Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Το ΤΣΜΕΔΕ δεν κάνει ρύθμιση οφειλών ? Μέχρι πότε μπορείς να χρωστάς και τι προσαύξηση θα έχεις ?

 

Όταν λέτε ότι θα κάνετε παύση στο ΤΣΜΕΔΕ τι εννοείτε ? Ότι θα ξαναεγγραφείτε όταν θα έχετε δουλειά και θα τα πληρώσετε τότε ή δεν θα τα πληρώσετε ποτέ ?

 

Αν δεν μπορείτε να τα πληρώσετε αργότερα γιατί προφανώς θα μαζευτούν πολλά τι θα κάνετε ? Θα μείνετε χωρίς σύνταξη ? Θα ΄μείνετε ανασφάλιστοι ?

 

Εάν είσασταν σε ιδιωτική ασφάλιση θα σας μείωνε τα ασφάλιστρα λόγω κρίσης ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν μπορείτε να τα πληρώσετε αργότερα γιατί προφανώς θα μαζευτούν πολλά τι θα κάνετε ? Θα μείνετε χωρίς σύνταξη ? Θα ΄μείνετε ανασφάλιστοι ?

 

καλά οτι θα πάρουμε σύνταξη δεν είναι και κάνα σίγουρο, ιδίως οι νεότεροι!

Link to comment
Share on other sites

@nik

Ναι, όσο διάστημα κάποιος είναι άνεργος να μην πληρώνει εισφορές. Ας μένει ανασφάλιστος, ας μην μετράνε τα συντάξιμα έτη. Κάτι σαν το ΙΚΑ..Δεν έχεις δουλειά δεν έχεις ασφάλεια ουτε ένσημα. Επίσης να υπάρχει το δικαίωμα επιλογής, πχ άνεργος αλλά θέλω ασφάλεια και συντάξιμα χρόνια οκ πληρώνω....

Πιστεύω ότι είναι το πιο λογικό και καθόλου δύσκολο υλοποιήσιμο. Εχείς δουλειά γράφει το κοντερ, δεν έχεις αν θες το σταματάς!

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά πως γίνεται αυτό αφού είσαι ελ.επαγγελματίας ?? Σου έρχεται ένα αυθαίρετο, κάνεις έναρξη μετά το κόβεις μετά σου ξανάρεται το ξαναρχίζεις και ούτω καθ εξής ???? Πως γίνεται αυτό ΠΡΑΚΤΙΚΑ ?

 

Στο ΙΚΑ δουλεύουνε με ένσημα. Δεν υπάρχει έναρξη και παύση. Δουλεύεις σου πληρώνουν ένσημα, δεν δουλεύεις δεν σου πληρώνουν γιατί πολύ απλά είσαι υπάλληλος. Όταν είσαι αυτοαπασχολούμενος πως θα υπάρχουν ένσημα? Πως θα υπολογίζονται ? Δεν γίνεται να υπολογιστούν.

 

Το θέμα με τις εισφορές ανά μήνα υπάρχει σε όλους τους αυτοαπασχολούμενους. Έμποροι, υδραυλικοί, ιδιοκτήτες ταξί, δικηγόροι, γιατροί κ.α. όλοι πληρώνουν μηνιαίες εισφορές απο την στιγμή που έχουν βιβλία στην εφορία και είναι εν δυνάμει εργαζόμενοι.

 

Παιδιά το πρόβλημα είναι ότι ο Μηχανικός με το που γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ και ανοίξει βιβλία θεωρείται επιχειρηματίας. Δεν υπάρχουν μισθωτοί μηχανικοί με ΙΚΑ πλην σπάνιων εξαιρέσιων και τους δημόσιους υπάλληλους οι οποίοι και αυτοί όμως πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ συντάξιμες οφειλές και παίρνουν δύο συντάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά πως γίνεται αυτό αφού είσαι ελ.επαγγελματίας ?? Σου έρχεται ένα αυθαίρετο, κάνεις έναρξη μετά το κόβεις μετά σου ξανάρεται το ξαναρχίζεις και ούτω καθ εξής ???? Πως γίνεται αυτό ΠΡΑΚΤΙΚΑ ?

 

Στο ΙΚΑ δουλεύουνε με ένσημα. Δεν υπάρχει έναρξη και παύση. Δουλεύεις σου πληρώνουν ένσημα, δεν δουλεύεις δεν σου πληρώνουν γιατί πολύ απλά είσαι υπάλληλος. Όταν είσαι αυτοαπασχολούμενος πως θα υπάρχουν ένσημα? Πως θα υπολογίζονται ? Δεν γίνεται να υπολογιστούν.

 

Το θέμα με τις εισφορές ανά μήνα υπάρχει σε όλους τους αυτοαπασχολούμενους. Έμποροι, υδραυλικοί, ιδιοκτήτες ταξί, δικηγόροι, γιατροί κ.α. όλοι πληρώνουν μηνιαίες εισφορές απο την στιγμή που έχουν βιβλία στην εφορία και είναι εν δυνάμει εργαζόμενοι.

 

Παιδιά το πρόβλημα είναι ότι ο Μηχανικός με το που γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ και ανοίξει βιβλία θεωρείται επιχειρηματίας. Δεν υπάρχουν μισθωτοί μηχανικοί με ΙΚΑ πλην σπάνιων εξαιρέσιων και τους δημόσιους υπάλληλους οι οποίοι και αυτοί όμως πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ συντάξιμες οφειλές και παίρνουν δύο συντάξεις.

 

Μα απλό είναι, αμα κλείσεις βιβλία στην εφορία να θεωρείσαι άνεργος και να διακόπτεις την ασφάλιση μέχρι να ξανανοίξεις βιβλία!

Link to comment
Share on other sites

Μα απλό είναι, αμα κλείσεις βιβλία στην εφορία να θεωρείσαι άνεργος και να διακόπτεις την ασφάλιση μέχρι να ξανανοίξεις βιβλία!

 

Όπως ακριβώς δηλαδή συμβαίνει με όλους τους άλλους ελ. επαγγελματίες. Ακόμα και τους γιατρούς (ναι το διασταύρωσα και όποτε θέλουν διαγράφονται από τον ιατρικό σύλλογο -που είναι το κριτήριο "ανεργίας" τους και επανεγγράφονται σε όποιας άλλης πόλης θέλουν ή στον ίδιο).

Τον nik άστον! Ανήκει στην κατηγορία "λεφτά υπάρχουν" (όπως και κάποιοι άλλοι -ίσως αρκετοί- Έλληνες τελικά και δυστυχώς ή ευτυχώς). Το θέμα είναι να συνεννοηθούμε οι υπόλοιποι για τους οποίους "λεφτά δεν υπάρχουν", για να επιβάλλουμε με όποιο μέσο χρειαστεί τη λογική.

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο ο ανεργος να μην πληρώνει εισφορές είναι παραλογο? Έτσι δε γίνεται στα άλλα ταμεία. Αλλά αφού είσαι μηχανικός απαγορεύεται η ανεργία.

 

Συνάδελφοι πρέπει το ΤΕΕ να πιέσει οι άνεργοι μηχανικοί να πληρώνουν τα μισά απ’ότι οι υπόλοιποι. Αυτή είναι η άποψή μου. Μια μέση λύση! Άν όμως κανένας δεν πιέσει γι’αυτό,τότε καληνύχτα! Φίλε κατευθείαν επιστολή στον Σπίρτζη, εννοώ στο ΤΕΕ, τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εντοπίζει τα εξής προβλήματα:

1) απίστευτα υψηλές εισφορές για τους Ε.Ε. (ειδικά αυτές που έχουν αποφασιστεί για το 2012 και μετά)

2) απίστευτα άδικη η εξίσωση στις εισφορές ανέργων-εργαζομένων

3) τραγικό το γεγονώς ότι με το νέο φορολογικό οι εισφορές ΔΕΝ θα εκπίπτουν! Που ουσιαστικά αυτό θα σημαίνει ότι η εισφορά >8ετίας που θα είναι περ´ιπου στα 6.000€ θα είναι ουσιαστικά >7.000€

4) εντελώς ρατσιστικό να υπάρχει διάκριση σε νέους και παλαιούς (πρίν το 1993) ασφαλισμένους, οι οποίοι πληρώνουν (και θα πληρώνουν) τις λιγότερες εισφορές, έχοντας ταυτόχρονα την μεγαλύτερη πιθανότητα να δούνε σύνταξη.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η διαδικασία διαγραφής από το ΤΕΕ;

 

(για κάποιον που -προς το παρόν- δε χρωστάει)

 

Συμπληρώνω απλά μία γενική αίτηση στην οποία αναφέρω ότι δεν ενδιαφέρομαι να εργαστώ ως μηχανικός στην Ελλάδα και ότι επιθυμώ τη διαγραφή μου από τακτικό μέλος του ΤΕΕ;

Πρέπει να έχω ήδη ασφαλιστεί αλλού ή έχω το δικαίωμα να μείνω ανασφάλιστος;

 

Να σημειώσω πως έχω ήδη κλείσει τα βιβλία μου στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.