Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι μαλακια είναι αυτή να μην σε διαγράφουν αν χρωστάς στο ΤΣΜΕΔΕ. Αμα δεν γουστάρει ο άλλος να παραμείνει, τι με το ζόρι? 

Γιατί να μην πας να τους πεις....κύριοι, πόσα χρωστάω? Τόσα......θα σας δίνω κάθε μήνα ότι μπορώ μέχρι να ξεπληρώσω. Αν δεν ξεπληρώσω δεν έχω σύνταξη. (εννοείται ότι η διαγραφή ισχύει από την στιγή που δεν γουστάρεις άλλο)

Η.....τους λές κύριοι (πάντα με μικρό), πόσα χρωστάω? 3 χρόνια πχ? Στα @@ μου, αφαιρέστε τα από τα συντάξιμα έτη, δεν τα θέλω βρε αδελφέ......

Απλά πράγματα που είναι το πρόβλημα τους τα έκλεψες? Η τα έκλεψες από κάποιον? Ασε που δεν τα χρησιμοποιείς....

Ούτε εσύ θα καταλάβεις, αλλά ούτε και κανένας μας. Είναι καλοστημένη η φάρσα να σου τα παίρνουν ίσως επειδή κάποτε οι μηχανικοί έβγαλαν χρήματα.

 

Και να σκεφτείς την κλασική περίπτωση που βλέπω και από φίλους συναδέλφους, αλλά και που κάθε γονιός θα ήθελε να κάνει. Αβγατίζουν οι εισφορές μας και οι γονείς παλεύουν να ξεκληρίσουν κτήματα, σπίτια και ό,τι έχτισαν με κόπο μια ζωή αυτοί ή οι παππούδες, ώστε να ξεπληρώσουν το ΤΣΜΕΔΕ και να εξασφαλίσουν τα πολυπόθητα ένσημα δηλαδή τη σύνταξη την μελλοντική των παιδιών τους! Και κάπως έτσι η ιστορία επαναλαμβάνεται. Ακίνητα πάνε κι έρχονται και γονείς τρέχουν πίσω από τα παιδιά τους λες και οι ίδιοι δεν έχουν ζωή. Και για πόσο να σου πληρώνουν άλλοι τις εισφορές???

Και πόσο οι σύζυγοι να δουλεύουν για το σπίτι κι εμείς για το ΤΣΜΕΔΕ???

 

Εγώ δεν κρύβω το γεγονός οτι θέλησα να κάνω μεταπτυχιακό (δηλαδή δίδακτρα) και για αυτό άφησα πίσω το ΤΣΜΕΔΕ μου έναν χρόνο. Περνούσαν τα χρόνια κι έλεγα άντε τώρα, άντε ύστερα, θα το κάνω όταν θα μπορώ! Ε αγανάκτησα πια! Για ένα, συγνώμη κιόλας, κ@@@ταμείο θα σταματάμε τη ζωή μας και θα πηγαίνουμε πίσω???? Και αύριο τι θα κάνω δηλαδή? Θα στερώ από τα παιδιά μου για τις εισφορές???

 

Η κουβέντα αυτή δεν τελειώνει...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Stefania ποσο καιρο σου πηρε η διαδικασια της διαγραφης?

Απρίλιο του 13 πήγα στη διεύθυνση τεχνικών έργων. Το χαρτί εκεί βγαίνει σε 2 μέρες.

 

Απρίλιο λοιπόν και στο ΤΕΕ. Η διαγραφή ΤΕΕ έφτασε Αύγουστο στα χέρια μου.

 

Πήγα αμέσως ΤΣΜΕΔΕ και ο προιστάμενος μου είπε να περιμένω να κοινοποιηθεί η διαγραφή ΤΕΕ στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ. ΠΟΤΕ δεν έγινε. 3 μήνες μετά ανακάλυψα και διασταύρωσα οτι ο προϊστάμενος δεν ήξερε τι έλεγε. Επρεπε να κάνω αίτηση διαγραφής και στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Η διαγραφή ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει φτάσει καθώς όπως θα διάβασες φτάσαμε στις αρχές.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν προχωρήσει κάποιος στη διαγραφή ΤΣΜΕΔΕ να έχει υπόψη του πως η περίθαλψη ισχύει για 6 μήνες μετά τη διαγραφή του (αν και εφόσον δεν αλλάζει μέσα στους 6 μήνες το ημερολογιακό έτος) . Η επίσημη διαγραφή ΤΣΜΕΔΕ θα έχει πάνω την ημερομηνία διαγραφής ΤΕΕ. (ανεξάρτητα του αν εσύ θα πάρεις τη διαγραφή σου μετά από έναν χρόνο από την πολυπόθητη αυτή ημερομηνία)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην κάνετε το λάθος να είστε μισθωτοί όταν κινήσετε τη διαδικασία. Επειδή θα σας διαγράψουν με την ημερομηνία της αίτησης διαγραφής είναι απίστευτα δύσκολη και χρονοβόρα η διαδικασία να φύγουν τα ένσημα, δηλαδή οι εισφορές που πληρώνατε καθόλο το διάστημα που επεξεργάζονταν οι υπεύθυνοι τη διαγραφή σας και να φανούν στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

1)Παιδια γνωριζει κανεις αν ισχυει η 15ετια για προωρη συνταξη?

 

2)Το ρωταω γιατι θελω να κανω διακοπη απο το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ επειδη θα φυγω για εξωτερικο (ευχομαι για παντα) αλλα εχω κλεισει σχεδον 13 χρονια ασφαλισης. Μηπως λοιπν με συμφερει να πληρωσω ακομα για αυτα τα 2 χρονια παρολο που θα ειμαι εκτος Ελλαδας ωστε να διασφαλισω την 15ετια?

 

3) Αν ναι αυτο σημαινει οτι θα λαβω (Θεου θελοντος) αυτη την μικρη συνταξη στα 67 μου ακομα κι αν ειμαι Ευρωπη ή Αμερικη? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.tsmede.gr/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7/%CE%9B%CF%8C%CE%B3%CF%89%CE%93%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/tabid/95/Default.aspx

 

 

 

Αυτο σημαινει οτι θα λαβω (Θεου θελοντος) αυτη την μικρη συνταξη στα 67 μου ακομα κι αν ειμαι Ευρωπη ή Αμερικη? Νομιζω πως με συμφερει τοτε να πληρωνω ακομα για 2 χρονια... Εσεις τι λετε?

Edited by olyvas
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν ισχύει η 15ετία, όμως κατα καιρούς ακούγεται (με τον γνωστό τρόπο) ότι θα γίνει 20ετία...

Όπως και να χει, αξίζει να τη συμπληρώσεις αλλιώς πάνε όλα χαμένα.

Link to comment
Share on other sites

Απρίλιο του 13 πήγα στη διεύθυνση τεχνικών έργων. Το χαρτί εκεί βγαίνει σε 2 μέρες.

 

Απρίλιο λοιπόν και στο ΤΕΕ. Η διαγραφή ΤΕΕ έφτασε Αύγουστο στα χέρια μου.

 

Πήγα αμέσως ΤΣΜΕΔΕ και ο προιστάμενος μου είπε να περιμένω να κοινοποιηθεί η διαγραφή ΤΕΕ στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ. ΠΟΤΕ δεν έγινε. 3 μήνες μετά ανακάλυψα και διασταύρωσα οτι ο προϊστάμενος δεν ήξερε τι έλεγε. Επρεπε να κάνω αίτηση διαγραφής και στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Η διαγραφή ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει φτάσει καθώς όπως θα διάβασες φτάσαμε στις αρχές.

 

Στεφανία, θα ήθελα αν έχεις την καλοσύνη, να μας διευκρινίσεις:

-τελικά η διαγραφή σου απο το ΤΕΕ ισχύει απο τον Απρίλιο (όταν και ξεκίνησες τη διαδικασία με το χαρτί της διεύθυνσης τεχνικών έργων) ή σε διέγραψε με παλιότερη ημερομηνία? (γιατί γράφεις λίγο πιο πάνω κάτι για 'αναδρομικά'...)

-και τότε με ποια ημερομηνία θα γίνει η διαγραφή σου απο το ΤΣΜΕΔΕ? απο τον Απρίλιο ή και νωρίτερα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω συμπληρώσει 10ετία στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και τα 2 τελευταία χρόνια μισθωτός με πρόσληψη με σύμβαση μηχανικού αορίστου, αλλά και η εταιρία και το επαγγελμα/θεση μου δεν έχουν καμία σχέση με το επάγγελμα του μηχανικού. Ο εργοδότης πληρώνει κανονικά εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, αναγκαστικά αφού πάντα τσμεδε είχα. Το θέμα είναι όμως πώς μπορώ να διαγραφώ από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ όντας μισθωτός; Ρωτάω σε ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ συνέχεια αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω γραπτές απαντήσεις και κάθε υπάλληλος μου λέει διαφορετικά. Το τελευταίο που πήρα σαν πληροφορία είναι ότι μπορείς να αλλάξεις την σύμβασή σου με παραίτηση και επαναπρόσληψη (είναι κάτι που έχει συμφωνηθεί με τον εργοδότη). Μία μερα μετά τη δήλωση της διακοπής σύμβασης στο ΤΣΜΕΔΕ καταθέτεις στο ΤΕΕ την αίτηση διακοπής επαγγέλματος και μετά η πρόσληψη στον εργοδότη γίνεται απευθείας στο ΙΚΑ οπότε ο εργοδότης δεν πληρώνει πλέον εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά στο ΙΚΑ. Αλλά οι συμβουλές του υπαλλήλου δε μου ακούγονταν πολύ σίγουρες. Μπορεί όμως να γίνει κάτι τέτοιο; Ειναι δυνατόν να μην έχω οριστική διαγραφή επίσημη απο ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ και η νέα μου πρόσληψη (με συμβαση υπαλλήλου γραφείου για παράδειγμα) να δίνει εισφορές στο ΙΚΑ και όχι στο ΤΣΜΕΔΕ; Υπάρχει άλλος τρόπος;

 

Επίσης αυτό με τη 15ετία... αν δεν έχει συμπληρωθεί δε σημαίνει ότι πρέπει να συμπληρωθεί στο τσεμδε. Υπάρχει η διαδοχική ασφάλιση, δηλαδή ακόμα κι αν έχει γίνει διαγραφή στην επόμενη εργασία (με ικα ή τεβε) συνεχίζουν να μετρούν τα χρόνια ασφάλισης. Οπότε αν εχεις για παράδειγμα 13 χρονια τσμεδε και άλλα 2 ικα συμπληρώνεις 15ετία και δε χάνεις τίποτα από τις εισφορές που έχεις πληρώσει. Δεν ξέρω βέβαια τι συμβαίνει αν βγεις εξωτερικό (για πάντα) και μείνεις με 13 χρόνια στην ελλάδα μέχρι τη στιγμή που θα βγείς στη σύνταξη. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι διαδικαστικό ίσως κι αφελές αν το γνωρίζει κάποιος: Η αίτηση διαγραφής στο ΤΕΕ μπορεί να κατατεθεί σ' οποιοδήποτε περιφερειακό τμήμα του ή για όσους βρίσκονται εκτός Αθηνών  καλή ώρα πρέπει να αποσταλεί ταχυδρομικά στο κεντρικό τμήμα? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.