Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To ασυνήθιστο είναι ότι δε διαγράφονται όντας εργαζόμενοι αλλά άνεργοι. Και δε γράφονται αυτομάτως σε άλλο ταμείο, αλλά μόλις βρουν τη νέα δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ως αιτιολογία από την συντριπτική πλειοψηφία αναφέρεται και τεκμηριώνεται η μη άσκηση του επαγγέλματος. Στη συγκεκριμένη περίπτωση εύκολα τεκμηριώνεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

 

Όντως, όπως ανέφερε κάποιος συνάδελφος παραπάνω επιθυμώ να περάσω από ΤΣΜΕΔΕ σε ΙΚΑ ενώ ήδη εργάζομαι στο Δημόσιο. Δεν έχω προσληφθεί ως μηχανικός ενώ ακόμα και η μετάταξή μου στο σχετικό κλάδο, εφόσον το επιθυμώ, προϋποθέτει μόνο την κατοχή πτυχίου και όχι άδει ασκήσεως ή εγγραφή στο ΤΕΕ. Παρόλα αυτά ασχολούμαι με τα Οικονομικά σήμερα και έχω πάρει σχετικό κλάδο.

 

Απλά θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να πληρώνω την "εφεύρεση" της ειδικής προσαύξησης η οποία αποτελεί αποκλειστικό "χαράτσι" του ταμείου μας. Το πόσο ανταποδοτική θα είναι θα το δούμε όταν πάρει σύνταξη ο πρώτος από αυτούς που την πλήρωναν από την αρχή, που δυστυχώς δεν θα είναι, όπως δεν είναι τίποτα σε αυτή τη χώρα.

 

Σχετικά με το ζήτημά μου ανακάλυψα ένα έγγραφο που το επισυνάπτω για όποιον άλλο αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα. Το ΤΕΕ δεν επιτρέπει τη διαγραφή κάποιου που έχει προσληφθεί στο Δημόσιο ως μηχανικός. Βέβαια είναι έγγραφο του 2007 και ίσως κάτι έχει αλλάξει από τότε αλλά νομίζω ό,τι καλύπτει τη δική μου περίπτωση δεδομένου ότι δεν προσελήφθην ως μηχανικός.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ. 

post-23286-0-73576200-1456826656_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, θα δούμε τι θα γίνει και με την ενοποίηση των ταμείων με το νέο ασφαλιστικό, όπως ανέφερε ένας συνάδελφος πιο πάνω, που λογικά θα έρθει στη Βουλή Μάρτιο άντε Απρίλιο.

 

By the way οι εισφορές για τους ε.ε. έτσι όπως έχουν σχεδιαστεί είναι θάνατος...κρίμα, αντί να χαίρεσαι που έγινες μηχανικός προβληματίζεσαι...μόνο σε μπανανίες γίνονται αυτά 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

 

Όντως, όπως ανέφερε κάποιος συνάδελφος παραπάνω επιθυμώ να περάσω από ΤΣΜΕΔΕ σε ΙΚΑ ενώ ήδη εργάζομαι στο Δημόσιο. Δεν έχω προσληφθεί ως μηχανικός ενώ ακόμα και η μετάταξή μου στο σχετικό κλάδο, εφόσον το επιθυμώ, προϋποθέτει μόνο την κατοχή πτυχίου και όχι άδει ασκήσεως ή εγγραφή στο ΤΕΕ. Παρόλα αυτά ασχολούμαι με τα Οικονομικά σήμερα και έχω πάρει σχετικό κλάδο.

 

Απλά θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να πληρώνω την "εφεύρεση" της ειδικής προσαύξησης η οποία αποτελεί αποκλειστικό "χαράτσι" του ταμείου μας. Το πόσο ανταποδοτική θα είναι θα το δούμε όταν πάρει σύνταξη ο πρώτος από αυτούς που την πλήρωναν από την αρχή, που δυστυχώς δεν θα είναι, όπως δεν είναι τίποτα σε αυτή τη χώρα.

 

Σχετικά με το ζήτημά μου ανακάλυψα ένα έγγραφο που το επισυνάπτω για όποιον άλλο αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα. Το ΤΕΕ δεν επιτρέπει τη διαγραφή κάποιου που έχει προσληφθεί στο Δημόσιο ως μηχανικός. Βέβαια είναι έγγραφο του 2007 και ίσως κάτι έχει αλλάξει από τότε αλλά νομίζω ό,τι καλύπτει τη δική μου περίπτωση δεδομένου ότι δεν προσελήφθην ως μηχανικός.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ. 

δηλαδή για να καταλάβω δεν διαγράφουν πια μέλη τα οποία δεν μπορούν πλέον να πληρώσουν; είναι δυνατόν; πόσο ακόμα θα συνεχιστεί αυτό το θέατρο του παραλόγου;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή για να καταλάβω δεν διαγράφουν πια μέλη τα οποία δεν μπορούν πλέον να πληρώσουν; είναι δυνατόν; πόσο ακόμα θα συνεχιστεί αυτό το θέατρο του παραλόγου;

 

μα αυτοί δε πληρώνουν από την τσέπη τους!

Link to comment
Share on other sites

μα αυτοί δε πληρώνουν από την τσέπη τους!

ναι αλλά το κείμενο δεν αναφέρεται σε μη διαγραφή λόγω οικονομικών δυσκολιών μόνο των των δημοσίων υπαλλήλων.

Link to comment
Share on other sites

ok, τώρα το είδα, είναι όμως της προηγούμενης δεκαετίας. τα πράγματα έχουν πλέον αλλάξει και οι διαγραφές απελευθερώθηκαν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα.

 

Ως νέα σχετικά μηχανικός, άνεργη τα περασμένα χρόνια και κουτσοδουλεύοντας από κει και περα, όπως και οι περισσότεροι δυστυχώς πλεον, δεν αντέχω να πληρώνω τις εισφορές που έχουν εκτοξευθεί και κάθε εξάμηνο είναι και μία νέα έκπληξη και να έχω κια θέμα με την εφορία που τα βρήκα και τα πλήρωσα, λες και είχα και επιλογή. Σκέφτομαι σοβαρά τη διαγραφή από το τσμεδε, γνώριζα όμως από το παρελθόν πως αυτό ήταν ιδιαιτέρως δύσκολο και μηχανικό στην Ελλάδα σε κανει το ΤΕΕ! 

Βλέπω post πως τα πράγματα έχουν αλλαξεί πια, λογικά λόγω της κρίσης. Μπορεί κάποιος, εφόσον γνωρίζει, να μου πει κατά πόσο κάτι τέτοιο είναι εφικτό και τι εναλλακτικές υπάρχουν από κει και πέρα; Άμα κάποια στιγμή μου προκύψει κάποια δουλεια ως μηχανικός δεν θα μπορώ να εργαστώ; Υπάρχει δυνατότητα για μας να εγγραφούμε σε κάποιο άλλο ταμειο, πχ ΤΕΒΕ;

 

Μπορεί αυτά που περιγράφω να είναι αβάσιμα αλλα πραγματικά δεν αντέχω άλλο να δουλεύω που και που μόνο και μόνο για να πληρώνω το ταμειο μου.Οποιαδήποτε πληροφορία και βοήθεια είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη...Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.