Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 10/5/2022 at 10:56 ΠΜ, Germanos007 said:

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί κάπου έχω μπερδευτεί. Πρόκειται να κάνω διακοπή της έναρξης μου στην εφορία λόγω εργασίας στο εξωτερικό και κατόπιν διακοπή στον ΕΦΚΑ. Το ερώτημα μου είναι αν γίνεται αυτόματα η διαγραφή μου και από το ΤΕΕ, και αν όχι αν πρέπει να την τρέξω μόνος μου (χάνω/κερδίζω κάτι αν παραμείνω εγγεγραμένος σε περίπτωση που μπορώ?).

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Δεν γίνεται αυτόματα πρέπει να πας εσύ. Πρώτα πας περιφέρεια και ύστερα ΤΕΕ. 

Δεν κερδίζεις κάτι να παραμείνεις από τη στιγμή που θα είσαι στο εξωτερικό και δεν θα ασκείς το επάγγελμα. Εκτός αν στην χώρα που είσαι μπορείς να δουλέψεις ως Μηχανικός σαν μέλος στο εδώ ΤΕΕ χωρίς να χρειαστεί να γραφτείς στο δικό τους αντίστοιχο ΤΕΕ. Τότε μπορεί να σε συμφέρει να παραμείνεις στο ΤΕΕ και μάλιστα πάρα πολύ αν η εκεί διαδικασία είναι δύσκολη, αλλά αν σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο, υποθέτω ότι θα το γνώριζες ήδη, θα το είχες ψάξει, κάποιος θα σου το είχε πει από την αντίστοιχη υπηρεσία.

Μάλλον χάνεις γιατί αν παραμείνεις στο ΤΕΕ θα πρέπει να πληρώνεις την ετήσια συνδρομή (56 ευρώ περίπου) χωρίς να έχεις κάποιο αντίκρυσμα αφού δεν δουλεύεις ως Μηχανικός. Από όσο ξέρω αν δεν διαγραφείς και αποφασίσεις να μην πληρώνεις, θα τα χρωστάς μεν, αλλά νομίζω ότι δεν θα σε κυνηγήσει κάποιος. Δηλαδή κατά πάσα πιθανότητα δεν θα σου ζητηθούν, δηλαδή δεν είναι σαν να χρωστάς στον ΕΦΚΑ ή στην εφορία όπου έχεις πρόβλημα. Όμως θα τα βρεις μπροστά σου αν αποφασίσεις να ξαναγυρίσεις στην Ελλάδα και να ασκήσεις το επάγγελμα, γιατί θα πρέπει να τα πληρώσεις αναδρομικά. Πιστεύω δεν υπάρχει λόγος για αυτό. Δηλαδή καλύτερο θα είναι ή να ζητήσεις διαγραφή ή αν για κάποιο λόγο θέλεις να παραμείνεις, τότε καλύτερα να πληρώνεις κανονικά κάθε χρόνο.

Τολμώ να πω ότι το ΤΕΕ είναι πεταμένα λεφτά αν δεν το χρειαστείς κάπου έστω και αν είναι μικρό το ποσό. Μάλιστα αυτός είναι και ο λόγος που πολλοί φίλοι μου δεν έχουν εγγραφεί καν στο ΤΕΕ, παρότι είναι απόφοιτοι ΣΗΜΜΥ. Δηλώσαν ΚΑΔ προγραμματιστή στην εφορία και τέλος γιατί είναι καλυμμένοι για εκεί που δουλεύουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υπάρχει κάποιο πρόσφατο ποστ που να περιγραφει την διαδικασια διαγραφης απο το ΤΕΕ? Εχω ηδη διαγραφει απο το Τσμεδε.

 

Εχω δει οδηγιες στο forum που ανφερουν αιτηση παυσης εργασιων απο το τοπικο τσμεδε αρχικα, αλλα δε ειχα κανει ποτε εναρξη επαγγελματος οποτε ελπιζω η διαγραφη απο τα κεντρικα να αρκει

Edited by κτζαφ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα

Εχω κλεισει τα βιβλια του ελευθερου επαγγελματια μηχανικου στην εφορια,είμαι μισθωτος μηχανικος και απο τοτε εχω σταματησει να πληρωνω την ετησια εισφορα μελους Τ.Ε.Ε .

Θα εχω προβλημα , ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΞΟΦΛΗΣΩ ΤΑ ΧΡΕΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΕ, με την εκδοση συνταξης απο το ΕΤΑΑ\πρωην ΤΣΜΕΔΕ?

Δηλαδη εαν χρωστας εισφορες στο ΤΕΕ  μπορεις να παρεις συνταξη ΤΣΜΕΔΕ ή  πρεπει να τις εξοφλησεις?

Τι ισχυει εαν επαιρνα συνταξη σημερα?

Edited by stelios tirekoglou
Link to comment
Share on other sites

Θα αναγκαστείς να πληρώσεις μέχρι την ημέρα διαγραφής, άτοκα μεν αλλά με την τιμή που θα ισχύει τότε για όλα τα χρόνια....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα δώσω μερικές πληροφορίες που πιθανόν να φανούν χρήσιμες σε συναδέλφους, ειδικά σε αυτούς που έχουν φύγει στο εξωτερικό.

Λοιπόν είχα εγγραφεί στο ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ το μακρινό 2007 και το 2008 έκανα έναρξη εργασιών στη ΔΟΥ.

Εργάστηκα με μπλοκάκι σε κατασκευαστική έως το 2013, όταν έκανα και διακοπή εργασιών στη ΔΟΥ.

Συνέχισα να πληρώνω εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ καθώς ήταν υποχρεωτικό.

Από 1.1.2017 που αποσυνδέθηκε η ιδιοτητα του μηχανικού από την πληρωμή ασφαλιστικών εισφορών, συνέχισα να πληρώνω επιλέγοντας την προαιρετική ασφάλιση.

Κάποια στιγμή το 2020 έκανα αίτηση διακοπής της προαιρετικής ασφάλισης καθώς ασφαλίστηκα σε χώρα της ΕΕ και τα χρόνια δεν πιάνονται διπλα αν πληρώνεις και στις 2 χώρες.

Η αίτηση έγινε μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος εξυπηρέτησης και ενημερώθηκα από το τοπικό παράρτημα ότι δεν οφείλω πλέον εισφορές. Ωστόσο η αίτηση για διακοπή εξετάζεται μόνο από την κεντρική υπηρεσία στην Αθήνα.

Από τότε δεν είχα καμία ενημέρωση για την εξέλιξη της αίτησης μου και οι εισφορές συνέχισαν να χρεώνονται και σε κάποια στιγμή να μεταφέρονται στο ΚΕΑΟ.

Ενημέρωσα το ΚΕΑΟ σχετικά και αιτήθηκα να μην παρθεί κάποιο αναγκαστικό μέτρο πληρωμής αναφέροντας όλο το ιστορικό.

Κατάφερα μόνο 1 φορά να μιλήσω με κάποιον τηλεφωνικά και μου είπε ότι οι αιτήσεις εξετάζονται μετά από περίπου 2 χρόνια!!!

Κατά κανόνα τα τηλέφωνα δεν λειτουργούν και τα email που είναι αναρτημένα στον ιστότοπο δεν είναι σωστά.

Καθώς το πράγμα παρατράβηξε και δεν μπορούσα να λάβω ασφαλιστική ενημερότητα προσπάθησα να ζητήσω ενημέρωση μέσω του 1555 (ηλεκτρονικά, όχι μέσω τηλεφώνου)

Το αίτημα μου προωθήκε στο email [email protected].

Μετά από λίγο καιρό έλαβα απάντηση από έναν υπάλληλο ότι το αίτημα μου διεκπεραιώθηκε και ότι οφειλές μου θα διαγραφούν.

Μερικές συμβουλες:

1.Ενημερωνόμαστε για τις αλλαγές του ασφαλιστικού πλαισίου (πράγμα αρκετά δύσκολο δεδομένης της συχνότητας των αλλαγών)

2.Κρατάμε αριθμούς πρωτοκόλλου από τις αίτησεις που υποβάλλουμε

3.Κρατάμε ιστορικό του τι αίτηση κάναμε και πότε

3.Το 1555 δουλεύει. Αν δεν βγάζουμε άκρη απευθυνόμαστε εκεί.

Καλή συνέχεια σε όλους

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα.

Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς σχετική με το post η ερώτηση μου. Αν δεν ταιριάζει θα την διαγράψω. 

Δουλεύω με μπλοκάκι και πληρώνω μόνος μου την ασφάλιση στον ΕΦΚΑ. Ωστόσο, θα φύγω εξωτερικό και θα πρέπει να το κλείσω. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με την ασφάλιση ; 

Όταν κλείνω βιβλία στην εφορία σταματάνε αυτόματα και οι πληρωμές που πρέπει να κάνω για ασφάλιση ή πρέπει να τρέχω με ΕΦΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρά, συνάδελφοι,

μήπως ξέρει κανείς κανέναν καλό δικηγόρο που να αναλαμβάνει αναδρομική διαγραφή από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ. Ζω στο εξωτερικό και δε μπορώ να το τρέξω μόνη μου.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.