Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Πολύ σωστά ολα αυτα που λέτε....αλλά

 

το ΤΕΕ δεν εχει ορισει επαγγελματικά δικαιώματα για τους Μηχανικούς Πληροφορικής. Ειμαστε μηχανικοί τελικά ή δεν ειμαστε? Τι σοι μηχανικοί ειμαστε όταν δεν απαιτούνται μελέτες και δεν ορίζονται αμοιβες ή συμβαση?

 

Εφ'οσον εργάζομαι ως απλος ιδιωτικός υπάλληλος ΠΡΕΠΕΙ να ειμαι στο ΙΚΑ και όχι στο ΤΕΕ!

 

Και αν δεν είμαστε γιατί υπάρχει πολυτεχνική σχολή με κατεύθυνση πληροφορικής? Θα επρεπε να ειναι μονο στο πανεπιστήμιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά γειά σας και καλώς σας βρήκα στο michanikos.gr

 

Είμαι απόφοιτος της Σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με την εγγραφή μου στο ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ.

 

 

  • Oλοκλήρωσα τις σπουδές μου, τον Μάρτιο του 2010. Είμαι υποχρεωμένος να καταθέσω χαρτιά για τις ερχόμενες εξετάσεις του ΤΕΕ (19 Μαϊου);
  • Τον Αύγουστο θα καταταγώ στο στρατό. Θα συνεχίσω να πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ και κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής μου θητείας;
  • Αν στο μέλλον επιλέξω να εργαστώ στο εξωτερικό, θα πρέπει να συνεχίσω να είμαι γραμμένος σε ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ; Και αν ναι, θα πρέπει να πληρώνω το ίδιο ποσό; Ή θα πρέπει να αλλάξω ασφαλιστικό ταμείο και να εγγραφώ στο αντίστοιχο αλλοδαπό.
  • Tι μου προσφέρουν τα επιπλεόν χρόνια στο ΤΕΕ; Δηλαδή, εαν εγγραφώ τώρα (όντας άνεργος), στη συνέχεια εκτίσω τη στρατιωτική μου θητεία και αμέσως μετά κάνω μεταπτυχιακές σπουδές, δηλαδή μην έχοντας έσοδα για τα επόμενα 2.5 χρόνια, τι έχω να κερδίσω από την εγγραφή μου σε ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ, και πως αντισταθμίζονται αυτές οι καταβολές 2.5 χρόνων.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Edit : Διαγραφή τίτλου θέματος . Δεν χρησιμοποιούμε χωρίς λόγο λατινικούς χαρακτήρες . Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφή θα κάνεις όποτε θέλεις.

Άμα είσαι μέλος και ταυτόχρονα φαντάρος, δε θα πληρώνεις το ΚΥΤ (γιατρούς, φάρμακα).

 

Θα δεις τα οικονομικά σου (του μπαμπά σου δηλαδή) και θα αποφασίσεις.

 

Αυτό το θέμα με τα περισσότερα χρόνια, θα σε βοηθήσει να συμπληρώσεις τα 40 χρόνια πιο γρήγορα. Πολλοί θα σου πουν ότι τζάμπα θα τα συμπληρώσεις αφού δε θα πάρει σύνταξη ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

το ΚΥΤ τί ποσοστό επί των μηνιαίων καταβολών είναι;

Επιπλέον, εσύ τι πιστέυεις για τη σύνταξη. Υπάρχει περίπτωση να την πάρει η γενιά μου , ή τσάμπα καίει η λάμπα.

 

Τέλος, σε παρακαλώ μη μου φοράς ταμπέλες του τύπου "θα στα πληρώσει ο μπαμπάς σου". Το ότι είμαι άνεργος τώρα δε σημαίνει οτι ανέκαθεν ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

Δε φοράω καμία ταμπέλα σε κανέναν.

Και εμένα ο μπαμπάς μου μου το πλήρωνε όταν ήμουν φαντάρος, αφού τα 11,20€ το μήνα αποζημίωση του στρατού δεν έφθαναν.

 

Άμα έχεις κάνει το κουμάντο σου πιο πριν μπράβο σου.

 

Δε χρειάζεται να τα βλέπουμε όλα στραβά. Έκφραση είναι. Μία απλή έκφραση...

 

Στο site του ΤΣΜΕΔΕ φαίνονται τα ποσά αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο,

ζητώ συγνώμη αν ακούστηκα επιθετικός.

Η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει μια προσπάθεια να κάνω οικονομίες αλλά δε ξέρω αν αξίζει να τις επενδύσω όλες σε 2,5 χρόνια καταβολών τσμεδε. μου φαίνεται κακή επένδυση. Ειδικά αν προκύψει και κάτι στο εξωτερικό, το οποίο εύχομαι (γενικά δεν έχω ιδιαίτερη διάθεση να κάτσω στην Ελλάδα), τελικά ίσως πάνε τσάμπα τόσα λεφτά.

παντως σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και ζητώ και πάλι συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις στρατιωτικό και σκέφτεσαι και για εξωτερικό καλύτερα να μη γραφτείς

 

 

για συντάξεις αξιοπρεπείς δύσκολο το βλέπω να παίρνουμε

Link to comment
Share on other sites

Ούτε να το σκέφτεσαι να γραφτείς. Δεν έχει κανένα νόημα. Ειδικά αν είσαι κάτω από 30 ετών. Στα 70+ θα έχει πάει το όριο ηλικίας (με βάση το προσδόκιμο είπαν ότι θα αναπροσαρμόζεται συνεχώς) μέχρι να φτάσουμε εκεί κοντά και με δεδομένα τα 40 χρόνια υπηρεσίας, πάνε άχρηστες οι εισφορές που πληρώνονται σε ηλικία <30 ούτως ή άλλως. Δες τι θα κάνεις στο εξωτερικό που άλλωστε αν γραφτείς εκεί σε επιμελητήριο θα μπορείς να ασκείς το επάγγελμα ακόμα και εδώ και άστα τα ΤΕΕ και τα ΤΣΜΕΔΕ. Ξοφλημένα είναι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

η διαγραφη απο το τσμεδε μπορει να γινει ευκολα?

δηλαδη εαν καποιος θελει να διαγραφτει μπορει ευκολα να το κανει αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.