Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

από το ΔΤ του ΤΕΕ:

 

Αυτά είναι τα στατιστικά πριν καν έρθουν τα ειδοποιητήρια με τις αναδρομικές αυξήσεις. Το δικό μου ειδοποιητήριο μόνο για τις αναδρομικές θα είναι περίπου 2800 ευρώ. Αν υπάρχει έστω και ένας άνθρωπος που πιστεύει ότι το ΤΣΜΕΔΕ δε θα καταρρεύσει και ότι θα συνεχίσει να δίνει συντάξεις και φάρμακα μετά από τη γενική στάση πληρωμών που θα ακολουθήσει, δείχτε τον σας παρακαλώ. Θα πρόκειται για τον άνθρωπο που πρέπει να μπει στο βιβλίο Γκίνες ως ο πιο ηλίθιος άνθρωπος του κόσμου.

Edited by scn
Link to comment
Share on other sites

Μα το σχέδιο είναι να μας στείλουν στις γερμανο-ολλανδικές και ξέρω γω τι αλλο ιδιωτικές εταιρείες ασφάλισης και να μη δουλεύει κανείς ως ελ. επαγγελματίας ώστε να είναι όλοι ελεγχόμενοι

Link to comment
Share on other sites

Μα το σχέδιο είναι να μας στείλουν στις γερμανο-ολλανδικές και ξέρω γω τι αλλο ιδιωτικές εταιρείες ασφάλισης και να μη δουλεύει κανείς ως ελ. επαγγελματίας ώστε να είναι όλοι ελεγχόμενοι

Δεν ξέρω πώς προκύπτει αυτό το "σχέδιο". Από αυτούς που δεν πληρώνουν σχεδόν κανείς δεν έχει πάει σε ιδιωτική ασφάλιση, απλώς επειδή δεν μπορεί να πληρώσουν αυτά που ζητάνε οι ιδιωτικές. Επιπλέον, το να δώσεις 3 ή 4 χιλιάρικα σε μια ιδιωτική αντί για το ΤΣΜΕΔΕ και να χάσεις το δικαίωμά σου να εργαστείς ως μηχανικός δεν είναι ό,τι πιο έξυπνο μπορείς να κάνεις. Αντίθετα, βρίσκεις μια ωραία διεύθυνση και ένα λογαριασμό ηλεκτρικού ρεύματος στην Αγγλία ή σε άλλη χώρα της Ε.Ε., δηλώνεις αυτό ως τόπο μόνιμης κατοικίας, κάνεις εκεί μια επίσημη ασφάλιση με κλάσμα του κόστους του ΤΣΜΕΔΕ, παίρνεις απαλλαγή από το ΤΣΜΕΔΕ και το πρόβλημα λύνεται. Και όποτε θες ξαναγυρνάς.

 

Ας μη βλέπουμε πίσω από όλα συνωμοσίες "κακών ξένων κέντρων". Υπάρχει η ντόπια βλακεία, η ντόπια προστασία ιδίων συμφερόντων και η ντόπια κακεντρέχεια που ξεπερνούν κάθε φαντασία. Ειδικά όταν προέρχονται από γενικούς γραμματείς υπουργείων που αρνούνται να φορέσουν κάτι άλλο εκτός από Prada.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς προκύπτει αυτό το "σχέδιο". Από αυτούς που δεν πληρώνουν σχεδόν κανείς δεν έχει πάει σε ιδιωτική ασφάλιση, απλώς επειδή δεν μπορεί να πληρώσουν αυτά που ζητάνε οι ιδιωτικές. Επιπλέον, το να δώσεις 3 ή 4 χιλιάρικα σε μια ιδιωτική αντί για το ΤΣΜΕΔΕ και να χάσεις το δικαίωμά σου να εργαστείς ως μηχανικός δεν είναι ό,τι πιο έξυπνο μπορείς να κάνεις. Αντίθετα, βρίσκεις μια ωραία διεύθυνση και ένα λογαριασμό ηλεκτρικού ρεύματος στην Αγγλία ή σε άλλη χώρα της Ε.Ε., δηλώνεις αυτό ως τόπο μόνιμης κατοικίας, κάνεις εκεί μια επίσημη ασφάλιση με κλάσμα του κόστους του ΤΣΜΕΔΕ, παίρνεις απαλλαγή από το ΤΣΜΕΔΕ και το πρόβλημα λύνεται. Και όποτε θες ξαναγυρνάς.

 

Ας μη βλέπουμε πίσω από όλα συνωμοσίες "κακών ξένων κέντρων". Υπάρχει η ντόπια βλακεία, η ντόπια προστασία ιδίων συμφερόντων και η ντόπια κακεντρέχεια που ξεπερνούν κάθε φαντασία. Ειδικά όταν προέρχονται από γενικούς γραμματείς υπουργείων που αρνούνται να φορέσουν κάτι άλλο εκτός από Prada.

 

Αυτό που λες δεν ακούγεται εφικτό. Κατ' αρχήν καθόλου απλό δεν είναι να βρεις "μια ωραία διεύθυνση και ένα λογαριασμό ηλεκτρικού ρεύματος στην Αγγλία ή σε άλλη χώρα της Ε.Ε." και να τη δηλώσεις ως τόπο μόνιμης κατοικίας. Δεύτερον και να το κάνεις ακόμη, από όσο ξέρω, το μόνο που μπορείς να γλυτώσεις από το ΤΣΜΕΔΕ είναι το ΚΥΤ. Τη σύνταξη και όλα τα υπόλοιπα πάλι θα τα πληρώνεις ή θα τα χρωστάς :smile:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα στατιστικά πριν καν έρθουν τα ειδοποιητήρια με τις αναδρομικές αυξήσεις. Το δικό μου ειδοποιητήριο μόνο για τις αναδρομικές θα είναι περίπου 2800 ευρώ. Αν υπάρχει έστω και ένας άνθρωπος που πιστεύει ότι το ΤΣΜΕΔΕ δε θα καταρρεύσει και ότι θα συνεχίσει να δίνει συντάξεις και φάρμακα μετά από τη γενική στάση πληρωμών που θα ακολουθήσει, δείχτε τον σας παρακαλώ. Θα πρόκειται για τον άνθρωπο που πρέπει να μπει στο βιβλίο Γκίνες ως ο πιο ηλίθιος άνθρωπος του κόσμου.

 

Αν υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι το ΤΣΜΕΔΕ δε θα καταρρεύσει και ότι θα συνεχίσει να δίνει συντάξεις και φάρμακα μετά από την αφαίμαξη που θα του κάνει η τράπεζα Αττικής και ο ΕΟΠΠΥΥ, δείχτε τον σας παρακαλώ

 

 

Το ότι τα 65 εκατομμύρια ευρώ από τις πρόσθετες εισφορές των μηχανικών προορίζονται να καλύψουν την τρύπα του όζοντος - συγγνώμη, του εθνικού χρέους ήθελα να πω - το γνωρίζετε φαντάζομαι, ναι? (http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/TEE_HOME_NEW/dt_tee_151012.pdf)

Edited by Κάτια
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι γίνεται με όσους χρωστάμε 6,000+;;;;

 

σκέφτομαι οτι και σε διακανονισμο να πας πρεπει να πας να τους ακουμπησεις ενα πακετο χιλιαρικα για ποιον λογο;;; για συνταξη μετα απο 30 χρονια;;;

 

εδω δεν ξερουμε πως θα ειναι η χωρα σε 2-3-4 χρονια

 

τρελα...λες και μου περισσευουν 3,000 ευρω

 

από την άλλη μάιο/ιούνιο 2013 σκοπευω να φύγω για έξω..και εκει βλεπω την ζωη μου..

 

οποιες αποψεις δεκτες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.