Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

"Αρχικά τι ήθελες και είπες στο ΝΑΤ οτι είσαι εγγεγραμμένος και στο φανταστικό μας ΤΣΜΕΔΕ? Μου φαίνεται οτι μόνος έβγαλες τα μάτια σου"

 

δεν νομιζω οτι καταλαβα τι εννοεις μιας και το προβλημα μου ειναι το τσεμεδε και οχι το ΝΑΤ.

 

 

"Δεύτερον έτρεξα αρκετά αυτή τη βδομάδα και κατάλαβα οτι για να σε διαγράψουν απο το ΤΣΕΜΕΔΕ πρεπει να τους δωθεί απο το ΤΕΕ βεβαίωση ή τέλοσπαντων σχετική ειδοποίηση οτι δεν έχεις πλέον άδεια ασκησης.Πράγμα που παίρνει καιρό..."

 

δεν ξερω ποσο καιρο θα παρει αλλα λιγο με νοιαζει πλεον μιας και "ξεμπερδεψα" με ΤΕΕ και ενημερωθηκα ηδη τι και πως. αχρηστο αλλα κουβεντα να γινεται (επιτροπη να περασει το αιτημα διαγραφης διαφορετικα τα λεμε δικαστηριο...οεεο)

 

"Τρίτον απο που και ως που καποιος να πετάξει την άδεια απο το ΤΕΕ που την απέκτησε με τόσο κόπο για να δουλέψει αμα γουσταρει σαν ναυτικός ή οικοδόμος ή σκουπιδιάρης ή γενικά να δουλέψει ανειδίκευτος?Περίεργα στα έχουν πει στο ΝΑΤ....."

 

Ναυτικος ημουν πολυ πριν τελειωσω και το ΕΜΠ. και ο κοπος μαλλον αναφερεσαι στο ΕΜΠ γιατι δεν θυμαμαι να εριξα κανενα ξενυχτι για το ΤΕΕ.

πως εβγαλες το συμπερασμα οτι μου τα χουν πει περιεργα στο νατ, ενα θεος ξερεις.περιεργα στο τμεμεδε μου τα λεγαν...και μου τα λενε

μηπως ησουν παρων και δεν το ξερω?

και αν δεν το ξερεις καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη ( για σενα οσα επαγγελαματα ανφερεις παραπανω ειναι ντροπη απο οτι καταλαβαινω)...οπως και σοφος αυτος που ξερει χρησιμα οχι πολλα πραγματα (οπως καθε εξαμηνο το μαχαιρι και πληρωσε τσεμεδε and saimon say:no,no,no anymore), τουλαχιστον ετσι εμαθα οτι ακουγεται.

Η' μηπως θες προκειμενου νσ μεινω στο τεε να αφησω την οικογενεια μου νηστικη?αλλοι δεν εχουν να πληρωσουν εισφορες (μανα_πατερα ακουςςςςς? ναι, γιε μου αλλα δεν εχουμε και εμεις, οεο)

γιατι ουτε τεε ουτε τσεμεδε μου δινει να φαω και βεβαιως ουτε σε κανενα αλλον.

 

Πρώτον πως κατάλαβες εσύ ότι θεωρώ υποτιμητικά τα επαγγέλματα αυτα δεν το πιασα..

Δεύτερον απο το μήνυμα σου την πρώτη φορά είχα την εντύπωση ότι προτιμούσες αν γινόταν να μείνεις γραμμένος στο ΤΕΕ (αρα και στο τσμεδε) και ταυτόχρονα να ήσουν ναυτικός πληρώνοντας μικρότερες εισφορές στο ΝΑΤ.

Τρίτον παρόν δεν ήμουν αλλα αυτά που μας περιέγραψες ότι σου είπαν εινια περίεργα...μάλλον περιέργα τα περιγράφεις εσύ όμως..γιατί φιλόσοφε mumra (επειδή πιο πολύ φιλοσοφείς στο τελευταίο μήνυμα παρά μας λες και κατι χρήσιμο) το να πρέπει να διαγραφείς οριστικά απο το ΤΕΕ για να δουλέψεις ως ναυτικός σαν απαίτηση απο το ΝΑΤ είναι παράλογη..όπως παράλογη ήταν η απαίτηση εργοδότη μου να διαγραφώ απο το τσμεδε γιατι αυτός μόνο ΙΚΑ λέει ασφαλίζει..και απο το τσμεδε δε με διέγραψαν και ΙΚΑ μπορώ ν κολλάω και ότι δουλεία γουστάρω κάνω σήμερα, χωρίς να χρειάζεται να χάσω για πάντα την άδεια ασκήσςεως επαγγέλματος του μηχανικού για να ταίσω και γω την οικογένεια μου σήμερα που δουλείες μηχανικού δε βρίσκω...

Οπότε ή εγώ δεν κατάλαβα καλά και κακώς υπέθεσα ότι καποια στιγμή θα ήθελες να ασκήσεις το επάγγελμα του μηχανικου παρότι σήμερα κάνεις ότι είναι δυνατόν για να ταίσεις την οικογένεια σου, ή εσύ μου τα μπέρδεψες..

Αν μπορείς όμως ενημέρωσε με πόσες μέρες πήρε η διαγραφή σου απο το ΤΕΕ γιατί γενικά έχουν ακουστεί πολλα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι κανένας δεν έχει καμία πρόθεση εναντίωσης με κανέναν. Η παράλογη αυτή δέσμευση του ΤΣΜΕΔΕ που είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το ΤΕΕ οδηγεί πολλούς από εμάς να είμαστε επιθετικοί. Είχα διαβάσει σε αυτό το φόρουμ ότι γίνεται κάποια κίνηση κατά αυτής της παρανοϊκής κατάστασης. Υπάρχει κάποια εξέλιξη; Πλέον είμαστε δέσμιοι σε ένα ταμείο που ακόμα και η περίθαλψη έχει εξισωθεί με τα υπόλοιπα μη υγιή ταμεία. Όχι ότι είμαστε εμείς υγιής, πλέον ύστερα και από την παράνομη επένδυση των χρημάτων.

 

Αυτό που παρατηρώ στην ελληνική κοινωνία ( το λέω γενικά και όχι συγκεκριμένα μόνο για εμάς τους μηχανικούς) και με θλίβει είναι ότι αντί να είμαστε ενωμένοι και να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα μαζί, ενδιαφερόμαστε κοντόφθαλμα μόνο για τον ευατό μας. Γεγονός που συντελεί στην οποιαδήποτε εξουσία να μας επιβάλλεται με το διαίρει και βασίλευε.

Edited by papoukos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ στην ελληνική κοινωνία ( το λέω γενικά και όχι συγκεκριμένα μόνο για εμάς τους μηχανικούς) και με θλίβει είναι ότι αντί να είμαστε ενωμένοι και να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα μαζί, ενδιαφερόμαστε κοντόφθαλμα μόνο για τον ευατό μας.

 

Χαρακτηριστικό γνώρισμα της Ελληνικής φυλής. Μην περμένεις σε αυτό να αλλάξει τίποτε, όπως δεν άλλαξε αιώνες τώρα... Εκτός αν είσαι ρομαντικός και πστεύεις ότι στο μέλλον θα είναι δαφορετικά... (Το ίδιο έλεγα και εγώ κάποτε, αλλά πέρασαν 20 χρόνα και τα ίδια..Γιατί τα επόμενα πχ 20 να είναι διαφορετκά?)

Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικό γνώρισμα της Ελληνικής φυλής. Μην περμένεις σε αυτό να αλλάξει τίποτε, όπως δεν άλλαξε αιώνες τώρα... Εκτός αν είσαι ρομαντικός και πστεύεις ότι στο μέλλον θα είναι δαφορετικά... (Το ίδιο έλεγα και εγώ κάποτε, αλλά πέρασαν 20 χρόνα και τα ίδια..Γιατί τα επόμενα πχ 20 να είναι διαφορετκά?)

 

Δυστυχώς δεν περιμένω να αλλάξει. Το βλέπω καθημερινά στις νέες γενιές. Είναι χειρότερες δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

"Πρώτον πως κατάλαβες εσύ ότι θεωρώ υποτιμητικά τα επαγγέλματα αυτα δεν το πιασα.."

 

απο οτι φαινεται και εγω υπεθεσα-νευριασα βασιζομενος στο " αμα γουσταρεις".

 

"Δεύτερον απο το μήνυμα σου ... γινόταν να μείνεις γραμμένος στο ΤΕΕ (αρα και στο τσμεδε) και ταυτόχρονα να ήσουν ναυτικός πληρώνοντας μικρότερες εισφορές στο ΝΑΤ."

 

ΟΧΙ. δηλαδη να εμενα ΤΕΕ αλλα οχι στο ΤΣΕΜΕΔΕ. οπως εγραψε ο παπουκοσ " Η παράλογη αυτή δέσμευση του ΤΣΜΕΔΕ που είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το ΤΕΕ" αν και ποιο σωστα κατα με το ΤΕΕ ---> ΤΣΕΜΕΔΕ.Εφοσον ειναι αρρηκτη τοτε μονοδρομος και η διαγρφη. Συντηρουμε ενα ταμειο το οποιο το χαλι του ειναι απεριγραπτο τοσο σε ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη οσο και σε παροχες.

 

"Τρίτον παρόν δεν ήμουν αλλα αυτά που μας περιέγραψες ότι.... σήμερα που δουλείες μηχανικού δε βρίσκω..."

 

Δεν ειναι απαιτηση του ΝΑΤ αλλα δικια μου να διαγραφω απο το τεε ( προκειμενου να βγαλω βιβλιαριο ασθενειας πρεπει να μην ειμαι σε αλλο ταμειο) μιας και το μηχανικος στην Μεγαλη αυτη χωρα ειναι απαξιωμενο οπως και η αναφορα στο πολυτεχνειο φερνει σε αυτους που το ακουνε αισθηματα χυδαιοτητας.Και ο λογος επειδη εχουν συνδεσει το πολυτεχνειο με την σημερινη κατασταση του τοπου μας.

Το 2010 ενασ απο τους λογους που απελυθει ηταν οι υψηλες εισφορες εργοδοτη προς ΤΣΕΜΕΔΕ. ( ειχα την τυχη να δουλεψω ενα 5-μηνο σαν μηχανολογος). Οσο αφορα την οικογενεια σου σε καταλαβαινω και ζητω συγγνωμη που σου επιτεθηκα,στεφ.

 

"Οπότε ή εγώ δεν κατάλαβα καλά και κακώς υπέθεσα ότι καποια στιγμή θα ήθελες να ασκήσεις το επάγγελμα του μηχανικου παρότι σήμερα κάνεις ότι είναι δυνατόν για να ταίσεις την οικογένεια σου, ή εσύ μου τα μπέρδεψες.."

 

ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ, δυστυχως.Θα το βρω καποια αλλη στιγμη.

 

"Αν μπορείς όμως ενημέρωσε με πόσες μέρες πήρε η διαγραφή σου απο το ΤΕΕ γιατί γενικά έχουν ακουστεί πολλα.."

 

εκανα την αιτηση και περιμενω ( δεν ημουν ξεκαθαρος) αλλα ειναι οποτε συνεδριασει η επιτροπη. Απο αυτα που εμεθα τεε μαλλον η επομενη ειναι φλεβαρη. μαλλον καθε 2-3μηνο. η ημερομηνια διαγραφης απο την ημερα που κανεις την αιτηση.

παντως το πρωτο πραγμα που με ρωτησαν στο τεε πριν προλαβω να πω καλημερα ηταν: " ...για το ΤΣΕΜΕΔΕ...." και σε περιπτωση που μου παρουν τηλ. θα τους πω να εχουν γραπτη την αιτιολογια μη διαγρφης και θα επιλυθει απο το αρμοδιο δικαστηριο.

 

η διαδικασια απλη.

 

" Είχα διαβάσει σε αυτό το φόρουμ ότι γίνεται κάποια κίνηση κατά αυτής της παρανοϊκής κατάστασης. Υπάρχει κάποια εξέλιξη;"

http://www.gopetition.com/petitions/%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B7%CF%83-%CE%BC%CE%B5%CE%BB.html

 

και σε προηγουμενα κατεβαζεις pdf, το υπογραφεις και το στελνεις.

εξελιξη δεν ξερω αν υπαρχει

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή όλα αυτά θα αλλάξουν....Και βέβαια είναι παράλογο να ζητάει κάποιος την διαγραφή του από το ΤΣΜΕΔΕ για τον Α Β λόγο και να μην γίνεται δεκτό το αίτημά του..Ούτε λογικό είναι να σε στέλνουν στο ΤΕΕ και ΑΝ αυτό αποφανθεί να διαγραφείς..

Ο φίλος πχ διάλεξε να γίνει ναυτκός. Με ποιο δικαίωμα το ΤΣΜΕΔΕ του στερεί αυτή την σταδιοδρομία, και τον κάνει μπαλάκι με το ΤΕΕ?? Ο άνθρωπος θέλει να είναι ναυτκός, τσαμπουκά θα του πουλήσουν δηλαδή γιατί και πως?? Ελεος δηλαδή....

Παλιά αυτά...τότε που ήταν για έναν λόγο που ποτέ οι νεότεροι δεν μάθαμε φυσική εξέλξη η πορεία σχολη-ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ. Ισως τότε όλοι δουλεύαν σαν μηχανικοί και τους περίσευαν και από πάνω..Τώρα τα 2/3 των νέων διστάζουν να γραφτούν στο ΤΕΕ για τους γνωστούς λόγους. Και καλά κάνουν....

Πρέπει όμως να καταλάβουν και αυτοί, ότι όταν ο άλλος σου ζητάει διαγραφή μην του σπας τα τσόκια και μην τον κρατάς με το ζόρι....

Φραγκοφονιάδες, ε, φραγκοφονιάδες......

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι ποτε?

η αποφαση του συνηγορου του πολιτη ειναι 12 χρονια πριν.

το ΤΕΕ και το ΤΣΕΜΕΔΕ δεν εχουν κανει τιποτα για αυτη την κατασταση απλα εθελοτυφλουν.

ειναι συνταγματικα δικαιωμα μας το να συνεταιτεριζομαι με οποιον θελω, για οσο θελω και οοπτε θελω.

(πανω σε αυτο βασιστηκε το αιτημα διαγραφης μου)

 

δεν θα αλλαξει τιποτα χωρις πιεση και το ΤΕΕ μπορει να εχει κανει συνελευσεις για το θεμα αυτο αλλα,..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ.

 

Είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, διορισμένος εκπαιδευτικός στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Δυστυχώς έκανα το μέγα λάθος να εγραφώ στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ πριν τον διορισμό μου το 2006 (εγγραφή στο ΤΕΕ το 2005).

 

Δεν έχω ασκήσει ποτέ το επάγγελμα του Ηλ. Μηχανικού και δεν έχω ανοίξει ποτέ μου βιβλία. Θέλω να διαγραφώ από το ΤΕΕ?ΤΣΜΕΔΕ και να ασφαλιστώ λογικά στο ΊΚΑ.

 

Γνωρίζετε κάποια αντίστοιχη περίπτωση καθηγητή δευτεροβάθμιας που αιτήθηκε διαγραφή. Αν ναι τι ακριβώς επικαλέστηκε στην αίτησή του?

 

Με τις αυξημένες εισφορές ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν μπορώ να πληρώνω τις ληστρικές εισφορές.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ.

 

Είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, διορισμένος εκπαιδευτικός στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Δυστυχώς έκανα το μέγα λάθος να εγραφώ στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ πριν τον διορισμό μου το 2006 (εγγραφή στο ΤΕΕ το 2005).

 

Δεν έχω ασκήσει ποτέ το επάγγελμα του Ηλ. Μηχανικού και δεν έχω ανοίξει ποτέ μου βιβλία. Θέλω να διαγραφώ από το ΤΕΕ?ΤΣΜΕΔΕ και να ασφαλιστώ λογικά στο ΊΚΑ.

 

Γνωρίζετε κάποια αντίστοιχη περίπτωση καθηγητή δευτεροβάθμιας που αιτήθηκε διαγραφή. Αν ναι τι ακριβώς επικαλέστηκε στην αίτησή του?

 

Με τις αυξημένες εισφορές ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν μπορώ να πληρώνω τις ληστρικές εισφορές.

 

Ευχαριστώ

 

Κανείς που να μπορεί να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να μπορεί να βοηθήσει?

Καλησπέρα

καπως ετσι ειμαι και γω

αλλά 3 χρονια χωρις εργασία

πριν 3 μερες πηγα στο τσμεδε να μου κανει τη σουμα γιατι χρωσταω ολο το 2012.

Απο 3.250 που είναι μαζί με τους φορους, το ποσο εκτοξευτηκε στις 4.000.

Ρωταω γιατι και μου λενε αυξημενες εισφορες.

Ακομη ακρη δεν εχω βγαλει σχετικα με τις αυξησεις.

Επειδη θελω να διαγραφω, πηγα στο ΤΕΕ.

Εκει μου ειπαν οτι θα πρεπει να κανω αιτηση με δικαιολογητικά η οποία θα εξεταστει.

Επειδη προσπαθω εδω και πολλά χρονια να διαγραφω απο το ΤΣΜΕΔΕ, θα σου πω

ότι οπως μου τα λες, μου φαινεται πολυ δυσκολο να σε διαγραψουν.

Θα πρεπει να παρουσιασεις οτι εχεις σοβαρο προβλημα και να φαινεται αυτο και απο τα χαρτια σου.

Εγω θα κανω την αιτηση και θα τα ξαναπουμε εδω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.