Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Θα ρωτήσω και κάτι ακόμα και μη με βρίσεις :-) αν χρειαστεί θα το μεταφέρουμε σε νέο θέμα ή σε άλλο θέμα. Μέχρι το 2015 ήμουν ελεύθερος με μπλοκάκι, μετά τα έκλεισα και βγήκα εξωτερικό μισθωτός με έντυπο Α1 και απαλλαγή, και μετά έγινα μισθωτός στην Ελλάδα πρώτη φορά στην καριέρα μου. Οπότε τρέχω να make ends meet με όποιον τρόπο μπορώ.

υπάρχει το θέμα των αναδρομικών 2011-2012 και το αδελφό θέμα της ασφάλισης στην 1η κατηγορία ή τη 2η κατηγορία το 2013-2016.

Το Α εξαμ 2013 ήρθαν οι αυξημένες εισφορές (2η κατηγορία με το ζόρι). Ήμουν από αυτούς που τις πλήρωσα. Τώρα βλέπω τις ζητάνε από όλους (https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41054#) λογικά δε χρωστάω κάτι.

Το Β εξαμ 2013 έγινε η "επανάσταση του Σπίρτζη" και πληρώσαμε 1η ασφαλιστική κατηγορία. Μέχρι σήμερα δε γνωρίζω να μας έχουν ζητήσει αναδρομικά Β εξαμ 2013 σωστά;

Το 2014 πάλι έστειλαν τα ειδοποιητήρια με 2η ασφαλιστική κατηγορία.

Το 2015 τα έστειλαν με 2η ασφαλιστική κατηγορία αρχικά και κάναμε αίτηση υπαγωγής σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία (με το άρθρο 19 του 4331/2015) και τελικά πληρώσαμε 1η ασφαλιστική κατηγορία όλο το 2015 (φαντάζομαι και όλο το 2016 αλλά εγώ είχα τότε απαλλαγή με Α1 λόγω μισθωτής εργασίας στο εξωτερικό).

Το Α εξαμ 2016 ήρθαν 240 ευρώ αναδρομικά ΟΑΕΔ για 2011-2012.

Οι ερωτήσεις είναι:

1. για τα περίφημα αναδρομικά του 3986/2011 έχουμε πληρώσει εκείνα του Α εξαμ 2013 (είτε τότε κάποιοι, είτε τώρα οι υπόλοιποι) ΣΥΝ τα 240 ευρώ ΟΑΕΔ (24 μήνες). Σωστά; Έχω χάσει κάτι; 

2. για το 2014 υπάρχει τρόπος διεκδίκησης χαμηλότερης ασφαλιστικής κατηγορίας όπως έγινε το Β 2013 ή το 2015 και το 2016; Ή, απλά, η περιγραφή μου παραπάνω αντιστοιχεί σε "όλους" μας;

3. περιμένουμε και άλλα αναδρομικά 2011-2012;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναφερόμενος στα δύο τελευταία posts του συναδέλφου Στέφανου κάποιες παρατηρήσεις:

 Θέμα 1ο

1 hour ago, Stefanos Vns said:

- Συμφωνα με την νεα εγκυκλιο (http://www.capital.gr/Content/RelatedFiles/be/be73cff6476e422587722ba75ec03a92.pdf) ειναι δυνατον να απαλλαγουμε απο την ασφαλιση ΕΦΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ?

Απάντηση:

On 10/19/2018 at 7:30 PM, georgegaleos said:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Πριν την αποσύνδεση της ιδιότητας από την ασφάλιση αν ήσουν εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ ήσουν υποχρεωτικά και στο τ.ΤΣΜΕΔΕ, οπότε έπρεπε υποχρεωτικά να ασφαλισθείς ως μηχανικός στο τ.ΤΣΜΕΔΕ και όχι στο τ.ΙΚΑ (υπήρχε συγκεκριμένη διαδικασία στο τ.ΤΣΜΕΔΕ, όπου υποβάλλονταν στο τ.ΤΣΜΕΔΕ ένα «Αρχείο Κρατήσεων Εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ», κλπ κλπ).

Πλέον δεν υπάρχει αυτό. Όλοι οι μισθωτοί (μηχανικοί, καμαριέρες, υπάλληλοι γραφείου, ζαχαροπλαστείου, συνεργείου αυτοκινήτων, κλπ κλπ) είναι κάτω από τον ΕΦΚΑ εγγεγραμμένοι στο ανάλογο Υποκατάστημα Μισθωτών της περιοχής που ανήκει η επιχείρηση.

 

On 10/19/2018 at 7:30 PM, georgegaleos said:

Οπότε όπως καταλαβαίνεις η ασφάλισή σου έχει να κάνει με την θέση απασχόλησής σου --την πραγματική ενασχόλησή σου, το τι πραγματικά κάνεις στην επιχείρηση-- και την ορθή δήλωση-απεικόνιση αυτής στις καταστάσεις που υποβάλλονται στο Τοπικό Υποκατάστημα Μισθωτών π.χ. Αιτωλοακαρνανίας, ΑΠΔ, κλπ κλπ.

Θέμα 2ο

1 hour ago, Stefanos Vns said:

- Αρκει να γινει αλλαγη της συμβασης μας και να δηλωθουμε ως προγραμματιστες και εμεις? Κατι τετοιο προυποθετει απολυση και επαναπροσληψη?

Απάντηση:

Δεν γνωρίζω ακριβώς, και δεν θέλω να γράψω κάτι.

Θέμα 3ο

1 hour ago, Stefanos Vns said:

όταν λένε "δύο μέτρα και δύο σταθμά" (http://www.capital.gr/oikonomia/3322098/duo-metra-kai-duo-stathma-gia-tis-eisfores-ton-autapasxoloumenon-kai-emmisthon-mixanikon-dikigoron) εννοούν (όσον αφορά φυσικά τους μισθωτούς μηχανικούς που με καίει) αυτούς που έχουν 

ΠΚ 045
ΚΑΔ 0700
Κωδικός Ειδικότητας 000450

σωστά;

Απάντηση:

Είναι από τα πιο κακογραμμένα άρθρα που έχω δει, ειδικά ως προς τα συμπεράσματα. Για να πάρεις μια ιδέα του πως θα ήταν ορθά γραμμένο δες εδώ τις επισημάνσεις που έχει κάνει ο kokoleko1 καθώς και την επόμενη απάντηση του maneni

Δ) Για τα περί αναδρομικών του τ.ΤΣΜΕΔΕ έχω αναρτήσει πολλές φορές την Απόφαση 398/18-5-16 ΕΤΤΑ/ΤΣΜΕΔΕ που αποφασίσθηκε η βεβαίωση τους κλπ κλπ. Κάνε μια αναζήτηση. Αλλά για αυτό το θέμα καλό είναι να μην συνεχιστεί εδώ η συζήτηση. Βρες κάποιο άλλο νήμα σχετικό.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Προσωπικά, για αρκετά χρόνια δεν είχα καμία οικονομική δραστηριότητα με μηδενικές και αρνητικές φορολογικές δηλώσεις, δεν είχε ποτέ χρειαστεί να περάσω αμοιβές στο ΤΕΕ, ούτε έκοβα τιμολόγια, όμως ποτέ από το 2011 που έκανα την έναρξη δεν είχα κάνει διακοπή εργασιών από τη ΔΟΥ λόγω άγνοιας (και μέγιστης βλακείας).

Τα τελευταία 2 χρόνια εργάστηκα περιστασιακά με μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών.

 

Πρόσφατα οι οφειλές μου προς το ΤΣΜΕΔΕ μεταφέρθηκαν στον ΚΕΑΟ, καθώς οι όποιοι διακανονισμοί είχα κάνει εξέπεπταν λόγω αδυναμίας καταβολής του τρέχοντος. 

 

Πληροφορήθηκα από συναδέλφους πως είναι εφικτό να γίνει αναδρομική διαγραφή για προγενέστερο διάστημα κατά το οποίο δεν υπήρχε οικονομική δραστηριότητα με παράλληλη διαγραφή των χρεών.

 

Ισχύει μόνο για όσους είχανε κάνει διακοπή εργασιών από τη ΔΟΥ;

Από τη ΔΟΥ μου απάντησαν πως δε μπορώ να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα επειδή τα τελευταία χρόνια είχα δραστηριότητα.

Τί γίνεται με τις εισφορές πριν την έναρξη; 

Έχει κάνει κάποιος σας αναδρομική διαγραφή για να με ενημερώσει ποια είναι τα δικαιολογητικά που ζητάνε στο ΤΕΕ;

 

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά στο φορολογικό μέρος.

Θα μπορούσες να κάνεις αναδρομική διακοπή εργασιών με την προϋπόθεση ότι θα μπορούσε να γίνει διαπίστωση του πραγματικού χρόνου παύσης των εργασιών. Το γεγονός όμως που αναφέρεις ότι "Τα τελευταία 2 χρόνια εργάστηκα περιστασιακά με μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών." δημιουργεί πρόβλημα. Οπότε η διαπίστωση του πραγματικού χρόνου διακοπής θα μπορούσε να διαπιστωθεί μεταξύ άλλων προϋποθέσεων μετά το τελευταίο παραστατικό που τιμολόγησες.
Οπότε στην περίπτωση σου μπορείς να κάνεις εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών μετά το τελευταίο διάστημα που αναφέρεις, επιβάλλεται όμως το πρόστιμο του άρθρου 54, παρ. 2, περ. α' του Ν. 4174/2013 (100,00€) εφόσον έχουν περάσει 30 ημέρες από την ημερομηνία του πραγματικού χρόνου παύσης των εργασιών σου.

Συμπερασματικά λοιπόν θεωρώ ότι από την ΔΟΥ ορθά σου απάντησαν.

Αναφορικά στα υπόλοιπα που αναφέρεις αυτά συμπαρασύρονται από το προηγούμενο, αφού μεταξύ των δικαιολογητικών για την διακοπή από το ΤΕΕ και κατ' επέκταση από το τ.ΤΣΜΕΔΕ συνυποβάλλονταν και η Βεβαίωση Διακοπής Εργασιών Φυσικού Προσώπου Επιτηδευματία.

Επίσης η αναδρομική διαγραφή για τα υπόλοιπα που θέτεις (ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ, Νομομηχανικό) έχει να κάνει με το από πότε θεωρούσε το ΤΣΜΕΔΕ ως ημερομηνία διαγραφής. (Σχετ. Αρ.πρωτ.:Δ.ΑΣΦ./960/1221557/17-10-2018, ΑΔΑ: 6ΝΔΛ465ΧΠΙ-ΖΦΩ)

Αναφορικά στις εισφορές πριν την έναρξη, αυτές δυστυχώς υπάρχουν ως υποχρεώσεις, αφού η εγγραφή στο ΤΕΕ συνεπάγονταν και αυτόματη εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ, δεδομένου ότι μόλις πριν κάποιους μήνες αποσυνδεθήκε η ιδιότητα του μηχανικού από την ασφάλιση. (σχετ. Δ.15/Δ/οικ.3376/73/14-2-2018).
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγο oftopic αλλά πρέπει να γίνει μία μεγάλη συζήτηση στο φόρουμ... ο georgegaleos πρέπει να γίνει ο λογιστής όλων των μηχανικών.. να τον πληρώνουμε, κανονικά... Μιλάω πολύ σοβαρά, είσαι φοβερός φίλε και μπράβο για το χρόνο που αφιερώνεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις georgegaleos

Πιστεύεις ότι αξίζει να προσπαθήσω να αποδείξω με άλλον τρόπο στο ΤΕΕ ότι δεν ασκούσα το επάγγελμα εκείνα τα χρόνια πχ με φορολογικές δηλώσεις  και άλλα δικαιολογητικά μήπως και κάνουν δεκτή την αναδρομική διαγραφή ή είναι εντελώς μάταιο εφόσον η βεβαίωση Διακοπής Εργασιών Φυσικού Προσώπου Επιτηδευματία θα φαίνεται ότι γίνεται τώρα και όχι εκπρόθεσμα;

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, ntanos said:

Λίγο oftopic αλλά πρέπει να γίνει μία μεγάλη συζήτηση στο φόρουμ... ο georgegaleos πρέπει να γίνει ο λογιστής όλων των μηχανικών.. να τον πληρώνουμε, κανονικά... Μιλάω πολύ σοβαρά, είσαι φοβερός φίλε και μπράβο για το χρόνο που αφιερώνεις...

Tα χω πει εδώ και καιρό....

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, iridio said:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις georgegaleos

Πιστεύεις ότι αξίζει να προσπαθήσω να αποδείξω με άλλον τρόπο στο ΤΕΕ ότι δεν ασκούσα το επάγγελμα εκείνα τα χρόνια πχ με φορολογικές δηλώσεις  και άλλα δικαιολογητικά μήπως και κάνουν δεκτή την αναδρομική διαγραφή ή είναι εντελώς μάταιο εφόσον η βεβαίωση Διακοπής Εργασιών Φυσικού Προσώπου Επιτηδευματία θα φαίνεται ότι γίνεται τώρα και όχι εκπρόθεσμα;

Δεν χάνεις κάτι (αν έχεις ελεύθερο χρόνο) είτε τηλεφωνικά είτε με επίσκεψη να ρωτήσεις.

Πάντως κατά την γνώμη μου δεν θα έχεις κάποιο αποτέλεσμα.

Υ.Γ. ntanos, laxanos, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, με τιμούν ιδιαίτερα, και σε κάθε περίπτωση να επιβεβαιώνετε κατά το δυνατόν αυτά που γράφω, διότι δεν είμαι λογιστής απλά όπως έχω γράψει μελετάω θέματα που κατά καιρούς με έχουν απασχολήσει ή/και τα βρίσκω ενδιαφέροντα στα φορολογικά-ασφαλιστικά.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν λέει συνήθως κάτι παραπάνω το να είναι κάποιος λογιστής.. Με έχουν κάψει πολλές φορές και μετά από προσωπικό μου διάβασμα έσωσα την κατάσταση μόνος μου.. Μιλάω για το μεγαλύτερο ποσοστό των λογιστών δυστυχώς. Δεν θέλω να φανεί σαν επίθεση σε κλάδο, στο κάτω κάτω το ίδιο πιστεύω για πολλούς κλάδους, όπως και αυτού των μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ποστάρει και στο άλλο τόπικ, αλλά εδώ ίσως το δει κάποιος άλλος:

Ψάχνομαι να διακόψω την ασφάλισή μου σαν μισθωτός στο ΤΣΜΕΔΕ και να ασφαλιστώ σαν μισθωτός στο ΙΚΑ. 

Σε επικοινωνία (μαζί εγώ και η εταιρεία μου) με τον ΕΦΚΑ μισθωτών (ΙΚΑ) Χαλανδρίου, μου λένε ότι εφόσον είμαι υπάλληλος γραφείου και για να μπορώ να ασφαλιστώ σαν μισθωτός με ΠΚ101, ΠΡΕΠΕΙ να ΜΗΝ είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.

Μου ζητάνε να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ και να ζητήσω μια βεβαίωση ότι δεν ανήκω στο ΤΣΜΕΔΕ/ότι έχω διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ.

Πιστεύετε ότι μπορώ να πάρω τέτοια βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ; Γίνεται να διαγραφεί κάποιος ως μισθωτός από το ΤΣΜΕΔΕ (υποθέτουμε, για χάρη του ερωτήματος, ότι αυτός ο κάποιος εργάζεται σαν υπάλληλος γραφείου και ΟΧΙ σαν μηχανικός);

Έχει διαγραφεί κάποιος μισθωτός από το ΤΣΜΕΔΕ, από 1/1/2017 και μετά όπου δεν είναι απαραίτητη η διαγραφή από το ΤΕΕ;

Διευκρίνιση: μιλάω για μισθωτός. Σαν αυτασφαλιζόμενος, δεν έχω υποχρέωση στο ΤΣΜΕΔΕ καθώς δεν ασκώ επαγγελματική δραστηριότητα στη ΔΟΥ

Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.