Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Επειδή το 99% των περιπτώσεων είναι οι προγραμματιστές και οι ερευνητές των ΑΕΙ νομίζω ότι πρέπει να αναφερθούμε απευθείας στα δικαιολογητικά των συγκεκριμένων ΚΑΔ με ζητούμενο αν κατάλαβα σωστά το πώς θα γλιτώσουν τα παραπάνω λεφτά που θα πληρώσουν όλοι οι υπόλοιποι.

 

Καταρχήν δε ζήτησα ΚΑΔ και δικαιολογητικά, ρώτησα αν κάποιος μπορεί να μοιραστεί την ερμηνεία του νόμου για τη διατήρηση ιδιότητας μηχανικού.

Το ενιαίο πτυχίο που έτυχε να έχω περιλαμβάνει ειδικεύσεις ηλεκτρολόγου μηχανικού, μηχανικού υπολογιστών, μηχανικού τηλεπ. κλπ.

Κατά συνέπεια, κάποιοι από εμάς μπαίνουμε σε αγορές εργασίας που δεν είναι αμιγώς μηχανικών, ήτοι δεν ανταγωνιζόμαστε μεταξύ μας για το πως θα εποπτεύσουμε μία κατασκευή, αλλά με τον καθένα. 

Αν δίνεται η δυνατότητα να μην απωλέσω την ιδιότητα και ενδεχομένως να επανέλθω ως μηχανικός θα την πάρω, με σκοπό να πληρώσω "τα παραπάνω λεφτά που πληρώνουν όλοι οι υπόλοιποι" - όταν όμως πρέπει εξ αντικειμένου να τα πληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν θες να απωλέσεις την ιδιότητα, μην διαγραφείς από το ΤΕΕ.

 

Γράφοντας όμως ότι "Κατά συνέπεια, κάποιοι από εμάς μπαίνουμε σε αγορές εργασίας που δεν είναι αμιγώς μηχανικών,  ...."

εμπλέκεις [εφόσον ασχοληθείς ως ελ. επαγγελματίας στις αγορές εργασίας που δεν είναι αμιγώς μηχανικών] 

α) και τον ΚΑΔ

β) και πιθανόν πολλαπλή δραστηριότητα στον ΕΦΚΑ

γ) και πιθανόν απαίτηση για εγγραφή σε Επιμελητήριο [πλην του ΤΕΕ, αν αυτό δεν σε καλύπτει ως προς τις απαιτήσεις στις αγορές εργασίας που δεν είναι αμιγώς μηχανικών]

 

Πιθανόν ΕΓΩ να μην καταλαβαίνω το ερώτημά σου ...  :sad: 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Η εργασία του προγραμματιστή δεν επιβλέπεται από κανένα επιμελητήριο. Απλά ορισμένοι μηχανικοί τυγχάνει να γράφονται στο τεε επειδή έτσι είθισται και στη συνέχεια ανοίγουν μπλοκάκι προγραμματιστή, πράγμα που θα μπορούσαν να κάνουν ακόμα κι αν δεν είχαν γραφτεί στο ΤΕΕ. Υπογραμμίζουμε ότι εκτός από το ΚΑΔ του προγραμματιστή δεν έχουν δηλώσει κανένα άλλο ΚΑΔ, οπότε δεν έχουμε πολλαπλή δραστηριότητα.

 

Το ερώτημα λοιπόν είναι αν αυτοί οι άνθρωποι αυτοί θα επωφεληθούν από την αποσύνδεση, διατηρώντας την ιδιότητα αλλά πληρώνοντας μικρότερο πακέτο εισφορών.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να απωλέσεις την ιδιότητα, μην διαγραφείς από το ΤΕΕ.

 

Γράφοντας όμως ότι "Κατά συνέπεια, κάποιοι από εμάς μπαίνουμε σε αγορές εργασίας που δεν είναι αμιγώς μηχανικών,  ...."

εμπλέκεις [εφόσον ασχοληθείς ως ελ. επαγγελματίας στις αγορές εργασίας που δεν είναι αμιγώς μηχανικών] 

α) και τον ΚΑΔ

β) και πιθανόν πολλαπλή δραστηριότητα στον ΕΦΚΑ

γ) και πιθανόν απαίτηση για εγγραφή σε Επιμελητήριο [πλην του ΤΕΕ, αν αυτό δεν σε καλύπτει ως προς τις απαιτήσεις στις αγορές εργασίας που δεν είναι αμιγώς μηχανικών]

 

Πιθανόν ΕΓΩ να μην καταλαβαίνω το ερώτημά σου ...  :sad: 

 

Θα προσπαθήσω να μη διαγραφώ από ΤΕΕ, κάνοντας χρήση και της αποσύνδεσης ιδιότητας.

Στο τέλος της ημέρας θα ήταν πολύ πιο απλά τα πράγματα να φορολογείσαι και ασφαλίζεσαι αυτομάτως ανά ΚΑΔ και εφόσον η εργασία σου απαιτεί Επιμελητεία, με μια σχετική εγγραφή. Πάμε προς τα εκεί, αλλά η διασύνδεση καθυστερεί και στη φορολογική και ασφαλιστική νομοθεσία και στην τεχνική ενοποίηση.

 

Με το "αγορά εργασίας μη αμιγώς μηχανικών" εξηγώ τι μπορεί να οδηγήσει κάποιον στην διαγραφή παρά τη θέλησή του. Τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε τα ατομικά γραφεία, όπου αναγκαστικά αυτός ο ένας που υπογράφει πρέπει να δηλώνει μηχανικός, στις τεχνικές εταιρείες, είναι πάρα πολλοί οι μηχανικοί που καλύπτουν θέσεις "μη αμιγώς μηχανικών" και θα μπορούσαν να δηλωθούν σαν κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μια αγορά εργασίας είναι η κάθε περίπτωση θέσης, αλλά δεν έχει και σημασία.

 

Σαν ερμηνεία του νόμου συμφωνώ μαζί σου, κάπως έτσι το καταλαβαίνω κι εγώ, αλλά οδηγίες για το πώς επιτυγχάνεται δε ξέρω αν υπάρχουν. 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

stat σε ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις.+1.

ένα από τα κρίσιμα σημεία για να πάρω την απόφαση μου είναι το 3(α+β) όπως πολύ καλά αρίθμησες.υπάρχει κάποια αναφορά σε νόμο για αυτό το σημείο?ή είναι προσωπική εκτίμηση?και πάλι ευχαριστώ!

Τα θεωρώ προφανή...

 

Επειδή το 99% των περιπτώσεων είναι οι προγραμματιστές και οι ερευνητές των ΑΕΙ νομίζω ότι πρέπει να αναφερθούμε απευθείας στα δικαιολογητικά των συγκεκριμένων ΚΑΔ με ζητούμενο αν κατάλαβα σωστά το πώς θα γλιτώσουν τα παραπάνω λεφτά που θα πληρώσουν όλοι οι υπόλοιποι.

Δεν είναι πάντα παραπάνω, υπάρχουν οι εκπτώσεις του άρ. 98 για Μηχανικούς, που δε θα τις έχεις εάν είσαι ΟΑΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω λεπτομέρειες απλά υποθέτω ότι συμπεριλαμβάνοντας και τα επικουρικά, η πλευρά του πρώην τσμέδε θα είναι δυσμενέστερη. Αλλιώς δε βλέπω λόγο να θέλει κανείς να μετακινηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,
Εχει κανενας προσπαθησει να κανει διακοπη του ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ απο τοτε που βγηκε η νεα νομοθεσια (οπως αναφερει και ο καλος συναδελφος στην παραθεση);
Εδω και χρονια ζω και εργαζομαι στην Αγγλια και ειμαι ΔΟΥ εξωτερικου αλλα δεν εχω κανει διαγραφη απο το ΤΣΜΕΔΕ. Εκανα απλα διακοπες ανα δυο χρονια μεχρι προσφατα αλλα τον Αυγουστο για ενα μηνα εμεινα unemployed αλλα δεν εκανα καποιο χαρτι γιατι ηλπιζα να παρω μια θεση στην Ελλαδα (νομιζα αφελως οτι δεν ηταν στημενα τα πραγματα).
Τελοσπαντων, αν παω να κανω διαγραφη τωρα, παιζει να μου ζητησουν εισφορες για το μηνα αυτο;
Γενικα δεν εχει ερθει ακομη κατι απο τοτε και ας μην τους εχω στειλει νεο εγγραφο Α1 για διακοπη για εργασια απο τον Σεπτεμβριο και μετα.
Φυσικα παιρνω τηλεφωνο να ρωτησω αλλα φυσικα δεν το σηκωνει κανενας.
Ευχαριστω πολυ!
 

1. Ναι.
2. Από τη διατύπωση του νόμου, φαίνεται ότι αρκεί μόνο η διακοπή στη ΔΟΥ. Όμως στο ΤΣΜΕΔΕ δεν ξέρουν ακόμα τι να κάνουν - δεν έχει εκδοθεί εγκύκλιος.
3. (α) Όχι
    (β) Ναι
4. Ο νόμος λέει "...μέχρι τη διακοπή της επαγγελματικής δραστηριότητας και τη διαγραφή από τη ΔΟΥ."
    Ό,τι καταλαβαίνεις...






Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.