Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!

Έχω πτυχίο μηχανικού η/υ και πληροφορικής. Θέλω να δουλέψω ως ερευνητής στον κλάδο των τηλεπικοινωνιών και μου λένε ότι μπορώ να πληρώνομαι με μπλοκάκι αρκεί να γραφτώ είτε σε τσμέδε είτε σε τεβε. Επειδή δεν έχω σκοπό να μείνω για πάντα ελλάδα, θέλω να ρωτήσω τα εξής. Για το τσμέδε (αν θέλετε πείτε μου και για το τεβε, αλλά είναι λίγο offtopic)

1) Αν διαγραφώ, τα ασφάλιστρά μου τι απογίνονται;

 

2) Αν βρίσκομαι και δουλεύω στο εξωτερικό και δεν έχω σκοπό να επιστρέψω ελλάδα, και απλά δεν πληρώνω τις εισφορές μου χωρίς να κάνω ποτέ διαγραφή, θα με κυνηγήσει κανείς; Με ενδιαφέρει αν θα διογκωθεί το χρέος;

3) Μπορώ να "μεταφέρω" τα ένσημα ή/και τα ασφάλιστρά μου σε κάποιο ασφαλιστικό οργανισμό στο εξωτερικό; (πχ στην ευρωπαϊκή ένωση ή αλλού)

 

4) Είναι συνήθης τακτική αυτοί που είναι εξωτερικό να συνεχίσουν να πληρώνουν τσμεδε και τελικά να πάρουν δύο συντάξεις; (του τσμέδε και όπου αλλού είναι γραμμένοι στο εξωτερικό)

 

5) Αν διαγραφώ, μπορώ να επανεγγραφώ μετά; Έχω ακούσει ότι πρέπει να πληρώσω όλες τις εισφορές που θα έδινα στο διάστημα μου ήμουν διεγραμμένος. Ισχύει αυτό;

Γενικά πολύ κερατιάτικο μου φαίνεται το τσμέδε, δε βλέπω γιατί να το προτιμήσει κανείς έναντι του τεβε σε σχέση με αυτό που κάνω. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος και να είναι super ταμείο, αλλά είναι; :P

Edited by trelanthony
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να έχεις δικαιώματα πρέπει να "αποκτήσεις" έναν κρίσιμο αριθμό ενσήμων ή στην συγκεκριμένη περίπτωση ετών. Νομίζω ότι το όριο είναι 15 χρόνια... ίσως όμως και να άλλαξε προς τα επάνω. Σε κάθε περίπτωση το ελληνικό σύστημα ΔΕΝ είναι αποταμιευτικό όπως για παράδειγμα το αγγλικό, αρα αν δεν συμπληρώσεις τις προυποθέσεις, χάνονται όλα.

 

Εφόσον κάνεις έναρξη και φαίνεσαι ενεργός πρέπει να είσαι εντάξει με τις φορολογικές υποχρεώσεις (περιοδικές ΦΠΑ, κλπ) και τις ασφαλιστικές. Υπάρχουν τρόποι να απαλλαχτείς από το κομμάτι της υγείας αλλά όχι από το κομμάτι των συνταξιοδοτικών ασφαλίστρων. Εφόσον ζείς και εργάζεσαι στο εξωτερικό, είσαι δηλαδή μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, μπορείς να απαλλαχτείς από το ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να διαγραφείς από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Κυριακο το ΙΚΑ ειναι ακριβοτερο ακομα και απο το ΕΤΑΑ. Ποσο πιθανο ειναι ενας εργοδοτης που δεν αντεχει οικονομικα να σου καλυπτει το εταα να σου καλυπτει το ΙΚΑ;

 

Νομιζω πως το κερδος αφορα κυριως τις περιδους χωρις εργασια οπου γλυτωνεις μια επιβαρυνση (βεβαια η υγεινομικη περιθαλψη ειναι ενα θεμα αλλα εκει με 50-60 € τον μηνα κανεις μια ιδιωτικη). Σκεψου πως το ΙΚΑ ειναι 48-52% του μισθου και σε αυτο προσθεσε και το ΦΜΥ που καταβαλλει ο εργοδοτης σου.

Μόλις χθες μιλούσα με Τεχνικό Διευθυντή σε βιομηχανία, 46 ετών. ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ. Σύνολο εισφορών, δικών του και του εργοδότη: περίπου 16.000 ευρώ ετησίως.

Ερώτηση: Ποιος εργοδότης είναι τόσο τρελός ώστε να προσλάβει πλέον μηχανικό;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες μιλούσα με Τεχνικό Διευθυντή σε βιομηχανία, 46 ετών. ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ. Σύνολο εισφορών, δικών του και του εργοδότη: περίπου 16.000 ευρώ ετησίως.

Ερώτηση: Ποιος εργοδότης είναι τόσο τρελός ώστε να προσλάβει πλέον μηχανικό;

 

Γι'αυτό εδώ χρόνια οι 8/10 είναι με μπλοκάκι....Εκτός από θέσεις ευθύνης όπως ένας τεχνικός διευθυντής πχ κτλ....Αν είσαι νέος και άπειρος ή λίγο έμπειρος απλά ξέχασε το

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς....Κάπου στη Συγγρού είναι τα γραφεία. Αν πας και κάνεις πχ παύση εκεί σήμερα, από σήμερα ισχύει η διαγραφή σου από ΤΣΜΕΔΕ, άσχετα αν απαντήσει το ΤΕΕ θετικά σε 1 μήνα. Ισχύει αναδρομικά. Καραστάνταρ το έχω ρωτήσει.

 

Τώρα γιατί εκεί? Γιατί με την εγγραφή στο ΤΕΕ, στέλνουν όλα τα στοιχεία μέλους εκεί...

 

ΥΓ. Μπορεί να πας και να κάνεις παύση, ακόμη και αν δεν έχεις κάνει κάν την αίτηση για διαγραφή από το ΤΕΕ....Αυτή!! η ημερομηνία ισχύει!!

Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να διαφραφείς από ΤΣΜΕΔΕ, χωρίς να αιτηθείς διαγραφή απο το ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι αν είσαι μέλος ΤΕΕ και συνεπώς ΤΣΜΕΔΕ, πρέπει μαζί με τα υπόλοιπα να διαγραφείς από το ΤΕΕ. Αν πχ πας και κάνεις παύση στη Νομαρχία και μετά δεν κάνεις αίτηση διαγραφής από ΤΕΕ, είναι μία τρύπα στο νερό....Το ΤΣΜΕΔΕ για να σε διαγράψει, θέλει διαγραφή από ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις δικαιώματα πρέπει να "αποκτήσεις" έναν κρίσιμο αριθμό ενσήμων ή στην συγκεκριμένη περίπτωση ετών. Νομίζω ότι το όριο είναι 15 χρόνια... ίσως όμως και να άλλαξε προς τα επάνω. Σε κάθε περίπτωση το ελληνικό σύστημα ΔΕΝ είναι αποταμιευτικό όπως για παράδειγμα το αγγλικό, αρα αν δεν συμπληρώσεις τις προυποθέσεις, χάνονται όλα.

 

Εφόσον κάνεις έναρξη και φαίνεσαι ενεργός πρέπει να είσαι εντάξει με τις φορολογικές υποχρεώσεις (περιοδικές ΦΠΑ, κλπ) και τις ασφαλιστικές. Υπάρχουν τρόποι να απαλλαχτείς από το κομμάτι της υγείας αλλά όχι από το κομμάτι των συνταξιοδοτικών ασφαλίστρων. Εφόσον ζείς και εργάζεσαι στο εξωτερικό, είσαι δηλαδή μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, μπορείς να απαλλαχτείς από το ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να διαγραφείς από το ΤΕΕ.

Αν θέλω να διαγραφώ από το ΤΕΕ, μπορώ μετά να επανεγγραφώ αν πληρώσω όλα τα ασφάλιστρα που θα είχα στο διάστημα που ήμουν διεγραμμένος; Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο που εξηγεί αυτή τη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γίνεται....Πριν από μία εβδομάδα που είχα πάει στο ΤΕΕ και τα ρώτησα όλα αυτά, μου είπαν ότι επανεγγραφές δεν γίνονται. Μάλιστα μου είπαν ότι είχαν μία και μοναδική αίτηση επανεγγραφής πριν από 1 μήνα και την απέρριψαν.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γίνεται....Πριν από μία εβδομάδα που είχα πάει στο ΤΕΕ και τα ρώτησα όλα αυτά, μου είπαν ότι επανεγγραφές δεν γίνονται. Μάλιστα μου είπαν ότι είχαν μία και μοναδική αίτηση επανεγγραφής πριν από 1 μήνα και την απέρριψαν.

Μάλιστα... Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω ποιον συμφέρει αυτό. Εμάς σίγουρα δεν μας συμφέρει. Το ΤΕΕ με το να απορρίψει μια επανεγγραφή, δεν χάνει έναν εν δυνάμει πληρωτή ασφαλίστρων στο ΤΣΜΕΔΕ; Πολύ περίεργο μου φαίνεται... Δεν ξέρω, ίσως φταίει ότι είμαι καινούριος (μόλις πήρα πτυχίο) και δεν τα καταλαβαίνω αυτά!

 

Επίσημα έγγραφα που να εξηγούν τις διαδικασίες εγγραφής και διαγραφής υπάρχουν;

Edited by trelanthony
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κακά τα ψέματα, όποιος ζητά διαγραφή από το ΤΕΕ, το κάνει γιατί υποτίθεται βρίσκει κάποιον άλλον επαγγελματικό ορίζοντα... Ασχετα αν στις μέρες μας αφορμή είναι η αδυναμία καταβολής εισφορών. Οπότε τυπικά εφαρμόζουν την μη επανεγγραφή για να μην έχουμε κύματα διαγραφών κατά περιόδων μη καταβολής εισφορών..Πχ δεν μπορώ τώρα διαγράφομαι, μετά από 6 μήνες ξαναγράφομαι και ούτω καθεξής...Καταλαβαίνεις είναι λίγο άκυρο.

Δεν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο. Ολα βγαίνουν κατόπιν απόφασης της διοικούσας. Μην ξεχνάς (αν δεν το ξέρεις), προ κρίσης ήταν πολύ δύσκολο κάποιος να διαγραφεί από το ΤΕΕ. Μόνο με σοβαρό λόγο πχ εξωτερικό και φυσικά όχι όπως σήμερα που μπορεί κάποιος να διαγραφεί, επειδή έτσι θέλει απλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.