Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

:D:D:D:D:D:D:D:

 

Διαβάζω τα πόστ μου και έχω λυθεί στο γέλιο.. Πω πω τί θυμήθηκα τώρα..

 

Λοιπον εγώ είμαι η περιπτωση JohnEngineer που διαγράφηκε απο τα ΤΕΕ/ΤΣΕΜΕΔΕ!! Συνάδελφοιιιιιι μου.. Οποιος χρειαζεται να διαγραφεί στα σιγουρα.. έχω τη συνταγή..:D:D

 

Επίσης για το θέμα να συμπληρώσω οτι το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ δεν ειναι ο καταραμένος όφις που πάλευα τελικά.. Δηλαδη σε ολα τα ευρωπαικά κράτη που παίζουν ασφαλιστικές εταιριες... κρατικες και δημόσιες... οι αναλογίες είναι ίδιες.. Δεν θα σε ρωτήσουν δηλαδή κα εκει αν έχεις να τους πληρώσεις κάθε μήνα..

 

και ΟΚ κάθε Έλληνας ότι και να κάνει θα θέλει μετά απο κάποια χρόνια να γυρίσει στην Ελλάδα και δέν ειναι τόσο τρομερό να κρατήσει την ασφάλεια του ΤΣΜΕΔΕ αν βγεί έξω αρκετα χρόνια.. Εγω δεν μετανοιώνω βέβαια γιατί δέν προκεται να πατήσω το πόδι μου όυτε για διακοπές ξανα στην Ελλάδα.. Εκανα και το στρατιωτικό μου σάν κορόιδο.. Δεν πειράζει..

 

Ισως θα έπρεπε να εκσυγχρονιστεί το πλαίσιο λειτουργίας λίγο.. Δηλαδή να μην χρειάζεσαι να μπαίνεις σε ψυχοφθόρες διαδικασίες.. επιτροπές και κουραφέξαλα.. Δηλαδη τέτοια γραφειοκρατία.. ουτε στη Γερμανια.. ψυχολογικό πόλεμος.. για να καταλήξουμε τελικά στα αυτονόητα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον εγώ είμαι η περιπτωση JohnEngineer που διαγράφηκε απο τα ΤΕΕ/ΤΣΕΜΕΔΕ!! Συνάδελφοιιιιιι μου.. Οποιος χρειαζεται να διαγραφεί στα σιγουρα.. έχω τη συνταγή..

 

Για ρίχτη mixanikara000...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι αφού γύρισα όλες τις σχετικές υπηρεσίες.. δικηγόρους.. Συνηγόρους του Πολιτη και δέν συμαζεύεται.. κατέληξα ότι έπρεπε να κάνω μια αίτηση προς το πρόεδρο που ζητάω την μόνη μου διαγραφή για τους προσωπικους λόγους Α..Β..Γ.. κτλ Αυτός αυτομάτως συγκαλει συμβούλιο όπου συζητείται η περίπτωση μου τυπικά και αποφασιζει.. Εντός 50 ημέρων το μαξιμάλ.. Δεν μπορεί να το καθυστερήσει παραπάνω..

 

Το μυστικό είναι να μην βάλεις καθόλου μέσα οικονομικούς λόγους.. Εχουν αρνηθεί νομιμως/παρανόμως δέν ξέρω.. διαγραφές αλλων μελών με τη δικαιολογία ενός νομου ότι αφου υπέγραψες να τα σκας..θα τα σκας μεχρι να σκασεις..

 

Μια απλή αιτισούλα... Εγω έβαλα ότι φεύγω μόνιμα στο εξωτερικό και δεν ξαναπατάω το πόδι μου Ελλάδα.. Εχω σκοπό να αλλάξω υπηκοότητα.. Θελω να εγγραφω στον ασφαλιστικο φορέα των μηχανικών στο κράτος που θα πάω (ασχετα που δεν υπάρχει τετοιο πραγμα γιατι ειναι ελεύθερο τελείως το επάγγελμα του μηχανικου σε Σουηδια, Αγγλία, Γερμανία κτλ..) και δεσμεύομαι να μην ζητήσω ποτέ στο μέλλον επανεγγραφή μου..

 

Απλώς γελάω γιατί θυμάμαι.. παραδίδω την αίτηση μου σε μια εκεί στο πρωτόκολο.. αυτομάτως φωνάζει μια άλλη αρχιγραμματέα.. αυτή πάει και φωνάζει μια άλλη απο το διπλανό γραφείο.. μαζεύονται τελικα ολες και με πάνε στην προισταμένη τους.. και με αρχίζουν.. ενα πράγμα.. σαν τις κυράδες στην λαική αγορα.. "κυριε τετοιε μου δέν είναι έτσι τα πράγματα...", δεν ειναι το ΤΕΕ μου λεει καφενειο να ερχεται και να φευγει έτσι οποιος ναναι.. Δεν θα μπορείς να ξαναγραφτείς.. δεν δεν δε.. για κανα 20λεπτο μιλαμε αυτό?

 

Τελικα είδαν ότι δεν καταφερναν τίποτε και την πρωτοκολήσαν.. :D:D

 

Εντομεταξύ απο προηγούμενες μερες.. πρωτου μαζέψω ινφο... ειχα ψαρωσει με την προισταμένη γιατι τι ρώταγα.. Τί θελετε να γράψω στην αίτηση να την δεχτειτε.. να παω να κλείσω αεροπορικό εισητήριο... και μου ελεγε.. δεν ειναι τίποτε σίγουρο.. πολυ πιθανόν να μην μπορείτε.. που μαλλον δέν μπορείτε.. μιλάμε για ψυχολογικό πόλεμο..

 

Συνοψιζοντας.. διαγραφεσαι πολύ εύκολα.. Οπως είπα όμως όσο απάνθρωπο είναι το ΤΣΜΕΔΕ ετσι είναι και οι ασφαλιστικές εταιριες.. Απλώς τα πληρώνει ο εργοδότης και φυσικά το σύστημα στα κράτη που είπα είναι σοβαρό.. Δεν εχει τις δικές μας αηδίες.. Εμένα βασικα μου είχε κακοφανεί αυτο να μην σου κάνουν έστω μια εκπτωση οταν πάς και κανεις μεταπτυχιακά ή διδακτορικο.. Δεν πάει έτσι..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω σκοπό να αλλάξω υπηκοότητα.. Θελω να εγγραφω στον ασφαλιστικο φορέα των μηχανικών στο κράτος που θα πάω (ασχετα που δεν υπάρχει τετοιο πραγμα γιατι ειναι ελεύθερο τελείως το επάγγελμα του μηχανικου σε Σουηδια, Αγγλία, Γερμανία κτλ..) και δεσμεύομαι να μην ζητήσω ποτέ στο μέλλον επανεγγραφή μου..

 

Είπαμε για συνταγή όχι για ολόκληρο τσελεμεντέ...

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο κανα μήνα που θα σου έρθει η απόφαση σπίτι οτι διαγράφηκες θα σου έχουν και σαν υπενθήμιση οτι πρέπει να πληρώσεις τόσα ... χρήματα μέχρι της ημερομηνίας αυτής που διαγράφηκες.. Προφανώς πρέπει να τα πληρώσεις γιατι μετά τοκίζονται κανόνικα και με το νομο..

 

Τα ενσημα σου δεν διαγράφονται ποτέ.. Πέρνεις και μια συνολική ασφαλιστική ενημερότητα πρίν φύγεις και τέλος..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αίτηση παύσης

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/mhtrwo/mitrwo/entypa/paush.doc

" Ο/Η υπογράφ……………………………………………………………..….………………….…….

γνωρίζοντας τις συνέπειες του Νόμου, δηλώνω υπεύθυνα ότι π α ύ ω να ασκώ το επάγγελμα του Μηχανικού από ………………….……….. και ότι δεν κατέχω καμία Δημόσια, Δημοτική, Κοινοτική, Ν.Π.Δ.Δ. ή Ιδιωτική θέση Μηχανικού."

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξέρεις τι είναι; Αίτηση για συνταξιούχους.

"να με διαγράψετε από το Μητρώο των Τακτικών Μελών του Τ.Ε.Ε. και να με εγγράψετε στο Μητρώο των Ομοτίμων Μελών αυτού"

Ομότιμο μέλος γίνεται όποιος συνταξιοδοτείται μόνο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Μετά απο κανα μήνα που θα σου έρθει η απόφαση σπίτι οτι διαγράφηκες θα σου έχουν και σαν υπενθήμιση οτι πρέπει να πληρώσεις τόσα ... χρήματα μέχρι της ημερομηνίας αυτής που διαγράφηκες.. Προφανώς πρέπει να τα πληρώσεις γιατι μετά τοκίζονται κανόνικα και με το νομο..

 

Τα ενσημα σου δεν διαγράφονται ποτέ.. Πέρνεις και μια συνολική ασφαλιστική ενημερότητα πρίν φύγεις και τέλος..

 

Αν και μετά από καιρό, το πρόβλημα είναι το ίδιο.

 

Φεύγω για Καναδά, έχω γραφτεί στον σύλλογο μηχανικών εκεί (APEGGA). Σε αίτηση που έκανα 30/3/2011 μου έστειλαν ότι δεν προβλέπεται διαδικασία εκούσιας διαγραφής. Αν θέλω να με διαγράψουν, να φέρω πιστοποιητικά για την διαμονή μου στον Καναδά.

 

Από ότι κατάλαβα, το να τους απειλήσω με προσφυγή κτλ δεν θα το φάνε. Οπότε, να περιμένω να έχω κάποιο πιστοποιητικό ότι μένω Καναδά και μετά να φύγω;

 

Μάλλον έτσι....

 

Ισόβιο μέλος ΤΕΕ - σκλάβος τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.