Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

έχω μια ερώτηση και εγω σχετική . δουλεύω σε εταιρία με μπλοκάκι και εχω και δικο μου γραφειο μαγαζι ''ο θεος βεβαια να το κανει γραφειο αφου δεν πατάει άνθρωπος ' επειδη ομως δεν εχω εδρα το σπιτι μου ο λογιστης μου λεει οτι θα φορολογηθω και για το εισοδημα που εχω απο την εταιρια με 26% ... μηπως γινεται να με προσλάβει η εταιρια σαν μισθωτό και να έχει φυσικά απαλλαγεί απο το ΙΚΑ αφου εγώ θα εξακολουθώ να πληρώνω '' τρόπος του λεγειν'' το ΤΣΜΕΔΕ..; 

Μου φαίνεται δύσκολο να συνδυαστούν αυτά τα δύο.. από τη μια το Ι.Κ.Α και απο την άλλη το ΤΣΜΕΔΕ (ελευθερος επαγγελματίας) εκτός αν υπάρχει κάποιο παραθυράκι που δε γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σαν μισθωτός μηχανικός, η εταιρεία θα πληρώνει τις ασφαλιστικές εισφορές μισθωτού που αντιστοιχούν στο ύψος της μικτής αμοιβής σου στο ΤΣΜΕΔΕ. Σαν ελεύθερος επαγγελματίας μπορείς να συνεχίσεις να δραστηριοποιείσαι, χωρίς πλέον να πληρώνεις εισφορές ε.ε. στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα μπορούσαν να κάνουν οι σχολές ήταν να σε συνδέουν με την αγορά εργασίας όπως πχ στη Αγγλία... Εδω σου λένε τελείωσες; βγες και σφαξου με τους υπόλοιπους

 

 

Εστάλη από το Windows Phone μου

Μα που θα μπορούσαν να... πρωτοσυνδέσουν τόσους απόφοιτους; Ακόμα και εδώ που φτάσαμε και πάλι ετοιμάζουν νέο τμήμα Αρχιτεκτονικής! Μάλιστα πήραν πίσω τα ΠΔ του Αθηνά για να προσθέσουν το τμήμα! Μετά θα σου λένε πλήρωνε μ.....α Έλληνα για να έχεις αρχιτέκτονες γκαρσόνια ή να σχεδιάζουν κτίρια στη Γερμανία...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου κάνω την αδιάκριτη ερώτηση τι λόγους είχες; Δεν το λέω ειρωνικά. Εγω το 2012 δούλεψα σα κοινωνική λειτουργός και είχα κάποιο εισόδημα. Εχω κάποια αμφιβολία κατα πόσο θα τα καταφέρω

 

 

Καθολυ αδιακριτη ερωτηση 2.5 χρονια ανεργος και οι εισφορες να τρεχουν. Στην χαξη και στην βρεξη φτιαχνω κανενα PC αλλα δεν βαζω δα και σφραγιδα. Δεν επρεπε να ειχα γραφει εξαρχης αλλα την πατησα....

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το χαρτί διαγραφής μου από το ΤΕΕ επιτέλους! Μπορεί κάποιος να μου πει ποια η διαδικασία με το ΤΣΜΕΔΕ από εκεί και πέρα; Με αυτό το χαρτί, τη διαγραφή από την περιφέρεια πάω και κάνω αίτηση διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ; Πληρώνω επιτόπου για τις 20 μέρες για παράδειγμα (αφού μετά διαγράφηκα) και ξεμπερδεύω; Παίρνει καιρό να γίνει αποδεκτή η αίτησή μου;

 

 

 

 

ΧΕΕΕΛΠ ΠΛΊΖ

 

Καλή λεφτεριά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Το 2011-2012 δούλεψα σαν αναπληρώτρια κοινωνική λειτουργός.Το 2012-2013 έμεινα άνεργη.Προκειμένω να κάνω διαγραφή από το Τ.Ε.Ε είναι καλύτερο να παρουσιάσω το εκκαθαριστικό του 2012 που φαίνεται ότι εργαζόμουν ως κοινωνική λειτουργός ή να περιμένω να κάνω καινούριο εκκαθαριστικό που έχω πολύ μικρότερο εισόδημα; Σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας,

 

Ενδεχομένως κάπου να το ανέφερες, αλλά επειδή δεν το είδα, αν μου επιτρέπεις, μπορώ να σε ρωτήσω πώς ήσουν κοινωνική λειτουργός και είσαι και μέλος ΤΕΕ? Έχεις δύο πτυχία?

Link to comment
Share on other sites

 

Ενδεχομένως κάπου να το ανέφερες, αλλά επειδή δεν το είδα, αν μου επιτρέπεις, μπορώ να σε ρωτήσω πώς ήσουν κοινωνική λειτουργός και είσαι και μέλος ΤΕΕ? Έχεις δύο πτυχία?

Nαι δεν ήταν ξεκάθαρο. Πηρα πτυχιο μηχ. παραγωγής και διοίκησης το 1997 και γράφτηκα στο Τ.Ε.Ε το 2001 και πτυχίο κοινωνικης εργασίας το 2010.

 

 

Καθολυ αδιακριτη ερωτηση 2.5 χρονια ανεργος και οι εισφορες να τρεχουν. Στην χαξη και στην βρεξη φτιαχνω κανενα PC αλλα δεν βαζω δα και σφραγιδα. Δεν επρεπε να ειχα γραφει εξαρχης αλλα την πατησα....

Τα ίδια και εγώ τελειώνω το τμήμα μηχ.παραγωγής και διοικησης το 1999. Παρά το γεγονός ότι δε μου ταίριαζε το αντικείμενο γίνομαι μέλος Τ.Ε.Ε το 2001.Το 2009 και ενώ τελείωνα κοινωνική λειτουργός καταθέτω αίτηση διαγραφής η οποία απορρίπτεται γιατί και καλά αν και είχα αλλάξει κλάδο δε δούλευα σα κοινωνική λειτουργός. Το 2011-2012 δουλεύω σαν αναπληρώτρια κοινωνική λειτουργός και το 2013 ξαναμένω άνεργη.Ευτυχώς είχα μπει σε διακανονισμό και έχω ξεπληρώσει ότι χρωστούσα(ας είναι καλά οι γονείς).Οπότε σε σχεση με εμένα τουλάχιστον εσύ έδρασες γρήγορα. Μπραβο σου που καταφερες να διαγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και τι να γράψω.

Εδώ διαγραφές,σε άλλο σημείο εδώ μέσα μηχανικοί που δουλεύουν σε τουριστικά επαγγέλματα(και bravo τους,είναι αξιέπαινοι...) για να τα βγάλουν πέρα και ξανά σε άλλο σημείο ολοένα και περισσότεροι ιδιώτες που ζητάν το δωρεάν.

Ειλικρινά με γεμίζει θλίψη η όλη κατάντια και δεν ειρωνεύομαι καθόλου τώρα.Κατά διαόλου πάμε...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι συνάδελφε αφού η δουλειά μας αφορά υπηρεσίες υψηλού τιμήματος. Σε περιόδους κρίσεων από τα πρώτα επαγγέλματα που δέχονται το χτύπημα είναι το δικό μας...

 

Στάλθηκε από το κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Μου ηρθε και εμενα η διαγραφη του ΤΕΕ, ηθελα να ρωτησω κοινοποιειται αυτοματα και στο ΕΤΑΑ ή πρπει να παω εγω στο ΕΤΑΑ της περιοχης μου με το χαρτι του ΤΕΕ και την αποφαση απο την περιφερεια ?

 

Επισης με αυτα που χρωσταω τι γινεται εγω δεν θελω να πληρωσω εισφορες γιατι δεν εχω φραγκο υπαρχει περιπτωση να μου πειι το ΕΤΑΑ δεν διαγραφεσαι εαν δεν πληρωσεις οτι χρωστας ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.