Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Η τελική απόφαση ορίζεται από το ΔΣ του ΤΕΕ που βρίσκεται στην Αθήνα....Ενδεχομένως να μπορείς να κάνεις την αίτηση σε περιφερειακό γραφείο και να σταλεί υπηρεσιακά....Καλύτερα όμως ρώτα στο ΤΕΕ της περιφέρειας σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι διαδικαστικό ίσως κι αφελές αν το γνωρίζει κάποιος: Η αίτηση διαγραφής στο ΤΕΕ μπορεί να κατατεθεί σ' οποιοδήποτε περιφερειακό τμήμα του ή για όσους βρίσκονται εκτός Αθηνών  καλή ώρα πρέπει να αποσταλεί ταχυδρομικά στο κεντρικό τμήμα? Ευχαριστώ.

Καταθετεις την αιτηση στο περιφερειακο σου τμημα και αυτοι υπηρεσιακα στελνουν στα κεντρικα τα χαρτια σου. Απαραιτητο ειναι να μην χρωστας συνδρομες ΤΕΕ για να σε διαγραψουν...

Link to comment
Share on other sites

Έχω συμπληρώσει 10ετία στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και τα 2 τελευταία χρόνια μισθωτός με πρόσληψη με σύμβαση μηχανικού αορίστου, αλλά και η εταιρία και το επαγγελμα/θεση μου δεν έχουν καμία σχέση με το επάγγελμα του μηχανικού. Ο εργοδότης πληρώνει κανονικά εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, αναγκαστικά αφού πάντα τσμεδε είχα. Το θέμα είναι όμως πώς μπορώ να διαγραφώ από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ όντας μισθωτός; Ρωτάω σε ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ συνέχεια αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω γραπτές απαντήσεις και κάθε υπάλληλος μου λέει διαφορετικά. Το τελευταίο που πήρα σαν πληροφορία είναι ότι μπορείς να αλλάξεις την σύμβασή σου με παραίτηση και επαναπρόσληψη (είναι κάτι που έχει συμφωνηθεί με τον εργοδότη). Μία μερα μετά τη δήλωση της διακοπής σύμβασης στο ΤΣΜΕΔΕ καταθέτεις στο ΤΕΕ την αίτηση διακοπής επαγγέλματος και μετά η πρόσληψη στον εργοδότη γίνεται απευθείας στο ΙΚΑ οπότε ο εργοδότης δεν πληρώνει πλέον εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά στο ΙΚΑ. Αλλά οι συμβουλές του υπαλλήλου δε μου ακούγονταν πολύ σίγουρες. Μπορεί όμως να γίνει κάτι τέτοιο; Ειναι δυνατόν να μην έχω οριστική διαγραφή επίσημη απο ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ και η νέα μου πρόσληψη (με συμβαση υπαλλήλου γραφείου για παράδειγμα) να δίνει εισφορές στο ΙΚΑ και όχι στο ΤΣΜΕΔΕ; Υπάρχει άλλος τρόπος;

 

Επίσης αυτό με τη 15ετία... αν δεν έχει συμπληρωθεί δε σημαίνει ότι πρέπει να συμπληρωθεί στο τσεμδε. Υπάρχει η διαδοχική ασφάλιση, δηλαδή ακόμα κι αν έχει γίνει διαγραφή στην επόμενη εργασία (με ικα ή τεβε) συνεχίζουν να μετρούν τα χρόνια ασφάλισης. Οπότε αν εχεις για παράδειγμα 13 χρονια τσμεδε και άλλα 2 ικα συμπληρώνεις 15ετία και δε χάνεις τίποτα από τις εισφορές που έχεις πληρώσει. Δεν ξέρω βέβαια τι συμβαίνει αν βγεις εξωτερικό (για πάντα) και μείνεις με 13 χρόνια στην ελλάδα μέχρι τη στιγμή που θα βγείς στη σύνταξη. 

 

Εύκολα παρεξηγήσιμο αυτό που έγραψα ειδικά στα μάτια συναδέλφων στην ανεργία ή το ελεύθερο επάγγελμα που έχουν χρεωθεί με τα παράλογα ποσά του ΤΣΜΕΔΕ και τις χειροπέδες ασφάλισης ιδιότητας του ΤΕΕ. Όλη αυτή τη διαδικασία την κάνω επειδή μου έχει ανακοινωθεί απόλυση. Οπότε θέλω να προλάβω να περάσω στο ΙΚΑ έτσι ώστε να μπορέσω να έχω 50 ενσημα εκεί (ή 100 ανάλογα τη τροπολογία κάνει κάθε χρόνο το ΙΚΑ) πράγμα που θα μου δώσει τη δυνατότητα ασφάλισης για άλλα δύο χρόνια (ένα κατά τη διάρκεια του ταμείου ανεργίας και ένα ακόμη μετά από αυτό). Το θέμα όμως είναι (και το μεγάλο άγχος) ότι με διαγραφή από ΤΕΕ και παραδίδοντας την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος τι "δύναμη" έχει το πτυχίο μου από μόνο του (σε Ελλάδα ή εξωτερικό); Ή επίσης σε μία μελλοντική προσπάθεια για αναζήτηση επαγγέλματος στο χώρο μας (όχι ελεύθερο επάγγελμα) θα έχει ισχύ το πτυχίο από μόνο του; Θα είναι δυνατή μια επανεγγραφή στο ΤΕΕ; 

Link to comment
Share on other sites

Στεφανία, θα ήθελα αν έχεις την καλοσύνη, να μας διευκρινίσεις:

-τελικά η διαγραφή σου απο το ΤΕΕ ισχύει απο τον Απρίλιο (όταν και ξεκίνησες τη διαδικασία με το χαρτί της διεύθυνσης τεχνικών έργων) ή σε διέγραψε με παλιότερη ημερομηνία? (γιατί γράφεις λίγο πιο πάνω κάτι για 'αναδρομικά'...)

-και τότε με ποια ημερομηνία θα γίνει η διαγραφή σου απο το ΤΣΜΕΔΕ? απο τον Απρίλιο ή και νωρίτερα?

 Η διαγραφή από ΤΕΕ ισχύει από τη μέρα κατάθεσης της αίτησης στο ΤΕΕ. Σε μένα έτσι έγινε.

Στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν οτι η διαγραφή μου όταν βγει, θα έχει την ημερομηνία διαγραφής από ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

 Η διαγραφή από ΤΕΕ ισχύει από τη μέρα κατάθεσης της αίτησης στο ΤΕΕ. Σε μένα έτσι έγινε.

Στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν οτι η διαγραφή μου όταν βγει, θα έχει την ημερομηνία διαγραφής από ΤΕΕ.

 

Thanks Stefania! :)

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα παρεξηγήσιμο αυτό που έγραψα ειδικά στα μάτια συναδέλφων στην ανεργία ή το ελεύθερο επάγγελμα που έχουν χρεωθεί με τα παράλογα ποσά του ΤΣΜΕΔΕ και τις χειροπέδες ασφάλισης ιδιότητας του ΤΕΕ. Όλη αυτή τη διαδικασία την κάνω επειδή μου έχει ανακοινωθεί απόλυση. Οπότε θέλω να προλάβω να περάσω στο ΙΚΑ έτσι ώστε να μπορέσω να έχω 50 ενσημα εκεί (ή 100 ανάλογα τη τροπολογία κάνει κάθε χρόνο το ΙΚΑ) πράγμα που θα μου δώσει τη δυνατότητα ασφάλισης για άλλα δύο χρόνια (ένα κατά τη διάρκεια του ταμείου ανεργίας και ένα ακόμη μετά από αυτό). Το θέμα όμως είναι (και το μεγάλο άγχος) ότι με διαγραφή από ΤΕΕ και παραδίδοντας την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος τι "δύναμη" έχει το πτυχίο μου από μόνο του (σε Ελλάδα ή εξωτερικό); Ή επίσης σε μία μελλοντική προσπάθεια για αναζήτηση επαγγέλματος στο χώρο μας (όχι ελεύθερο επάγγελμα) θα έχει ισχύ το πτυχίο από μόνο του; Θα είναι δυνατή μια επανεγγραφή στο ΤΕΕ; 

Εγώ μπορώ να σου απαντήσω σχετικά με τη διαγραφή από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ ως μισθωτή.

Έκανα την αίτηση διαγραφής ενώ ήμουν μισθωτή με σύμβαση ορισμένου χρόνου σε αντικείμενο άσχετο από το πτυχίο μου.

Ο εργοδότης πλήρωνε ένα ποσό στο ΤΣΜΕΔΕ και το υπόλοιπο το πλήρωνα στο ΤΣΜΕΔΕ από την τσέπη μου.

Το δυστύχημα είναι οτι έκανα την αίτηση διαγραφής και μετά από 4 μήνες διαγράφηκα από ΤΕΕ. Τον 5ο μήνα έγινε και η αίτηση διαγραφής ΤΣΜΕΔΕ. Οι εισφορές που πληρώθηκαν από τον εργοδότη μου κατά τη διάρκεια του 4μήνου στο ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να περαστούν στο ΙΚΑ γιατί το ΤΕΕ με διαγράφει από τη μέρα που έκανα την αίτηση, το ίδιο κάνει και το ΤΣΜΕΔΕ. Η διαδικασία αυτή παίρνει πολύ χρόνο. Έχε το υπόψη σου αυτό για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς κάτι πιο συγκεκριμένο πάνω στα θέματα:

 

1.«διαγραφή από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και επάνοδος»: αν θέλει κάποιος να διαγραφεί από το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ μπορεί αργότερα να επανεγγραφεί αν πληρώσει όλα τα ασφάλιστρα που θα είχε στο διάστημα που ήταν διαγραμμένος και να πάρει έτσι πλήρη σύνταξη στα 67;

 

2.«διαγραφή και διατήρηση της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης»: Μπορεί κανείς να διαγραφεί από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και να πληρώνει μόνο την Περίθαλψη ?

 

scn γράφεις για «το παράθυρο που δίνει ο νόμος, σύμφωνα με τον οποίο για τους άνω 15ετίας δίνεται συνταξιοδοτικό δικαίωμα (δηλαδή, όταν γίνουν 67 θα πάρουν το ποσοστό της σύνταξης που αντιστοιχεί στα χρόνια ασφάλισής τους) και, κυρίως, δυνατότητα διατήρησης μέχρι τα 67 του κλάδου ιατροφαρμακευτικής του ΤΣΜΕΔΕ, παρόλο που είναι διαγραμμένοι από το ΤΕΕ»

Μήπως ξέρεις ποιος είναι αυτός ο νόμος και πού τον βρίσκουμε;

 

Γιατί παρακάτω η Stefania γράφει «Αν προχωρήσει κάποιος στη διαγραφή ΤΣΜΕΔΕ να έχει υπόψη του πως η περίθαλψη ισχύει για 6 μήνες μετά τη διαγραφή του»

 

Τι ισχύει από τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς κάτι συγκεκριμένο σχετικά με την αίτηση διαγραφής στην Περιφέρεια.

Ήμουν για χρόνια στη Θεσσαλονίκη : είχα κάνει εγγραφή ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ εκεί αλλά ποτέ μου δεν ειχα κάνει εγγραφή στην αντίστοιχη Περιφέρεια.

Σε ποια Περιφέρεια να πάω να κάνω διαγραφή; Θεσσαλονίκης;
Ή μήπως μπορώ να την κάνω και στη Συγγρού . θα ήταν το ίδιο;

 

Ευχαριστώ

Edited by Soter_
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ.

 

Έχω κι εγώ ένα ερώτημα: Ενδιαφέρομαι για εργασία στην Μ.Α. (Εκτός Ε.Ε.) Τι λύσεις έχω για το ΤΣΜΕΔΕ?

Είμαι νέα ασφαλισμένη με >15ετία και γνωρίζω ότι υπάρχει η λύση για μόνιμη διακοπή και (έχω κλείσει 15ετία) και σύνταξη μετά τα 67. 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση μήπως και τυχόν επιστρέψω ποτέ ή θα πρέπει να πληρώνω κανονικά το ΤΣΜΕΔΕ σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση?

Υπόψιν ότι αυτήν την στιγμή είμαι μισθωτή του Δημοσίου.

 

Ευχαριστώ όποιον απαντήσει, ζητώ συγνώμη αν έχει απαντηθεί το ερώτημά μου ή έχω ποστάρει σε λάθος ενότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς κάτι πιο συγκεκριμένο πάνω στα θέματα:

 

1.«διαγραφή από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και επάνοδος»: αν θέλει κάποιος να διαγραφεί από το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ μπορεί αργότερα να επανεγγραφεί αν πληρώσει όλα τα ασφάλιστρα που θα είχε στο διάστημα που ήταν διαγραμμένος και να πάρει έτσι πλήρη σύνταξη στα 67;

 

2.«διαγραφή και διατήρηση της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης»: Μπορεί κανείς να διαγραφεί από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και να πληρώνει μόνο την Περίθαλψη ?

 

scn γράφεις για «το παράθυρο που δίνει ο νόμος, σύμφωνα με τον οποίο για τους άνω 15ετίας δίνεται συνταξιοδοτικό δικαίωμα (δηλαδή, όταν γίνουν 67 θα πάρουν το ποσοστό της σύνταξης που αντιστοιχεί στα χρόνια ασφάλισής τους) και, κυρίως, δυνατότητα διατήρησης μέχρι τα 67 του κλάδου ιατροφαρμακευτικής του ΤΣΜΕΔΕ, παρόλο που είναι διαγραμμένοι από το ΤΕΕ»

Μήπως ξέρεις ποιος είναι αυτός ο νόμος και πού τον βρίσκουμε;

 

Γιατί παρακάτω η Stefania γράφει «Αν προχωρήσει κάποιος στη διαγραφή ΤΣΜΕΔΕ να έχει υπόψη του πως η περίθαλψη ισχύει για 6 μήνες μετά τη διαγραφή του»

 

Τι ισχύει από τα δύο;

Καλησπέρα, 

 

Όταν κάνεις αίτηση διαγραφής από ΤΕΕ και πάρεις το έγγραφο της διαγραφής από ΤΕΕ και στη συνέχεια το καταθέσεις μαζί με άλλα στο ΕΤΑΑ, εφόσον είχες περίθαλψη και "θεωρημένο" βιβλιάριο, η περίθαλψη ισχύει για 6 μήνες. Η διαγραφή από ΕΤΑΑ δεν θα σου έρθει εντός των 6 μηνών. Άρα, μετά το πέρας των 6 μηνών και μέχρι να σου έρθει η διαγραφή με την οποία μπορείς να ασφαλιστείς σε άλλο φορέα (για περίθαλψη πάντα μιλώ) είσαι ανασφάλιστος. Αυτό έγινε σε μένα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.