Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράνομη ηλεκτροδότηση-καταγγελία


ilias Β

Recommended Posts

Εγώ πάλι απορώ γιατί ασχολείστε με τέτοια πράγματα αφού είστε ενοικιαστής. Όταν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα, δε χρειάζεται να αναλίσκεστε στην επίλυσή τους, αλλά στο να βρείτε ένα σπίτι χωρίς προβλήματα και να το νοικιάσετε. Αφοσιωθείτε σ' αυτό, πληρώστε μηχανικό και δικηγόρο για να εξασφαλίσετε ότι θα νοικιάσετε ένα σπίτι χωρίς προβλήματα, και μην ξοδεύετε χρόνο, κόπο και χρήμα για το σπίτι το οποίο θα εγκαταλείψετε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστική η απάντησή σας και ευχαριστώ !

Απλά όπως προανέφερα , δεν ανέφερα την όλη κατάσταση του σπιτιού , οπότε υπάρχει λόγος που το κάνω αυτό .

Επίσης δεν θα ήθελα να πάω σ' ένα καινούργιο διαμέρισμα και να μου έρθει κάποιο χαρτί απο αυτό το διαμέρισμα με αναφορές σε μη τακτοποίηση οφειλών κλπ ενώ

δεν ισχύει αυτό από την μεριά μου .

Και τέλος και το πιο σημαντικό για μένα είναι ότι τέτοιοι άνθρωποι με δύναμη και γνωστούς κλπ κάνουν ότι θέλουν σε αυτή την κοινωνία και άνθρωποι τους φοβούνται ή καλή ώρα απλά θα πάνε παρακάτω σε ένα άλλο διαμέρισμα. Στην αντίληψη που έχω για την ζωή αν δεν αντιμετωπίσεις κάτι τώρα θα το βρεις παρακάτω....οπότε γλυτώνω χρόνο σε αυτά που χρειάζεται να δυναμώσω τον εαυτό μου . 
Και πάλι ευχαριστώ όμως ακολούθησα την συμβουλή για τον ηλεκτρολόγο .

Καλή συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites

Μα, ΔΕΗ στο όνομά σας δεν υπάρχει. Από πού θα σας έρθει αυτό το "χαρτί" ; Επίσης, η ζωή - επιτρέψτε μου- επιφυλάσσει πολλά στον καθένα μας. Καλύτερο είναι να μην ξοδεύουμε ενέργεια και δυνάμεις, παραμένοντας οικειοθελώς σε καταστάσεις που δε μας αφορούν, και περισσότερο, από τις οποίες κανένας δε θα ωφεληθεί. Επαναλαμβάνω, στη ζωή θα κληθείτε να αντιμετωπίσετε αρκετά προβλήματα. Δε χρειάζεται να προκαλείτε ο ίδιος προβλήματα στον εαυτό σας για να έχετε να ασχολείστε. Αυτή είναι τέλοσπάντων η άποψή μου. Η δική σας προφανώς διαφέρει. Καλό κουράγιο λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιοι άνθρωποι όπως αυτός ο ιδιοκτήτης με τέτοιες προθέσεις προσωπικά δεν έχω σκοπό να βρίσκω τρόπο να τους αποφεύγω ειδικά όταν με έχουν απειλήσει και προσβάλει .
Είναι ευθύνη μου όπως και όλων να βάζουμε τέτοια άτομα στην θέση τους . Αν και είμαι 32 ετών νιώθω την ευθύνη ότι αφήνω κάτι σε μια γενιά ...αυτά καλή ώρα είναι της προηγούμενης... ας βρούν όχι μόνο ένα καθαρό περιβάλλον αλλά και ένα καθαρό κόσμο από ανθρώπους που χρησιμοποιούν την γνώση και την δύναμή τους για να δημιουργούν προβλήματα. Και ήδη απο τότε που σας έγραψα έχουν ξεσηκωθεί οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες στο συγκρότημα και επιτέλους θα πληρώσει οτιδήποτε χρωστούμενο και παρανομία. Αυτό σαν κίνηση που μου τρώει χρόνο και χρήματα δημιούργησε ενότητα και καθαρότητα και όλα κυλάνε καλύτερα ήδη σε διάστημα ημερών και προσωπικά μέσα απο την συμβουλή του antloukidis έφερα ηλεκτρολόγους έμπειρους και διευκρινίστηκε το θέμα (μιας και είχαν έρθει ηλεκτρολόγοι για να κάνουν απλά ενα επιπλέον ραντεβού και όχι να με βοηθήσουν .)

 

Edited by ilias Β
Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2019 at 4:24 ΜΜ, ilias Β said:

 συμβουλή του antloukidis έφερα ηλεκτρολόγους έμπειρους και διευκρινίστηκε το θέμα 
 

 δεν συμμετειχα στην συζητηση αλλα παρακολουθω το θεμα σου απο την αρχη .....για το τι ανακαλυψε ο συναδελφος μπορεις να μας πεις ? 

Link to comment
Share on other sites

Ένα μπέρδεμα στο οποίο ένα ρολόι δίνει ρεύμα σε 5 διαφορετικούς χώρους ....κάτι το οποίο δεν με είχε ενημερώσει για να φτιάξει ένας ηλεκτρολόγος ένα πιστοποιητικό και να διαχωρίσει το διαμέρισμα απ το όλο μπέρδεμα. Και επειδή το ανακάλυψα θύμωσε και χθες χειροδίκησε απέναντί μου (ελαφρώς ) μαζί με ένα μπράβο-υπάλληλό του ....

Οπότε θα ενημερώσω την ΔΕΔΗΕ μιας και από τον ηλεκτρολόγο δεν μπορώ να πάρω κάποιο χαρτί που να πιστοποιεί το μπέρδεμα που βρήκε και μετά θα πάω σε άλλη υπηρεσία (την οποία δεν γνωρίζω ακόμη ίσως είναι η πολεοδομία ή ο δήμος) για να βρω τι δεν έχει τακτοποιήσει στο κομμάτι "μεζονέτα" και υπάρχουν ένα ρολόι σε δεη ευδαπ 

 

Link to comment
Share on other sites

 εσυ  εισαι ενοικιαστης ή ιδιοκτητης?

τι ακριβως ζητησες απο τον  "αψύ"....ηλεκτρολογο?....

 

εδιτ

μαλλον θα εναι "σφακιανός"....:-)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ενοικιάστης όπως γράφω και απ την αρχή 

του ζήτησα να μου δώσουν να καταλάβω ΑΚΡΙΒΩΣ ποιό είναι το μπέρδεμα με το ρεύμα γιατί ο ιδιοκτήτης μιας και κατασκευαστής της πολυκατοικίας , αν δεν είσαι επαγγελματίας και έμπειρος επίσης (μιας και είχα φέρει ηλεκτρολόγους αλλα μπιτ...) τότε δεν βγάζεις εύκολα άκρη 

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, ilias Β said:

Ένα μπέρδεμα στο οποίο ένα ρολόι δίνει ρεύμα σε 5 διαφορετικούς χώρους ....

οι οποιοι  νοικιαζονται σε 5 διαφορετικα ατομα ?

22 λεπτά πριν, ilias Β said:

Οπότε θα ενημερώσω την ΔΕΔΗΕ μιας και από τον ηλεκτρολόγο δεν μπορώ να πάρω κάποιο χαρτί που να πιστοποιεί το μπέρδεμα που βρήκε

Στον ΔΕΔΔΗΕ ονομαστικη καταγγελια θα κανεις καλο θα ειναι λοιπον να γνωριζεις κ τον αριθμο παροχης  . Σωστα  σου ειπε ο συναδελφος οτι δεν μπορει να σου δωσει χαρτι αφου ο μετρητης δεν σου ανηκει... 

καλο κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

τον ξέρω τον αριθμό παροχής απλά θα μάθω σύντομα και τον αριθμό παροχής που κάνει υποκλοπή (αν δεν είναι το κοινόχρηστο ) ....

σ ευχαριστω πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.