Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

3DR.STRAD vs ΡΑΦ


trellovoskos

Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα την άποψη σας ανάμεσα στα δύο αυτά προγράμματα όσοι έχετε εμπειρία χρήσης τους, για οπλισμένο σκυρόδεμα με ενδιαφέρει.

Δηλαδή ποιο θα επιλέγατε ανάμεσα στα δύο (είναι παρόμοιας "φιλοσοφίας" δηλ. απο την άποψη εισαγωγής οπλισμού απο τον χρήστη) και ιδιαίτερα επειδή έχω ήδη διαβάσει στο φόρουμ αρκετά καλά σχόλια για το ΡΑΦ, θα με ενδιέφερε να μάθω λεπτομέρειες και για το STRAD δηλ. αν είναι δύχρηστο, αν έχει bugs, πόσο καλά είναι τα κατασκευαστικά του σχέδια, τι συμβαίνει με την τεχνική του υποστήριξη και τελικά αν αξίζει να το προτιμήσω έναντι του ΡΑΦ.

Ευχαριστώ!

Edited by trellovoskos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το ραφ  το  εχω  πολλά χρόνια ενώ  πολύ  παλιότερα  είχα  ένα  άλλο  πρόγραμμα   πάρα  πολύ  γνωστής εταιρείας

όπου  έβγαζε  τους  οπλισμούς  τους  σχεδίαζε  και  έστελνε  μύνημα  αλλαγής  διατομής  από  διάφορες  αστοχίες  εάν  έπρεπε

Μεταξύ  των  δυο  εξέλεξα  το  ραφ  διότι  ο  χρήστης  ελέγχει  την υπεραντοχή  της  οικοδομής  ,  συμμετέχει  σε  όλους  τους  ελέγχους

τους  οποίους  πρέπει  να  ξέρει  πολύ  καλά ( ΕΚΩΣ  EC2) .  Το  μεγάλο  όμως  πλεονέκτημά  του  ραφ   είναι  ότι  υποχρεώνει  τον  μελετητή

να  προβληματιστεί  από  την  πρώτη  στιγμή  για  την  σωστή  τοποθέτησή  των  οπλισμών  στην  οικοδομή  (  μήκη  αγκύρωσης , σωστές αποστάσεις, ικανοτικούς)  

ώστε  να  επιτευκτεί  η  σκυροδέτηση με  τον  καλύτερο  τρόπο )  , είναι δε πολύ  καλα  προβληματισμένος  και γνώστης  για  κάθε οπλισμό  και που  θα  τοποθετηθεί ,

διότι  αναγκαστικά  θα  σπαταλήσει  χρόνο κατά  την  διάρκεια  της  μελέτης ,  πιθανότητα  και   από  περιέργεια ,  διότι  η  λύση  που προκύπτει  κατά  

την επίλυση  του  φορέα δεν  είναι  μοναδική  (  οι  προστριβές  επομένως  με  τους  σιδεράδες εκμηδενίζονται  εκτός  εάν  κάποιος  από  τους  δυο  δεν  ξέρει  την  δουλεία)

Τα  σχέδια  επιδέχονται  τροποποιήσεις παρότι  βγάζουν  καταλόγους οπλισμών  αριθμημένους    για  κάθε  θέση.

Ουσιαστικά  κάποιος τρώει  λιγο  περισσότερο  χρόνο  στην  ,μελέτη αλλά   έχει  λιγότερα  προβλήματα  στην οικοδομή , κατά  την επίβλεψη.

 

 

 

 

Edited by loser
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου loser.

Τελικά αγόρασα πριν μερικούς μήνες το ΡΑΦ.  Δεν το έχω μετανοιώσει ούτε εγώ, αν και ακόμα έχει αρκετά περιθώρια βελτίωσης για τα οποία έχω ενημερώσει τον ΤΟΛ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

13 μήνες μετά και τα πράγματα δεν είναι τόσο ιδανικά πια με το ΡΑΦ.

Η φιλοσοφία του ΡΑΦ είναι τέλεια. Η υλοποίηση της όμως δυστυχώς είναι προβληματική. Σημαντικές ελλείψεις και σφάλματα στους ελέγχους με αναγκάζουν να το εγκαταλείψω σύντομα αφού ακόμα και οι τεκμηριωμένες παρατηρήσεις μου για διορθώσεις αγνούνται.

Ισως πρέπει να ανοίξουμε ειδικό θέμα για τα προβλήματα, του να τα συζητάμε για να λαμβάνουν γνώση όλοι οι χρήστες.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τελικά υπάρχει κάποιος που να έχει (σχετικά πρόσφατη) γνώση και των 2 προγραμμάτων να μας πει τη γνώμη του.

Η διαφορά στην τιμή είναι σημαντική

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2021 at 9:48 ΜΜ, trellovoskos said:

13 μήνες μετά και τα πράγματα δεν είναι τόσο ιδανικά πια με το ΡΑΦ.

Η φιλοσοφία του ΡΑΦ είναι τέλεια. Η υλοποίηση της όμως δυστυχώς είναι προβληματική. Σημαντικές ελλείψεις και σφάλματα στους ελέγχους με αναγκάζουν να το εγκαταλείψω σύντομα αφού ακόμα και οι τεκμηριωμένες παρατηρήσεις μου για διορθώσεις αγνούνται.

Ισως πρέπει να ανοίξουμε ειδικό θέμα για τα προβλήματα, του να τα συζητάμε για να λαμβάνουν γνώση όλοι οι χρήστες.

ΜΠορείς να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.