Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Το παρουσιάζω σαν μονόδρομο διότι δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθει κάποιος αυτές τις "τέχνες" παρά μόνο αν βρει μια στρωμένη δουλειά από γονείς. Και οι περισσότεροι γονείς απασχολούνταν στο δημόσιο ή έχουν μια προβληματική επιχείρηση που δεν έχει νόημα να τη συνεχίσουν τα παιδιά. Αν οι θέσεις για αποφοίτους λυκείου ήταν τόσο πολλές δε θα είχαμε τέτοια ανεργία. Και ούτε θα είχαν και τα παιδιά τόση κάψα να σπουδάσουν. Οι περισσότεροι (ειδικά στις χαμηλόβαθμες σχολές) σπουδάζουν ερήμην και το πτυχίο το παίρνουν ψυχαναγκαστικά. Αν μπορούσαν να βρουν μια δουλειά θα τα παρατούσαν αμέσως και όσοι βρίσκουν το κάνουν. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι αλλα πόσες πιθανότητες εχει καποιος να ειναι στο 88% των ανειδίκευτων και πόσες στο 6% σε ενα απο τα παραδείγματα σου; Επίσης ο επιστήμονας για να πουλήσει τις υπηρεσίες του στηρίζεται στους ανειδίκευτους και όχι μονο. Τελος φαντάσου να φτάναμε σε ενα σημείο κάποτε (που θα τον φτάναμε με τους ρυθμούς που παμε), οι επιστήμονες και εξειδικευμένοι να ειναι περισσότεροι απο τους ανειδίκευτους. Ποιος θα έκανε τη δουλεια των τελευταίων; Μαλλον κάποιοι απο τους προηγούμενους που σημειώνει οτι η αντίστοιχη εκπαίδευση και το κόστος αυτών θα πήγαινε τσάμπα και βερεσέ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα πόσες πιθανότητες εχει καποιος να ειναι στο 88% των ανειδίκευτων και πόσες στο 6% σε ενα απο τα παραδείγματα σου; Επίσης ο επιστήμονας για να πουλήσει τις υπηρεσίες του στηρίζεται στους ανειδίκευτους και όχι μονο. Τελος φαντάσου να φτάναμε σε ενα σημείο κάποτε (που θα τον φτάναμε με τους ρυθμούς που παμε), οι επιστήμονες και εξειδικευμένοι να ειναι περισσότεροι απο τους ανειδίκευτους. Ποιος θα έκανε τη δουλεια των τελευταίων; Μαλλον κάποιοι απο τους προηγούμενους που σημειώνει οτι η αντίστοιχη εκπαίδευση και το κόστος αυτών θα πήγαινε τσάμπα και βερεσέ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πρώτον δεν είναι παράδειγμα αλλα επίσημα στατιστικά. 

 

Δεύτερον γράφεις "Επίσης ο επιστήμονας για να πουλήσει τις υπηρεσίες του στηρίζεται στους ανειδίκευτους και όχι μονο." Οταν έχεις κατανάλωση. Οταν δεν έχεις κατανάλωση ή έχεις πλασματική δεν χρειάζεται κανένας απο τους 2. 

 

Τρίτον γράφεις " οι επιστήμονες και εξειδικευμένοι να ειναι περισσότεροι απο τους ανειδίκευτους." Κλασσικό παράδειγμα χωρών που βασίζονται στην κατανάλωση και στις υπηρεσίες με τον λάθος τρόπο.

 

Τέταρτον γράφεις" Μαλλον κάποιοι απο τους προηγούμενους που σημειώνει οτι η αντίστοιχη εκπαίδευση και το κόστος αυτών θα πήγαινε τσάμπα και βερεσέ..." Αν δεν έχεις να τους απασχολήσεις τότε πάει τζάμπα και βερεσέ.

 

Τα πράγματα είναι απλά

 

Η αμοιβή είναι αντίστοιχη του χρόνου εργασίας, της εξειδίκευσης και των γνώσεων. 3 απλά συστατικά. Οταν υπάρχει λογική κάνεις την πράξη 

 

2Ε για κάθε ώρα εργασίας + 3 Ε για κάθε ώρα εξειδίκευσης + 4Ε για κάθε γνώσεων

 

Στο 8ωρο λοιπόν

 

Ο ανειδίκευτος θα πάρει 12Ε 

Ο εξειδικευμένος θα πάρει 24Ε

και ο επιστήμονας 32Ε

 

Οταν αλλάξεις τα πράγματα και ο επιστήμονας παίρνει 12Ε και ο ανειδίκευτος 32Ε σε λένε Ελλάδα και δεν σε πιάνει καμία λογική.

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που στο θέμα "κεντρικού ελέγχου/σχεδιασμού & επιβολής πλαφόν" της παραγωγής "επιστημόνων", οι απόψεις τόσο των ακραιφνών κρατιστών όσο και των δογματικών νεοφιλελεύθερων, ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ 100%.

 

Αφού καταφέραμε εμείς και "τρουπώσαμε" ας κλείσουμε τις πόρτες σε αυτούς που ακολουθούν όχιιιιιιι για να περιφρουρήσουμε τα δικά μας κεκτημένα, αλλά για να τους προστατέψουμε από την ανεργία που τους περιμένει. Για το δικό τους καλό το κάνουμε.

 

Το ίδιο δικαίωμα οφείλουμε να αναγνωρίσουμε να έχουν και εκείνοι "οι αγράμματοι" που έμειναν στην απ'έξω όταν για παράδειγμα χρειαστεί να ( αποφασίσουν ) "προστατέψουν" τα ασφαλιστικά/συνταξιοδοτικά δεδομένα μιας κοινωνικής μειοψηφίας "επιστημόνων". Μην στηριζόμαστε στο δεδομένο ότι το 98% των κοινοβουλευτικών μας είναι "επιστήμονες" άρα θα μας προστατέψουν , διότι αυτό μπορεί να ανατραπεί.

 

Εκτός βέβαια εάν στην "δημοκρατία" που όλοι ομνύουμε υπάρχει γραμμένο ότι μόνο οι "επιστήμονες", παρ'ότι κοινωνική μειοψηφία, έχουν το δικαίωμα να αποφασίζουν για όλους και για όλα.

 

 

Edited by CybEng
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Επειδή ψάχνω ώρες και δεν το βρίσκω, ξέρει κανείς που αναρτώνται οι αποφάσεις ΔΕ του ΤΕΕ;

Κάπου το είχα ξαναδει αλλά δεν το βρίσκω. 

Θα ήθελα να δω τις τελευταίες (ή και τις προτελευταίες) διαγραφές που έγιναν δεκτές.

 

edit: Βρήκα αυτό: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/apofaseis_de_tee

αλλά δεν βλέπω πουθενά διαγραφές, τουλάχιστον για το 2015

 

EDIT: Η Διαύγεια είναι η λύση, αλλά πολύ ψυχοβγάλτης. 2153 αποτελέσματα για "ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΔΙΟΙΚΟΥΣΑΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ" με κριτήρια "Φορέας=ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΑΣ" και "Ημερομηνία έκδοσης=01/06/2015 - 14/01/2016". https://diavgeia.gov.gr/search?advanced&query=q:%22%CE%A0%CE%A1%CE%91%CE%9A%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%9F%20%CE%94%CE%99%CE%9F%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%91%CE%A3%20%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%A0%CE%97%CE%A3%22&page=4&fq=organizationUid:%2299201077%22&fq=issueDate:%5BDT(2015-06-01T00:00:00)%20TO%20DT(2016-01-14T23:59:59)%5D&sort=relative

Edited by Phandom
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απόφ.Β2/Σ41/2015      ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ 11...

 

Δ.Ε. 41/2015

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/apofaseis_de_tee/%C1%F0%EF%F6%DC%F3%E5%E9%F2%20%C4%C5%202015

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

είμαι Μηχανικός και δημόσιος υπάλληλος αλλά δεν απασχολούμαι ως μηχανικός στο δημόσιο. Ωστόσο είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και θέλω να διαγραφώ και να γραφτώ στο ΙΚΑ. Ο βασικός λόγος είναι η μεγάλη επιβάρυνση του κλάδου ειδικής προσαύξησης η οποία από ότι φαίνεται θα ανεβαίνει διαρκώς τα επόμενα χρόνια.

 

Έψαξα το μίτο αλλά δεν βρήκα κάποια σχετική πληροφορία, ίσως να μου διέφυγε, ίσως και να μην έχει γίνει το σχετικό ερώτημα. Όπως και να έχει, το ερώτημά μου είναι μπορώ να διαγραφώ από το ΤΕΕ (ανάκληση άδειας ασκήσεως) και στη συνέχεια από το ΤΣΜΕΔΕ ώστε να μπορέσω να εγγραφώ στο ΙΚΑ?

 

Να σημειώσω ότι έχω όλες τις εισφορές μου πληρωμένες (όλα τα χρόνια που ήμουν ελ. επαγγελματίας τα έσκαγα με ευλάβεια αλλά είχα δουλειά ως μηχανικός), έχω δεύτερο πτυχίο στα οικονομικά και στο δημόσιο απασχολούμαι με τη δεύτερη ειδικότητά μου. Το γιατί άλλαξα δρόμο στην καριέρα μου νομίζω ότι όλοι όσοι έχετε δουλέψει ως ε.ε. μηχανικοί το ξέρετε καλύτερα από εμένα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλώς ήρθες στο forum,

 

μη σκας για την ειδική προσαύξηση, βαίνει προς κατάργηση στο νέο ασφαλιστικό. Δες το προσχέδιο http://www.thetoc.gr/images/articles/3/article_92839/draft%2026%204.1.2016.pdf στη σελ. 133.

 

Για τη διαγραφή από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ (πάνε μαζί αυτά τα δύο), η απάντηση είναι κάπου στις προηγούμενες 150 σελίδες :shock:  του θέματος αυτού... πάντως ναι, γίνεται, το έχουν κάνει αρκετοί και γενικά είναι πιο εύκολο τώρα απ'ό,τι παλαιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μια συνηθισμένη διαγραφή αυτό που ρωτάει ο mad. Αν κατάλαβα σωστά θέλει να μετακινηθεί σε άλλο ασφαλιστικό ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.