Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Καλησπέρα

μπορεις να κρατησεις ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη αρκει να εχεις κλεισει 15ετια. Διαγράφηκα και εγω από το ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ και περιμενω τωρα το χαρτι της διαγραφης από το τσμεδε( εχω κανει αιτηση ηδη)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να σας γράψω κι εγώ τη δική μου ιστορία. Είμαι διπλ. Πολιτικός Μηχανικός και ο σύζυγός μου επίσης (ελεύθεροι επαγγελματίες). Αποφασίσαμε να κρατήσουμε μόνο του ενός τη σφραγίδα, για λόγους οικονομικούς. Έκανα τη διαδικασία με ΔΟΥ, Περιφέρεια, ΤΕΕ, εξόφλησα πλήρως ΤΣΜΕΔΕ & ΤΕΕ και σήμερα έλαβα απάντηση για τη διαγραφή από το ΤΕΕ. Αναρωτήθηκα λοιπόν για πόσο καιρό θα έχω διαθέσιμο το βιβλιάριο υγείας μου, το οποίο είναι θεωρημένο έως 31/12/2014, μέχρι να με ασφαλίσει ο σύζυγός μου. Η απάντηση που έλαβα είναι ότι δεν ισχύει από τον Ιανουάριο που έκανα την αίτηση διαγραφής. Όλους αυτούς τους μήνες το χρησιμοποιούσα για τα φάρμακά μου, λόγω του ότι πάσχω από χρόνια ασθένια του κεντρικού νευρικού συστήματος, τα οποία στοιχίζουν περίπου 1.000 ευρώ το μήνα. Είναι δυνατόν μην υπάρχει ένα εύλογο χρονικό περιθώριο για να μπορέσει κάποιος να ολοκληρώσει τις διαδικασίες αυτές και να μην μείνει χωρίς φάρμακα;

Link to comment
Share on other sites

προς *laitak*

 

Νομίζω ότι υπάρχει ασφαλιστική κάλυψη για 1 έτος από το τελευταίο πληρωμένο εξάμηνο (άλλα 2 εξάμηνα δηλ.).

 

Να κάνω και μια ερώτηση:

Γίνεται να μας πεις ποιά αιτιολογία έβαλες ώστε να διαγραφείς επιτέλους από το ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια ερώτηση:

Γίνεται να μας πεις ποιά αιτιολογία έβαλες ώστε να διαγραφείς επιτέλους από το ΤΕΕ;

 

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη αιτιολογία....Το ΤΕΕ πλέον σε διαγράφει αν το επιθυμείς...Δεν είναι όπως τα λέγανε (μπορεί και να ίσχυε) κάποτε. Σήμερα τσακ μπαμ..

Αυτό κατόπιν επίσκεψής μου στο ΤΕΕ από κοντά

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη αιτιολογία....Το ΤΕΕ πλέον σε διαγράφει αν το επιθυμείς...Δεν είναι όπως τα λέγανε (μπορεί και να ίσχυε) κάποτε. Σήμερα τσακ μπαμ..

Αυτό κατόπιν επίσκεψής μου στο ΤΕΕ από κοντά

Συμφωνώ. Δεν ζήτησαν κάτι ιδιαίτερο. Απλώς τους λόγους. Προσωπικά, τους επισύναψα τη φορολογική δήλωση του προηγούμενου έτους στην οποία φαινόταν ότι δεν είχα εισόδημα από το επάγγελμά μου, καθώς και μία βεβαίωση γιατρού για την ασθένειά μου. Δεν έχω βγάλει ακόμη άκρη για την ισχύ του βιβλιαρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και όλες.

 

Είμαι Ηλ/γος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών. Δεν χρωστάω σε ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και δεν χρειάζομαι πουθενα τη λεγόμενη "υπογραφή του μηχανικού".

 

Πλέον είναι εύκολο να διαγραφώ από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ; Από ό,τι διάβασα στις προηγούμενες αναρτήσεις, η διαδικασία θέλει περίπου 6-12 μήνες για να ολοκληρωθεί;

 

Ως προς τη διαδικασία:

 

1) Κάνω αίτηση για διαγραφή στην διεύθυνση τεχνικών έργων της Περιφέρειας
 
2) Με τη θετική απάντηση από την προηγούμενη αίτηση,  κάνω αίτηση για διαγραφή από το Τ.Ε.Ε.
 
3) Με τα δύο προηγούμενα χαρτιά πάω στο ΤΣΜΕΔΕ.
 

Αν κατάλαβα κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες.

 

Είμαι Ηλ/γος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών. Δεν χρωστάω σε ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και δεν χρειάζομαι πουθενα τη λεγόμενη "υπογραφή του μηχανικού".

 

Πλέον είναι εύκολο να διαγραφώ από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ; Από ό,τι διάβασα στις προηγούμενες αναρτήσεις, η διαδικασία θέλει περίπου 6-12 μήνες για να ολοκληρωθεί;

 

Ως προς τη διαδικασία:

 

1) Κάνω αίτηση για διαγραφή στην διεύθυνση τεχνικών έργων της Περιφέρειας

 

2) Με τη θετική απάντηση από την προηγούμενη αίτηση,  κάνω αίτηση για διαγραφή από το Τ.Ε.Ε.

 

3) Με τα δύο προηγούμενα χαρτιά πάω στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Αν κατάλαβα κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

 

Σωστα τα λες. Κάνεις αίτηση στη περιφέρεια και παίρνεις το χαρτί αμέσως (τουλάχιστον στη Περιφέρεια Αττικής). Μετά κάνεις διαγραφή στο ΤΕΕ (αν έχεις ατομική επιχείρηση χρειάζεται οπωσδήποτε το χαρτι διακοπής της δραστηριότητας από εφοριά, αλλιώς στην αίτηση στο ΤΕΕ υπάρχει υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος). Η διαδικασία μπορεί να είναι και γρηγορότερη, ανάλογα με το πότε θα συνεδριάσει η διοικούσα του ΤΕΕ (κανά 3 μηνο). Τέλος με τα χαρτιά της παύσης από την περιφέρεια και της διαγραφής από το ΤΕΕ πας στο ΤΣΜΕΔΕ και κάνεις μια αίτηση για παύση. Μετά από μερικές μέρες εγκρίνεται και τέλος το παραμύθι.

 

(ΥΓ) Αν χρωστας στο Τσμεδε η διαγραφή γίνεται κανονικά και απλά κανονίζεις να πληρώσεις το υπόλοιπο όποτε δύνασαι (με τους ανάλογους τόκους και ότι τιμές τους φωτίσει ο Θεός).

Edited by Mechanical_engineer
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

επειδη είμαι και εγώ σε παρόμοια φάση (συζηγος και αυτη μηχανικος) και θελουμε να κανουμε διαγραφη της απο το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ.

εχει πληρωμενες εισφορές και Β' 2013 και θεωρημενο βιβλιαριο ως 31-12-2014.

 

αν καταλαβα καλα θα ειναι ανασφαλιστη απο τη στιγμη που θα ακυρωσει το τσμεδε το βιβλιαριο της μεχρι να την εγγραψω εγω σαν προστατεομενο μελος μου?

ποσο καιρο ειναι αυτο το διαστημα?

 

εμεις αττικη απο ποια περιφερεια κανουμε διαγραφη? (εχει κανει εναρξη επαγγελματος μονο εφορια πουθενα αλλου)

Edited by pskarm
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που υπάρχουν σε αυτό το thread.

 

Είμαι Ηλ. Μηχανικός ΕΜΠ, και σκέφτομαι σοβαρά την διαγράφη απο ΤΣΜΕΔΕ, λόγω των υπερβολικά μεγάλων εισφορών.

 

Αυτή τη στιγμή στον εργοδότη μου είμαι με μπλοκάκι, χωρίς στην ουσία να χρειάζεται κάπου η υπογραφή/ ιδιότητα μου ως Μηχανικός. Οπότε, σκέφτομαι την διαγραφή από ΤΣΜΕΔΕ και μετά να γραφτώ ως Ελ. Επαγγελματίας στον ΟΑΕΕ, και με παράλληλη έναρξη επαγγέλματος με νέους ΚΑΔ στην εφορία και νεο μπλοκάκι/ σφραγίδα.

 

Το έχει κάνει κάποιος; Ξέρουμε οι εισφορές στον ΟΑΕΕ σε τι επίπεδα κυμαίνονται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.