Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας ως προς το κάτωθι θέμα :

Ο πατέρας μου υπήρξε μόνιμος αξιωματικός της Πολεμικής Αεροπορίας , αποφοιτήσας από την Σχολή Ικάρων (τμήμα μηχανικών το 1978) όπου και παρέμεινε μέχρι το 2009 όπου και αποστρατεύτηκε και συνταξιοδοτήθηκε.

Παράλληλα με την στρατιωτική του καριέρα το 1992 αποφοίτησε από το Πολυτεχνείο των Πατρών ως Μηχανολόγος Μηχανικός. Το τονίζω ενώ ήταν ενεργεία στρατιωτικός , γράφτηκε στο ΤΕΕ  και αυτομάτως στο ΤΣΜΕΔΕ ( πράγμα που δεν το γνώριζε – κακός να συμπληρώσω). Ως στρατιωτικός δεν είχε δικαίωμα να εργαστεί ως μηχανικός , είχε την ιατροφαρμακευτική κάλυψη του δημοσίου, πλήρωνε τις εισφορές του αυτόματα για το ταμείο των στρατιωτικών και έλαβε τελικός σύνταξη από το ταμείο του δημοσίου.

Μην γνωρίζοντας ότι είναι εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ , δεν πλήρωσε ποτέ καμία εισφορά και ούτε ειδοποιήθηκε ποτέ για εκκρεμότητες. Άλλωστε δεν είχε ποτέ κάλυψη από το ταμείο , ούτε επρόκειτο να συνταξιοδοτηθεί ποτέ από αυτό.

Έλα όμως που ξαφνικά το ΤΣΜΕΔΕ μετά από τόσα χρόνια τον θυμήθηκε και του ζητά 53.000 ΕΥΡΩ κρατήσεων και τόκων!!!!

Γνωρίζει κανείς παρόμοιο περιστατικό και τι συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις?

Φιλικά

Κ.Θ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Mechanical_engineer, @Pavlos33:

 

Δεν το έχω ψάξει αναλυτικά, αλλά νομίζω διάβασα κάπου πώς προκειμένου να μετρήσουν τα χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ, πρέπει να σημπληρώσεις 15ετία.   Μπορεί να κάνω και λάθος -- αν γνωρίζει κάποιος ας μας πεί.

 

Βασικά εγώ ρώτησα (τμήμα ασφάλισης) και μου είπαν ότι φυσικά και δε χάνονται αφού είναι πληρωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά να χάνονται τα χρόνια ασφάλισης....Εδώ έχω ένσημα από ΙΚΑ κάποτε που πήγα και ρώτησα και μου είπαν φυσικά μετράνε και αυτά...

Link to comment
Share on other sites

kotsos99:

 

από όσο ξέρω, χωρίς να το έχω ψάξει και γω αναλυτικά, η 15ετία σημαίνει ότι θεμελιώνεις στη χώρα συνταξιοδοτικό δικαίωμα, δηλαδή ότι με 15 χρόνια, σε οποιοδήποτε ταμείο, παίρνεις σύνταξη. Αν αλλάξεις ταμείο τα προηγούμενα χρόνια δεν τα χάνεις, απλά κάπως συμψηφίζονται. Αν όμως δεν ξανασφαλιστείς ποτέ σε κανένα ταμείο μπορεί όντως να τα χάνεις ή να πρέπει να πληρώσεις και άλλα 5 αυτασφάλεια για να πάρεις σύνταξη. Όλα αυτά με μια επιφύλαξη γιατί δεν τα κατέχω καλά.

 

Κ.Θεοφίλου:

 

ναι, υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις (ξέρω και γω προσωπικά μία), όπως και ανθρώπων που έχουν εισαχθεί στο φρενοκομείο (και προφανώς δε δούλευαν ως μηχανικοί), είχαν μεταναστεύσει, αλλά δεν είχαν διαγραφεί γιατί δε γινόταν, ή απλά δεν πλήρωναν ποτέ, χωρίς να έχουν και απαιτήσεις. Έχω ακούσει πολλές φορές το Γαμβρίλη να χρησιμοποιεί αυτό το γεγονός ως επιχείρημα για το ότι δεν είναι έτοιμο το ταμείο να στείλει στοιχεία στο ΚΕΑΟ πριν φτιαχτεί μητρώο που να ξεκαθαρίζει αυτές τις περιπτώσεις. Είναι πραγματικά παράλογο και φαντάζομαι ότι θα βρεθεί μια λύση. Ποτέ οι εισφορές δεν ήταν χρέος προς το κράτος, αλλά πρόβλεψη για το μέλλον σου. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αποδεχτείτε αυτό το παράλογο χρέος!!! Μάλλον είναι καλό να συμβουλευτείτε και κάποιον δικηγόρο για τις κινήσεις που πρέπει να κάνετε. Αν μάθω κάτι για το συγκεκριμένο θέμα θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
 

kotsos99:
 
από όσο ξέρω, χωρίς να το έχω ψάξει και γω αναλυτικά, η 15ετία σημαίνει ότι θεμελιώνεις στη χώρα συνταξιοδοτικό δικαίωμα, δηλαδή ότι με 15 χρόνια, σε οποιοδήποτε ταμείο, παίρνεις σύνταξη. Αν αλλάξεις ταμείο τα προηγούμενα χρόνια δεν τα χάνεις, απλά κάπως συμψηφίζονται. Αν όμως δεν ξανασφαλιστείς ποτέ σε κανένα ταμείο μπορεί όντως να τα χάνεις ή να πρέπει να πληρώσεις και άλλα 5 αυτασφάλεια για να πάρεις σύνταξη. Όλα αυτά με μια επιφύλαξη γιατί δεν τα κατέχω καλά.


Ευχαριστώ για την απάντηση-- κάτι αντίστοιχο είχα ακούσει και εγώ. Έφυγα από την χώρα πριν συμπληρώσω 15ετία, και δεν πρόκειται να γυρίσω.  *Αν* έχω καταλάβει καλά, θα μπορούσαν να αθροιστούν με τα χρόνια που θα εργαστώ εδώ μόνο εάν είχα 15 χρόνια στην Ελλάδα. Οπότε, μάλλον χάνονται.

 

Ποτέ οι εισφορές δεν ήταν χρέος προς το κράτος, αλλά πρόβλεψη για το μέλλον σου. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αποδεχτείτε αυτό το παράλογο χρέος!!! Μάλλον είναι καλό να συμβουλευτείτε και κάποιον δικηγόρο για τις κινήσεις που πρέπει να κάνετε. Αν μάθω κάτι για το συγκεκριμένο θέμα θα ενημερώσω.

 

Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου. Το ένα πράγμα που δεν είναι οι εισφορές που πληρώνουμε, είναι πρόβλεψη για το μέλλον μας. Αντί αυτού, από καταβολής του ταμείου (του οποιαδήποτε ταμείου, όχι μόνο του ΤΣΜΕΔΕ), χρησιμοποιούνται για οποιονδήποτε σκοπό θεωρεί η εκάστοτε διοίκηση σημαντικό: συντάξεις παλαιότερων μηχανικών, χρηματοδότηση του κράτος μέσω αγοράς ομολόγων κλπ. Είναι προφανές σε εμένα ότι πρόκειται περί πυραμίδας -- πυραμίδας που, μέχρι να φτάσω σε συντάξιμη ηλικία, θα έχει με βεβαιότητα καταρρεύσει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

 

Σας γράφω γιατι έχω την αναγκη να ενημερωσω οτι ΚΑΤΑΦΕΡΑ την διαγραφη μου απο το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ....Σε παλαιοτερα μηνυματα ''ψαχνομουν΄΄ για το πως θα το κανω και το φορουμ καθως και τα μέλη που γραφουν εδω τις εμπειριες τους με βοηθησαν πολύ.

 

 

Ενα μεγαλο ευχαριστω ολα τα μελη που κατεθεσαν τις εμπειριες τους πριν απο εμενα και ειδικοτερα στον φιλο jimjirim

 

Συνάδελφε χαίρομαι που και εσύ επιτέλους έβγαλες το μαχαίρι από το λαιμό σου.

 

Όταν τον Οκτώβριο του 2012 (σελ 66) δημοσίευσα την περίπτωση διαγραφής μου ήμουν ίσως ο μοναδικός.

Σήμερα είμαστε αρκετοί ώστε να έχουμε δύναμη.

Καλή δύναμη σε όσους παλεύουν με το αυτονόητο 

Εύχομαι  αξιοπρεπή διαβίωση σε όλους τους μηχανικούς

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλησπέρα σε όλες και όλους.

 

Μόλις διάβασα υπομονετικά όλο το thread (ουφ) και σιγουρεύτηκα ότι πρέπει να διαγραφώ και να τελειώνω με τη μαφία ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ το γρηγορότερο!!!

 

Για την ιστορία είμαι άνεργος ελεύθερος επαγγελματίας και χρωστάω στο ΤΣΜΕΔΕ από το Β' εξάμηνο του 2012. Θέλω να κάνω διακανονισμό για να μη διογκώνεται το χρέος και να ξεχρεώσω... Αυτό με καίει (όπως και ένα σωρό συναδέλφους) και είναι το επείγον άλλωστε. Παράλληλα θα κλείσω άμεσα βιβλία στη ΔΟΥ και θα κάνω αίτηση διαγραφής από Περιφέρεια και ΤΕΕ.

 

Ερώτηση: Θα χαλάσει ο διακανονισμός, όταν σε κάποια φάση βγει (δηλ. προτού ξεχρεώσω) η διαγραφή μου από ΤΕΕ; Θεωρώ ότι είναι ανεξάρτητα το ένα με το άλλο, αλλά ...ποτέ δεν ξέρεις...

 

Σας ευχαριστώ.

Edited by cptop
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χαλάσει είναι ανεξάρτητο το ένα με το άλλο και μάλιστα θα είναι καλύτερα για σένα μιας και δεν θα έχεις τον βραχνά των τρέχων εισφορών κάθε φορά...Ενας βραχνάς, που στο 80% των περιπτώσεων διακανονισμών είναι ο λόγος που δεν μπορούν να ανταποκριθούν οι συνάδελφοι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας ως προς το κάτωθι θέμα :

Ο πατέρας μου υπήρξε μόνιμος αξιωματικός της Πολεμικής Αεροπορίας , αποφοιτήσας από την Σχολή Ικάρων (τμήμα μηχανικών το 1978) όπου και παρέμεινε μέχρι το 2009 όπου και αποστρατεύτηκε και συνταξιοδοτήθηκε.

Παράλληλα με την στρατιωτική του καριέρα το 1992 αποφοίτησε από το Πολυτεχνείο των Πατρών ως Μηχανολόγος Μηχανικός. Το τονίζω ενώ ήταν ενεργεία στρατιωτικός , γράφτηκε στο ΤΕΕ  και αυτομάτως στο ΤΣΜΕΔΕ ( πράγμα που δεν το γνώριζε – κακός να συμπληρώσω). Ως στρατιωτικός δεν είχε δικαίωμα να εργαστεί ως μηχανικός , είχε την ιατροφαρμακευτική κάλυψη του δημοσίου, πλήρωνε τις εισφορές του αυτόματα για το ταμείο των στρατιωτικών και έλαβε τελικός σύνταξη από το ταμείο του δημοσίου.

Μην γνωρίζοντας ότι είναι εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ , δεν πλήρωσε ποτέ καμία εισφορά και ούτε ειδοποιήθηκε ποτέ για εκκρεμότητες. Άλλωστε δεν είχε ποτέ κάλυψη από το ταμείο , ούτε επρόκειτο να συνταξιοδοτηθεί ποτέ από αυτό.

Έλα όμως που ξαφνικά το ΤΣΜΕΔΕ μετά από τόσα χρόνια τον θυμήθηκε και του ζητά 53.000 ΕΥΡΩ κρατήσεων και τόκων!!!!

Γνωρίζει κανείς παρόμοιο περιστατικό και τι συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις?

Φιλικά

Κ.Θ.

 

Πάνω σε αυτό το θέμα θα θέσω τα εξής ζητήματα που εκτιμώ οτι ίσως αποτελούν μια αφετηρία:

 

1) Σχετικά με την Πολεμική Αεροπορία, επειδή εργάστηκα ως πολιτικό προσωπικό  - μηχανικός και συγκεκριμένα στη Σχολή Ικάρων για κάποια χρόνια, υπάρχει καταρτισμένο επιστημονικό προσωπικό σε τέτοια θέματα και σίγουρα υπάρχει κάποιο αρμόδιο νομικό τμήμα που ασχολείται με τα ασφαλιστικά για να δώσει ένα χέρι βοήθειας. Αντιλαμβάνομαι οτι τα πρόσωπα αλλάζουν σε αυτές τις θέσεις χρόνο με το χρόνο, λόγω του ένστολου της υπόθεσης, αλλά συνήθως βοηθούν. Εμένα με βοήθησαν σε πολλές υποθέσεις σχετικά με ασφαλιστικά άνθρωποι από τη ΔΑΕ που δεν είχαν και λόγο να το κάνουν και ούτε που τους ήξερα! Ξεκίνα να ψάχνεις σε γνωστούς και αγνώστους, όλο και κάποιος θα βρεθεί! 

 

2) Εναλλακτικά, μπορείς πάντοτε να αντιστρέψεις την οφειλή ως ερώτημα, απευθνόμενος στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης. Εκτελεστική εξουσία δεν έχει ως όργανο, αλλά σε αυτόν δίνουν λόγο όλες οι δημόσιες υπηρεσίες. Το απλό ερώτημα στο ΕΤΑΑ, οτι δηλαδή έδωσαν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος σε στρατιωτικό και απαιτούν και εισφορές δεν είναι μεμπτό? Ή μήπως δεν λαμβάνεται υπόψη το γεγονός οτι προφανώς δεν ζήτησαν έγγραφο διαγραφής από προηγούμενο ασφαλιστικό φορέα, προκειμένου να τον εγγράψουν τον άνθρωπο στο ασφαλιστικό ταμείο των μηχανικών? Έχει σελίδα στο διαδίκτυο, μπορείς να του στείλεις έγγραφο με όσα περισσότερα στοιχεία γίνεται και αυτός σε βοηθά να διεκπεραιώσεις την υπόθεση, στέλνοντας έγγραφα, κοινοποιώντας τα στις υπηρεσίες που πρέπει και αν χρειαστεί, διατηρεί τηλεφωνική επικοινωνία μαζί σου. Εμένα με βοήθησε πολύ στο να διαγραφώ από το Τσμέδε.

 

Επιτέλους πια! Για να μας γράψουν και να ζητούν εισφορές είναι εύκολο πάντα. Για να μας διαγράψουν ή να λογοδοτήσουν για τις ευθύνες που φέρουν, είναι αδύνατο!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απρίλιο του 13 πήγα στη διεύθυνση τεχνικών έργων. Το χαρτί εκεί βγαίνει σε 2 μέρες.

 

Απρίλιο λοιπόν και στο ΤΕΕ. Η διαγραφή ΤΕΕ έφτασε Αύγουστο στα χέρια μου.

 

Πήγα αμέσως ΤΣΜΕΔΕ και ο προιστάμενος μου είπε να περιμένω να κοινοποιηθεί η διαγραφή ΤΕΕ στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ. ΠΟΤΕ δεν έγινε. 3 μήνες μετά ανακάλυψα και διασταύρωσα οτι ο προϊστάμενος δεν ήξερε τι έλεγε. Επρεπε να κάνω αίτηση διαγραφής και στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Η διαγραφή ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει φτάσει καθώς όπως θα διάβασες φτάσαμε στις αρχές.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν προχωρήσει κάποιος στη διαγραφή ΤΣΜΕΔΕ να έχει υπόψη του πως η περίθαλψη ισχύει για 6 μήνες μετά τη διαγραφή του (αν και εφόσον δεν αλλάζει μέσα στους 6 μήνες το ημερολογιακό έτος) . Η επίσημη διαγραφή ΤΣΜΕΔΕ θα έχει πάνω την ημερομηνία διαγραφής ΤΕΕ. (ανεξάρτητα του αν εσύ θα πάρεις τη διαγραφή σου μετά από έναν χρόνο από την πολυπόθητη αυτή ημερομηνία)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην κάνετε το λάθος να είστε μισθωτοί όταν κινήσετε τη διαδικασία. Επειδή θα σας διαγράψουν με την ημερομηνία της αίτησης διαγραφής είναι απίστευτα δύσκολη και χρονοβόρα η διαδικασία να φύγουν τα ένσημα, δηλαδή οι εισφορές που πληρώνατε καθόλο το διάστημα που επεξεργάζονταν οι υπεύθυνοι τη διαγραφή σας και να φανούν στο ΙΚΑ.

Θέλω παρακαλώ να μάθω μετά τη διαγραφή απο ΤΕΕ_ΤΣΜΕΔΕ, εάν μπορώ να διατηρήσω την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη στο ΤΣΜΕΔΕ. (Είμαι στη φάση που συγκετρώνω χαρτιά γιά Διακοπή), Απο το περιφερειακό γραφείο του ΤΣΜΕΔΕ Πάτρας με πληροφόρησαν ότι μπορώ με 44 € το μήνα να έχω περίθαλψη, όμως δεν ήταν και σίγουροι γιατί "είμαι 31 χρονών και δεν είμαι κοντά στη σύνταξη". Άκουσον άκουσον.. ξέρει κ'άποιος σχετικά να με πληροφορήσει; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.