Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει αίτηση διαγραφής λόγω εγκατάστασης/εργασίας στο εξωτερικό; Τι δικαιολογητικά εγκατάστασης/εργασίας δώσατε στο ΤΣΜΕΔΕ;

Το αφηνουν γενικά ασαφές αυτό.... Πόσο καιρό πήρε μέχρι να εγκριθεί η διαγραφή; 

 

Επίσης υπάρχει κάποιος που να υπέβαλλε αίτηση και να είχε εξάίρεση με Α1 σε ισχυ; Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση αναστέλλεται το Α1 μέχρι να βγει η διαγραφή;

Μέχρι στιγμής υπέβαλλα Α1 εξαίρεση εισφορών αλλά θέλω καποια στιγμή οριστική διαγραφή...
 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας! Είμαι σε απόγνωση πλέον με τις οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ ως εκ νέου άνεργη από 1/6/2017. Είμαι χημικός μηχανικός κι έχω εργαστεί μόνο ως μισθωτή και από το 2012 σε μη συναφές επάγγελμα ποτέ ως ελεύθερη επαγγελματίας. Πέρισυ γέννησα, οπότε ενημερώθηκα στο ΤΣΜΕΔΕ ότι οι άδειες τοκετού, λοχείας και η εξάμηνη άδεια προστασίας της μητρότητας, που είχα πο την εργασία μου είναι για το ταμείο άδειες άνευ αποδοχών και πρέπει να πληρώσω τις εισφορές από την τσέπη μου, όπως επίσης και από 1/6/2017 ως άνεργη θα υπολογιστούν εισφορές ως αυτοαπασχολούμενη.

Πήρα βεβαίωση παύσης από την Περιφέρεια από 1/12/2016 οπότε ξεκίνησε η άδεια προστασίας της μητρότητας, καθώς η υπάλληλος μου είπε ότι δεν γινεται μάλλον να ζητήσω αναδρομική διαγραφή από το 2011, αφού ενδιάμεσα εργάστηκα, έστω κι ως μισθωτή. Ποια είναι η γνώμη σας; Μπορώ να ζητήσω αναδρομική διαγραφή από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ λόγω ανεργίας και μη συναφούς απασχόλησης από το 2011? Είναι η μόνη ρεαλιστική λύση για εμένα και την οικογένειά μου. Μίλησα με το ΤΕΕ και μου είπαν ότι κατά πάσα πιθανότητα θα την δεχτούν και εγκρίνουν με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα οποία είναι η βεβαίωση ανεργίας, εκκαθαριστικά και συμβάσεις εργασίας για εργασία ως υπάλληλος γραφείου συν υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχω ασκήσει ποτέ ελεύθερο επάγγελμα. Τι γίνεται όμως για την περίοδο 2012-2016 όπου ήμουν μισθωτή υπάλληλος γραφείου και έχουν πληρωθεί εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ? Χάνονται, μεταφέρονται στο ΙΚΑ νυν ΕΦΚΑ; Σας ευχαριστώ για την υπομονή να διαβάσετε μέχρι τέλους και τη βοήθεια σας!

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εισφορές που έχουν καταβληθεί δεν χάνονται. αν όπως λες τις έχει πληρωμένες ο εργοδότης, τότε τι πρέπει να πληρώσεις?

 

τελικά χρωστάς κάποια χρήματα από το παρελθόν ή απλά ανησυχείς για το τι θα γίνει τώρα που απολύθηκες?

 

να υποθέσω ότι απολύθηκες αμέσως μόλις έληξε το διάστημα που σε προστάτευε ο νόμος περί μητρότητας?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χρωστάω από περίοδο ανεργίας 2011-2012 περίπου 6000, άδεια τοκετού, λοχείας, και άδεια προστασίας της μητρότητας θεωρείται από το ΤΣΜΕΔΕ άδεια άνευ αποδοχών και μου χρεώνουν επίσης εισφορές αυτοαπασχολούμενοι για εκείνα τα διαστήματα. Οπότε μέχρι τέλος 2016 μου έχουν βγάλει χρέος περίπου 8000€, το οποίο δεν μπορώ να εξοφλήσει ειδικά τώρα άνεργη με μωρό. Θα τολμήσω αναδρομική διαγραφή από το 2011 αφού ήμουν ή άνεργη ή εργαζόμουν σε μη συναφές αντικείμενο. Η υπάλληλος στο μητρώο για τις αναδρομικές διαγραφές ήταν πολύ θετική εφόσον η πιο πρόσφατη εργασία μου είναι σε μη συναφές επάγγελμα με αυτό του μηχανικού.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εργαζόμουν με συμβάσεις ορισμένου χρόνου για τέσσερα χρόνια και τακτικά άλλαζε η εταιρία με την οποία υπέγραφα σύμβαση, ενώ ήμουν στην ίδια θέση και τμήμα. Έληξε η σύμβαση και μου είπαν ότι το τμήμα δεν έχει ανάγκη αυτή τη στιγμή. Βέβαια τρέχει καμπάνια για 100 νέες θέσεις, ενω πριν 15 μέρες που μίλησα με το Τμήμα ανθρώπινου δυναμικού μου είπαν ότι δεν έχουν κάτι... Μίλησα με την επιθεώρηση εργασίας κ μου είπαν ότι έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν και πάλι καλά που όταν έμαθαν ότι είμαι έγκυος μου ανανέωσαν τη σύμβαση αρχικά πέντε μήνες και μετά άλλους 11 για να είμαι ασφαλισμενη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και για να πάρω και την άδεια μητρότητας. Αυτά είναι τα καλά των εταιριών ενοικίασης προσωπικού όπως το call center στο οποίο εργαζόμουν!

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εισφορές που έχουν καταβληθεί δεν χάνονται. αν όπως λες τις έχει πληρωμένες ο εργοδότης, τότε τι πρέπει να πληρώσεις?

 

τελικά χρωστάς κάποια χρήματα από το παρελθόν ή απλά ανησυχείς για το τι θα γίνει τώρα που απολύθηκες?

 

να υποθέσω ότι απολύθηκες αμέσως μόλις έληξε το διάστημα που σε προστάτευε ο νόμος περί μητρότητας?

Χρωστάω από περίοδο ανεργίας 2011-2012 περίπου 6000, άδεια τοκετού, λοχείας, και άδεια προστασίας της μητρότητας θεωρείται από το ΤΣΜΕΔΕ άδεια άνευ αποδοχών και μου χρεώνουν επίσης εισφορές αυτοαπασχολούμενου για εκείνα τα διαστήματα. Οπότε μέχρι τέλος 2016 μου έχουν βγάλει χρέος περίπου 8000€, το οποίο αδυνατώ να εξοφλήσω, ειδικά τώρα άνεργη με μωρό. Θα αιτηθω αναδρομική διαγραφή από το 2011 αφού ήμουν ή άνεργη ή εργαζόμουν σε μη συναφές αντικείμενο. Η υπάλληλος στο μητρώο του ΤΕΕ για τις αναδρομικές διαγραφές ήταν πολύ θετική, άρα μάλλον έχει συναντήσει παρόμοια περίπτωση.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για την περίοδο 2011-12 το καταλαβαίνω, αλλά για μετά? εφόσον είχες σύμβαση πώς έμεινες ακάλυπτη?

Μόνο οι οφειλές 1/1/2011-28/6/2012 με τις προσαυξήσεις ανέρχονται στα 7000€ περίπου. Όσον αφορά την περίοδο κατά την οποία λαμβάνεται άδεια τοκετού, λοχείας και το εξάμηνο προστασίας της μητρότητας ως μισθωτή ο εργοδότης δηλώνει παύση της απασχόλησης της μητέρας στο ΙΚΑ. Το αγαπητό ΤΣΜΕΔΕ αφού ασφαλίζει ιδιότητα ζητάει τις εισφορές από την ασφαλιζομενη μητέρα, αφού ο εργοδότης δεν είναι υπόχρεος. Αυτό ισχύει για όλες τις γυναίκες μηχανικούς που αποφασίζουν να γίνουν μητέρες, οι συγκεκριμένες άδειες θεωρούνται από το ΤΣΜΕΔΕ άδειες άνευ αποδοχών!

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν να μη σου καλύπτει τις εισφορές τότε ποιό το νόημα του να έχεις σύμβαση κατά την περίοδο εκείνη?

Ο εργοδότης δηλώνει ότι δεν σε απασχολεί στο ΙΚΑ και ΟΑΕΔ αφού πρόκειται να γεννήσεις και πληρώνεσαι εκείνο το διάστημα από ΙΚΑ και ΟΑΕΔ αντιστοιχα με τα επιδόματα τοκετού, λοχείας και μητρότητας. Αν είσαι μισθωτή στο ΙΚΑ δεν πληρώνονται εισφορές. Αν είσαι μισθωτή ΤΣΜΕΔΕ, επειδή δεν γίνεται παύση της ασφάλισης κι αφού βάση νόμου ο εργοδότης δεν είναι υπόχρεος το ΤΣΜΕΔΕ ζητάει τις εισφορές από τις μητέρες μηχανικούς. Φαίνεται παράλογο να υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά, αλλά όλα ξεκινούν από το γεγονός ότι το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλίζει ιδιότητα. Ευτυχώς λένε πως αυτό θα καταργηθεί σύντομα με νόμο.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.