Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Επειδή είναι άσχετοι. Για βασικό μισθό η διαφορά στις εργοδοτικές εισφορές (αν υπάρχει κιόλας) είναι ελάχιστη

 

Είναι και το άλλο. Πες εγώ ότι βρήκα δουλειά σαν πωλητής κάπου παντελώς άσχετη με μηχανικός. Αύριο μεθαύριο με απολύουν, θα κάθομαι να με χρεώνει εισφορές το ΤΣΜΕΔΕ μέχρι να ξαναβρώ άσχετη δουλειά? Και μην κολλάς στο βασικό μισθό, μου είχαν πει για πωλητής καθαρά 1000 με ΙΚΑ μέσα...Αλλά ΙΚΑ σκέτο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τοτε ηταν take it or leave it.. Σιγά μην περίμεναν τις διαδικασίες και ειχα και χρωστούμενα.. Μιλάμε για 1,5 χρόνο πριν αυτο..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι εργοδότες σε άλλες δουλειές δεν θέλουν να ασχολούνται και να χάνουν τον χρόνο τους με άλλα ταμεία, σου λένε το ΙΚΑ ξέρουμε τόσα χρόνια σε αυτό ασφαλίζαμε το προσωπικό μας και εκεί θα ασφαλίσουμε και εσένα. Καλύτερα να διαγραφεί κάποιος από το ΤΣΜΕΔΕ και για αυτό που ειπε ο ikaros, δε συμφέρει να βρεις άσχετη δουλειά και μετά αν απολυθείς να σου έρχονται οι εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μια απορία που είχα κι εγώ. Αν δηλαδή είσαι μισθωτός ΤΣΜΕΔΕ και σε απολύσουν μετατρέπεσαι σε ελεύθερο επαγγελματία ΤΣΜΕΔΕ αυτόματα; Κι αν ναι, σε ποια κατηγορία;

 

 

Επ' ευκαιρία: Την κατέθεσα την αίτηση διαγραφής προχτές. Τώρα περιμένω την απόφαση να έρθει. Ευχαριστώ όσους με στήριξαν, η διαδικασία αυτή ήταν ψυχολογικό σοκ για μένα.

Από τους ανθρώπους του ΤΕΕ δεν είδα κάποια αντίδραση. Μόνο στην Περιφέρεια κάποιος με ρώτησε, καθώς έφευγα, γιατί διαγράφομαι, περισσότερο με απορία παρά για να με αποτρέψει.

Link to comment
Share on other sites

Μετατρεπεσε ναι αυτοματα σε ΕΕ> Αναλογα ποσα χρονια εισαι ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ/επιτυχη εξέταση στο ΤΕΕ τοσα χρονια θεωρησε και στην κατηγορια. Υπαρχουν πινακες αναρτημενοι. Ανα 3ετια αλλαζεις κατηγορια μεχρι τη 14η.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετοι ξεάσχετοι το θέμα είναι αν το δέχονται.

 

Εδώ προκύπτει το θέμα πώς θα σε δηλώσουν.. τεχνικός σύμβουλος ψησταριάς?

 

Θα σε δηλώσουν με την πραγματική σου ιδιότητα. Σερβιτόρος, μάγειρας κτλ

Link to comment
Share on other sites

Θα σε δηλώσουν με την πραγματική σου ιδιότητα. Σερβιτόρος, μάγειρας κτλ

 

Φίλε συγνώμη αλλά αυτό που λες δεν γίνεται πουθενά στον κόσμο. Ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώνει συντεχνιακό ταμείο για δουλειά υπαλλήλου του σε άλλο τομέα.  Ούτε θα κάτσει να ασχοληθεί φτιάχνοντας καρτέλα και ειδική μεταχείριση για κάθε έναν που θα κουβαλάει ένα ταμείο δικό του. Η επιχείρηση και το λογιστήριο είναι προσαρμοσμένο με ΙΚΑ πχ, μετά αρχίζουν νομικά θέματα που κανένας δεν θέλει να μπλέξει. Αυτό ισχύει στην πράξη και δεν βγαίνει από κάποια προσωπική αναφορά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

 

Εκανα διακοπη εργασιών στην εφορία του επαγγέλματος του μ/κου με αναδρομική ημ/νια την 30/06/2013. Πλήρωσα τα πρόστιμα που μου αναλογούνταν, έχει γίνει επιστροφή του τέλους επιτιδευματος απο την εφορία κανονικότατα(συμψηφισμός), όλα καλά μέχρι εδώ.

Πηγα σήμερα στην περιφέρεια Ηπείρου ώστε να κάνω την διακοπή εργασιών ως η/λος μ/κος. Στο χαρτί που έχω απο την εφορία αναφέρεται αναδρομικά ως ημ/μια διακοπής η 30/6/20013. Στην περιφέρεια επικαλούμενοι το αρθρο 23 παρ. 2 του Β.Δ. 20-11 / 14-12-1940: Περι εκτελέσεως του Α.Ν. 2326 / 1940 "περι του ταμείου συντάξεων μηχανικών και ΕΔΕ" μου θέτουν στην βεβαίωση ως ημ/νια διακοπής την ημ/νια υποβολής της δήλωσης δηλαδή την σημερινή(07/12/2015).

Στο ΤΕΕ που πήγα ενώ επισυνάπτω τη βεβαιωση διακοπής εργασιών απο την εφορία με ημ/νια 30/6/2013 μου ζητάνε να πλήρωσω τις συνδρομές 2014 και 2015 γιατί ως ημ/νια διακοπής λογίζεται η ημ/νια απο αναγράφεται απο την περιφέρεια.

 

Έτσι πρέπει να είναι;;; Στο ΤΣΜΕΔΕ, στην συνέχεια, ποια ημ/νια θα λάβουν υπόψιν ως ημ/νια διακοπής;;;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την όποια απάντηση.

Edited by geopas
Link to comment
Share on other sites

Απο το 1991 που γράφτηκα στο ΤΕΕ δεν έκανα εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ διότι θα έφευγα για έξω. Μόνοι τους με γράψανε και μου έστελναν λογαριασμό. Τους λέω εργάζομαι στο εξωτερικό και άρα βάσει της Ευρωπαικής  οδηγίας είστε υποχρεωμένοι να αποδέχεστε και άλλους ασφαλιστικούς οργανισμούς εκτός Ελλάδος. Αυτοί τον χαβά τους χρωστάς!!! Επίσημα μου είπαν οτι το ΤΣΜΕΔΕ δεν αναγνωρίσει την φόρμα ασφάλισης άλλων χωρών της ΕΕ :confused: . Ξεγράφτηκα και νόμισα ότι ξεμπέρδεψα :mrgreen: . Λάθος :shock: . Το ΤΣΜΕΔΕ συνέχισε να χρεώνει :confused: . Έχει καταδικαστεί άπειρες φορές στα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια αλλα τον χαβά τους. Mε λίγα λόγια το mobility εντός της ΕΕ πάει περίπατο.  Αντίθετα το ΤΣΑΥ αναγνωρίζει πλήρως την εργασία σε άλλες χώρες και εκτός ΕΕ.     

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.