Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή τριφασικού διακόπτη ισχύος (MCCB) βάσει ρεύματος βραχυκυκλώματος


gnusselt

Recommended Posts

:confused:   ΕΡΩΤΗΣΗ

Έχω μία αντλία θερμότητας (Α.Θ.) 210kW ψυκτική ισχύς που απορροφά 70kW ηλεκτρική ισχύς. Από το φυλλάδιο της Α.Θ. είδα τα παρακάτω:

Maximum starting current 560Α (μέγιστο ρεύμα εκκίνησης !!!)
Maximum running current 170Α (μέγιστο ονομαστικό ρεύμα)
Maximum current for wires sizing 190Α (μέγιστο ρεύμα για διαστασιολόγηση διατομής καλωδίου)

Πάω λοιπόν να επιλέξω ένα διακόπτη ισχύος (3 φάσεις και γείωση,  δεν χρειάζεται ασφάλιση ουδετέρου... μου το είπε και ο κατασκευαστής της Α.Θ.) και έχει επιλογή του ρεύματος βραχυκυκλώματος.  

https://www.schneider-electric.com/en/product-range/1887-compact-nsx/?N=921442339+2044346342+2248269256&_requestid=77418#tabs

 Έχω διαβάσει αρκετά για τον υπολογισμό του και κατέληξα ότι πρέπει να ξέρω το kVA του Μ/Σ της ΔΕΗ από όπου τροφοδοτείται ο ΓΠΧΤ του κτιρίου όπου θα τοποθετηθεί ο νέος διακόπτης ισχύος. Στο site έχει επιλογές για : 25kA, 36kA, 50kA, 70kA, 75kA, 100kA, 200kA. Πώς επιλέγω το σωστό ρεύμα βραχυκύκλωσης;

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

η ισχύς βραχυκυκλώματος του δικτύου είναι μόνο μια παράμετρος για τον υπολογισμό του βραχυκυκλώματος μετά τον διακόπτη. Με το χέρι υπολογισμός μπορεί να γίνει με το οδηγό που έδωσε ο zxgr αλλά οι εταιρίες υλικού έχουν προγράμματα που υπολογίζουν και το βραχυκύκλωμα και διαστασιολογούν κατάλληλα τον διακόπτη

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

στην συγκεκριμένη περίπτωση που ο διακόπτης είναι ένας και μικρός η διαφορά είναι μικρή όμως στις μεγάλες εγκαταστάσεις που υπάρχουν μεγάλοι και πολλοί η διαφορά είναι σημαντική όποτε ο υπολογισμός είναι απαραίτητος

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Για μετασχηματιστές ΔΕΗ μέχρι 630KVA σε καλύπτουν τα 25KA. Αν ο μετασχηματιστής είναι σε κολόνα δεν είναι μεγαλύτερος. Αν είναι στεγασμένος, υπάρχει μια μικρή περίπτωση να είναι πιο μεγάλος, οπότε πήγαινε στα 36KA. Αυτά ισχύουν στη χειρότερη περίπτωση. Όσο πιο μακριά είσαι από το μετασχηματιστή, τόσο ασφαλέστερη είναι η επιλογή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παίδες. Επικοινώνησα με δύο μεγάλες εταιρείες του χώρου και περιμένω τις απαντήσεις τους τις οποίες θα σας αναφέρω όταν τις πάρω.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.