Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Βέβαια αυτό δεν είναι και το πλέον δημοκρατικό ,ανεξάρτητα από το αν σε βολεύει τελικά ή όχι η επιλογή θα έπρεπε να υπήρχε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ενδεχόμενο ο ανεργος να μην πληρώνει εισφορές είναι παραλογο? Έτσι δε γίνεται στα άλλα ταμεία. Αλλά αφού είσαι μηχανικός απαγορεύεται η ανεργία.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε γινεται να διαγραφεις και μετα να επαναγραφεις...Ακομα και για να διαγραφεις ειναι πολυ δυσκολο...Πριν 2 χρονια ειχα ρωτησεις για φιλο μου Κυπριο...Ειχε γραφτει στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ και επειδη ειχε μεινει Αθηνα για 2 χρονια για μεταπτυχιακο δεν ηθελε να πληρωνει επειδη δε δουλευε...Καποιος γνωστος στο ΤΣΜΕΔΕ μου ειπε οτι ξερει, τα 15 χρονια που δουλευε εκει, 2 περιπτωσεις που εγιναν τετοιες διαγραφες...Ο ενας ειχε βγαλλει και την ιατρικη και τελικα επελεξε να κανει αυτο το επαγγελμα. οποτε αναγκαστικα επρεπε να διαγραφει και ο αλλος ομοιως ειχε γινει δικηγορος...Μου ειπε οτι πολυ δυσκολα η διοικηση θα ενεκρινε διαγραφη το ιδιο και το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Είναι τεράστιο το πρόβλημα και σίγουρα είναι κενό νομοθεσίας, όχι από μέρους του μηχανικού.

Το θέμα είναι πως το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλίζει ιδιότητα και όχι απασχόληση.

Αρα ο έχων την ιδιότητα του μηχανικού είναι υποχρεωμένος να ασφαλιστεί στο ΤΣΜΕΔΕ, ασκεί δεν ασκεί το επάγγελμα.

Αν όμως διαγραφεί από το ΤΕΕ τότε παύει και το ΤΣΜΕΔΕ.

Αλλά αξιζει να διαγραφεί κάποιος από το ΤΕΕ και να ξαναμπεί στην διαδικασία εγγραφής?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν γινεται.

 

Και εγω σκεφτηκα να διαγραφω απο το ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ αλλα δεν προβλεπεται

 

Οπως ειπε και ενας αλλος απαγορευεται να εισαι ανεργος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως εάν αποδείξεις πως είσαι ασφαλισμένος αλλού; Εγώ δουλεύω για 1 χρόνο στην Φιλανδία σε δημόσια εταιρία και πληρώνω εδώ αρκετά αδρά και για ιατρική ασφάλιση και για σύνταξη. Η διαφορά βέβαια είναι πως εδώ και η ασφάλιση και οι συντάξεις είναι άλλου επιπέδου και πραγματικά αξίζει ότι πληρώνεις. Ας μην επεκταθώ άλλο σε αυτό θα γίνω γραφικός. Η απορία μου είναι η εξής: Για να προσληφθώ εδώ, χρειαζόμουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, η οποία και συνεπάγεται εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ. Υπάρχει τρόπος να γίνει "παύση" (όχι διαγραφή) όσο είμαι ασφαλισμένος στην Φιλανδία; Σίγουρα δεν είναι δυνατόν να τα πληρώνω διπλά, ειδικά για τα ποσά που μιλάμε (περίπου 2 χιλιάρικα το χρόνο μόνο στην Ελλάδα συν τα της Φιλανδίας που είναι ποσοστό περίπου 4% του τι παίρνεις).

 

Μια σκέψη μου ήταν να πεισω τον εδώ εργοδότη μου να μου πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ, αλλά αν κατάφερνα να το κάνω παύση θα το προτιμούσα. Υπάρχει δυνατότητα να έχω μεν εγγραφεί στο ΤΕΕ αλλά όχι στο ΤΣΜΕΔΕ για ένα διάστημα; Δηλαδή εάν καθυστερήσω την έναρξη επαγγέλματος, γλυτώνω τους ενδιάμεσους μήνες;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου συνάδελφοι Έλληνες μηχανικοι...θέλω μια απλή πληροφορία απο κάποιον που έχει κάνει την αντίστοιχη διαδικασία... Ποιό είναι το νομικό παραθυράκι για να γίνει δεκτή η αίτησή μου να διαγραφτώ τελείως απο ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ? Όσο πιό συντομα τοσο καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.