Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η εγγραφή μηχανικού σε κάθε πολεοδομικό γραφείο που πήγαινε, γινότανε κανονικά (μέχρι το 2000 -2001 ? δεν θυμάμαι ακριβώς), αλλα κάποια χρονιά μετά καταργήθηκε αυτή η απαίτηση

 

Αν κάποιος συνάδελφος θυμάται ακριβώς τις χρονολογίες ας τις αναρτήσει... (οχι οτι έχει και ιδιαίτερο ενδιαφέρον)

 

edit

Εγω έχω γραφτεί σίγουρα σε 5  (πολ. δήμου Πειραιά, Αγ. Παρασκευής, Περισσού, Παλλήνης και Μαρκοπούλου)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω για εγγραφή μηχανολόγου στις πολεοδομίες......

Και εγώ συνάδελφε τότε το έμαθα πρώτη φορά.

 

Ο σκοπός που το αναφέρω είναι να βοηθήσω (πονηρέψω) τους συναδέλφους που κατάφεραν να διαγραφούν από το ΤΕΕ και  αγωνίζονται να διαγραφούν από το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Εξαιτίας της τότε άγνοιας μου έδωσα 1250€ που δεν τα υπολόγιζα 

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ

 

Να επανέλθει το μητρώο στα πολεοδομικά γραφεία
Είναι η 12η παράγραφος του άρθρου 23 «Μεταβατικές και καταργούμενες διατάξεις» του Ν. 3212/2003. Ίσα ίσα μια σειρά που λέει «Το άρθρο 4 του από 15.12.1923/21.1.1924 Β.Δ/τος καταργείται» κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Προφανώς δεν κατάλαβαν και πολλοί ότι τόσο απλά καταργήθηκε το επί δεκαετίες υφιστάμενο Μητρώο των Πολεοδομικων Γραφείων!
Το άρθρο 4 του Β.Δ. του 1924 που καταργήθηκε προέβλεπε:
Στο αρχείο της υπηρεσίας που χορηγεί τις οικοδομικές άδειες τηρείται βιβλίο, στο οποίο καταχωρείται εφάπαξ η ιδιόχειρη υπογραφή των επαγγελματιών που αναλαμβάνουν την επίβλεψη εκτέλεσης εργασιών δόμησης.
Επίσης τηρείται βιβλίο, στο οποίο σημειώνονται πληροφορίες για τα προσόντα κάθε επαγγελματία (δηλαδή εάν είναι εμπειρικός ή επιστήμων και ποιας ειδικότητας, εάν έχει απλώς πιστοποιητικά ανώτερων τεχνικών σπουδών χωρίς δίπλωμα κτλ), καθώς και η διεύθυνσή του. Οι ενδιαφερόμενοι οφείλουν να ανακοινώνουν κάθε μεταγενέστερη αλλαγή της διεύθυνσής τους στην παραπάνω υπηρεσία, η οποία οφείλει να σημειώνει τη μεταβολή στο βιβλίο αυτό.
Ο Ν. 3212/2003, είναι ο νόμος που συντάχθηκε με υπουργό ΠΕΧΩΔΕ τη Βάσω Παπανδρέου, ψηφίστηκε Χριστούγεννα του 2003, αφορά στην «Άδεια δόμησης» και είχε ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων επειδή μετέθετε όλες τις ευθύνες των Πολεοδομικών Γραφείων στους μηχανικούς.
Η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας έσπευσε να καταργήσει τα 4 πρώτα άρθρα του νόμου. Δε φρόντισε όμως να καταργήσει τη διάταξη αυτή, που στοχεύει στην ισοπέδωση της εκπαίδευσης, των πτυχίων και των επαγγελματικών δικαιωμάτων αλλά, ταυτόχρονα, αποτελεί και την πρώτη νομοθετική πράξη που υπηρετεί το «άνοιγμα» του «κλειστού» επαγγέλματος του διπλωματούχου μηχανικού, επιτρέποντας να εισαχθεί στην πολεοδομία, με σκοπό να εκδοθεί μια οικοδομική άδεια, μελέτη που κανείς δεν είνει υποχρεωμένος να ελέγξει τα προσόντα αυτού που την υπογράφει!
Ο βαθμός που αυτό συμβαίνει δεν είναι γνωστός και εξαρτάται από το προσωπικό ή απρόσωπο των συναλλαγών και βέβαια τη ...φιλοπατρία των υπαλλήλων της κάθε πολεοδομίας, τι στιγμή που ο έλεγχος των προσόντων αυτών που υπογράφουν τη μελέτη έχει πάψει να είναι υποχρεωτικός!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

 

Λίγους μήνες πριν πήρα το πτυχίο μου από την ΣΑΤΜ του ΕΜΠ και αρχίζω να σκέφτομαι το μέλλον μου στον χώρο. Πραγματικά μού φαίνονται αδιανόητα αυτά που διαβάζω στο παρόν νήμα.

 

Αναρωτιέμαι: δεν υπάρχουν κινήσεις από τον κλάδο προκειμένου να γίνουν λίγο πιο λογικά τα πράγματα; Νομίζω τέτοια θέματα θα έπρεπε να είναι πολύ ψηλά στις προτεραιότητες των αιτημάτων μας. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα

Εμένα μου ζήτησαν να καλύψω το ανεξόφλητο ποσό αλλά πρώτα να προσκομίσω την διαγραφή μου απο την πολεοδομία(Ούτε ήξερα ότι ήμουν γραμμένος εκεί). Έτρεξα και εκεί σαν τον Βέγγο. Παρακάλεσα (θέλει μήνα μου είπαν αυτό το χαρτί!!), το πήρα, επέστρψα και τότε μου είπαν ότι η διαγραφή θα γίνει συμφωνα με την μέρα που εξέδωσε η πολεοδομία τη διαγραφή. Αν το είχα κάνει όταν έκανα την αίτηση στο ΤΕΕ θα γλίτωνα 5 μήνες εισφορών. Δυστυχώς δεν είχα κάποιον να μου το πει και  βάδιζα στα χαμένα

 

Μήπως εννοείς διαγραφή από την Περιφέρεια (και όχι πολεοδομία); Δεν είναι μία η πολεοδομία άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται και παλι, διαβαζω εδω απο τους φιλους που καταφεραν την διαγραφη τους, πως δεν θεωρειται η ημερομηνια αιτησης για διαγραφη στο ΤΕΕ , η ημερομηνια διαγραφης απο το ΤΜΕΔΕ. Αλλα το ΤΣΜΕΔΕ σου λεει οτι του χρωστας εισφορες, μεχρι την ημερομηνια διαγραφης απο την Περιφερεια...Ποια περιφερεια βρε παιδια? αυτην που δεν γραφτηκα ποτε? εγω δεν εχω γραφτει ποτε ΟΥΤΕ σε περιφερεια ΟΥΤΕ σε πολεοδομια, διοτι ΔΕΝ εκανα ποτε καμια μελετη.

Μενω στην Αθηνα. Που ειναι η Περιφερεια και ποιο το αρμοδιο τμημα να απευθυνθω?

 

αν γνωριζει κανεις θα ηταν πολυ χρησιμο

 

Προσωπικα ευχαριστω πολυ ολα τα μελη για τις εμπειριες που κατεθεσαν

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στην περίπτωση σου μιλάμε για την νομαρχία που πήρες τις άδειες μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές; Αν έκανες αυτές τις ενέργειες (δεν είναι υποχρεωτικό). Αλλιώς δεν χρειάζεται να πας κάπου αλλού..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.