Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

S1 από ΕΦΚΑ για έκδοση Personnummer στη Σουηδία


owlphin

Recommended Posts

πήγα στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ (στην αθήνα) για να βγάλω το έγγραφο S1 που φαίνεται ότι έχω ασφάλιση στην Ελλάδα.

Το έγγραφο το θέλω για να πάω να βγάλω Personnummer στη Σουηδία σαν "Self-sufficient" 

https://www.skatteverket.se/servicelankar/otherlanguages/inenglish/individualsandemployees/movingtosweden/citizenofeueeacountry/youareselfsufficient/youaremovingbyyourself.4.3810a01c150939e893f41fe.html

 

Μου ζητήσανε "βεβαίωση δνσης" στη Σουηδία ...

για να αποκτήσω επίσημα δνση όμως στη Σουηδία χρειάζομαι Personnummer και άρα S1

φαυλος κύκλος.

-

ερωτήσεις:

1. Είχε κανείς σας το ίδιο πρόβλγμα και αν ναι πως το ξεπέρασε

2. Ξέρει κανείς αν το ίδια αίτηση μπορώ να τη κάνω στην επαρχία? Ξέρεις κανείς αν υπάρχει γραφείο ΤΣΜΕΔΕ στη Λακωνία? Στο site του ΕΦΚΑ βρίσκω μόνο Τρίπολη. Καλύπτει όλη τη Πελοπόνησσο?

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, όχι για Σουηδία. Έκανα ιδιωτική ασφάλεια. Κόστος περί τα 100-150ευρω, αν θυμάμαι καλά. 

Συνιστώ να κάνεις το ίδιο στην Σουηδία. Απλά ψάξε να σιγουρευτείς τι καλύψεις χρειάζονται και πάρε τιμές μέσω internet.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 25/4/2019 at 9:02 ΜΜ, cv98019 said:

Έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, όχι για Σουηδία. Έκανα ιδιωτική ασφάλεια. Κόστος περί τα 100-150ευρω, αν θυμάμαι καλά. 

Συνιστώ να κάνεις το ίδιο στην Σουηδία. Απλά ψάξε να σιγουρευτείς τι καλύψεις χρειάζονται και πάρε τιμές μέσω internet.

Μα δεν είναι το πρόβλημα η ασφάλεια.

Έχω ασφάλεια και δεν υπάρχει λόγος να κάνω άλλη.

Το θέμα είναι το μπλέξιμο με τη "βεβαίωση κατοικίας".

Διαβάζω σε άλλα φόρα ότι κάποιοι έκαναν υπεθυνη δήλωση σε ΚΕΠ και άλλοι απλά πέτυχαν πιο εξυπηρετικούς υπαλλήλους.

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2019 at 2:27 ΜΜ, owlphin said:

Μα δεν είναι το πρόβλημα η ασφάλεια.

Έχω ασφάλεια και δεν υπάρχει λόγος να κάνω άλλη.

Κι εγώ είχα. ΤΣΜΕΔΕ. Αλλά το ΤΣΜΕΔΕ δεν μου έδινε βεβαίωση, αν δεν τους πήγαινα την άδεια παραμονής, την οποία δεν μπορούσα να βγάλω αν δεν είχα βεβαίωση ασφαλείας.

Παρόμοιος φαύλος κύκλος με αυτόν που περιγράφεις.

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.