Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

 

georgios_m για τις εισφορες του 2017 θα δεις μειωση εφόσον το εισοδημα σου το 2016 είναι μικρό. Για μηδενικό εισόδημα θα είναι καπου στο 2000 το ετος μάλλον (αν και οι αποψεις διαφέρουν).

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι δεδομένο οτι θα προηγηθούν φαγητό, ΔΕΚΟ, Δάνεια, εφορεία και μετά οι εισφορές. Αυτό σημαίνει οτι το 99% δεν θα πληρώσει και θα χρωστάει. Επι της ουσίας λοιπόν το ασφαλιστικό είναι καταδικασμένο εντός 3-6 μηνών να αποτύχει. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω κάτι να αλλάζει πχ για αυτόν που δηλώνει μηδενικό εισόδημα που λέει ο Γιώργος...Στην τελική αν έχει έκπτωση 50-100 ευρώ θα είναι το τελευταίο πράγμα που θα τον απασχολεί στη ζωή του. Γιατί ένας άνεργος δεν θα μπορεί ούτε τα μισά από αυτά. 

Από την άλλη ένας με πολύ νορμαλ εισόδημα των 1000ευρώ μάλλον παραπάνω θα δίνει.

Με λίγα λόγια χειρότερα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν ισχύει αυτό με το 20% του εισοδήματος, που για τον εργαζόμενο του χιλιάρικου είναι μικρότερο από το τετρακοσάρι που δίνει τώρα;

 

Βέβαια, αλλάζουν και οι φόροι, οπότε μπορεί αυτά που κερδίζεις σε εισφορές να τα χάσεις από αλλού. Έχει κάνει κανένας το λογαριασμό;

 

Για όποιον δηλώσει μηδέν εισόδημα η ελάχιστη εισφορά δεν είπαν πως θα είναι γύρω στα 120 - 150 ευρώ; οκ, λεφτά είναι κι αυτά, όμως σε σύγκριση με το τετρακοσάρι είναι σαφώς λιγότερα.

 

Το ερώτημα είναι αν όντως εγκρίθηκαν αυτές οι "εκπτώσεις" ή αν έχουμε μόνο τα αρνητικά μέτρα.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει καμία πληροφορία για το πως γίνεται επανεγγραφή στο ΤΕΕ (διαγραμμένο μέλος);

 

 

συνάδελφε να σου χαρίσω τη σφραγίδα μου και τις εισφορές μου? 8-)

 

 

για διάβασε τα δικαιολογητικά.....απλά δεν ξέρω για τις εξετάσεις αν τις γλυτώνεις

ermis.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία πληροφορία για το πως γίνεται επανεγγραφή στο ΤΕΕ (διαγραμμένο μέλος);

Κανεις Αιτηση +ΥΔ στην δνση τεχνικων εργων και λες οτι επιθυμω να επανελθω στο επαγγελμα την ταδε του ταδε μηνα. Με το χαρτι που παιρνεις κανεις αιτηση στο τεε, και λες παλι οτι αιτουμαι επανοδο στο επαγγελμα. Σε ενα μηνα το πολυ ξαναγραφτηκες. Τιποτα αλλο.

Edited by ckiriako
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες εφόσον γνωρίζει κάποιος.

Από το 2005 που έγινα μέλος ΤΕΕ έως και το 2011 εργαζόμουν και πλήρωνα κανονικά τις εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ. Το καλοκαίρι του 2011 έμεινα άνεργος και ως φυσικό επακόλουθο δεν μπορούσα να πληρώνω τις εισφορές μου.

Πριν 2 χρόνια μου πρότειναν εποχιακή εργασία (άσχετη με το μηχανιλίκι) αλλά μόνο με ασφάλιση ΙΚΑ. Επικοινωνώ τότε τηλεφωνικά με το ΤΣΜΕΔΕ για να ρωτήσω ποιές είναι οι διαδικασίες και μου απαντάει η κυριούλα στο τηλ : Μην ανησυχείτε! Μπορεί άνετα ο εργοδότης σας να σας δηλώσει στο ΙΚΑ απλά τέλος του χρόνου να μας φέρετε τη βεβαίωση εισφορών του ΙΚΑ για να γίνει ο συμψηφισμός!

Μένω σε νησί και ήταν δύσκολο να πάω Αθήνα για να το ψάξω από κοντά , οπότε αν και μου φάνηκε κάπως περίεργο, αποφάσισα να την εμπιστευτώ σκεφτόμενος ότι λόγω της κατάστασης θα έχουν αλλάξει τα πράγματα. Όταν πήγα τέλος του χρόνου στο ΤΣΜΕΔΕ με την βεβαίωση του ΙΚΑ, με αντιμετώπισαν σαν εξωγήινο!!! Προσβολές , φωνές, απόρησαν πως με δέχτηκαν στο ΙΚΑ κι μου είπαν ότι θα έπρεπε να πάρω τα χρήματα από το ΙΚΑ και να τους τα καταθέσω.... Ρωτώντας τι πρέπει να κάνω για να διορθωθεί το θέμα, ξεκάθαρη απάντηση δεν πήρα. 

Το πρόβλημα μου είναι πως συνεχίζω να εργάζομαι με το ίδιο καθεστώς και δεν έχω ξεκαθαρίσει με το ΤΣΜΕΔΕ .

Δυστυχώς απέκτησα κάποιο πρόβλημα και χρειάζομαι το βιβλιάριο υγείας οπότε πρέπει να τα ξεκαθαρίσω.

Είχα αποφασίσει πέρσι να κάνω αίτηση διαγραφής, έκανα παύση από την Περιφέρεια αλλά με σταμάτησαν κάποιοι φίλοι λέγοντας μου ότι δεν θα μπορώ να βγω με μειωμένη σύνταξη αν δεν έχω συνεχή 15-ετία σε ένα ταμείο, οπότε δεν κατέθεσα την αίτηση στο ΤΕΕ.

Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω με το θέμα ΤΣΜΕΔΕ - ΙΚΑ;;;  Τι κυρώσεις θα έχω (αν θα έχω) κι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την παύση από την Περιφέρεια ή θα πρέπει να κάνω νέα;;; Χρειάζομαι τα φώτα σας συνάδελφοι γιατί έχω πελαγώσει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.