Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Στους παρελθόντες διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικούς, ΔΕΝ αποτελούσε προϋπόθεση η κατοχή άδειας άσκησης επαγγέλματος από διπλωματούχους μηχανικούς. Άλλαξε κάτι από τότε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αμα τα πληρώνουν οι γονείς του ή συγγενείς... Ξερω πολλούς τέτοιους

 

Και εγω ξερω πολλους μηχανικους κατα βάση κατω των 30ετων που οι γονεις τους με χαρα τους πληρώνουνε τις ασφαλιστικές εισφορες..

Τωρα για αυτο που λεει ο/η ΖΟΙ78 το θεωρω αυτονόητο (ανεργος ΟΑΕΔ= δεν εχω λεφτα ).

Ειδικα για το προγραμμα της κοινωφελους εργασιας οπου το κανουνε για να βοηθήσουνε ανεργους επιστημονες και μη θα επρεπε να υπαρχει πρόβλεψη για τους ανεργους που διεκοψαν για οινομικους λόγους.

 

Η πρόσφατη ψηφοφορία έδειξε ότι το 25% των μελών του φόρουμ το 2015 είχαν εισοδήματα λιγότερα των 580 ευρώ (τους ήρθε η ελάχιστη εισφορά).

Η πράξη δείχνει ότι τα προγράμματα του ΟΑΕΔ  απευθύνονται σε αυτή την ομάδα, όχι στους άνεργους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Στους παρελθόντες διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικούς, ΔΕΝ αποτελούσε προϋπόθεση η κατοχή άδειας άσκησης επαγγέλματος από διπλωματούχους μηχανικούς. Άλλαξε κάτι από τότε?

Στην προκύρηξη του ΟΑΕΔ για την κοινωφελή εργασία ζητάνε άδεια.

Link to comment
Share on other sites

chgiala. Έτσι είναι όπως τα λες, θέσεις μένουν άδειες για γραφειοκρατικούς λόγους. Εγώ πέρασα στου προσωρινούς πίνακες του ΟΑΕΔ

και κάνω αγώνα δρόμου για να κάνω έπανοδο της άδειας και να εγγραφώ στα μητρώα και αν προλάβω.

 

δεν θα σου ζητήσουν να είναι σε ισχύ την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Στην προκύρηξη του ΟΑΕΔ για την κοινωφελή εργασία ζητάνε άδεια.

 

Ναι, αυτό είναι λογικό. Ανέφερα το παραπάνω, γιατί είδα λανθασμένα να αναφέρεται ότι Αδεια Ασκησης Επαγγέλματος ζητείται ως προϋπόθεση και για τους εκπαιδευτικούς. Κάτι που δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και στο διάστημα μεχρι να βγει η απόφαση της διαγραφής πως θα δουλεύει και ασφαλίζεται στην επιχείρηση;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Επειδή δεν υπάρχει πλέον ΤΣΜΕΔΕ ούτε ΙΚΑ, παρά μόνο ΕΦΚΑ, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να διαγραφείς από ΤΕΕ, εφόσον έχεις δουλειά ως μισθωτός, όποτε οι εισφορές σου πληρώνονται. Νομίζω επίσης ότι θα είναι ίδιες (20% για εργαζόμενο και 25% για εταιρεία), είτε διαγραφείς από ΤΕΕ είτε όχι (για πάνω από πενταετία). Αν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει θα με βοηθούσε και μένα.

Εις το εξής, διαγραφή από ΤΕΕ μόνο αν είσαι άνεργος και δεν θέλεις να πληρώνεις καθόλου για ασφάλιση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα ίσχυε αυτό. Διαγραφή έκανε κάποιος που είτε ήταν πολύ καιρό άνεργος και δεν τον σύμφερε να πληρώνει όντας άνεργος η αποφάσιζε για τον οποιοδήποτε λόγο να άλλαζε σταδιοδρομία

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.