Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Κάτσε βρε Ροδόπουλος γιατι κατι δεν στέκει σε αυτα που λες. Καταρχήν με το που γράφεται καποιος στο ΤΕΕ αυτόματα γράφεται στο ΤΣΜΕΔΕ. Δεύτερον τι στιγμη που ξεγραφεταθ απο το ΤΕΕ ξεγραφεται και απο το ΤΣΜΕΔΕ (όχι αυτόματα μαλλον αλλα πρεπει να τους πας την απόφαση). Εσυ τι λαθος έκανες και συνέχιζε το ΤΣΜΕΔΕ να σου στέλνει ειςφορες αν διαγραφηκες απο ΤΕΕ οπως λες;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε συγνώμη αλλά αυτό που λες δεν γίνεται πουθενά στον κόσμο. Ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώνει συντεχνιακό ταμείο για δουλειά υπαλλήλου του σε άλλο τομέα.  Ούτε θα κάτσει να ασχοληθεί φτιάχνοντας καρτέλα και ειδική μεταχείριση για κάθε έναν που θα κουβαλάει ένα ταμείο δικό του. Η επιχείρηση και το λογιστήριο είναι προσαρμοσμένο με ΙΚΑ πχ, μετά αρχίζουν νομικά θέματα που κανένας δεν θέλει να μπλέξει. Αυτό ισχύει στην πράξη και δεν βγαίνει από κάποια προσωπική αναφορά

 

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να είσαι ασφαλισμένος σε δύο ταμεία. Από την στιγμή που εμείς οι μηχανικοί ασφαλίζουμε ιδιότητα. όταν θα εργαστούμε σε οποιαδήποτε δουλειά δεν γίνεται να μας ασφαλίσουν στο ΙΚΑ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι συνάδελφοι που είναι δημόσιοι υπάλληλοι σε θέσεις μη μηχανικού. Βέβαια εκεί ο "εργοδότης" δεν πρόκειται να τους διώξει επειδή πρέπει να τους ασφαλίσει στο ΤΣΜΕΔΕ και όχι στο δημόσιο/ικα.

 

Αυτά βέβαια ισχύουν για τους ασφαλισμένους μετά το '93. Οι πριν ασφαλίζονται και σε δεύτερο ταμείο εφόσον κάνουν δουλειά άσχετη με το επάγγελμα του μηχανικού

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε Ροδόπουλος γιατι κατι δεν στέκει σε αυτα που λες. Καταρχήν με το που γράφεται καποιος στο ΤΕΕ αυτόματα γράφεται στο ΤΣΜΕΔΕ. Δεύτερον τι στιγμη που ξεγραφεταθ απο το ΤΕΕ ξεγραφεται και απο το ΤΣΜΕΔΕ (όχι αυτόματα μαλλον αλλα πρεπει να τους πας την απόφαση). Εσυ τι λαθος έκανες και συνέχιζε το ΤΣΜΕΔΕ να σου στέλνει ειςφορες αν διαγραφηκες απο ΤΕΕ οπως λες;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

δεν είπα το αντίθετο. Απλά δεν πλήρωσα το ΤΣΜΕΔΕ και δεν τους πήγα ποτέ την απόφαση διαγραφής. Θεώρησα ότι γίνετε αυτόματα. Το 1991, Ο Μητσοτάκης είχε κάνει ένα νόμο που οι μηχανικοί δήλωναν μερικά εκατομμύρια σαν ελάχιστο ποσό στην εφορία. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

 

Μένω εδώ και χρόνια στην Αμερική και εξετάζω την περίπτωση να φύγω από το ΤΣΜΕΔΕ. Η ερώτησή μου είναι: Δεδομένου ότι εδώ και χρόνια είμαι στην Αμερική και δεν έχω εξασκήσει το επάγγελμα του μηχανικού, μόνο εισφορές πλήρωνα στην Ελλάδα, μπορώ να κάνω ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ διακοπή και να ζητήσω εισφορές πίσω; Ή αν διαγραφτώ τα χάνω όλα τα λεφτά που έχω δώσει (γραφτηκα στο ΤΣΜΕΔΕ το 2008);

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

διαγραφή ζητάς αλλά λεφτά δεν θα πάρεις πίσω

 

αν κάποια στιγμή γυρίσεις ελλάδα και συνεχίσεις ΟΠΟΙΑ ασφάλιση θα μετρήσουν για ΣΥΝΤΑΞΗ ( :mrgreen: ) ΚΑΙ τα χρονια που πλήρωσες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

διαγραφή ζητάς αλλά λεφτά δεν θα πάρεις πίσω

 

αν κάποια στιγμή γυρίσεις ελλάδα και συνεχίσεις ΟΠΟΙΑ ασφάλιση θα μετρήσουν για ΣΥΝΤΑΞΗ ( :mrgreen: ) ΚΑΙ τα χρονια που πλήρωσες

 

Λάθος. Αν η σύνταξη που θα πάρει απο Αμερική είναι > απο την Ελληνική θα τα χάσει. Η Ελλάδα δεν μεταφέρει δικαιώματα μέσω Α1. Δέχεται όμως τα Α1 απο όλες χώρες. Με τον τρόπο αυτό ο εργαζόμενος χάνει τα χρόνια ασφάλισης. Με λίγα λόγια η Ελλάδα καταδικάζει όσους εργάζονταν σε αυτή και μετά έφυγαν έξω. Η μεταφορά ασφαλίσιμων χρόνων γίνετε υπο μορφή ενσήμων και όχι ποσού που πλήρωσες. Το άλλο πρόβλημα είναι με τις ιδιωτικές συντάξεις που έχουν σχεδόν όλοι όσοι εργάζονται στο Εξωτερικό.

 

Στην Ελλάδα θα λειτουργήσει απο το 2016 το ανώτατο όριο. Πιθανότατα θα θεσπιστεί στα 1500-2000Ε. Αν λοιπόν απο την Αμερική παίρνεις 3500Ε σύνταξη και έχεις πληρώσει και ταμείο στην Ελλάδα, τα Ελληνικά χρήματα τα χάνεις. 

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, εγώ είμαι ασφαλισμένος από τέλος του 2010 αλλά τελικά το επάγγελμά μου δεν απαιτεί υπογραφή μηχανικού (δουλεύω σε συμβουλευτική εταιρεία), επομένως μου περνάνε σκέψεις διαγραφής (Είμαι και στο όριο 5ετίας πλέον όπου οι εισφορές θα είναι 2000 αντί για 1000 το 6μηνο).

 

1.Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;

 

2.Θα είναι πιο συμφέρον για εμένα να ζητήσω από τον εργοδότη να με έχει με ΙΚΑ, (ή να πάω πχ στο ΤΕΒΕ - αν έχει μικρότερες εισφορές - δεν το γνωρίζω καθόλου)?

 

3. Τα συνταξιμα χρόνια - εισφορές, να φανταστώ μεταφέρονται μεταξύ ταμείων σωστά?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνα σας και συγχωρέστε με, διάβασα καμιά 10αριά σελίδες αλλά δεν έβγαλα άκρη (Θα ήταν τρομερά χρήσιμο αν κάποιος που γνωρίζει και έχει χρόνο να διαθέσει να γράψει έναν οδηγό -FAQs) για να μη σας πρήζουν με τις ίδιες ερωτήσεις -σαν εμένα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Αν η σύνταξη που θα πάρει απο Αμερική είναι > απο την Ελληνική θα τα χάσει. Η Ελλάδα δεν μεταφέρει δικαιώματα μέσω Α1. Δέχεται όμως τα Α1 απο όλες χώρες. Με τον τρόπο αυτό ο εργαζόμενος χάνει τα χρόνια ασφάλισης. Με λίγα λόγια η Ελλάδα καταδικάζει όσους εργάζονταν σε αυτή και μετά έφυγαν έξω. Η μεταφορά ασφαλίσιμων χρόνων γίνετε υπο μορφή ενσήμων και όχι ποσού που πλήρωσες. Το άλλο πρόβλημα είναι με τις ιδιωτικές συντάξεις που έχουν σχεδόν όλοι όσοι εργάζονται στο Εξωτερικό.

 

Στην Ελλάδα θα λειτουργήσει απο το 2016 το ανώτατο όριο. Πιθανότατα θα θεσπιστεί στα 1500-2000Ε. Αν λοιπόν απο την Αμερική παίρνεις 3500Ε σύνταξη και έχεις πληρώσει και ταμείο στην Ελλάδα, τα Ελληνικά χρήματα τα χάνεις. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Νομίζω ότι αυτό δε θα ισχύσει ακριβώς στην δική μου περίπτωση. Σαν κάτοικος εξωτερικού στην Ελλάδα δε χρειάζεται να δηλώνεις το παγκόσμιο εισόδημά σου αλλά μόνο το ελληνικό. Επομένως αν παίρνω ελληνική σύνταξη, και έχω και άλλο εισόδημα στην Αμερική, από τη στιγμή που είμαι κάτοικος εξωτερικού δε θα χρειάζεται να δηλώνω όλο μου το εισόδημα στην Ελλάδα. Άρα και δύο συντάξεις να παίρνω, το όριο των 3500 ή 2000 ή όσο πάει δε θα με πιάνει. Σωστά;

 

Επίσης, είναι 100% σίγουρο ότι δεν μπορείς να πάρεις πίσω εισφορές; Ειδικά από τη στιγμή που δεν εξασκούσα το επάγγελμα; Διάβασα για μία περίπτωση που το πήγε βέβαια δικαστικά αλλά κέρδισε.

Link to comment
Share on other sites

διαγραφή ζητάς αλλά λεφτά δεν θα πάρεις πίσω

 

αν κάποια στιγμή γυρίσεις ελλάδα και συνεχίσεις ΟΠΟΙΑ ασφάλιση θα μετρήσουν για ΣΥΝΤΑΞΗ ( :mrgreen: ) ΚΑΙ τα χρονια που πλήρωσες

Δε σκοπεύω να γυρίσω ποτέ πίσω αλλά καλό είναι να ξέρω τις διάφορες περιπτώσεις. Δηλαδή αν κάνω διαγραφή και κάποια στιγμή στο μέλλον γυρίσω και γραφτώ σε άλλο ταμείο, θα μετρήσουν τα χρόνια που πλήρωνα μέχρι τώρα; Αν ναι, τότε στο τέλος από ποιο ταμείο παίρνεις σύνταξη, το ΤΣΜΕΔΕ ή το καινούριο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.