Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

παιδια εγω αναγκάζομαι, για να βρω μια προσωρινη δουλεια, να επεκταθω σε δευτερευουσα δραστηριοτητα (ασχετη μηχανικου), να θεωρησω νεο μπλοκ κ νεα βιβλια εξοδων - εξοδων, αλλαγη στη σφραγιδα κ τρεξιμο σε λογιστες, εφοριες,ταμεια κλπ κλπ... για να μπορεσω να ζησω....κ σαν να μην εφταναν ολα αυτα, μου ζηταει κ ο ΟΑΕΕ (πρωην ΤΕΒΕ) να εγγραφω κ ταυτοχρονα να ζητησω απαλλαγη απο τις εισφορες, αφου εχω βεβαιωση απο ΤΣΜΕΔΕ οτι εξαιρουμαι απο ασφαλιση ΟΑΕΕ. πανε καλα;; αφου εξαιρουμαι με έγγραφη βεβαιωση βασει Ν.2084/92, γιατι να εγγραφω στον ΟΑΕΕ εξ αρχής;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

h katastash exei ftasei sto aproxwrito egw eimai 7 xronia sto tee peripou kai ektos apo ta 2 prwta p eixa douleia ta alla 5 ta xrwstaw sto tsmede kai epeidh to kalokairi akousa kati mlkies gia nomous typou pieseis se autous pou xrwstane sta asfalistika tameia kai eforeia to skeftomai poly sovara na diagrafo kai as ginw servitors eleos pia den paei apla ALLO.................

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

παιδια γιατι δεν προσπαθούμε σε πρώτο επίπεδο να κάνουμε ένα συλλογο μέσα απο το τεε και να δούμε τι μπορούμε να διεκδικήσουμε και πως? με το να λέμε τα ίδια δε βγαίνει κάτι. θα ρθουν ακόμα χειρότερες μέρες. και εγώ όπου λέω ότι ο άνεργος πληρώνει νομίζουν ότι λέω ψέματα. για αυτό και ξεκίνησα με το ναστείλω μια επιστολή την οποία έχω αναρτήσει. είδα ότι και άλλοι απο το φορουμ είναι πρόθυμοι να στείλουν. όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα. επίσης είμαστε αρκετοί αυτοί που ενδιαφερόμαστε να ψάξουμε το θέμα για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε. ο σύλλογος είναι απαραίτητος να γίνει και μετά βλέπουμε για τη νομική πλευρά του θέματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όπως ανάφερε κάποιος άλλος, καλιεργείται εχθρικό κλίμα και από τα ΜΜΕ. Χθες άκουσα τον κωλοτούμπα (Καρατζαφέρης) να λέει "συμφωνώ να μπω στην κυβέρνηση υπό τον όρο να μην θιγούν μισθοί και συντάξεις".

ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΟΥΝΑΝΙΣΤΑΝ. Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΙΣΘΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ.

Για την προστασία αμοιβών Μηχανικών, τη μείωση της γραφειοκρατίας, τη μείωση φόρων ποιός χζτ.

Το ΕΛΑΧΙΣΤΟ που μπορείτε να κάνετε να πάτε στο βουλευτή σας και να του πείτε ότι αν δεν αλλάξουν αυτά δεν έχει ψήφο ούτε από τα εγγόνια μας.

 

Βέβαια κατανοώ τη στάση τους: Ήμουν εκλογικός αντιπρόσωπος στις τελευταίες δημοτικές εκλογές. Το 80% των εκλογέων ήταν ηλικίας 60 φεύγα. Πολλοί αυτής της ηλικιακής ομάδας είναι και οι μόνοι που ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ "για την ψυχή της μάνας τους". Οι νέοι που έρχονταν ήταν ηλικίας 20-25 με τη συνοδεία γονέων. Καταλάβατε τώρα γιατί τόση πρεμούρα από τους πολιτικούς για την "προστασία μισθών-συντάξεων";

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά νταξ τώρα...

Εδώ έχουν χάσει τα αυγά και τα καλάθια, δεν ξέρουμε τι ξημερώνει και περιμένεις να πουν τι? Να σώσουμε τους μηχανικούς? Γραμένους μας έχουνε. Και στην τελική ποιοι είναι περισσότεροι αυτοί με μισθούς και συντάξεις ή οι αυτοαπασχολούμενοι μηχανικοί?

Link to comment
Share on other sites

Η τεραστια πλακα ειναι οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των μηχανικων , εκτος απο τους δικτυωμενους και τους μεγαλομηχανικους πιστευω θα παρακαλουσαν να ειναι μισθωτοι με εναν μισθουλακο 1000 ευρω ( τοσα παιρνουν οι ΔΕ , ΥΕ εποχικοι στο δημοσιο ).........παιρνουν καθαρα λεφτα και δεν εχουν ουτε λογιστες ,, ουτε τεκμηρια , ουτε ΦΠΑ , ουτε εισφορες ΤΣΜΕΔΕ , ουτε παρακρατησεις αγυριστες.....................το ΤΕΕ δυστηχως απευθυνετε μονο στους φτασμενους μηχανικους , για αυτους πασχιζει να δημιουργησει ακομα καλυτερες συνθηκες..........

 

παραδειγμα ποσο αλυγιστο ειναι το ΤΣΜΕΔΕ οτι στον ΟΑΕΕ προσφατα θα εφαρμοζαν εγκυκλιο , με την οποια 2 χρονια θα ειχαν απαλλαγη απο εισφορες οι ανεργοι..................

 

παντως λυση δεν βλεπω και εγω, απλως τα λεμε για να τα λεμε............στις επομενες εκλογες ελπιζω να βγει μια παραταξη με σημαια τα αυτονοητα και να ψηφιστει.......οι κομματικες ενδιαφερονται μονο για θεσουλες ενω οι λιγες κλαδικες πχ τοπογραφοι , μηχανολογοι , κτλ για ακομα πιο μικροπραγματα...........

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ρε Σάββα, δυστυχώς έτσι είναι...

Στις τελευταίες εκλογές του ΤΕΕ δεν ήθελα αφενώς να ψηφίσω κομματική παράταξη, αφετέρου...δεν ήξερα και κανέναν (με πιάνεις). Προτίμησα (αφού έκανα τον κόπο τελικά) να ψηφίσω την παράταξη της ειδικότητάς μου (Ανεξάρτητη Κίνηση Μηχανολόγων - Ηλεκτρολόγων), έτσι να έχω ένα όραμα...Στις επόμενες βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

εγω απο οτι καταλαβα το ΤΕΕ δεν θετει καν το θεμα ανεργος μηχανικος και ΤΣΜΕΔΕ.........

 

ειναι τοσο αυτονοητο να γινει δεκτο το αιτημα να μην πληρωνουν οι ανεργοι , ασφαλεια που δεν τολμουν να το θεσουν..........

 

οι λογοι αυτονοητοι.............

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος ενδιαφέρεται να κινηθούμε νομικά ενάντια σε αυτή την κατάσταση ας μου στείλει ένα π.μ. με το μειλ του. Ήδη έχουμε συζητήσει με κάποια άτομα να οργανωθούμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σήμερα μου απάντησαν απο το Συνήγορο του Πολίτη στην επιστολή που τους έστειλα και την οποία έχω αναρτήσει, ότι θα ξεκινήσουν διαδικασίες για να δούν τι μπορεί να γίνει. Δεδομένου ότι λόγω του κουρέματος από Ιανουάριο τα ασφάλιστρα θα ναι πολύ υψηλότερα καταλαβαίνετε ότι πρέπει να υπάρξουν και άλλες επιστολές μηχανικών καθώς επίσης και ένας σύλλογος στο τεε ώστε να υπάρχει οργανωμένη κίνηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.