Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για εργαζόμενους μηχανικούς στην ΕΕ, με ασφάλιση στον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα, μπορεί να γίνει απαλλαγή απο τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνάδελφοι άκρη δέν βγάζω... Πρέπει να διαγραφώ απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και δέν με νοιάζει άν δέν μπορώ να εργαστώ πάλι στην Ελλάδα ώς μηχανικός.. Θα το αντέξω.. (νιάχ..κλάψ-κλάψ...) Παρακαλώ κάποιος να μου υποδείξει σαφή τρόπο, δηλαδή τί πρέπει να γράψω σάν δικαιολογία στην αίτησή μου ή ότι άλλο χρειάζεται τέλος πάντων...

 

Γράψε ότι δεν ασκείς και δεν σε ενδιαφέρει να ασκήσεις ποτέ το επάγγελμα του μηχανικού και ότι δεν πρόκειται να πληρώσεις ποτέ τις εισφορές σου. Αν θέλουν ας μη σε διαγράψουν. Εϊναι αδιανόητο αυτό που συμβαίνει με το νταβατζηλίκι του ΤΣΜΕΔΕ. Πρέπει να είμαστε ο μοναδικός κλάδος που δεν ...επιτρέπεται σε κάποιον να μείνει άνεργος γιατί πρέπει οπωσδήποτε να έχει να βάζει στην άκρη την 300άρα κάθε μήνα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί συνάδελφοι μου Έλληνες μηχανικοί (που καθημερινά εργάζεστε σε άθλιες και απαξιωτικές συνθήκες για να βγάλετε τα προς τω ζήν) συμπάσχω μαζί σας και σας εκφράζω την συμπάθειά μου.

 

Θα ήθελα να γράψω λίγα πράγματα σχετικά με το θέμα του ΤΣΜΕΔΕ ελπίζοντας να φανούν χρήσιμα σε κάποιον που θα αναζητήσει πληροφορίες μέσα απο το φόρουμ..

 

Σε περίπτωση σπουδών (Μάστερ ή Διδακτορικό) στο εξωτερικό δέν υπάρχει περίπτωση διακοπής της πληρωμής στο ΤΣΜΕΔΕ κάθε εξάμηνο. Αντίθετα για το ταμείο μηχανικών του ξένου κράτους ο μηχανικός θεωρείται φοιτητής και πληρώνει ένα πάρα πολύ μικρό ποσό για όσο καιρό φοιτεί.

 

Σε περίπτωση εργασίας ενός μηχανικού στο εξωτερικό είναι δυνατή η παύση του ΤΣΜΕΔΕ εφόσον αυτός εγγραφεί στον ασφαλιστικό φορέα για μηχανικούς της χώρας που έχει εγκατασταθεί και εργάζεται. Απαιτείται απλώς ένα επίσημο χαρτι απο το ταμείο της χώρας και μια απλή αίτηση ότι ο μηχανικός επιθυμεί να μήν πληρώνει πλέον εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Όσον αφορά τώρα την διαγραφή απο το ΤΣΜΔΕ είναι δυνατή αλλα προυποθέτει διαγραφή απο το ΤΕΕ και απο τις Νομαρχίες. Η διαγραφή απο το ΤΕΕ απαιτεί μιά αίτηση περιγράφοντας με σαφήνεια τους λόγους διαγραφής και μετά εξετάζεται απο διοικητικό συμβούλειο. Άν προκύψει θέμα τότε η καλύτερη λύση είναι ο Συνηγορος του Πολίτη.... ;)

 

Η διαγραφή απο το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει επιπτώσεις εκτός Ελλάδας, δηλαδή δέν υπάρχουν επιπτώσεις στην αναγνώριση τίτλων σπουδών, απόκτησης επαγγελματικών δικαιωμάτων και εγγραφή σε ταμείο μηχανικών ξένου κράτους. Παρεπιπτοντως το χαοτικό σύστημα των ΔΟΑΤΑΠ/ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ κτλ είναι αποκλειστικά ελληνική εφευρέση...

 

Η διαγραφή απο το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ καθιστα εξαιρετικά δύσκολη τυχόν διαδικασία επανεγγραφής.

 

Μόλις προχωρήσει η διαδικασία μου και προκύψει κάτι θα επανέλθω με νέες πληροφορίες. Σε κάθε δημόσια υπηρεσία όπως είναι και το ΤΕΕ, όταν υποβάλουμε αίτηση, οφείλουν να απαντήσουν σε 50 ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Λοιπόν, μετά απο 50 μέρες που περίμενα να γίνει το συμβούλιο που θα συζητήσει την περίπτωση μου για αίτηση διαγραφής απο τα μητρώα του ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ έμαθα ότι δέν θα το τραβήξουν και θα με διαγράψουν..

 

Σε τρείς μέρες θα μου στείλουν επίσημη επιστολή που θα μου με ενημερώσουν απλώς περιμένουμε υπογραφή απο τον πρόεδρο... Λοιπόν, απλώς γράφω για λόγους πληροφόρησης ότι για να διαγραφεί κάποιος δέν αρκεί μόνο να πεί ότι δέν ασκώ το επάγγελμα και δέν θέλω να πληρώνω εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ...

 

Έχω ήδη ετοιμάσει τα πράγματα μου να σηκωθώ να φύγω απο αυτό το κράτος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά απο 50 μέρες που περίμενα να γίνει το συμβούλιο που θα συζητήσει την περίπτωση μου για αίτηση διαγραφής απο τα μητρώα του ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ έμαθα ότι δέν θα το τραβήξουν και θα με διαγράψουν..

 

Σε τρείς μέρες θα μου στείλουν επίσημη επιστολή που θα μου με ενημερώσουν απλώς περιμένουμε υπογραφή απο τον πρόεδρο... Λοιπόν, απλώς γράφω για λόγους πληροφόρησης ότι για να διαγραφεί κάποιος δέν αρκεί μόνο να πεί ότι δέν ασκώ το επάγγελμα και δέν θέλω να πληρώνω εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ...

 

Έχω ήδη ετοιμάσει τα πράγματα μου να σηκωθώ να φύγω απο αυτό το κράτος...

 

Καλή σου τύχη φίλε μου!!! Εδώ είναι μόνο για 15 μέρες διακοπές το χρόνο και τίποτε άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω πολυ αν καοποιος γνωριζει ας με ενημερωσει

Εχω εγγραφει στο τσεμδε απο το 1998 απο την αποφοιτηση μου

Απο τοτε εχω πληρωσει εισφορες για 2 χρονια απο μονη μου

στη συνεχεια εργαστηκα ενα χρονο ως μηχανικος σε εργοστασιο

ακολουθησαν 2 παιδια και συνεχομενη ανεργια (που δεν μπορεσα φυσικα ποτε επισημα να δηλωσω στο οαεδ ουτε να δεχθω καποιο επιδομα) μεχρι περισυ που αποφασισα να ασχοληθω με την εκπαιδευση δουλευοντας σε φροντιστηρια.

Χρωσταω λοιπον εισφορες απο τα χρονια της ανεργιας μου και θελω να μαθω τι γινεται αν καποιος αδυνατει να τα πληρωσει; χανει την συνταξη, εχει κυρωσεις? εχω ρωτησει επανηλλειμενα στο τσεμδε για διαγραφη και η απαντηση ηταν και σερβιτορα να δουλευες δεν μπορεις να διαγραφεις. Ρωταει το τσεμδε ακομη και σερβιτορα να ηθελα να δουλεψω (δεν εχω προκαταληψεις με τα επαγγελματα προς θεου) ποιος θα με προσλαμβανε με τετοιο ταμειο ασφάλισης;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε παραπάνω όσα έγραψε ο JohnEngineer.

Πολύ φοβάμαι ότι δεν μπορούμε να διαγραφούμε από το ΤΣΜΕΔΕ μέχρι να πεθάνουμε ή να φύγουμε μόνιμα στο εξωτερικό.

Κυρώσεις προς το παρόν δεν υπάρχουν.

Αν δεν πληρώσεις δεν θα πάρεις σύνταξη, δε θα έχεις υγειονομική κάλυψη και δεν θα μπορείς να πάρεις ασφαλιστική ενημερότητα που θα τη χρειαστείς για να ανοίξεις ένα τεχνικό γραφείο, να βγάλεις μια οικοδομική άδεια και αλλού.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να διαπραγματευθείς το ποσό των προσαυξήσεων και να κάνεις έναν καλό διακανονισμό ώστε να τα πληρώσεις σε πολλές δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.