Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

αυτο ακριβως ζηταμε με την ομαδικη αιτηση αλλα και ατομικη δηλωση στην εκδηλωση του γκρουπ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΚΑΤΑ ΧΡΕΩΣΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΣΕ ΑΝΕΡΓΙΑ, με την εκδηλωση http://www.facebook.com/events/467824306605170/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

 

Αποφ. Α5/Σ22/2012 Διαγραφή – προσωρινή αναστολή ιδιότητας Μέλους ΤΕΕ.

 

Η Δ. Επιτροπή, μετά από εισήγηση του Προέδρου ΤΕΕ Χρ.

Σπίρτζη, αποφασίζει ότι τα Μέλη του ΤΕΕ θα έχουν το δικαίωμα οριστικής διαγραφής ή προσωρινής αναστολής της ιδιότητας του

τακτικού Μέλους του ΤΕΕ για οικονομικούς λόγους, χωρίς συνέπεια

στις παροχές του ΤΕΕ, και με αυτόματες διαδικασίες επαναφοράς

τους, με στόχο τη μείωση των ασφαλιστικών εισφορών, έπειτα από

διερεύνηση, ώστε να μην δημιουργηθούν διαδικαστικά προβλήματα

στους Συναδέλφους.

Ο Γρ. Γρηγοριάδης, Μέλος Δ.Ε. μειοψηφεί.

Link to comment
Share on other sites

κατι πρεπει να γινει αμεσα.

 

δεν μπορουμε να πεταμε ενα σορο χρηματα χωρις αντικρισμα

 

να παψει πλεον να ειναι αλληλενδετη η σφραγιδα με το κωλ@ταμειο

 

ας εχουμε ιδιωτικη ασφαλιση βρε αδερφε!

 

ουτε συνταξη ουτε εφαπαξ θελουμε

Link to comment
Share on other sites

ας εχουμε ιδιωτικη ασφαλιση βρε αδερφε!

 

ουτε συνταξη ουτε εφαπαξ θελουμε

 

αγαπητη συναδερφισσα δεν πληρωνεις εισφορες για την δικη σου συνταξη αλλα για να παιρνουν συνταξη οσοι εχουν βγει απο το επαγγελμα,δυστυχως ετσι λειτουργει το συστημα στην Ελλαδα (το γνωστο pay and go) σε συνδυσμο με το φαγωμα των αποθεματικων σε κουρεματα ομολογων,σε αυξηση μετοχικου κεφαλαιου της γνωστης τραπεζας κλπ.Ο λογος που οι εισφορες απογειωνονται ειναι για να εξασφαλιστουν οι συνταξεις των παλιοτερων γιατι τα 2 δις που χαθηκαν με το psi ειναι πολλα. Φυσικα δεν ειναι κατι που το επεβαλλε η τροικα,μην πιστευεις τετοια παραμυθακια,ειναι καθαρα "συντεχνιακο" το ζητημα.

Edited by tasanto
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

το psi δεν ήταν τίποτα άλλο παρά η τεχνητή εξαφάνιση των χρημάτων που έφαγαν τα λαμόγια.

 

 

οπότε και τα λεφτά εξαφανίστηκαν επισήμως και δεν υπάρχει πλέον θέμα που πήγαν τα λεφτά.Κ όλα μια χαρά

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα σας κουράσω.

 

Στο παρελθόν έχω διαβάσει άπειρα περιστατικά για τη διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Θα δουλεύω και θα είμαι ασφαλισμένος στη Δανία. Να μείνω στο ΤΣΜΕΔΕ που πληρώνω 2.5 χρόνια ή να προσπαθήσω να ξεγραφτώ.

 

Επειδή η απάντηση έχει συνάφεια με τη διάρκεια της εργασίας. Πρώτα ο θεός, πιστεύω να είμαι αρκετά χρόνια έξω (σίγουρα πάνω από 3)...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά το ψιλομετανιωσα που γραφτηκα στο ΤΕΕ, αμα ήξερα οτι είναι έτσι το καθεστώς θα έμενα εκτός μέχρι να αρχισουν να μου τρέχουν τιποτα σοβαρες δουλειές (λεμε τωρα) και μετα.

 

Αυτό που ΔΕΝ καταλαβαίνω είναι γιατί δεν έχει γίνει καμια ομαδική αγωγή επι του θέματος. ΠΟΙΟ δηλαδη είναι το νομικό πλαίσιο / κενό που δεν μας επιτρέπει την διαγραφή-επανεγγραφή στο ταμείο πέρα απο το οτι χρειάζονται μια αγελάδα να αρμέγουν και να κλείνουν μαύρες τρύπες?

 

Οχι τίποτα άλλο αλλά ναι μέν τα ψιλοκαταφέρνω για την ώρα με τις εισφορές όμως δεν είμαι και τόσο σίγουρη οτι σε λίγο θα μπορώ ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γίνει κάποιες προσπάθεις αλλά τίποτα....

Σε ένα συμφωνώ μαζί σου. Και εγώ το έχω σκυλομετανιώσει που γράφτηκα στο ΤΣΜΕΔΕ κάποτε....Δυστυχώς τότε είχα και εγώ άλλα μυαλά, δεν υπήρχε και η σημερινή πληροφόρηση, ούτε τα σημερινά προβλήματα.....

Βασικά το έχω μετανιώσει αρκετά που έγινα μηχανικός και δεν ασχολήθηκα με οικονομικά που τόσο σνόμπαρα κάποτε τους 4δεσμίτες.....Ισως ένα από τα μεγαλύτερα λάθη μου, αλλά τότε πάλι δεν είχα το μυαλό στο κεφάλι μου.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εχω διαβασει και ακούσει διάφορες απόψεις πάνω στο θέμα του τσμεδε. Αν συνεχιστεί η υπάρχουσα κατάσταση προβλέπονται χιλιάδες αιτήσεις διαγραφής τη σεζον 2013-2014.

Είμαι αυτοαπασχολούμενος μηχανικός και πραγματικά αν οι εισφορές του τσμεδε και η φορολοφία κυμαίνονταν σε φυσιολογικά επίπεδα πιθανόν να τα έβγαζα πέρα έστω δύσκολα. Αλλά αντι γι αυτο ετοιμάζομαι να διαγραφώ από των φορέα και να δουλέψω ως εργάτης ή οτι άλλο βρω.Με ανύπαρκτη ανταποδωτικότητα μας ζητουν περιπου 4000 Ε το τσμεδε 500 φόρο επιτιδεύματος και θα μας φορολογουν με 24 % το χρόνο.Δηλαδή ζητάνε 6 με 7 χιλιάδες από τα κέρδη ενός αυτοαπασχολούμενου (που πόσα να ναι άραγε στη εποχή της κρίσης;) το χρόνο. Σε αυτά θα πρέπει να προστεθει το ΦΠΑ και η παρακράτηση. Το κερασάκι είναι οι αυξήσεις που αποφάσισαν οι φωστήρες του τσμεδε αντί για τις προσδωκόμενες από όλους μειώσεις. Κύριοι του ΤΕΕ και του τσμεδε γνωρίζετε ότι ο άνθρωπος δουλεύει για να ζήσει (σημ. χρειάζεται τροφή την οποία την αγοράζει με χρήματα) και όχι για να πληρώνει τους μεγάλους μισθούς που πέρνετε για την μη ανταποδωτική εργασία που μας προσφέρετε και το ταμείο των αποχωρίσαντων που διαλύσατε κυριολεκτικα; Λυπάμαι που έχει εκλείψη τελείως η λογική από μέρους σας (εκτος και αν υπάρχει δόλος τελικά....)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.