Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας τελειώνουν αυτές οι ελληνικές ισοπεδώσεις!Τον φοροφυγά να βρουν τρόπο να τον πιάσουν, εμείς οι άνεργοι δεν φταίμε σε τίποτα!!! :-o

 

φιλε μου μην τσιτωνεις.

δεν σου φταιω εγω που βομβαρδιζεται η ελληνικη κοινωνια απο καναλια και δημοσιογραφους οτι οι ελ. επαγγελματιες φοροκλεβουν!

 

η μηπως δεν πηρε τπτ το αυτακι σου???

 

ηρεμα λοιπον και να πας να τα πεις σε αυτους!

 

αλλα αν πιστευεις πραγματικα οτι το μηδενικο εισοδημα μεσω των ΑΠΥ ειναι αυταποδειχτα και "δεικτης ανεργιας" εεεε συγνωμη αλλα μαλλον ζεις αλλου

 

και για να απαντησω για μενα δεικτης ανεργιας θα ηταν ταυτοχρονα να φαινοταν η πηγη των "ετοιμων", της καβατζας που τραβαει κανεις για να ισοφαρισει το χαμενο εισοδημα.

 

τοτε μονο αποδεικνυεις (ουτε ακριβως αλλα περιπου) οτι δεν εχεις βγαλει τπτ απο το επαγγελμα και ζεις με τα ετοιμα (αν εχεις)

 

αλλιως φιλε μου θα σε ρωτησω και γω: πως ζεις?????

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

 

έχει κάποιο κόστος?

 

εκλεισα προσφατα βιβλια "υποκαταστηματος"

 

εχει ενα μικρο κοστος διαδικασιας αλλα δεν το θυμαμαι

 

το προβλημα ειναι οτι αν κλεισεις τα βιβλια (οχι οπως εγω) κεντρικου

 

πρεπει να αποδωσεις πισω το φπα που πιθανον αποσβαινεις μεσω παγιων

(επιπλα κλπ κλπ)

 

το οποιο ενδεχεται να ειναι σημαντικο αν εχεις κανει τετοιες αγορες εντος 4ετιας (μετα νομιζω εχουν αποσβεστει)

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα. βέβαια το άνοιξε-κλείσε μόνο στο τέλος επιτηδευματία έχει αντίκρυσμα.

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα. βέβαια το άνοιξε-κλείσε μόνο στο τέλος επιτηδευματία έχει αντίκρυσμα.

 

ακριβως....

 

για αυτο εκλεισα το υποκαταστημα . για να μην ειναι διπλο το τελος. ασε που ηταν αθηνα οποτε 500euro

Link to comment
Share on other sites

ok, υπάρχουν και ευρύτερες επιπτώσεις π.χ. λειτουργικά, αλλά αν φτάσεις στο κλείσιμο αυτά τα έχεις μαζέψει

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μην τσιτωνεις.

δεν σου φταιω εγω που βομβαρδιζεται η ελληνικη κοινωνια απο καναλια και δημοσιογραφους οτι οι ελ. επαγγελματιες φοροκλεβουν!

 

η μηπως δεν πηρε τπτ το αυτακι σου???

 

ηρεμα λοιπον και να πας να τα πεις σε αυτους!

 

αλλα αν πιστευεις πραγματικα οτι το μηδενικο εισοδημα μεσω των ΑΠΥ ειναι αυταποδειχτα και "δεικτης ανεργιας" εεεε συγνωμη αλλα μαλλον ζεις αλλου

 

και για να απαντησω για μενα δεικτης ανεργιας θα ηταν ταυτοχρονα να φαινοταν η πηγη των "ετοιμων", της καβατζας που τραβαει κανεις για να ισοφαρισει το χαμενο εισοδημα.

 

τοτε μονο αποδεικνυεις (ουτε ακριβως αλλα περιπου) οτι δεν εχεις βγαλει τπτ απο το επαγγελμα και ζεις με τα ετοιμα (αν εχεις)

 

αλλιως φιλε μου θα σε ρωτησω και γω: πως ζεις?????

 

Θα σου πω εγώ πως ζω: Επειδή υπάρχει από πίσω ένας πατέρας που έχει τα δυνατότητα να πληρώνει τα ασφάλιστρά μου + τις βασικές ανάγκες μου και ζούμε στο ίδιο σπίτι. Και σε ρωτάω με τη σειρά μου, πώς με το νέο νομοσχέδιο που σκαρφίζονται θα δικαιολογήσω την πληρωμή των ασφάλιστρων? Μήπώς θα πρέπει να δηλώσει ο πατέρας μου πως μου έκανε δωρεά και θα τον φορολογήσουν και για τη δωρεά? Εγώ δεν έχω αντίρρηση να διακόψω τα ασφάλιστρα μέχρι να βρω δουλειά αλλά αυτοί δεν με αφήνουν. Επειδή δήλαδή μέχρι το 2010 είχα λεφτά για τις ανάγκες μου και το 2011 πλέον έμεινα ταπί όντας χωρίς δουλειά θα πρέπει να θεωρούμαι εσαεί εργαζόμενος? Βρες μου έναν κλάδο που γίνεται αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ok, υπάρχουν και ευρύτερες επιπτώσεις π.χ. λειτουργικά, αλλά αν φτάσεις στο κλείσιμο αυτά τα έχεις μαζέψει

 

Όχι. Μιλάω καθαρά φορολογικά. Κλείνοντας τα βιβλία, δε γλιτώνεις απλά το τέλος επιτηδεύματος. Υπάρχουν σοβαρότατα αντικίνητρα για τον ελεύθερο επαγγελματία πλέον.

 

Η μαγική φράση "αντικειμενικά κριτήρια" σου λέει κάτι;

Κλείνοντας τα βιβλία (εάν δεν έχεις δουλειά εννοείται) μειώνεις και το υποτιθέμενο τεκμαρτό σου εισόδημα από ελεύθερο επάγγελμα, άρα και τον αντίστοιχο φόρο που προκύπτει.

 

Κοίτα, αν ένας ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός δε βγάζει τουλάχιστον 15-20 χιλ. το χρόνο δεν έχει νόημα να υφίσταται ως μηχανικός.

 

Εκτός αν είναι ευχαριστημένος απλά να επιβιώνει, χωρίς μελλοντικούς στόχους, και μόνον απολογισμό κάθε έτος ένα κάρο ισόβιες ποινικές ευθύνες (ειδικά ο Πολιτικός Μηχανικός). Για οικογένεια ούτε συζήτηση. Ούτε σκέψη. Συγνώμη, μηχανικός είναι αυτός ή κατάδικoς;

 

Βλέπεις, για μένα, το πρόβλημα δεν είναι μόνο το ΤΣΜΕΔΕ ή η κρίση. Αυτά αποτελούν το κερασάκι, τη σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Το θέμα είναι το γενικότερο θεσμικό πλαίσιο στο οποίο είναι υποχρεωμένος να κινείται ο μηχανικός, το οποίο (χρόνια τώρα) αδυνατώ να χωνέψω. Ουσιαστικά, χαίρομαι που καθιστούν ακόμα πιο απεχθές το επάγγελμα του μηχανικού, γιατί έτσι είναι πιο εύκολη η απόφασή μου να το εγκαταλείψω.

 

Έχω φτάσει στο σημείο να ντρέπομαι που λέγομαι Μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.