Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Τι να γίνει ΑΝΕΜΟΝΑ.....μια μάντρα την ξέρεις? Αυτό θα πάρουν.....

Οταν δεν έχεις δεν υπάρχει φόβος...Τι θα σου κάνουν δηλαδή?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.....μια μάντρα την ξέρεις? Αυτό θα πάρουν.....

 

χαχαχαχα.... σωστός ο ''παίχτης''

 

μπράβο ρε Ικαρε, μ' εκανες και γελεσα μετα απο κατι μέρες που είχε να μου συμβεί

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που λες δεν ακούγεται εφικτό. Κατ' αρχήν καθόλου απλό δεν είναι να βρεις "μια ωραία διεύθυνση και ένα λογαριασμό ηλεκτρικού ρεύματος στην Αγγλία ή σε άλλη χώρα της Ε.Ε." και να τη δηλώσεις ως τόπο μόνιμης κατοικίας. Δεύτερον και να το κάνεις ακόμη, από όσο ξέρω, το μόνο που μπορείς να γλυτώσεις από το ΤΣΜΕΔΕ είναι το ΚΥΤ. Τη σύνταξη και όλα τα υπόλοιπα πάλι θα τα πληρώνεις ή θα τα χρωστάς :smile:

 

Κάνε μια βόλτα στα χωριά του Blagoevgrad και νοίκιασε σπίτι με 500 ευρώ το χρόνο. Ύστερα ίδρυσε μια ΕΠΕ εκεί. Το κόστος ίδρυσης είναι 600 ευρώ και τα έξοδα λογιστή περίπου 700 ευρώ το χρόνο συν άλλα 700 η ασφάλιση (η οποία περιλαμβάνει περίθαλψη σε όλα τα νοσοκομεία της Ε.Ε.). Άρα έχεις ετήσιο συνολικό κόστος μαζί με την ασφάλιση 1900 ευρώ και ταυτόχρονα ελάφρυνση φόρου 18% αν τελικά ισχύσει το ενιαίο 28% που ακούγεται (28-10=18). Είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και εργαζόμενος με έδρα στο εξωτερικό, οπότε, σίγουρα φορολογείσαι εκεί και, αν δεν κάνω λάθος, το ΤΣΜΕΔΕ το ξεφορτώνεσαι. Αν η δουλειά σου δεν περιλαμβάνει να υπογράφεις μελέτες που κατατίθενται στο δημόσιο, είσαι απόλυτα ελεύθερος να δουλεύεις όπου θες. Είσαι πολίτης Ε.Ε., μην το ξεχνάς.

 

Ας μην κοροϊδευόμαστε, εισφορές που δεν είναι εφικτό να πληρωθούν δε θα πληρωθούν. Είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο, αυτό θα γίνει. Τελεία και παύλα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΥΠΟΙΚ σκοπεύει να πάρει 65.000.000 από τους μηχανικούς για να καλύψει ελλείμματα που υπάρχουν αλλού. Αυτό το ποσό αντιστοιχεί σε περίπου 14.000 εισφορές "ώριμων" ασφαλισμένων. Μόλις λείψουν αυτές ισοσταθμίζεται το "κέρδος" από τις αυξήσεις. Για λόγους απλοποίησης υπολογισμών, δεν περιλαμβάνω την ετήσια απώλεια 2.800 εισφορών νέων μηχανικών.

Το μόνο ερώτημα είναι σε πόσα εξάμηνα από την εφαρμογή των αυξήσεων θα "επιτευχθεί" αυτή η απώλεια. Ήδη, μέσα στο 1ο εξάμηνο του 2012 η απώλεια έχει φτάσει τους 3000 που έχουν κάνει στάση πληρωμών, συν άλλους 250 που έχουν διαγραφεί. Άρα μένουν 14.000-3.250=10.750. Προσωπικά θα εκπλαγώ αν τα 65.000.000 εκμηδενιστούν σε περισσότερο από 4 εξάμηνα από την εφαρμογή της απόφασης, άνευ συνυπολογισμού της απώλειας των νέων. Με συνυπολογισμό αυτής, στοιχηματίζω ότι ήδη από το 3 εξάμηνο το κέρδος θα είναι αρνητικό, δηλαδή το ΤΣΜΕΔΕ θα έχει ζημιά από την αύξηση εισφορών. Και τότε τι θα γίνει; Η μοναδική επιλογή αν δε γίνει μείωση εισφορών με κάποιο τερτίπι, θα είναι η μείωση των συντάξεων. Καλά κρασά.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια βόλτα στα χωριά του Blagoevgrad και νοίκιασε σπίτι με 500 ευρώ το χρόνο. Ύστερα ίδρυσε μια ΕΠΕ εκεί. Το κόστος ίδρυσης είναι 600 ευρώ και τα έξοδα λογιστή περίπου 700 ευρώ το χρόνο συν άλλα 700 η ασφάλιση (η οποία περιλαμβάνει περίθαλψη σε όλα τα νοσοκομεία της Ε.Ε.). Άρα έχεις ετήσιο συνολικό κόστος μαζί με την ασφάλιση 1900 ευρώ και ταυτόχρονα ελάφρυνση φόρου 18% αν τελικά ισχύσει το ενιαίο 28% που ακούγεται (28-10=18). Είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και εργαζόμενος με έδρα στο εξωτερικό, οπότε, σίγουρα φορολογείσαι εκεί και, αν δεν κάνω λάθος, το ΤΣΜΕΔΕ το ξεφορτώνεσαι. Αν η δουλειά σου δεν περιλαμβάνει να υπογράφεις μελέτες που κατατίθενται στο δημόσιο, είσαι απόλυτα ελεύθερος να δουλεύεις όπου θες. Είσαι πολίτης Ε.Ε., μην το ξεχνάς.

 

Φίλε μου το ΤΣΜΕΔΕ ΔΕΝ το ξεφορτώνεσαι (εκτός από τον κλάδος υγείας όπως έχω ξαναπεί), απλά θα το χρωστάς! Εκτός βέβαια εάν διαγραφείς από το ΤΕΕ, αυτό όμως μπορείς να το κάνεις και χωρίς τη διαδικασία της ίδρυσης ξένης εταιρείας :smile:

 

Ας μην κοροϊδευόμαστε, εισφορές που δεν είναι εφικτό να πληρωθούν δε θα πληρωθούν. Είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο, αυτό θα γίνει. Τελεία και παύλα.

 

Σ' αυτό βέβαια συμφωνώ! Θα τις χρωστάμε όμως...

Edited by Κάτια
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ΤΣΜΕΔΕ ΔΕΝ το ξεφορτώνεσαι (εκτός από τον κλάδος υγείας όπως έχω ξαναπεί), απλά θα το χρωστάς! Εκτός βέβαια εάν διαγραφείς από το ΤΕΕ, αυτό όμως μπορείς να το κάνεις και χωρίς τη διαδικασία της ίδρυσης ξένης εταιρείας

Αυτό που γράφεις δεν ισχύει. Αντιγράφω από τον κανονισμό του ΤΣΜΕΔΕ

 

(Β) Αν θέλει να ασφαλιστεί μόνο στη χώρα της Ε.Ε. ή Ε.Ο.Χ. για Σύνταξη (άρθρο 14α παρ.2 ΕΟΚ 1408/71 και 915/79. (Β) Τότε θα εξαιρεθεί από το ΤΣΜΕΔΕ προσκομίζοντας το κοινοτικό έντυπο Ε-101 ή βεβαίωση διαμονής και εργασίας στο εξωτερικό θεωρημένη από το Ελληνικό Προξενείο.

 

Μπες στο site του ΤΣΜΕΔΕ, στις σελίδες για τα κοινοτικά έντυπα Ε101 και Ε102 και θα δεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις δεν ισχύει. Αντιγράφω από τον κανονισμό του ΤΣΜΕΔΕ

 

(Β) Αν θέλει να ασφαλιστεί μόνο στη χώρα της Ε.Ε. ή Ε.Ο.Χ. για Σύνταξη (άρθρο 14α παρ.2 ΕΟΚ 1408/71 και 915/79. (Β) Τότε θα εξαιρεθεί από το ΤΣΜΕΔΕ προσκομίζοντας το κοινοτικό έντυπο Ε-101 ή βεβαίωση διαμονής και εργασίας στο εξωτερικό θεωρημένη από το Ελληνικό Προξενείο.

 

Μπες στο site του ΤΣΜΕΔΕ, στις σελίδες για τα κοινοτικά έντυπα Ε101 και Ε102 και θα δεις.

 

Εξαιρετικά χρήσιμο αυτό που γράφεις, δεν το ήξερα!!! Είχα διαβάσει παλαιότερα κάποια θέματα από συναδέλφους που δούλευαν στο εξωτερικό (ίσως σε χώρες χωρίς διμερείς συμβάσεις?) που δεν μπορούσαν να διακόψουν το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Έχω όμως μία απορία, ίσως μπορείς να μου τη λύσεις. Γιατί αναφέρουν μόνο 1ο και 2ο χρόνο εργασίας??? Τι γίνεται αν κάποιος μένει μόνιμα έξω? Παραθέτω:

 

Χορήγηση Κοινοτικού Εντύπου Ε-101 για παραμονή λόγω εργασίας σε χώρα της Ε.Ο.Κ για ένα χρόνο και του Κοινοτικού Εντύπου Ε-102 για παραμονή λόγω εργασίας σε χώρα της Ε.Ο.Κ. για δεύτερο χρόνο

Edited by Κάτια
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά χρήσιμο αυτό που γράφεις, δεν το ήξερα!!! Είχα διαβάσει παλαιότερα κάποια θέματα από συναδέλφους που δούλευαν στο εξωτερικό (ίσως σε χώρες χωρίς διμερείς συμβάσεις?) που δεν μπορούσαν να διακόψουν το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Έχω όμως μία απορία, ίσως μπορείς να μου τη λύσεις. Γιατί αναφέρουν μόνο 1ο και 2ο χρόνο εργασίας??? Τι γίνεται αν κάποιος μένει μόνιμα έξω? Παραθέτω:

 

Χορήγηση Κοινοτικού Εντύπου Ε-101 για παραμονή λόγω εργασίας σε χώρα της Ε.Ο.Κ για ένα χρόνο και του Κοινοτικού Εντύπου Ε-102 για παραμονή λόγω εργασίας σε χώρα της Ε.Ο.Κ. για δεύτερο χρόνο

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το έντυπο έχει ισχύ μόνο ένα χρόνο και ότι στη συνέχεια θα πρέπει να ανανεωθεί. Ίσως κάνω λάθος, δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Είμαι 30 ετών εγγεγραμμένος στα μητρώα ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ από το 2007.

Πήρα την απόφαση να διαγραφώ από τα ΠΑΝΤΑ και μετά από πολύ προσπάθεια και υπομονή στις 5/5/2012 διαγράφτηκα από το ΤΕΕ και στις 10/9/2012 από ΤΣΜΕΔΕ.

Επειδή καταλαβαίνω πως αισθάνεται ο ιδιώτης μηχανικός αποφάσισα να δημοσιοποιήσω την περίπτωσή μου μήπως και με την εμπειρία μου μπορέσω να βοηθήσω κάποιον που θέλει να διαγραφεί.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Μ.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.