Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εντομοκτονίες-Μυοκτονίες -Απολυμάνσεις & Αναγγελία έναρξης


tucer

Recommended Posts

Καλημέρα, είμαι μηχανικός περιβάλλοντος και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με την αναγγελία έναρξης για εντομοκτονία - μυοκτονία.

Θα μπορούσα να κάνω αίτηση για έναρξη με την ειδικότητά μου; Έχει κάνει κάποιος με την αντίστοιχη ειδικότητα κάτι ανάλογο; Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν δείς στη σελίδα 50 του συνημμένου, μάλλον δεν....

 

http://www.efet.gr/portal/pls/portal/efet_schema.pck_practice_guides.getFile?fImgName=F13605/Οδηγός Πρακτικής για προστασία από ζωικούς εχθρούς έντομα.doc

 

Edited by antloukidis
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

antloukidis ευχαριστώ. Το έχω δει και εγώ αυτό στο υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης αλλά βλέποντας τα επαγγελματικά δικαιώματα μου σαν μηχανικός περιβάλλοντος βλέπω να υπάρχει στη λίστα. Ίσως να υπαγομαι στην κατηγορία χημικού μηχανικού. Στο ΦΕΚ φαίνεται να υπάρχει.https://www.enveng.tuc.gr/el/gia-foitites/epaggelmatika-dikaiomata/

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΚ αυτό δεν έτυχε καθόλου θερμής υποδοχής από το ΥΠΑΑΤ που εκπροσωπεί τους γεωπόνους του ΓΕΩΤΕΕ. Όχι απλά θα είναι απρόθυμοι να προσαρμόσουν τη δική τους νομοθεσία με αυτό αλλά θα κάνουν και προσφυγές για να ακυρωθεί η συγκεκριμένη διάταξη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη georgios_m αλλά το να μην αρέσει σε κάποιους ένας νόμος, απ΄το να μην τον εφαρμόζουν έχει μεγάλη διαφορά. Τι πάει να πει είναι απρόθυμοι, απ την στιγμή που ισχύει με προεδρικό διάταγμα και το δικαιούμαι δε μπορεί να με απορρίπτουν έτσι. Ευχαριστώ

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/NOMOTHESIA_P/pd99 -2018-epagglematika-dikaiwmata.pdf

Edited by tucer
προσθήκη περιεχομένου
Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2019 at 11:12 ΠΜ, tucer said:

Καλημέρα, είμαι μηχανικός περιβάλλοντος και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με την αναγγελία έναρξης για εντομοκτονία - μυοκτονία.

Θα μπορούσα να κάνω αίτηση για έναρξη με την ειδικότητά μου; Έχει κάνει κάποιος με την αντίστοιχη ειδικότητα κάτι ανάλογο; Ευχαριστώ

Σε πρώτη φάση καλό είναι να πας να μιλήσεις με την αρμόδια υπηρεσία ώστε να εξασφαλίσεις να μην έχεις προβλήματα λόγω του ότι είναι καινούργιο αυτό για τους μηπερ. Κατά τα άλλα ακολουθείς τη διαδικασία όπως περιγράφεται στο αντίστοιχο ΦΕΚ και στην εγκύκλιο (όλα είναι στην ιστοσελίδα του υπουργείου αγροτικής αναπτυξης). Δηλώνεις στην εφορία το ΚΑΔ που αντιστοιχεί σε αυτήν την δραστηριότητα (καλύτερα ρώτα τον λογιστή σου). Αν εντέλει ακυρώσουν την αναγγελία σου υποβάλλεις ένσταση (ή κάτι τέτοιο) επικαλούμενος το ΠΔ 99/18. Αν και πάλι σε ακυρώσουν το ξανασυζητας μαζί τους ώστε να αποφύγεις την έσχατη λύση που είναι η καταγγελία. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα καθότι ο νόμος είναι σαφής και κανένας δεν πρόκειται να μην τον τηρησει. Μάλλον θα είσαι ο πρώτος μηπερ που θα κάνει αυτήν την αναγγελία. Όλα αυτά αν έχεις δική σου επιχείριση απεντομοσεων. Αν θέλεις να εργαστείς ως υπεύθυνος επιστήμονας σε ανάλογες επιχειρήσεις είτε ως υπάλληλος είτε ως εξωτερικός συνεργάτης δεν χρειάζεται αναγγελια.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, tucer said:

το να μην αρέσει σε κάποιους ένας νόμος, απ΄το να μην τον εφαρμόζουν έχει μεγάλη διαφορά. Τι πάει να πει είναι απρόθυμοι, απ την στιγμή που ισχύει με προεδρικό διάταγμα και το δικαιούμαι δε μπορεί να με απορρίπτουν έτσι.

κατ' αρχάς δε ξέρουμε αν έχουν απορρίψει κανέναν. εγώ απλά είπα ότι η υπόθεση πάει για ΣτΕ και πιθανόν κάποιες διατάξεις του ΠΔ (με πιο σημαντική αυτή) να αφαιρεθούν, οπότε η ρευστή αυτή κατάσταση μπορεί να δυσκολεύει την απονομή αδειών από τις υπηρεσίες.

επίσης όταν αυτός στον οποίο δεν αρέσει ένας νόμος είναι ένα ολόκληρο υπουργείο που από ότι φαίνεται του αφαιρούνται αρμοδιότητες, μαζί με επίσημους φορείς από πίσω (ΓΕΩΤΕΕ, πανεπιστήμιο) τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά από το να μην αρέσει σε έναν απλό υπάλληλο..

επαναλαμβάνω όμως ότι στο μεταξύ μπορεί να έχουν προσαρμοστεί και να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα, απλά να μην ανέβασαν ακόμα νέο κείμενο στη θέση του παλιού..

Edited by georgios_m
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.