Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Θα σου πω εγώ πως ζω: Επειδή υπάρχει από πίσω ένας πατέρας που έχει τα δυνατότητα να πληρώνει τα ασφάλιστρά μου + τις βασικές ανάγκες μου και ζούμε στο ίδιο σπίτι. Και σε ρωτάω με τη σειρά μου, πώς με το νέο νομοσχέδιο που σκαρφίζονται θα δικαιολογήσω την πληρωμή των ασφάλιστρων? Μήπώς θα πρέπει να δηλώσει ο πατέρας μου πως μου έκανε δωρεά και θα τον φορολογήσουν και για τη δωρεά? Εγώ δεν έχω αντίρρηση να διακόψω τα ασφάλιστρα μέχρι να βρω δουλειά αλλά αυτοί δεν με αφήνουν. Επειδή δήλαδή μέχρι το 2010 είχα λεφτά για τις ανάγκες μου και το 2011 πλέον έμεινα ταπί όντας χωρίς δουλειά θα πρέπει να θεωρούμαι εσαεί εργαζόμενος? Βρες μου έναν κλάδο που γίνεται αυτό.

 

αν πιστευεις οτι σου φταιω καλα κανεις και μου τα λες..

 

αλλιως καλημερα και τραβα να τα πεις σ αυτους που ψηφισες

 

ο καθενας εχει τα προβληματα του ....

 

απο το προηγουμενο post τσιτωσες.... εεε περαστικα!

 

δεν σου φταιω εγω ΞΕΚΟΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν πιστευεις οτι σου φταιω καλα κανεις και μου τα λες..

 

αλλιως καλημερα και τραβα να τα πεις σ αυτους που ψηφισες

 

ο καθενας εχει τα προβληματα του ....

 

απο το προηγουμενο post τσιτωσες.... εεε περαστικα!

 

δεν σου φταιω εγω ΞΕΚΟΛΑ!

 

Δεν μου φταίει κανείς απο εσας...δεν έχω πρόβλημα με κάποιον, όσον αφορά αυτούς που ψήφισα το λάθος το κατάλαβα από καιρό!!

Link to comment
Share on other sites

Και σε ρωτάω με τη σειρά μου, πώς με το νέο νομοσχέδιο που σκαρφίζονται θα δικαιολογήσω την πληρωμή των ασφάλιστρων?

 

Την ίδια ακριβώς απορία έχω θέσει (και) στο φόρουμ εδώ και πάνω από 1 χρόνο ίσως και απάντηση δεν πήρα από κανέναν! Είμαι περίεργος να δω τι θα πουν όταν θα βλέπουν 3 και 4 χρονιές συνεχόμενες με ζημιές και παρ'όλα αυτά τις ασφαλιστικές εισφορές πληρωμένες! Καλά για 1-2 χρόνια άντε πες ότι επικαλείσαι ανάλωση εισοδήματος από προηγούμενα έτη (που θα πρέπει να είναι και μάλλον ιδιαίτερα υψηλό όμως καθώς μιλάμε πλέον για χοντρά λεφτά στις εισφορές!). Μετά;

Και μετά από όλα αυτά, έχεις και το κερασάκι στην τούρτα: άκουσα το πρωί σε "ειδήσεις" ραδιοφωνικού σταθμού ότι αυξήθηκε λέει η φοροδιαφυγή μέσα στο 2011 γιατί οι ελ. επαγγελματίες δήλωσαν κάτω από τόσα (δε συγκράτησα πόσα). Ρε πάτε καλά επιτέλους; Έχετε καταλάβει ότι έχουμε ρημάξει; Θα καταλάβετε εκεί στο υπουργείο οικονομικών ή όπου στο δι@ολο διαρρέουν αυτά ότι δεν έχουμε δουλειά; Δεν μπορώ να σκεφτώ καμία λύση στο θέμα των ελ. επαγγελματιών (όλων και στο ΕΤΑΑ και στον ΟΑΕΕ όχι μόνο των μηχανικών), πέρα από το να καταργηθούν πλήρως οι σταθερές εισφορές και να παρακρατείται απλά ποσοστό των αμοιβών μας. Όσα βγάζουμε και κόβουμε αποδείξεις, τόση σύνταξη και παροχές θα έχουμε*. Αλλιώς είναι δεδομένη η κατάρρευση όλων των ταμείων. Να συνεχίσουμε να πληρώνουμε από λεφτά που δε βγάζουμε, δεν τίθεται θέμα.

 

* Και αυτό να ξαναπώ ότι θεωρώ ότι ταυτόχρονα θα είναι και το μόνο μέτρο που θα συμβάλλει καθοριστικά και στην πάταξη της (όποιας) φοροδιαφυγής από τους όποιους ελ. επαγγελματίες φοροδιαφεύγουν. Θα ξέρουν ότι αν δεν κόβουν αποδείξεις, δεν έχει ασφάλιση. Και μη μου πείτε για ιδιωτικές ασφάλειες κλπ. γιατί επειδή έχω πρόσφατα βιώματα από γνωστούς και φίλους, θα πω μια λέξη: "τρίχες". Και ακόμα πιο "τρίχες" τώρα τελευταία που ζορίστηκαν και αυτές...

Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε fear1976 δεν συμφωνώ σε αυτό που λες...

"και για να απαντησω για μενα δεικτης ανεργιας θα ηταν ταυτοχρονα να φαινοταν η πηγη των "ετοιμων", της καβατζας που τραβαει κανεις για να ισοφαρισει το χαμενο εισοδημα."

Προφανώς και υπάρχουν βοήθειες από οικογένεια, συγγενείς, φίλους κτλ κτλ για να καλυφθούν βασικές τουλάχιστον ανάγκες. Αυτό δεν συμαίνει τίποτα. Ανεργος είναι αυτός που δεν εργάζεται (δεν έχει ειδόδημα από την εργασία του). Στον ΟΑΕΔ πχ είναι εγγεγραμμένοι ~960.000 άτομα. Ανεργοι όλοι. Προφανώς και αυτοί καλύπτουν τις βασικές τους ανάγκες από αλλού (βλέπε παραπάνω), αλλιώς....θα πεθαίνανε.

Στον μηχανικό γιατί είναι αλλιώς δεν μπορώ να το καταλάβω. Και πιο είναι το προφίλ του άνεργου μηχανικού στην τελική. Γιατί μη μου πεις ότι δεν υπάρχουν? ξέρω φίλους που 1-2 χρόνια δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ, ζερό, μηδέν!!! Αυτοί τι είναι αποτυχημένοι ελ.επαγγελματίες?

Φιλικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε fear1976 δεν συμφωνώ σε αυτό που λες...

"και για να απαντησω για μενα δεικτης ανεργιας θα ηταν ταυτοχρονα να φαινοταν η πηγη των "ετοιμων", της καβατζας που τραβαει κανεις για να ισοφαρισει το χαμενο εισοδημα."

Προφανώς και υπάρχουν βοήθειες από οικογένεια, συγγενείς, φίλους κτλ κτλ για να καλυφθούν βασικές τουλάχιστον ανάγκες. Αυτό δεν συμαίνει τίποτα. Ανεργος είναι αυτός που δεν εργάζεται (δεν έχει ειδόδημα από την εργασία του). Στον ΟΑΕΔ πχ είναι εγγεγραμμένοι ~960.000 άτομα. Ανεργοι όλοι. Προφανώς και αυτοί καλύπτουν τις βασικές τους ανάγκες από αλλού (βλέπε παραπάνω), αλλιώς....θα πεθαίνανε.

Στον μηχανικό γιατί είναι αλλιώς δεν μπορώ να το καταλάβω. Και πιο είναι το προφίλ του άνεργου μηχανικού στην τελική. Γιατί μη μου πεις ότι δεν υπάρχουν? ξέρω φίλους που 1-2 χρόνια δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ, ζερό, μηδέν!!! Αυτοί τι είναι αποτυχημένοι ελ.επαγγελματίες?

Φιλικά

 

μα το ιδιο πραγμα λεμε.....

 

να εχεις μηδεν εισοδημα και να φαινεται οτι απο καπου τρως...

 

αν δεν φαινεται μπορει να σου πει ανετα ο καθε καχυποπτος οτι απλα δεν δηλωσες εισοδημα οχι οτι δεν εχεις...

Link to comment
Share on other sites

Οκ τι να κάνεις δηλαδή υπεύθυνη δήλωση ότι ξέρω γω με συντηρούν οι γονείς μου, μένω μαζί τους μαγειρεύει η μάνα μου κτλ? Η αναλυτικά πήρα πχ 20 ευρώ χατζιλίκι αγόρασα τσιγάρα και κέρασα την γκόμενα καφέ? Πως γίνεται αυτό πρακτικά?

Ασε που μετά θα τους τσεκουρώσει η εφορία για δωρεές!!! (Καλά αυτό είναι ανέκδοτο)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μα το ιδιο πραγμα λεμε.....

 

να εχεις μηδεν εισοδημα και να φαινεται οτι απο καπου τρως...

 

αν δεν φαινεται μπορει να σου πει ανετα ο καθε καχυποπτος οτι απλα δεν δηλωσες εισοδημα οχι οτι δεν εχεις...

 

Όχι fear δεν λέτε το ίδιο πράγμα.

Δεν έχεις καταλάβει ότι μπορεί κάποιος να είναι άνεργος μηχανικός ΑΛΛΑ να έχει εισοδήματα από άλλη πηγή (αγροτικά, κανένα ενοίκιο κλπ) ή ακόμα και να συντηρείται από τους γονείς του ή από τα έτοιμα όπως σωστά λέει ο ikaros

Άλλο πράγμα η φοροδιαφυγή και άλλο πράγμα η ανεργία.

Μέχρι να το καταλάβεις μπορείς να συνεχίσεις να είσαι καχύποπτος και κακοπροαίρετος, όπως και το ΤΣΜΕΔΕ άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι fear δεν λέτε το ίδιο πράγμα.

Δεν έχεις καταλάβει ότι μπορεί κάποιος να είναι άνεργος μηχανικός ΑΛΛΑ να έχει εισοδήματα από άλλη πηγή (αγροτικά, κανένα ενοίκιο κλπ) ή ακόμα και να συντηρείται από τους γονείς του ή από τα έτοιμα όπως σωστά λέει ο ikaros

Άλλο πράγμα η φοροδιαφυγή και άλλο πράγμα η ανεργία.

Μέχρι να το καταλάβεις μπορείς να συνεχίσεις να είσαι καχύποπτος και κακοπροαίρετος, όπως και το ΤΣΜΕΔΕ άλλωστε.

 

εγω ειμαι ο καχυποπτος????

 

καλα δεν πατε καλα εδω μεσα

 

μην ακουσετε αλλη γνωμη απο τη δικη σας και τσιτα τα νευρακια

 

αφου φιλε μου εχεις εισοδηματα και φαινονται (απο αλλη πηγη που λες) ποιο το ζητημα σου??? να τα δειξεις???

 

ΔΕΙΞΤΑ ΚΑΙ ΠΕΣΤΟΥΣ : ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΖΩ!! ετσι ειναι ο ανεργος μηχανικος

 

αν δεν τα δειχνεις και κλαψουριζεις τοτε ναι ολοι οι καχυποπτοι θα σε πουν φοροφυγα!

 

οκ???

 

το ιδιο πραγμα λεμε λοιπον! ΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΛΙΚΙ ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΤΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.