Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Το αλλο με τον Τοτο το ξέρεις?

 

Lol! Μήνυμα ελήφθη :P

 

Και αυτό αποτελεί θέμα διότι πρέπει να πάρω χαρτί απο το NHS για την εξαίρεση απο την περίθαλψη αλλά πρέπει να έχεις αποπληρώσει όλες τις οφειλές σου ... και παλεύω να ξεχρεώσω την τελευταία δόση. Πιασμένο από παντού σε έχουν :wink:

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τα φώτα σας. Λοιπόν, εγώ είμαι γραμμένη στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2001 (σχεδόν 10 χρόνια). Τα τελευταία 7 περίπου δουλεύω στην τράπεζα της Ελλάδος στη Μηχανογράφηση. Τόσα χρόνια βλέπω τους συναδέλφους μου εδώ να απολαμβάνουν τα προνόμοια του ταμείου τους σε αντίθεση με εμένα που πληρώνω τις ίδιες εισφορές και δεν απολαμβάνω σχεδόν τίποτα. Τώρα τελευταία τους πήγαν στο ΙΚΑ με ειδικό λογαριασμό δλδ ουσιαστικά τα ίδια προνόμοια έχουν ακριβώς απλά λένε ότι είναι στο ΙΚΑ. Τόσο καιρό σκεφτόμουν ότι τα πράγματα στην Ελλάδα είναι ρευστά (τώρα ειδικά) και ότι το ΤΣΜΕΔΕ είναι ένα ταμείο που έχει λεφτά (είναι υγιές) και μπορεί οι υπάλληλοι εδώ τελικά να βγουν πιο ζημιωμένοι από εμένα ... (βέβαια το πώς το εφάπαξ τους θα πέσει από τα 200000+ στα δικά μας επίπεδα (νομίζω γύρω στα 20000)... δεν το ξέρω).

Αυτές τις μέρες όμως άρχισα να αλλάζω γνώμη. Βλέπω ότι έχω 2 επιλογές ... ή θα μείνω στην τράπεζα ή θα φύγω εξωτερικό (αν χρειαστεί).΄Και στις 2 περιπτώσεις το ΤΣΜΕΔΕ μου είναι Άχρηστο. Και σκέφτομαι όλο και πιο σοβαρά να διαγραφώ και να γραφτώ στο ταμείο της τράπεζας της Ελλάδας. Ακόμα και τώρα που γίνονται 3 τα ταμεία αυτοί κρατάνε την ανεξαρτησία τους. Το ερώτημα είναι πώς μπορώ να το κάνω αυτό? Θα χάσω όλα αυτά τα χρόνια που πλήρωνα στο ΤΣΜΕΔΕ??? Το θεωρείτε καλό να το κάνω αυτό δεδομένου ότι αυτοί έχουν πάει στο ΙΚΑ σε ξεχωριστό λογαριασμό (αλλά κρατάνε όλα τα επικουρικά, υγείας, εφάπαξ κλπ) από την τράπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν από όσο ξέρω ο μόνος τρόπος διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ είναι να διαγραφείς και από το ΤΕΕ, που σημαίνει ότι απεμπολείς την ιδιότητα του μηχανικού. Στο θέμα της αλλαγής φορέα ασφάλισης δεν χάνεις ακριβώς τα χρόνια που ήσουν ασφαλισμένος/η στο ΤΣΜΕΔΕ, όμως είναι δεδομένο ότι λόγω διαφορετικού υπολογισμού της σύνταξης σε αυτή την περίπτωση δεν θα πάρεις την ίδια που θα έπαιρνες αν ήσουν σε έναν μόνο φορέα ασφάλισης. Αυτό βέβαια μπορεί και να σημαίνει ότι αν η σύνταξη του Β φορέα είναι μεγαλύτερη του ΤΣΜΕΔΕ τότε θα πάρεις σύνταξη περίπου στο ενδιάμεσο αυτών των 2 συντάξεων.

Στα λοιπά κανείς πλέον δεν μπορεί να ξέρει πού θα ήταν καλύτερα να είναι ασφαλισμένος μετά από 10-20 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν από όσο ξέρω ο μόνος τρόπος διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ είναι να διαγραφείς και από το ΤΕΕ, που σημαίνει ότι απεμπολείς την ιδιότητα του μηχανικού.

Να διορθώσω πως την ιδιότητα του μηχανικού δεν την χάνει. Αυτή την κατέκτησε όταν πήρε το πτυχίο από την σχολή.

Αυτό που χάνει, είναι το δικαίωμα άσκησης του επαγγέλματος του μηχανικού στην Ελλάδα και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι!

 

Μετά απο πολύ κόπο και γω πριν απο περίπου 6 χρόνια αποκτησα το δίπλωμα του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού.

 

Ο τομέας μου ειναι πληροφορική και τηλεπικοινωνίες. Ως αποτέλεσμα δουλεύω ως μισθωτός.

 

Οπως εχει ανακοινωθεί ήδη, τα ταμεία θα ειναι τρία μισθωτών, αγροτών και αυτοαπασχολουμένων.

 

Λογικά οι μηχανικοί εντάσσονται στο τρίτο. Με τί κριτήρια θα εξακολουθήσω εγω να είμαι μαζί τους? Γιατί να πληρώνω περισσότερες εισφορές σε σχέση με τους υπολοίπους μισθωτούς? Τί γινεται με εκείνη την επικουρική των 900 Ευρω (σιγά μη τα πάρουμε!).

 

Ολοι αυτοι οι λόγοι με οδηγούν στο να σκεφτομαι πολυ σοβαρα τη διαγραφή απο το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ μιας και στην ειδικότητα μου δεν μου προσφέρει κανένα προσόν ή δικαίωμα στον εργασιακο μου χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά οι μηχανικοί εντάσσονται στο τρίτο. Με τί κριτήρια θα εξακολουθήσω εγω να είμαι μαζί τους? Γιατί να πληρώνω περισσότερες εισφορές σε σχέση με τους υπολοίπους μισθωτούς?

 

Προφανώς με το νέο (νέο) ασφαλιστικό, αυτά τα νταβατζηλίκια του ΤΣΜΕΔΕ τελείωσαν.

Με την ευκαιρία, μου έλεγε ένας συνάδελφος προχθές, ότι ως μέλη ΤΕΕ μπορούμε να εγγραφούμε χωρίς εξετάσεις σε ξένα επιμελητήρια (Αγγλία συγκεκριμένα). Γιατί να μην κάνουμε κάτι τέτοιο συνεπώς, και στη συνέχεια να διαγραφούμε από ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ και το κακό συναπάντημα; Το επάγγελμα δε θα μπορούμε να το ασκούμε κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι. Για να ασκήσεις το επάγγελμα μετά την εγγραφή σου σε ξένο επιμελητήριο θα πρέπει να υπαχθείς στην κοινοτική οδηγία περί διακίνησης εργαζομένων, η οποία στην ουσία είναι και αυτή που αφορά τον τρόπο με τον οποίο μπορούν απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων να εργάζονται στην Ελλάδα χωρίς ισοτιμίες. Για να μην τα πολυλογούμε θα καταλήξεις και πάλι να εγγραφείς στο ΤΕΕ γιατί μόνο όσοι είναι εγγεγραμμένοι στο ΤΕΕ (για τους διπλωματούχους μιλώ) έχουν το δικαίωμα να ασκήσουν το επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.