Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

AnniLou Πλέον γίνονται δεκτές οι διαγραφές από το ΤΕΕ. Πρέπει όμως να στείλεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να δουν ότι όντως δεν έχεις εισόδημα ως μηχανικός. Τα δικαιολογητικά που πρέπει να στείλεις είναι: 1) Υπογεγραμμένη από εσένα αίτηση διαγραφής με τα στοιχεία σου και τους λόγους για τους οποίους θελεις να διαγραφεις από το ΤΕΕ. 2)Εκκαθαριστικό σημείωμα όπου φαίνεται ότι δεν έχεις εισόδημα ως μηχανικός. 3) Υπεύθυνη δήλωση ότι είσαι άνεργος και ότι δεν έχεις εισόδημα ως μηχανικός (με το γνήσιο της υπογραφής σου επικυρωμενο από τα ΚΕΠ). 4)Διακοπή από εφορία (εάν είχες κάνει έναρξη επαγγέλματος). 5) Ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ ότι δεν χρωστάς, ότι δεν έχεις οφειλές. Αυτά λοιπον τα στελνεις πρωτα στο ΤΕΕ όπου είσαι εγγεγραμμένος και αυτοί με τη σειρά τους τα στέλνουν στα κεντρικά της Αθήνας. Εκεί κάποια στιγμή γίνεται συνεδρίαση και αποφασίζουν εαν θα γίνει δεκτή η διαγραφή σου. Αυτο ισως παρει και μερικους μηνες. Μολις βγει η αποφαση, σου στελνουν μια επιστολη οπου λεει οτι εγινε δεκτη η διαγραφη σου και με την επιστολή αυτή πηγαίνεις στο ΤΣΜΕΔΕ και κανεις κι εκει τη διαγραφή. Είναι σημαντικό να στειλεις δικαιολογητικα όπου να φαινεται οτι δεν εχεις οντως εισοδημα ως μηχανικος. Ελπίζω να σε κατατόπισα.

 

Αρα οποιος χρωσταει στο ΤΣΜΕΔΕ ειναι καταδικασμένος για παντα απο το ΤΕΕ? Αυτο καταλαβα απο τα λεγομενα σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sirus Για αυτό το θέμα δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά. Εγώ κατάφερα να εξοφλήσω το ΤΣΜΕΔΕ πριν στείλω την αίτηση διαγραφής επειδή αυτό μου έδωσαν να καταλάβω. Ισως χρειαστεί να κάνεις διακανονισμό. Αυτό πρέπει να το ρωτήσεις αλλά νομίζω πως πρέπει να μην έχεις εκκρεμότητες με το ΤΣΜΕΔΕ....

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν πολύ απλά να πουν σε κάποιον που χρωστάει... Κάνε αιτηση διαγραφής και από τη στιγμή που παίρνεις αριθμό πρωτόκολλου παγώνουν οι επόμενες εισφορές. Όσες χρωστάς σε διακανονισμό... Απλά πράγματα, αλλιώς δεν βγαίνει το πράγμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δλδ άμα πέρυσι είχες έσοδα 300€ από 2 ΠΕΑ στην αρχή του έτους και από τότε δεν είχες τίποτα, θα πρέπει να βγει και η φετινή χρονιά, να κάνεις τον Μάιο του 2014 μηδενική φορολογική δήλωση, να στείλεις τα χαρτιά για να διαγραφείς τον Νοέμβριο;

Είναι σοβαρά πράγματα αυτά;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τρελαίνεστε... Από τη στιγμή που έχεις έσοδα 300 ευρώ για έναν ολόκληρο χρόνο, αυτό αποδεικνύει αμέσως ότι δεν έχεις το απαραίτητο εισόδημα ως μηχανικός για να μπορείς να καταβάλλεις τις ασφαλιστικές σου εισφορές. Οπότε μπορείς να κάνεις αίτηση διαγραφής. Τουλάχιστον να δοκιμάσεις εφόσον φυσικά θες πραγματικα να διαγραφεις. Απλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι όσο πιο πειστικά είναι τα δικαιολογητικά σου και οι λόγοι που θες τη διαγραφή, τοσο πιο σίγουρη είναι. Όσο για οφειλές προς το ΤΣΜΕΔΕ, σίγουρα θα σου δίνουν τη δυαντότητα να κανεις καποιον διακανονισμό εφόσον έχει γίνει δεκτή η διαγραφή σου από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

ikaros13 Θα μπορούσαν πολύ απλά να πουν σε κάποιον που χρωστάει... Κάνε αιτηση διαγραφής και από τη στιγμή που παίρνεις αριθμό πρωτόκολλου παγώνουν οι επόμενες εισφορές. Όσες χρωστάς σε διακανονισμό... Απλά πράγματα, αλλιώς δεν βγαίνει το πράγμα.

 

 

 

 

Αυτό που μου είπαν εμένα ήταν το εξής: Αφού γίνει δεκτή η αίτηση διαγραφής σου από το ΤΕΕ και πάρεις την επιστολή, πηγαίνεις στο ΤΣΜΕΔΕ για να διαγραφείς κι από εκεί και ισχύει αναδρομικά η ημερομηνία της αίτησης διαγραφής σου που έκανες στο ΤΕΕ. Αυτό σημαίνει ότι πληρώνεις στο ΤΣΜΕΔΕ μόνο ότι έχεις μέχρι την ημερομηνία που γράφεις στην αιτησή σου. Πχ αν εκανες Ιανουαριο 2013 τη διαγραφή σου και έγινε δεκτή τον Μαιο 2013, τότε θα πληρωσεις ότι σου αναλογεί εως τον Ιανουάριο 2013.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους διεγράφησα και εγώ από το ΤΕΕ. Αρκετά.

Σημειωτέον, δεν πήγα Εκκαθαριστικό Σημείωμα. Υποστήριξα και (απ)έδειξα το γεγονός ότι δεν ασκώ το επάγγελμα του Μηχανικού. Τέλος. Τέλος η καραμέλα "δεν μπορείς να φύγεις από το ΤΕΕ", "το ΤΕΕ το παντρεύεσαι" και διάφορα άλλα. Δεν είναι φυλακή. Αν το επάγγελμα δεν γίνει δημιουργικό, όπως είναι η φύση του, θα το κλείσουνε το μαγαζί. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να το χωνέψουνε. Δε με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Μπα το μαγαζί δεν πρόκειται να κλέισει ποτέ...Απλά θα γίνει πριβέ. Κάτι σαν VIP lounge. Θα μείνουν λίγοι πολλοί λίγοι και οι περισσότεροι που είχαν κατακλύσει το χώρο αναγκαστικά θα αποχωρήσουν. Μαζί με αυτούς και πολλοί ικανοί, δυστυχώς. Οσοι μείνουν μπορεί να ελπίζουν ότι θα βρουν τη γη της επαγγελίας. Αν όχι και τότε....R.I.P

 

Toxus1 Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Σημερα διαγραφηκα και εγω τωρα πρεπει να χαιρομαι να λυπαμαι θα δειξει.

 

Παντως ειναι η αληθεια οτι αρχισαν να διαγραφουν σωρηδον, οποτε αυτοι που θα μεινεουν θα σηκωσουν το βαρος της ασφαλισης στους ωμους τους.

 

Το ταμειο δεν νομιζω να αντεξει για πολυ οποτε σκεφτειτε καλα μην ριχνεται τα λεφτα σας σε τρυπιο πυθαρι

 

Καλη τυχη σε ολους μας

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι αν μπορειετε να με κατατοπισετε σε κατι μετα την διαγραφη μου απο ΤΣΕΜΔΕ θα σας ημουν ευγνωμον

 

εγω ημουν μισθωτος σε εταιρια εχω παρει επιδομα ΟΑΕΔ, με ποιες προυποθεσεις μπορω να γραφτω ΙΚΑ μονο αν με προσλαβει καποιος ?

 

γιατι κατι ειχαν πει για ανεργους οτι δικαιουνται ΙΚΑ για 2 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.