Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Και κάτι καινούριο, αλλά σημαντικό.

 

Η πολυπόθητη διαγραφή μου από ΕΤΑΑ ήρθε αυτή την εβδομάδα.

Είναι, λοιπόν, μύθος οτι δεν σε διαγράφουν αν χρωστάς.

Εγώ έχω οφειλές και με διέγραψαν.

Μάλιστα, στην τελευταία παράγραφο του εγγράφου της διαγραφής, γράφουν οτι αν έχω οφειλές, για την τακτοποίησή τους να απευθυνθώ στο τμήμα εισφορών (τηλέφωνο Αθήνας)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στεφανία, θα ήθελα αν έχεις την καλοσύνη, να μας διευκρινίσεις:

-τελικά η διαγραφή σου απο το ΤΕΕ ισχύει απο τον Απρίλιο (όταν και ξεκίνησες τη διαδικασία με το χαρτί της διεύθυνσης τεχνικών έργων) ή σε διέγραψε με παλιότερη ημερομηνία? (γιατί γράφεις λίγο πιο πάνω κάτι για 'αναδρομικά'...)

-και τότε με ποια ημερομηνία θα γίνει η διαγραφή σου απο το ΤΣΜΕΔΕ? απο τον Απρίλιο ή και νωρίτερα?

Οριστικά, η διαγραφή από ΤΕΕ και η διαγραφή από ΕΤΑΑ γράφουν πάνω οτι ισχύουν από την ημερομηνία που έκανες την αίτηση για διαγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ... πράγματι πολύ κατατοπιστικό τό φόρουμ... ἔμαθα ἀρκετά γιά αὐτό τό φλέγον ζήτημα

 

 

1) Ἡ διαγραφή ἀπό τήν Περιφέρεια ( Συγγροῦ), ὅπως καί ἀπό τό ΤΕΕ στήν περίπτωσή μου ἔχει ἄναδρομική ἰσχύ. Συγκεκριμένα καί οἱ δύο αἰτήσεις ἔγιναν τόν Ἰανουάριο τοῦ 2014 καί μέ διαγράφουν ἀπό τά μητρῶα τους ἀπό τό 2011. Τήν ἑβδομάδα πού πέρσαε ἔκανα καί τήν αἴτηση διαγραφῆς ἀπό τό ΤΣΜΕΔΕ.

 

Εἶμαι πολύ περίεργος πῶς θά αἰτιολογήσει τό ΤΣΜΕΔΕ τήν πιθανή ἄρνησή του νά μέ διαγράψει ἀπό τό 2011.

 

2) Ἄν κάποιος ἔχει συμπληρώσει 15ετία ἀρκετά νωρίτερα , π.χ. τό 2005 καί ἡ διαγραφή του γίνεται τό 2010 οἱ εἰσφορές ἀνάμεσα στό 2005 καί τό 2010 εἶναι ἀπαιτητές ἀπό τό ΤΣΜΕΔΕ; Θέλω νά πῶ ἄν κάποιος σήμερα πάει και δηλώσει θέλω μειωμένη σύνταξη λόγω δεκαπενταετίας καί θά ἀρχίσω νά τήν εἰσπράττω ὅταν συμπληρώσω  τά 60κάτι, χρωστάει τά χρόνια ἀπό τότε πού συμπλήρωσε τήν 15ετία μέχρι τήν σημερινή διαγραφή του;

 

3) Μέ τά σημερινά δεδομένα ὑπάρχει ἐνδιάμεση κατηγορία μειωμένης σύνταξης μεταξύ τῶν 15  ἐτῶν καί τῆς πλήρους συνταξιοδότησης;

 

Εὐχαριστῶ

Edited by ΚΥΡ ΜΕΝΤΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας

 

Εχω καιρό να μπω και να παρακολουθήσω αυτο το καταπληκτικο forum του michanikos.gr

 

Σας γράφω γιατι έχω την αναγκη να ενημερωσω οτι ΚΑΤΑΦΕΡΑ την διαγραφη μου απο το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ....Σε παλαιοτερα μηνυματα ''ψαχνομουν΄΄ για το πως θα το κανω και το φορουμ καθως και τα μέλη που γραφουν εδω τις εμπειριες τους με βοηθησαν πολύ.

Οντως λοιπόν εντός 50 ημερων, το ΤΕΕ μου απαντησε εγγραφως για την διαγραφή μου (ειχα φροντισει να μην χρωστω εισφορες στο ΤΕΕ αλλα και στο ΕΤΑΑ). Με αυτο το χαρτι πηγα στο ΕΤΑΑ μαζι με το χαρτι απο την περιφερεια και αιτηθηκα την διαγραφη μου και απο το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Ο λογος που ζητουσα την διαγραφη μου ήταν η αλλαγη επαγγελματος και προσκομισα όλα τα δικαιολογητικα για να το αποδειξω. Το καλο της υποθεσης ηταν οτι πηγαινοντας στο ΤΕΕ αν αποφυγεις να πεις την μαγικη λεξη - καμπανακι ''ανεργος-δεν εχω να πληρωσω'', ολες οι καλες κοπελιτσες εκει ΔΕΝ σε πρηζουν καθολου. Αν πεις ΑΝΕΡΓΟΣ, κανουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ (βλεπε και παλιοτερες δηλωσεις αλλων μηχανικων) για να μην πας ΚΑΝ να καταθεσεις την αιτηση για διαγραφη στο μητρωο.

 

Και μια τελευταια συμβουλή: Μπαινοντας στο ΤΕΕ με τα δικαιολογητικα στο χερι, παμε κατ ευθειαν ΑΡΙΣΤΕΡΑ στο μητρωο και τα καταθετουμε...Ετσι αποφευγουμε ανουσιες συζητησεις με τους εργαζομενους του ΤΕΕ για να μας μεταπεισουν ή να μας πουν οτι απαγορευεται.

 

ΥΓ. Επίσης, η παύση ΔΕΝ ισχυει τουλαχιστον ακομη. Ρωτησα (Αυγουστο 2013). Ο μονος τρόπος για να μην πληρωνεις ΤΑΜΕΙΟ, (αλλά ούτε και να το χρωστας) κατα την διαρκεια της ανεργιας σου, ειναι μονο η ΔΙΑΓΡΑΦΗ. Και για οποιον ανησυχει οτι δεν θα μπορεσει να επανεγγαφει στο μελλον, ας μπει στο diavgeia να δει επανεγγραφες μελων απο τον σεπτεμβριο του 2012.

 

Ξερετε εσεις κανεναν να αρνειται να του δωσουν εισφορες???

 

Ενα μεγαλο ευχαριστω ολα τα μελη που κατεθεσαν τις εμπειριες τους πριν απο εμενα και ειδικοτερα στον φιλο jimjirim

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους/ες. Ακούγεται αυτές τις μέρες ενοποίηση των ταμείων μέχρι το τέλος του έτους σε τρία μεγάλα ΙΚΑ (για μισθωτούς), ΤΕΒΕ (για ελ. επαγγ) και ΟΓΑ για αγρότες. Υπάρχει περίπτωση αυτό να σημαίνει και αποδέσμευση από τους περιορισμούς του ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ για ασφάλιση ιδιότητας; Δηλαδή όσοι το σκεφτόμαστενα διαγραφούμε (μισθωτοί και ελ. επαγγελμ. και άνεργοι) μήπως να περιμένουμε λίγο ακόμα να δούμε τι θα γίνει; ... ή είναι φανερό ότι αυτή η ενοποίηση δε θα επηρεάσει την κατάσταση των δεσμέυσεων προς το ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

κάποια στιγμή πρέπει να γίνει

 

φτάσαμε αισίως να χρωστάνε 60.000 μηχανικοί σε συνολο να είναι πλέον 90.000?

 

μεσα στους 30.000 τακτοποιημένους είναι μηχανικοί του δημοσίου και μηχανικοί π δουλεύουν σε εταιρίες.Οπότε μάλλον το 99% των ελ. επαγγελματιών μηχανικών πλέον χρωστάει.

 

Τα λέμε στα αυτόφωρα για τις γνωριμίες...

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο καιρό είχα ζητήσει μέσω αυτού του thread πληροφορίες περί διαγραφής από το ΤΕΕ.

 

Τελικά η διαδικασία ολοκληρώθηκε πιο γρήγορα από όσο περίμενα.  Πρώτα πλήρωσα 100% ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ.  Μετά έκανα αίτηση διαγραφής στην Περιφέρεια, και μετά πήγα με αυτό το χαρτί στο ΤΕΕ.  Έγραψα μια αιτιολογική έκθεση και την προσκόμισα μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά, όπου ανέφερα ότι αιτούμαι διαγραφή καθώς έχω φύγει μόνιμα και οριστικά από την χώρα.  Αρχικά (και φυσικά μόνο προφορικώς) αντέδρασαν λέγοντας ότι διαγράφονται μόνο αυτοί που έχουν μηδενικό εισόδημα.  Επέμεινα να έχω γραπτή απάντηση, προκειμένου να κινηθώ νομικά.  Μετά από περίπου 2 μήνες, η απόφαση διαγραφής μου δημοσιεύτηκε στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ.  Τώρα αυτό που μένει είναι να διαγραφώ και από το ΤΣΜΕΔΕ, αλλά λογικά αυτό δεν θα είναι πρόβλημα.

 

Η χαρά μου που ξεμπέρδεψα οριστικά με τέτοιου είδους οργανώσεις δεν περιγράφεται, και ας χάνω 10+ χρόνια εισφορών (έτσι και αλλιώς, χαμένα ήταν).

 

Αν κάποιος χρειάζεται κάποια διεκρίνηση, ας στείλεί pm ή ας απαντήσει σε αυτό το thread.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο καιρό είχα ζητήσει μέσω αυτού του thread πληροφορίες περί διαγραφής από το ΤΕΕ.

 

Τελικά η διαδικασία ολοκληρώθηκε πιο γρήγορα από όσο περίμενα. Πρώτα πλήρωσα 100% ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ. Μετά έκανα αίτηση διαγραφής στην Περιφέρεια, και μετά πήγα με αυτό το χαρτί στο ΤΕΕ. Έγραψα μια αιτιολογική έκθεση και την προσκόμισα μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά, όπου ανέφερα ότι αιτούμαι διαγραφή καθώς έχω φύγει μόνιμα και οριστικά από την χώρα. Αρχικά (και φυσικά μόνο προφορικώς) αντέδρασαν λέγοντας ότι διαγράφονται μόνο αυτοί που έχουν μηδενικό εισόδημα. Επέμεινα να έχω γραπτή απάντηση, προκειμένου να κινηθώ νομικά. Μετά από περίπου 2 μήνες, η απόφαση διαγραφής μου δημοσιεύτηκε στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ. Τώρα αυτό που μένει είναι να διαγραφώ και από το ΤΣΜΕΔΕ, αλλά λογικά αυτό δεν θα είναι πρόβλημα.

 

Η χαρά μου που ξεμπέρδεψα οριστικά με τέτοιου είδους οργανώσεις δεν περιγράφεται, και ας χάνω 10+ χρόνια εισφορών (έτσι και αλλιώς, χαμένα ήταν).

 

Αν κάποιος χρειάζεται κάποια διεκρίνηση, ας στείλεί pm ή ας απαντήσει σε αυτό το thread.

Γιατί λες ότι έχασες 10 χρόνια εισφορών.αφού τα πλήρωσες δε χάνονται.

Edited by Mechanical_engineer
Link to comment
Share on other sites

 

 

Η χαρά μου που ξεμπέρδεψα οριστικά με τέτοιου είδους οργανώσεις δεν περιγράφεται, και ας χάνω 10+ χρόνια εισφορών (έτσι και αλλιώς, χαμένα ήταν).

 

Αν κάποιος χρειάζεται κάποια διεκρίνηση, ας στείλεί pm ή ας απαντήσει σε αυτό το thread.

Είναι σίγουρο ότι οι καταβληθείσες εισφορές σου-ένα αρκετά σεβαστό ποσό- χάνονται μετά τη διαγραφή από το ΕΤΤΑ-ΤΣΜΕΔΕ? 

Έκανες κάποια ερώτηση, είχες κάποια ενημέρωση πάνω σε αυτό από τους υπαλλήλους του ταμείου;

Link to comment
Share on other sites

@Mechanical_engineer, @Pavlos33:

 

Δεν το έχω ψάξει αναλυτικά, αλλά νομίζω διάβασα κάπου πώς προκειμένου να μετρήσουν τα χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ, πρέπει να σημπληρώσεις 15ετία.   Μπορεί να κάνω και λάθος -- αν γνωρίζει κάποιος ας μας πεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.