Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αύξηση ισχύος


fel

Recommended Posts

Σε παλιο σπιτι με παροχη 3χ6 εγινε κατεδαφιση,εκοψα την παροχη κι εκανα μια εγκατασταση σε μια αποθηκουλα ωστε να μπορει να ζει ο ανθρωπος οσο θα κτιζετε το καινουργιο σπιτι..Τωρα θελω να ζητησω αυξηση παροχης 3χ16... γνωριζει καποιος τι θα μου ζητησει η ΔΕΗ? Μου ειπαν στη ΔΕΗ πως θα ερθουν θα δουν αν θελει αλλαγη το καλωδιο τους ωστε να το αλλαξουν, θα ζητησουν σχεδιο??την νεα οικοδομικη αδεια?

 

Γνωριζει καποιος τι θα γινει??

Link to comment
Share on other sites

Για την επαύξηση σίγουρα θα θελήσουν μια νέα ΥΔΕ με φορτία που να δικαιολογούν την νέα ζητούμενη παροχή. Όσο για την οικ άδεια ρώτα καλύτερα στο κατάστημα γιατί μου φαίνεται πως δεν την ζητάνε!

Link to comment
Share on other sites

για αυξηση παροχης σε υπαρχων κτισμα , δε θελουν οικοδομικη αδεια, αλλα αφου το κατεδαφισες, το νεο θελει.ισως εχεις και προβλημα για τη μετακινηση που εκανες. επρεπε να ζητησεις απο ΔΕΗ να τη κανουν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ξέρει κανείς αν είναι δυνατό και πόσο περίπου κοστίζει η αλλαγή μονοφασικής παροχής ΔΕΗ σε τριφασική ?

 

Εννοείται χωρίς το κόστος αλλαγών στην εσωτερική εγκατάσταση (πχ πινακα) ... εννωω μόνο τη μεριά της ΔΕΗ

 

http://www.deddie.gr...25&nt=18&lang=1

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα χρόνο που έκανα σε εμένα αλλαγή από μονοφασική σε τριφασική Νο2 (25 kVA) με μετρητή κανονικού και μειωμένου τιμολογίου, μου κόστισε περίπου 700 Ευρώ. Ένα τμήμα το πλήρωσα με το νέο συμβόλαιο και ένα ήρθε με τον πρώτο λογαριασμό που αφορούσε τη νέα παροχή (εκδίδεται και ένας εκκαθαριστικός με την μέχρι τότε κατανάλωση της μονοφασικής παροχής)

 

Για το αν υπάρχει κάποιο θέμα που αποτρέπει την αλλαγή, μπορεί να σε ενημερώσει μόνο ο ΔΕΔΔΗΕ. Για να τοποθετήσεις μετρητή μειωμένου απαιτείται και η παρουσία πρόσθετου ουδετέρου 1,5 mm^2, από τον πίνακα του διαμερίσματος μέχρι τον μετρητή.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

η δεή θα σου δώσει ορθή απάντηση. πήγαινε απο εκεί και αφού ρωτήσεις τον υπάλληλο του γραφείου (που δε θα ξέρει και πολλά παρά μόνο το κόστος) πέρνα και απο το τεχνικό τμήμα ώστε να μάθεις τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ποια είναι η διαδικασία μετατροπής σε ένα σπίτι τριφασικού ρεύματος κλίμακας 1 σε κλίμακα 2.

Η οικία είναι υπόγειο και από πάνω βρίσκεται κατάστημα θέλουμε μετατροπή σε ένα τμήμα του υπογείου 50τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να κάνω επαύξηση ισχύος απο μονοφασικό 8kva σε τριφασικό 25kva.

Τι πρέπει να κάνω; Υπάρχουν προυποθέσεις για να γίνει αυτό δεκτό; Αλλάζει η τιμολόγηση της κιλοβατόρας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.