Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

καλησπέρα

 

να αναφέρω και την προσωπική μου εμπειρία. αρχές Γενάρη έκανα μια απλή αίτηση διαγραφής από το ΤΕΕ λόγω εγκατάστασής μου στο εξωτερικό και μετά από καμμιά 20αρια μέρες μου έστειλαν την επιστολή όπου μου ζητούσαν να προσκομίζω τα έγγραφα που επιβεβαιώνουν την αιτία διαγραφής. δυστυχώς είμαι ακόμα στην αναζήτηση δουλειάς στο εξωτερικό και προφανώς δεν μπορώ να τους στείλω κάποιο έγγραφο. σκέφτομαι να ξανακάνω αίτηση διαγραφής με άλλο αιτιολογικό απλά δεν ξέρω πιο είναι πιο πειστικό επιχείρημα. είτε ότι δεν σκοπεύω να το ασκήσω το επάγγελμα και ότι θα ασχοληθώ με την γεωργία, είτε να προφασιστώ ψυχολογικούς λόγους όπου με την βοήθεια φίλου ψυχιάτρου θα μπορώ να τους στείλω γνωμάτευση. Αλήθεια στην πρώτη περίπτωση δεν θα ζητήσουν αντιστοιχα εγγραφή στον ΟΓΑ ή σε αντίστοιχα μητρώα.? θα θελα να ακούσω την γνώμη σας.ευχαριστώ και περαστικά μας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκεί θα φτάσει το πράγμα.....να ζητάει κανείς τρελλόχαρτο για να πάρει απαλλαγή από το ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ....

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα

 

να αναφέρω και την προσωπική μου εμπειρία. αρχές Γενάρη έκανα μια απλή αίτηση διαγραφής από το ΤΕΕ λόγω εγκατάστασής μου στο εξωτερικό και μετά από καμμιά 20αρια μέρες μου έστειλαν την επιστολή όπου μου ζητούσαν να προσκομίζω τα έγγραφα που επιβεβαιώνουν την αιτία διαγραφής. δυστυχώς είμαι ακόμα στην αναζήτηση δουλειάς στο εξωτερικό και προφανώς δεν μπορώ να τους στείλω κάποιο έγγραφο. σκέφτομαι να ξανακάνω αίτηση διαγραφής με άλλο αιτιολογικό απλά δεν ξέρω πιο είναι πιο πειστικό επιχείρημα. είτε ότι δεν σκοπεύω να το ασκήσω το επάγγελμα και ότι θα ασχοληθώ με την γεωργία, είτε να προφασιστώ ψυχολογικούς λόγους όπου με την βοήθεια φίλου ψυχιάτρου θα μπορώ να τους στείλω γνωμάτευση. Αλήθεια στην πρώτη περίπτωση δεν θα ζητήσουν αντιστοιχα εγγραφή στον ΟΓΑ ή σε αντίστοιχα μητρώα.? θα θελα να ακούσω την γνώμη σας.ευχαριστώ και περαστικά μας

 

Καλημέρα φίλε μου! Γιατί να κάνεις διαγραφή? Εφόσον βρεις δουλειά στο εξωτερικό, μπορείς να απαλλαγείς από τις πληρωμές στο ΤΣΜΕΔΕ, χωρίς να χάσεις τη σφραγίδα και την άδεια επαγγέλματος από το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε ήδη πριν από το φανταρικό να δήλωνες Ι5 τρελόχαρτο. Θα γλίτωνες και το φανταριλίκι και θα είχες και τα "απαραίτητα" χαρτιά έτοιμα για τη διαγραφή.

Σε αυτή τη χώρα μόνο αν δηλώσεις τρελός ή παράνομος επιβιώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπουκαρεις μεσα στην αιθουσα την ωρα της συνεδριασης του δ.σ. και τους τουμπαρεις τα τραπεζια, αρχισεις φωνες και τα σπασεις ολα αραγε θα σε περασουν για τρελο να σε σβησουν?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/topic/33234-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%91%CE%A4%CE%95%CE%99-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CE%B9%CE%BF/page__st__20#entry537008

Όλοι εσείς που διαγράφεστε,δώστε τη θέση σας στο συνάδελφο stayros!Θα σας ευγνωμονεί για μια ζωή! :razz:

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μην αρχισουμε παλι τα ιδια και ξεφυγουμε.....

Αν εισαι οντως φοιτητης, επετρεψε μου να ποσταρω αυτο http://www.michanikos.gr/topic/33234-%ce%9a%ce%b1%cf%84%ce%ac%cf%84%ce%b1%ce%be%ce%b7-%ce%b1%cf%80%cf%8c-%ce%91%ce%a4%ce%95%ce%99-%cf%83%ce%b5-%ce%ba%ce%bf%ce%bb%ce%bb%ce%ad%ce%b3%ce%b9%ce%bf/page__st__20#entry536890 , καλυτερα η κουβεντα να μην συνεχισει προς αυτη τη κατευθυνση γιατι ο τιτλος του θεματος ειναι διαφορετικος.... Αστο μην το συνεχιζεις. Ισως αργοτερα καταλαβεις. προβλημα οι ΤΕ να μην εχουν επαγγελματικα δικαιωματα, προβλημα και εγω να ειμαι εγκλωβισμενος μεχρι γηρατος στο τεε, και να μην μπορω να παρω μια αδεια ανευ εισφορων απο το "μηχανιλικι" καποια χρονια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ήδη ξεφύγαμε .

 

Αγαπητέ @Jack of Spades , αναφέρεσαι σε μέλος που δεν έχει συμμετάσχει στην παρούσα κουβέντα μόνο και μόνο για να πετάξεις το "καρφάκι" σου . Εστω και αν στη "σπόντα" σου θέλεις να δώσεις χιουμοριστικό χαρακτήρα , ίσως τελικά να πετυχαίνεις το αντίθετο .

 

Παρακαλώ να επανέλθουμε και να αφήσουμε κατά μέρος διαγραφές από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ , σποντίτσες , φανταρικά , απαλλαγές με τρελλόχαρτο κλπ

 

Ο @ckyriako γράφει αρκετές αλήθειες και μακάρι όλοι μας να μπαίναμε στη διαδικασία να τις διαβάζαμε προσεκτικά .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.