Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

tsimar εμένα μου είχαν πει από το ΤΕΕ ότι ή θα πληρώνα επί τόπου τις συνδρομές του ΤΕΕ που χρώσταγα ή ότι θα έπρεπε να τις πληρώσω αργότερα για να παραλάβω το χαρτί της διαγραφής. Άρα πιστεύω ότι μπορείς να προχωρήσεις με την διαγραφή για να πάρεις σειρά. Υποθέτω ότι η διαγραφή σου είναι για οικονομικούς λόγους, οπότε εφόσον έχεις και τα κατάλληλα αποδεικτικά, θα δείξουν κατανόηση για τις χρωστούμενες συνδρομές.

 

spy1551 εκεί που τελειώνει η λογική, αρχίζει το ΤΣΜΕΔΕ... Πουθενά στον κόσμο οι άνεργοι δεν χρεώνονται με ασφαλιστικές εισφορές. Το μόνο πλησιέστερο παράδειγμα στους έλληνες μηχανικούς που μπορώ να βρώ είναι στις γυναίκες θύματα σωματεμπορίου. Ο σωματέμπορος τις χρεώνει με το ποσό που δαπάνησε για την αγορά και μεταφορά τους, για την διαμονή και διατροφή που τους προσφέρει, και στην συνέχεια αυτές πρέπει να "δουλεύουν" δωρεάν για κάποια χρόνια, μέχρι να ξωφλήσουν τα χρωστούμενα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ vagi για την απάντηση σου. Απ'ότι κατάλαβα εσένα σου είπαν ότι το αίτημα διαγραφής εξετάζεται κανονικά απλά πληρώμεις για να πάρεις το χαρτί της διαγραφής. Μακάρι να ειναι έτσι. Εμένα μου είπαν πάλι ότι θα καθυστερήσει η αίτηση να εξεταστεί απο τη διοικούσα επιτροπή λόγω οφειλών και για να γίνει διακανονισμός μου ζητάνε ένα σωρό χαρτιά. Πάντως απ΄ότι κατάλαβα ο κάθε υπάλληλος λέει ότι του έρθει στο κεφάλι και εμείς ψάχνουμε να βρούμε λύση.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι Διπλ. Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής και θέλω να διαγραφώ από ΤΕΕ / ΤΣΜΕΔΕ. Το "πρόβλημα" είναι ότι φαίνεται ότι έχω εισόδημα από το τελευταίο εκκαθαριστικό μου και δεν ξέρω εάν και τι λόγους πρέπει να αναφέρω στην αίτησή μου προκειμένου να γίνει αποδεκτή η διαγραφή. τη με μηχανικούς) και να έχω ...........ρατίες.

Στο τεε δε γραφεσαι αυτόματα επειδή είσαι ηλεκτρολόγος μηχανικός, έκανες αίτηση και γράφτηκες.

Το ίδιο θα κάνεις και τώρα. Είσαι και θα συνεχίσεις να είσαι γιατί αυτό σπούδασες ΗΜ, απλώς θα διαγραφείς απο το τεε και θα εξασκείς οπότε θέλεις το επάγγελμα σου.

Edited by albert0
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου που γνωρίζει. Θέλω να διαγραφώ απο το ΤΕΕ αλλα υπάρχουν κάποιες οφειλές, γύρω στα 300 ευρώ.Σήμερα που επικοινώνησα μαζί τους μου είπαν ή ότι τις πληρώνω εφάπαξ και εξετάζεται άμεσα η αίτηση διαγραφής ή ότι θα κάνω κάποιον διακανονισμό αλλά δεν μπορούν να μουν πουν πότε θα εξεταστεί η αίτηση διαγραφής μου και ότι μάλλον θα καθυστερήσει. Επειδή θέλω να ξεμπερδεύω το δυνατό συντομότερο αλλα υπάρχει και μια οικονομική στενότητα μπορεί κάποιος να μου πεί τι γίνεται στη δεύτερη περίπτωση του διακανονισμού? Κάποιος που το έχει περάσει ήδη ενδεχομένως?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κανε αίτηση διαγραφης, γραψε να την εξετασουν αμεσως και ζητα μαζι και διακανονισμό
Link to comment
Share on other sites

Δες ερώτηση και απάντηση 4 για ανέργους χωρίς βιβλία

 

http://www.win2.gr/wp-content/uploads/win2.gr-5-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%91%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%AF-%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%9D.4387.16.pdf

 

 

Δεν ξέρω αν το αφήσουν οι mods γιατί είναι του Χάρη.

 

Οι άνεργοι μηχανικοί δεν εμπίπτουν στο άρθρο 38 , ούτε στο 39.

 

Δεν έχεις δουλειά , κλείνεις βιβλία , ούτε διαγραφή από ΤΕΕ , ούτε από ΤΣΜΕΔΕ.

Δεν είναι επίσημο , είναι ερμηνεία του νόμου .....είδωμεν αλλά είναι το λογικό.

 

Ο Νόμος Κατρούγκαλος με τις εκπτώσεις μέχρι το 2020.

http://www.win2.gr/%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD/

 

Καλημερες. Ειμαι ανεργος μηχανικος εγγεγραμμενος εδω και λιγες μερες στον οαεδ (εχω εργαστει και σαν ελευθερος επαγγελματιας οπου εχω κανει διακοπη εδω και αρκετα χρονια, και κυριως και τελευταιως ως μισθωτος) και εχω πειστει να ακολουθησω την διαδικασια διαγραφης (περιφερεια, τεε, τσμεδε) λογω αδυναμιας καταβολης εισφορων τουλαχιστον μεχρι να δω τι (και κατα που) θα κανω. 

 

Πανω στην διαπιστωση κοινης λογικης που κανεις επι του εν λογω νομου Κατρουγκαλου, κρινοντας ωστοσο απο αυτο 

 

http://www.ert.gr/volos-na-min-plironoun-asfalistikes-isfores-anergi-michaniki/

 

συμπεραινουμε πως μαλλον οι εμμεσες ερμηνειες στους ελληνικους νομους δεν ισχυουν, οταν πολλες φορες ουτε καν οι αμεσες δεν ισχυουν.  

 

Στο λινκ που παραθετω (ημερομηνιας 28 / 6 / 2016) το ΤΕΕ Μαγνησιας καλει το ΤΣΜΕΔΕ Μαγνησιας να κανει κατι, γιατι δεχεται καθολα δικαιολογημενες διαμαρτυριες απο ενα σωρο μηχανικους που ειναι εγγεγραμμενοι στα μητρωα ανεργιας του ΟΑΕΔ και υποχρεουνται να καταβαλλουν κανονικα τις ασφαλιστικες τους εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ. Και ολα αυτα 1,5 μηνα μετα τον εν λογω νομο Κατρουγκαλου ... 

 

Επομενως, βουρ για διαγραφη ... 

Edited by kosmas_xles
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε οι άνεργοι μηχανικοί δεν επιτρεπόταν να γραφτούν καθόλου στον οαέδ, αργότερα επετράπη να γραφτούν μόνο όσοι πληρώνουν τσμέδε, τώρα ίσως να γράφονται και οι υπόλοιποι, αλλά νομίζω πως μπαίνουν σε άλλο κατάλογο με διαφορετικά "προνόμια". Πχ για να μπεις μηχανικός σε πεντάμηνο πρόγραμμα νομίζω πρέπει να είσαι γραμμένος στο τσμέδε.

Link to comment
Share on other sites

Αποσο γνωριζω ενας τροπος (πρεπει να υπαρχει και αλλος) ηταν οτι απλα επρεπε να εργαζοσουν ως μισθωτος. Ως μισθωτος μηχανικος, οντας ασφαλισμενος στο τσμεδε, καταβαλλοταν και ενα σεβαστο κομματι εισφορας στο ΙΚΑ (πακετο καλυψης 132) που φαινεται και στο συστημα ΑΤΛΑΣ. σαν αναλογια εισφορων ειναι περιπου τσμεδε : ικα = 4:1.   

 

Και αποτι βλεπω, ως εγγεγραμμενος ανεργος μηχανικος, εχεις ο,τι δικαιουται ο εκαστοτε ανεργος (ταμειο ανεργιας, μια ψευτο ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη κλπ) 

 

Απο κει και περα, σημερα το προχωρησα. 

 

Σε 10 λεπτακια ηταν ετοιμη η αιτηση παυσης απο την Περιφερια Τεχνικων Εργων (που οπως μου ειπαν οποτε θελεις ξανακανεις εναρξη με μια αιτηση), και στο ΤΕΕ ευτυχως ειχα μαζι μου ο,τι χρειαζοταν. Ανεξαρτητως του αν πληρωσεις συνδρομες ή κανεις διακανονισμο, η αιτηση χρειαζεται 1,5 μηνα περιπου για να γινει δεκτη, και εφοσον κανεις διακανονισμο ή πληρωσεις απευθειας τις συνδρομες, οπως μου ειπαν, η αιτηση διαγραφης γινεται δεκτη, διαφορετικα αφησαν να εννοηθει οτι υπαρχει προβλημα. Με διαβεβαιωσαν επανελλειμμενα πως δεν εχει κανενα νοημα να πας στο τσμεδε πριν λαβεις το εγγραφο οκ απο το τεε (το τσμεδε δηλ. θα σε παραπεμψει στο τεε ακομα κι αν πας), ενω με διαβεβαιωσαν πως η ημερομηνια μεχρι την οποια τρεχουν εισφορες και συνδρομες σε τσμεδε και τεε, ειναι η ημερομηνια παυσης στην περιφερεια τεχνικων εργων, όποτε κι αν γινει δεκτη η αιτηση διαγραφης απο τεε και τσμεδε.  Με μια παρομοια διαδικασια και χωρις εξετασεις μπορεις να ξαναγραφτεις στο ΤΕΕ (ολες αυτες οι πληροφοριες στο γραφειο 203, δευτερος οροφος, Νικης 4, στα γραφεια του ΤΕΕ)

 

Για την αιτηση στο ΤΕΕ χρειαστηκα

 

- αντιγραφο απολυσης (καταγγελιας συμβασης) απο την εταιρεια που εργαζομουν 

- αντιγραφο βεβαιωσης εγγραφης στο μητρωο ανεργων του οαεδ

- αντιγραφο παυσης απο την περιφερεια τεχνικων εργων 

- αντιγραφο διακοπης επαγγελματος που ειχα κανει πριν χρονια απο Δ.Ο.Υ.

- εκκαθαραστικο απο το ταξις 

 

ιδωμεν ... 

Edited by kosmas_xles
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε οι άνεργοι μηχανικοί δεν επιτρεπόταν να γραφτούν καθόλου στον οαέδ, αργότερα επετράπη να γραφτούν μόνο όσοι πληρώνουν τσμέδε, τώρα ίσως να γράφονται και οι υπόλοιποι, αλλά νομίζω πως μπαίνουν σε άλλο κατάλογο με διαφορετικά "προνόμια". Πχ για να μπεις μηχανικός σε πεντάμηνο πρόγραμμα νομίζω πρέπει να είσαι γραμμένος στο τσμέδε.

 

Αυτά είναι τραγικά πράγματα. Σαν να σου λένε βρες μαύρη εργασία να πληρώνεις με τα λεφτά αυτά το ΤΣΜΕΔΕ και για να μπορείς να γραφτείς στον ΟΑΕΔ μετά.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Σε 10 λεπτακια ηταν ετοιμη η αιτηση παυσης απο την Περιφερια Τεχνικων Εργων (που οπως μου ειπαν οποτε θελεις ξανακανεις εναρξη με μια αιτηση), και στο ΤΕΕ ευτυχως ειχα μαζι μου ο,τι χρειαζοταν. Ανεξαρτητως του αν πληρωσεις συνδρομες ή κανεις διακανονισμο, η αιτηση χρειαζεται 1,5 μηνα περιπου για να γινει δεκτη, και εφοσον κανεις διακανονισμο ή πληρωσεις απευθειας τις συνδρομες, οπως μου ειπαν, η αιτηση διαγραφης γινεται δεκτη, διαφορετικα αφησαν να εννοηθει οτι υπαρχει προβλημα. Με διαβεβαιωσαν επανελλειμμενα πως δεν εχει κανενα νοημα να πας στο τσμεδε πριν λαβεις το εγγραφο οκ απο το τεε (το τσμεδε δηλ. θα σε παραπεμψει στο τεε ακομα κι αν πας), ενω με διαβεβαιωσαν πως η ημερομηνια μεχρι την οποια τρεχουν εισφορες και συνδρομες σε τσμεδε και τεε, ειναι η ημερομηνια παυσης στην περιφερεια τεχνικων εργων, όποτε κι αν γινει δεκτη η αιτηση διαγραφης απο τεε και τσμεδε.  Με μια παρομοια διαδικασια και χωρις εξετασεις μπορεις να ξαναγραφτεις στο ΤΕΕ (ολες αυτες οι πληροφοριες στο γραφειο 203, δευτερος οροφος, Νικης 4, στα γραφεια του ΤΕΕ)

 

 

Έχω κανει και εγω αίτηση για αναδρομική διαγραφή πριν 2 μήνες και περιμένω την απάντηση τους, αλλα δεν εχω πληρώσει τις συνδρομες του ΤΕΕ (για τις οποίες χρωσταω 6-7 χρόνια τώρα). Δεν με ρωτήσαν κατι σχετικό οταν τους έδωσα την αίτηση. Απο τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω οτι θα υπάρξει πρόβλημα ή χρονοτριβή στην έκβαση της απαντησης τους? Να ξανα παω να τους ρωτήσω μηπως πρεπει να τα εξοφλήσω για να ξεμποκάρει η υπόθεση? γιατι εχουν περάσει δυο μηνες και δεν εχω λάβει απάντηση, αν και μου είπαν οτι ~2 μηνες θελει η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.