) βεβαίωση ανάλογου επιμελητηρίου π.χ ΤΕΕ, Εμπορικό & Βιομηχανικό Επιμελητήριο, Βιοτεχνικό Επιμελητήριο, κλπ που επιτρέπουν την δραστηριότητα, γ).... δ) .... κλπ, και κατ' επέκταση η επιλογή(-ες) ανάλογων ΚΑΔ.

 

Σταλθηκε απο το tapatalk

Για να είμαι πιο συγκεκριμένος. Είμαι ΗΜΜΥ και εργάζομαι ως sofware developer. 

Το ερώτημα είναι αν μπορώ να εργαστώ ελεύθερος επαγγελματίας με τον/τους ΚΑΔ ενός πληροφορικού (τέως ΟΑΕΕ) ενώ ταυτόχρονα διατηρώ ιδιότητα Μηχανικού στο ΤΕΕ.
Link to comment
Share on other sites

stat σε ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις.+1.

ένα από τα κρίσιμα σημεία για να πάρω την απόφαση μου είναι το 3(α+β) όπως πολύ καλά αρίθμησες.υπάρχει κάποια αναφορά σε νόμο για αυτό το σημείο?ή είναι προσωπική εκτίμηση?και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "πως"?

Ανάλογα με την επιχειρηματική δραστηριότητα που σκέφτεσαι να ακολουθήσεις καθορίζονται και τα επιμέρους δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσεις στην εφορία

 

 

 

Για να είμαι πιο συγκεκριμένος. Είμαι ΗΜΜΥ και εργάζομαι ως sofware developer. 

Το ερώτημα είναι αν μπορώ να εργαστώ ελεύθερος επαγγελματίας με τον/τους ΚΑΔ ενός πληροφορικού (τέως ΟΑΕΕ) ενώ ταυτόχρονα διατηρώ ιδιότητα Μηχανικού στο ΤΕΕ.

 

 

Επειδή το 99% των περιπτώσεων είναι οι προγραμματιστές και οι ερευνητές των ΑΕΙ νομίζω ότι πρέπει να αναφερθούμε απευθείας στα δικαιολογητικά των συγκεκριμένων ΚΑΔ με ζητούμενο αν κατάλαβα σωστά το πώς θα γλιτώσουν τα παραπάνω λεφτά που θα πληρώσουν όλοι οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι με ερωτημα στην εφορια σχετικά με το απο ποιο τμημα του ΕΦΚΑ και ποιο Επιμελητήριο πρεπει να προσκομιθουν οι αντιστοιχες βεβαιωσεις για τους συζητούμενους ΚΑΔ θα λυσει το προβλημα.

 

Σταλθηκε απο το tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.