Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Πριν από 3 χρόνια έκανα και εγώ αίτηση διαγραφής από το ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ επικαλούμενη κυρίως οικονομικούς λόγους αδυναμίας πληρωμής του ΤΣΜΕΔΕ, καθώς δεν εξάσκησα ποτέ το επάγγελμα του Μηχανικού και ούτε το έχω σκοπό. Τότε λοιπόν η γραμματέας του ΤΕΕ μου είπε πολύ απλά μην πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ!!!Θέλω λοιπόν να ρωτήσω, στις περιπτώσεις οφειλών προς το ΤΣΜΕΔΕ τι γίνεται; Διεκδικούν τα χρήματά τους με κάποιο τρόπο; Έχεις κάποιες κυρώσεις;

Το χρέος πάει στην Εφορία; Τι γίνεται ακριβώς ξέρει κάποιος να μου πει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο: Εστω ότι διαγράφεσαι και εχεις μείνει κάποια χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ και μετά γράφεσαι σε κάποιον άλλο ασφαλιστικό φορέα. Τα χρόνια ασφάλισής σου στο ΤΣΜΕΔΕ μετράνε στα τελικά συντάξιμα χρόνια?Φαντάζομαι κάθε άλλη απάντηση πέρα από το ναι δεν έχει καμμία λογική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί Συνάδελφοι

 

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός ενάμιση χρόνο εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ και θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να διαγραφώ από το τεχνικό επιμελητήριο γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δουλέψω στο εξωτερικό. Πλήρωνα κανονικά το ταμείο όσο ήμουν στο στρατό και αυτή τη στιγμή κάνω μεταπτυχιακό στην Αγγλία πάνω στον ενεργειακό σχεδιασμό κτηρίων. Έχω μετανιώσει που γράφτηκα εξαρχής στο ταμείο-συντεχνία που υποστηρίζει μόνο τα δικαιώματα των μεγαλομηχανικών και εμάς τους νέους μας πίνει το αίμα χωρίς να προσφέρει ουσιαστικά τίποτα παρά να ζητάει συνεχώς. Επιπλέων όταν γράφτηκα η κατάσταση με την οικονομία και το ασφαλιστικό σύστημα ήταν διαφορετικό και είχα μια ελπίδα ότι κάπως θα ξεκινούσα αλλά τώρα με τα νέα δεδομένα στην Ελλάδα πιστεύω πως πληρώνω σαν κορόιδο για να παίρνουν μεγάλες συντάξεις οι παλαιοί μηχανικοί ενώ για εμένα είναι εντελώς αβέβαιο τι θα συμβεί όταν φτάσει ι στιγμή για σύνταξη. Αυτό που με εξόργισε ιδιαίτερα είναι ότι προχτές πήγα να ρωτήσω για τα σεμινάρια των ενεργειακών μηχανικών όπου είχα στείλει e-mail εδώ και 4 μήνες για εγγραφή και απάντηση δεν έλαβα. Ένας υπεύθυνος εκεί μου είπε πως είναι απαραίτητη προϋπόθεση να το κάνω για να ασκήσω γίνω ενεργειακός επιθεωρητής αλλά επιπλέων και το ποιο τραγικό χρειάζεται να έχω 4 χρόνια προϋπηρεσία. Όχι 4 χρόνια εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ όπως νόμιζα αλλά 4 χρόνια αποδείξεις από μπλοκάκι. Του επισήμανα πως έχω κάνει μεταπτυχιακό στο αντικείμενο και ότι τον 5 έτος στο πανεπιστήμιο είχα επιλέξει τον αντίστοιχο κλάδο και είμαι εξοικειωμένος με τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται και του είπα με αυτό που κάνανε με πετάνε εκτός. Η απάντηση του ήταν ότι πάρα πολλοί είναι σαν εμένα και ότι ευθύνεται το υπουργείο για το νόμο και όχι το ΤΕΕ.

Τον Σεπτέμβριο τελειώνω το μεταπτυχιακό μου και θα ψάξω για δουλειά στο εξωτερικό και θέλω να ρωτήσω πώς μπορώ να διαγραφώ από το ΤΕΕ. Διάβασα σε προηγούμενες αναρτήσεις ότι κάποιοι το έχουν κάνει και αν μπορούν ας μου στείλουν σε μήνυμα την αιτιολογία για την διαγραφή που συμπλήρωσαν στην αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

καλά η λογική μην πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ και είσαι οκ, δεν παίζει με τίποτα.

γιατί εξακολουθείς να τα χρωστάς και το ΤΣΜΕΔΕ αν έχεις ήδη πληρώσει κάποια χρόνια δε σου τα δίνει ούτε αυτά (για πχ διαδοχική ασφάλιση) και ακόμα και νέος που δεν έχεις πληρώσει ποτέ χωρίς όμως παράλληλα να είσαι σε άλλο ασφαλιστικό φορέα, είναι πιθανό κάποια στιγμή να εμφανισθεί να τα διεκδικεί διότι είχες άδεια επαγγέλματος σε ισχύ (και δεν έκανες άλλο επάγγελμα αφού δεν φαίνεσαι σε άλλο φορέα)

γενικώς δε γίνεται τίποτα και φταίει το ΤΕΕ, άρα μόνο δικαστικά βγαίνει άκρη αλλά ποιός κάθεται να τρέχει..

Link to comment
Share on other sites

καλά η λογική μην πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ και είσαι οκ, δεν παίζει με τίποτα.

γιατί εξακολουθείς να τα χρωστάς και το ΤΣΜΕΔΕ αν έχεις ήδη πληρώσει κάποια χρόνια δε σου τα δίνει ούτε αυτά (για πχ διαδοχική ασφάλιση) και ακόμα και νέος που δεν έχεις πληρώσει ποτέ χωρίς όμως παράλληλα να είσαι σε άλλο ασφαλιστικό φορέα, είναι πιθανό κάποια στιγμή να εμφανισθεί να τα διεκδικεί διότι είχες άδεια επαγγέλματος σε ισχύ (και δεν έκανες άλλο επάγγελμα αφού δεν φαίνεσαι σε άλλο φορέα)

γενικώς δε γίνεται τίποτα και φταίει το ΤΕΕ, άρα μόνο δικαστικά βγαίνει άκρη αλλά ποιός κάθεται να τρέχει..

 

Τι πάει να πει δεν σου δίνει ουτε αυτά? Το θέμα είναι τα χρόνια που έχεις δώσει εισφορές, σε περίπτωση που ξεγραφείς, να μετρήσουν σαν συντάξιμα όταν έρθει η ώρα να πάρεις σύνταξη από άλλο φορέα στον οποίο προφανώς θα γραφτείς μετά. Έχω την εντύπωση πως αυτό το αυτονόητο κατοχυρώνεται από τον ασφαλιστικό νόμο του 2010. Μπορεί να μην έχει τυχει κάποια περίπτωση ακόμα αφου κανένας σχεδόν δεν έχει φύγει από το ΤΣΜΕΔΕ και όσοι τυχόν έχουν φύγει δεν έχουν πάει σε ηλικία σύνταξης αλλά θα τύχει σίγουρα στο απώτατο μέλλον. Δεν έχει κανένα νόημα να ζητήσεις τις εισφορές που έχεις δώσει πίσω, εκτός βέβαια αν αρνηθεί το ΤΣΜΕΔΕ το τμήμα εκείνο της σύνταξης που θα σου αναλογεί με βάση τις εισφορές που έδωσες σε αυτό!Αλλά πιστεύω πως οι διατάξεις του νέου ασφαλιστικού νόμου περι διαδοχικής ασφάλισης μας καλύπτουν σε αυτόν τον τομέα (βέβαια μέχρι να πάρουμε σύνταξη μπορεί να αλλάξει πάλι ο νόμος).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλες οι αιτήσεις διαγραφής έρχονται στη Διοικούσα του ΤΕΕ η οποία αποφασίζει κατά περίπτωση (γενικά θετική σε ζητήματα υγείας, μετανάστευσης, αλλαγής επαγγέλματος, αρνητική στις άλλες)

Για να χάσει κανείς τα χρήματα που έχει μέχρι σήμερα δώσει πρέπει να έχεικλείσει 15ετία ασφάλισης στο Ταμείο (οπότε και θεμελιώνει δικαίωμα, τη σύνταξη βέβαια θα την πάρει στα 65)

Η καλύτερη λύση βέβαια είναι να αναπτυχθούν σοβαροί αγώνες ώστε να δημιουργηθεί Ταμείο Ανεργίας στο ΤΣΜΕΔΕ που να καλύπτει όλες αυτές τις περιπτώσεις (άνεργοι με δελτίο Παροχής ή υποαπασχολούμενοι συνάδελφοι με μικρά ή μηδενικά ειδοδήματα να παίρνουν επίδομα)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση μετανάστευσης σε άλλη χώρα, μπορείς να προσπαθήσεις για απλή παύση εισφορών (αν έχεις γραφτεί και πληρώνεις ασφαλιστικό ταμείο στη χώρα στην οποία διαμένεις) και όχι ολική διαγραφή, σωστά?

 

Αυτο το 'δηλώνω οτι δεν θα ασκήσω ποτέ ξανα το επάγγελμα του μηχανικού στην Ελλάδα' με προβληματίζει αρκετά.. δεν μπορώ να ξέρω πότε και αν θα γυρίσω πίσω.. απο πού και ως πού είμαι αναγκασμένη να παραιτηθώ από αυτό το δικαίωμα για πάντα?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέα μηχανικός, γράφτηκα στο ΤΕΕ φέτος το Μάρτιο. Και έχει έρθει η στιγμή που πρέπει να αρχίσω να πληρώνω τις εισφορές που μου αναλογούν.. Αλλά εδώ στη Χαλκίδα που διαμένω, δεν υπάρχει δουλειά για το νέο μηχανικό - έχει και μία λογική με όλα αυτά που συμβαίνουν.. Και πως να πληρώσω αυτά τα περίπου 650Ε που ήδη οφείλω ενώ είμαι άνεργη, έχω έναν αδερφό που σπουδάζει, και ο πατέρας μου δεν πληρώνεται γιατί το εργοστάσιο πάει για κλείσιμο....

 

Το θεωρώ τουλάχιστον τραγικό και άδικο και πολλά πολλά άλλα, να μη μπορείς να κάνεις παύση της ασφάλισης σου, ή να μην υπάρχει Ταμείο Ανεργίας στο ΤΣΜΕΔΕ όπως προαναφέρθηκε..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το 'δηλώνω οτι δεν θα ασκήσω ποτέ ξανα το επάγγελμα του μηχανικού στην Ελλάδα' με προβληματίζει αρκετά.. δεν μπορώ να ξέρω πότε και αν θα γυρίσω πίσω.. απο πού και ως πού είμαι αναγκασμένη να παραιτηθώ από αυτό το δικαίωμα για πάντα?

 

Είμαι νέα μηχανικός, γράφτηκα στο ΤΕΕ φέτος το Μάρτιο. Και έχει έρθει η στιγμή που πρέπει να αρχίσω να πληρώνω τις εισφορές που μου αναλογούν.. Αλλά εδώ στη Χαλκίδα που διαμένω, δεν υπάρχει δουλειά για το νέο μηχανικό - έχει και μία λογική με όλα αυτά που συμβαίνουν.. Και πως να πληρώσω αυτά τα περίπου 650Ε που ήδη οφείλω ενώ είμαι άνεργη, έχω έναν αδερφό που σπουδάζει, και ο πατέρας μου δεν πληρώνεται γιατί το εργοστάσιο πάει για κλείσιμο....

 

Το θεωρώ τουλάχιστον τραγικό και άδικο και πολλά πολλά άλλα, να μη μπορείς να κάνεις παύση της ασφάλισης σου, ή να μην υπάρχει Ταμείο Ανεργίας στο ΤΣΜΕΔΕ όπως προαναφέρθηκε..

 

Μπορείς να τους πας ένα χαρτί που να βεβαιώνει ότι πληρώνεις ασφαλιση σε ξένη χώρα και να κάνεις "διάλειμμα" εισφορών. Αλλά αν είσαι εντός ελλάδας και απλά είσαι άνεργος, υποχρεούσαι να χρωστάς στο τσμέδε, εκτός κι αν ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ από το δικαίωμα της άσκησης του επαγγέλματος.

 

Και έχουμε στο παρόν τόπικ ένα δυάρι-και-βάλε χρόνια που λέμε ο καθένας τον πόνο του, έχουμε καταλήξει στο πόσο απαράδεκτο και καταδικαστικό -για πολλούς από εμάς- είναι αυτό αλλά φυσικά δεν έχει γίνει τίποτα. Κι εγώ νόμιζα ότι οι μηχανικοί βρίσκουν λύσεις. Χαρ, χαρ, χαρ. Συγνώμη για την ειρωνεία, αλλά είμαστε πολύ κατώτεροι των περιστάσεων, τη στιγμή που το ποσοστό ανεργίας στους μηχανικούς είναι ένα από τα μεγαλύτερα στην χώρα, έπρεπε ΗΔΗ να έχει λήξει το θέμα, να κάνουμε προσωρινή διακοπή στο τσμέδε και να τελειώνει αυτή η τραγελαφική φαρσοκωμωδία. Αλλά φυσικά δεν έχει κάνει κανείς τίποτα. Είναι από την πολλή επαφή με τα προβλήματα μας και το απεριοριστο ενδιαφέρον για την επίλυσή τους που έχουν οι συνάδελφοί μας στις διοικούσες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.